Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Care e ??
Cielo 139 46.18%
Solentza 94 31.23%
Supernova 68 22.59%
Voters: 301. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 19-07-04, 11:42   #46
DnI

Stage 5
 
DnI's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 1,622
Member of:
[Moderators]
Default

topicu se refera la cielo si solenza nu la logan.
atunci daca tot o dam in logan, am stat intr`un logan, l`am vazut de aproape, masina este destul de reusita, nu pare cum e in poze capra, sincer.
parerea mea este ca logan mai bun decat cielo.
nu se compara sincer.
totul este renault nu mai este nimic dacia pe ea.
iar motorul 1.6 16v , fara comentarii!
__________________
ex. Astra Bertone TURBO
ex. Reno 5 GT TURBO
ex. Opel Calibra 2.0 16v
DnI is offline   Reply With Quote
Old 19-07-04, 13:06   #47
BogdanCMS
Guest
 
Posts: n/a
Default

DnI, Logan are motor 1.6 8V 90cp, nu 16V... E un motor de conceptie super veche, dovada si consumul enorm pt puterea lui...
  Reply With Quote
Old 19-07-04, 13:12   #48
florin83
BMW Driver

Stage 5
 
florin83's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 959
Default

Cred ca se referea la motorul de 1.6 16v si 107 cai care o sa fie disponibil mai tarziu.
florin83 is offline   Reply With Quote
Old 19-07-04, 13:34   #49
TheSinner

Stage 2
 
TheSinner's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 63
Default

ello... eu am un cielo euro 2 (88 cp). singura dacie care s-a tinut de mine ( la o linie a stat langa mine nesimtit de mult ) a fost o supernova gt fara filtru de aer si cu sofer destul de bun.. restul au stat muuuuuuuuuuuuult in spate...
__________________
-= IQ before MPH =-
TheSinner is offline   Reply With Quote
Old 19-07-04, 14:35   #50
DnI

Stage 5
 
DnI's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 1,622
Member of:
[Moderators]
Default

da, ma refeream la motorul 16V care o sa vina.
stiu ca este conceptie vehe dar sunt fiabile motoarele alea.
TheSinner o supernova stock te face pe tine!
solenza nu, te duci cu un jumate de bot in fata.
supernova da fum la solenza daca stie sa o conduca bine.
DnI is offline   Reply With Quote
Old 19-07-04, 15:10   #51
B12ZMD

Stage 5
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 797
Default

DnI - Ai dreptate !

multi din voi vorbiti aiurea ... habar nu aveti ... nu dau nume ...

the sinner: eu nu am auzit de modelul SupeRNova GT pana acuma !!!
bogdan cms: consum foarte mare la logan pt 1.6 90cp ??? ADICA ???
spyder: in afara de oglinzi electrice (si/sau incalzite) si cd player standard, spune-mi tu omule .... cielo a avut / va avea vreodata... ABS, Airbag ??? (!!! ma refer doar la varianta facuta la craiova !!!)
__________________
tractor u650 cu tempomat
B12ZMD is offline   Reply With Quote
Old 19-07-04, 17:25   #52
DnI

Stage 5
 
DnI's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 1,622
Member of:
[Moderators]
Default

mersi zmd
pai ce zic , zic din ce am vazut nu din auzite!
iar logan este net superior fata de cielo si slz.
deja la logan chiar la cea mai ieftina versiune are EBD, forta franarii pe fiecare roata.interesati`va baieti.
dublu airbag abs clima la cea de varf, roti pe 15, 185.
bord digital, computer de bord, hai sa fim seriosi.
iar supernova fuge de rupe asfaltu daca stii sa-i dai, face si cielo si slz, si megane ala de 90cp, etc.
sa vedeti supernova pe la 30.000 de km cand motorul merge brici, uzat, nu mai e strans, urca in ture mult mai repede decat cand e nou.
cine se pricepe stie!
cel`putin am terminat liceul profil mecanica auto si nu vorbesc aiurea.
DnI is offline   Reply With Quote
Old 19-07-04, 17:57   #53
BogdanCMS
Guest
 
Posts: n/a
Default

ZMD, oficial Logan 1.6 va consuma 10 urban: http://dacia-logan.eastrolog.ro/daci...erformante.php Dar cred ca stii cum e cu oficialul asta, si la mine zice vreo 8,9 si consuma 11-12, deci...
Cielo N-ARE CUM sa aiba ABS, pt ca tb modificata toata puntea din fabrica, daramite un Airbag, care necesita atatea sisteme...Cielo e conceptie invechita, dar nu de asta discutam acum...
Solenza -- 0-100 in 13,4s
Cielo 16v 88cp -- 0-100 in 12,2s
Deci aproape o secunda diferenta, asha ca tb sa fi de-a dreptul prost ca sofer sa pierzi cu un Cielo 16v impotriva unei Soelnze, totushi, oameni buni, e 1.5 16v vs. 1.4 8v, ce naiba...Greutate Cielo -- 1088kg, greutate Solenza -- 960kg, deci diferenta de doar 128kg.
  Reply With Quote
Old 19-07-04, 19:24   #54
B12ZMD

