Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Care e ??
Cielo 139 46.18%
Solentza 94 31.23%
Supernova 68 22.59%
Voters: 301. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 09-07-04, 12:08   #16
florin83
BMW Driver

Stage 5
 
florin83's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 959
Default

pe gheata...
florin83 is offline   Reply With Quote
Old 16-07-04, 00:08   #17
mihai azm

Stock
 
mihai azm's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 3
Default

merg pe slz
toata chestia e sa o ti in 5000 - 5500 si razi de multe masini de 75 cp
treaba probata
mihai azm is offline   Reply With Quote
Old 16-07-04, 01:16   #18
BogdanCMS
Guest
 
Posts: n/a
Default

Masina din avatar e a ta? Aia care a fost la legale acum?
  Reply With Quote
Old 17-07-04, 18:02   #19
DJ10BOD

Stage 4
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 234
Default

Nu stiu d c zicetzi k e mai buna slz... io unu nu cred... e mai bun cielo calitativ... e mai frumos decat o solenza... supernova nici n-o mai aduc in vorba... e si mai confortabil un cielo decat o dacie... si la motor o duc cam la fel... Si apropo nu e diferentza intre cutia d megane2 si clio adik are cursele putin mai lungi ... diferentza este d vreo 200 d ture (insignifiabil)... In fine unde vroiam sa ajung cu cutia d clio... cielo are treptele mai lungi decat clio la fel si megan2' deci... tot pe acolo sunt!!! singurul lucru care il in avantaj slz si supernAva este greutatea... ATAT! in rest cielo e mai bun...
DJ10BOD is offline   Reply With Quote
Old 17-07-04, 18:04   #20
DJ10BOD

Stage 4
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 234
Default

Culmea!!! ma bat pentru cielo (rivalul meu) impotriva slz (fratziorului meu)... eu am R Clio 99cp ceva mia bun decat exec
DJ10BOD is offline   Reply With Quote
Old 17-07-04, 18:37   #21
DnI

Stage 5
 
DnI's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 1,622
Member of:
[Moderators]
Default

cine ti-a zis ca e cutie de megane2 mai omule?
pai ar costa cutia mai mult decat masina ahahha.
motoarele repsectiv cutiile de pe slz/logan sunt cele de pe VECHIUL megane, nici de cum de pe cel nou!
__________________
ex. Astra Bertone TURBO
ex. Reno 5 GT TURBO
ex. Opel Calibra 2.0 16v
DnI is offline   Reply With Quote
Old 17-07-04, 20:46   #22
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default

eu stiu ca cutiile de pe solenza sunt de laguna2 nu megane
ESPinoza is offline   Reply With Quote
Old 17-07-04, 21:02   #23
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

mda si eu stiam ca sunt de pe laguna 2... dar orice este posibil.. suntem in Romania..
RoSonic is offline   Reply With Quote
Old 17-07-04, 21:39   #24
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default

Si eu stiam ca tot de Laguna 2 sunt... dar nu face o masina doar cutia de viteze
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
Old 18-07-04, 00:40   #25
mihai azm

Stock
 
mihai azm's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 3
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"BogdanCMS\"
Masina din avatar e a ta? Aia care a fost la legale acum?
da
mihai azm is offline   Reply With Quote
Old 18-07-04, 01:03   #26
Insanity

Stage 5
 
Insanity's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 428
Member of:
[Anonymous Motorsport ]
Default

Daca ai de ales intre o Dacie (orice model) si un Cielo, trebuie sa fi nebun sa alegi DACIA... stiti de la ce vine cuvantul DACIA? Daca Ai Cap Ia-ti Alta
Poate peste 20 de ani o sa iasa ceva fiabil pe portile uzinelor Dacia, pana atunci daca ai de ales intre dacia si orice alta masina alegi... n-o sa alegi dacia decat daca vrei sa cari cu ea moloz si sa mergi numai prin hartoape, ca e solentza ca e super nova nu conteaza tot iti ploua in ea, tot nu se inchid usile bine etc.
__________________
My signature!
Insanity is offline   Reply With Quote
Old 18-07-04, 01:23   #27
BogdanCMS
Guest
 
Posts: n/a
Default

Dj10BOD, ai o masinuta pe cinste,care bate la fund si Executive-ul ...Ia zi,cand ne tragem? Eu am o Ibiza tot 1.4 16v dar 101cp :P Pe hartie insa a ta e mai rapida cam cu 2 sutimi, pt ca e mai usoara...
Solenza, intr-adevar, are cutie de Laguna2, si conteaza nu in f mare masura, dar e etajata f bine pt motorashu ala. Eu am vazut cu ochii mei o Solenza care a facut fatza cu brio la o Octavia Tdi 90cp, cel putin la demaraj a luat-o mai tare, insa a pierdut pe parcurs...
  Reply With Quote
Old 18-07-04, 11:36   #28
DJ10BOD

Stage 4
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 234
Default

Io nu mi-am pus niciodata problema ce fel d cutie are dacia slz sau sn... doar k a zis cineva d pe forumul asta ceva d cutie d megane 2 pe slz... acum io nu stiu... megane, laguna 2... ce-o fi k nu conteaza cutia d pe slz e mai lunga decat cea d clio k si aia d cielo dealtfel... am reluat povestea...
BogdanCMS... nu tsiu c sa zic... io am mai facut linii d-astea... dar nu pe la legale k masina nu e a mea... e a \"mon pere\" si el nu prea e d acord cu aceste liniutze... Dar o sa-mi iau si eu o masinutza lunile kre urmeaza... ceva in jur d 3000 d eu... si o sa apar si eu... hope so!
Oricum cu Ibiza nu mi-am tras-o pana acum... ar fi o onoare!
Pace!
DJ10BOD is offline   Reply With Quote
Old 18-07-04, 12:57   #29
Al3xius

Stage 5
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

eu am vazut cielo care s-a tinut destul de bine de passat si vectra b la plecare .... am si scris la Craiova Curse ILegale despre el mi se pare .. a fost intr-o seara la liniute ...si zicea ca nu are nimic modificat ..dar nu cred !


am votat cielo ! e si mai frumoasa ...si trage si mai bine ... parerea mea !
__________________
Many Hearts But One Soul - ACS Ghost Racing Team !
Al3xius is offline   Reply With Quote
Old 18-07-04, 14:10   #30
B12ZMD

Stage 5
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 797
Default

\"\"75 sau 80 de cai ..... cutie de megane sau de laguna .... \"\" VRAJELI !!!
ce mai conteaza ?

a zis cineva aici ca cielo e superior fata de SN sau SLZ ... DA, la caroserie si calitatea finisarii, da este superior ! Dar la motor ??? si la motor e superior ?
Pai cum puteti compara un motor derivat dintr-un opel kadett din anii '85-'90 (amintiti-va de daewoo racer = copie fidela opel kadett) ... sa fim seriosi ... faptul ca are injectie si e putin cosmetizat nu inseamna ca se compara cu motorul de clio/SN/SLZ care este conceput (din cate stiu eu) in perioada '97-'99 ...

Va incalzeste faptul ca poate cielo e putin mai rapid la o liniutza si ca in loc de 170-180km/h cat prinde SN si SLZ, cielo merge 190 ????? Pe mine sincer nu ! Eu zic ca avantajele adevarate ar fi:
-costul pieselor de schimb mult mai mic la sn/slz
-CONSUMUL MUUUUULT mai mic la sn/slz (cielo - 11-12% in oras, sn/slz - max 9% si diferenta asta doar pt 5 cai putere ?!?!?)
-service de 100 de ori mai de calitate (vezi spagarii / tzeparii de la radacini)
in concluzie, aleg ... Logan hahaha :P
__________________
tractor u650 cu tempomat
B12ZMD is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -