Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Care e ??
Cielo 139 46.18%
Solentza 94 31.23%
Supernova 68 22.59%
Voters: 301. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 06-10-12, 21:56   #331
Madalinutzzu

Stage 2
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 29
Default Re: Dacia Solentza/Supernova vs. Cielo

Quote:
Originally Posted by raresvintea View Post
Daca forumu asta e plin de "baitasi" care dau numa cu scartz....

Cielo e net superior la confort! Solnita se duce mai repede fiind mai usoara. Dar in schimb de cielo DOCH nu se tin nici solnitza si nici supernova.Problema la DOCH e ca s-a pus in 2003 si au scos niste dotari si fetele de usi, butoanele de la geamuri de la sofer etc.

Pt cum fuge solenta e mai buna, pt cum se sta in el si pt aspect si calitate cielo e mai bun. La supernorva... ce sa zic daca are km putini, ceea ce rarrrr se mai intampla e ok, altfel rugina o termina in locuri greu de tot accesibile/reparabile! Si supernova arata ca facuta intr-o bodega... in schimb solenta e mai buna iar cielo ddv finisaje, mai ales cele din 95-2000 sunt net mai bune!

Asta e parerea mea! Am mers cu toate 3, am avut cielo, si am condus supernova.


Le: PT ce dumnezeului va trebuie TOP SPEAD si 0-100? E cumva circuit de raliu? Sau numa copii fara permis si care vin de la scoala si butoneaza ce altceva decat 4tuning-ul.... Tovarasi, scartz, l-am facut, doar d-astea vad... dar probabil trebuie undeva sa se adune unele specimene undeva.
Daca tu ne crezi specimene, sau copii fara permis daca ne intereseaza performantele unei masini, fiind ea si low cost. Schimba forumul, din cate vezi se numeste 4tuning.... ce credeai ca o sa vorbim cat de frumos conduci cand mergi cu 50 km/h sau cat de frumoasa e o masina stok. Acum sa fim seriosi daca tu ti-ai ales masina doar pt confort sau doar pt ca iti place cum arata, uite ca pe altii ii intereseaza mai mult performantele unei masini decat aspectul. Asa ca DA mie unu imi trebuie si TOP SPEED si 0-100 si poate si un timp scos pe 402m. Drumuri bune si asfalt uscat!
Madalinutzzu is offline   Reply With Quote
Old 06-10-12, 22:10   #332
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Dacia Solentza/Supernova vs. Cielo

Supernova...nu inteleg ce cauta alaturi de Solenza si Cielo...cel mai prost model scos vreodata de dacia...o mananca rugina dupa 2 ani...in al 3-lea an poti sa iti cumperi chit si aparat de sudura....troncane din toate incheieturile...dotari...geamuri electrice fata, si in rest..nimic.
Singurul avantaj este ca iti consuma putin si are motorul silentios.
Ce imi place la ea este ca cu o surubelnita o cheie de 13 si una de 8 o demontezi in 30 de minute...ai piese usor accesibile...asta datorandu se faptului ca are toate suruburile pe afara...inclusiv alea de pe bord.
Eu la a mea odata pe saptamana scot jumatate de bord si piese componente de prin interior ca sa le curat...toate suruburile se potrivesc peste tot la orice...operatiune ce nu imi i a mai mult de 10 minute+10 sa le pun inapoi.

Solenza...mi se pare o masina destul de buna...dar tot dacie este...motor mic...ca oricum nu esti mare "reisar" daca ai solenza...consum mic...si...cam atat...in schimb imi place bordul. Nu am avut