Stage 5
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 797
Default

pai si eu exact asta am si zis ! n-a avut si n-o sa aiba abs si airbag ... tocmai d-aia merg pe logan ...

taicamiu are snova 29.000 km - luata de noua .... din moment ce am masina mea, nu prea am avut tangente sa-i cer masina ... dar de cateva ori am pus mana pe ea ... ... si sunteti sau nu de acord, eu zic ca mananca pamantu dc stii sa-i dai, cand sa schimbi si cum s-o urci in ture ...
B12ZMD is offline   Reply With Quote
Old 19-07-04, 20:16   #55
SpyDer_ThE

Stage 3
 
SpyDer_ThE's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 157
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Pai Cielo ala \"nou\" care e in oferta acuma la Rodae , cu motor euro 3 de 80 cp adica motorul clasic are airbag in dotarea standard !! Cat despre Abs nu stiu ce sa zic ca nu ma pricep oricum are martorul in bord de Abs deci tre sa existe si cu Abs si de asemenea scrie de el si in maualul de utilizare a masini , a uite era sa uit exista Cielo facut la Craiova cu Cutie automata dotare care nu o s-o vedem prea curand la Dacia !! Anyway hai sa tragem concluzile la topic , deci Supernova face Solentza si ce s-a intamplat cu Cielo ???
__________________
Bmw E60 525D Amethyst Gray Metallic
SpyDer_ThE is offline   Reply With Quote
Old 19-07-04, 20:36   #56
BogdanCMS
Guest
 
Posts: n/a
Default

Da, intr-=adevar, Cielo se face si cu airbag acum, iar ABS exista doar pe modelul Nexia, asa cum se numeste Cielo pt V Europei, de-aia are si martor de ABS la bord...Eu am avut Cielo cu cutie automata, de fapt taica-miu si dup-aia eu o perioada, si era destul de vivace(cutie GM cu 3 rapoarte), bine, nu la depasire, dar oricum la drum intins.
Cielo 8v 75cp are suta in cam 14,5s, deci Solenza si cu Nova ar tb sa-l faca cel putin la demaraj. Insa aia de 16v e clar mai buna.
PS:nush ce tot ii trageti cu 80cp,ca Cielo clasic are 55kw/75cp...
  Reply With Quote
Old 19-07-04, 20:43   #57
BogdanCMS
Guest
 
Posts: n/a
Default

Nu mai nteleg nimic... In listele cu preturi si specificatii de prin reviste scrie asa:
Cielo 1.5 8v 75cp
Cielo 1.5 16v 90cp
si pe siteul lor scrie asa:
http://www.rodae.ro/modele/cielo/tehnic.php
PE care dreaqu sa cred????
  Reply With Quote
Old 20-07-04, 02:16   #58
SpyDer_ThE

Stage 3
 
SpyDer_ThE's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 157
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Ti-am zis eu Bogdane ca la mine in talon asa scrie 58 kw oricum daca e dupa datele lor de pe site , chiar nu le vazusem , un cielo nou face o slz noua indiferent de sofer dar daca cielo e mai vechi sa zicem la 130.00 km se cam schimba treaba !! Hai posesorii de cielo ce putere aveti trecuta in talon ??
SpyDer_ThE is offline   Reply With Quote
Old 20-07-04, 02:17   #59
SpyDer_ThE

Stage 3
 
SpyDer_ThE's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 157
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Ti-am zis eu Bogdane ca la mine in talon asa scrie 58 kw oricum daca e dupa datele lor de pe site , chiar nu le vazusem , un cielo nou face o slz noua indiferent de sofer dar daca cielo e mai vechi sa zicem la 130.00 km se cam schimba treaba !! Hai posesorii de cielo ce putere aveti trecuta in talon ??
SpyDer_ThE is offline   Reply With Quote
Old 20-07-04, 02:34   #60
Insanity

Stage 5
 
Insanity's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 428
Member of:
[Anonymous Motorsport ]
Default

Quote:
Originally Posted by \"DnI\"
iar supernova fuge de rupe asfaltu daca stii sa-i dai
Serios?
Insanity is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -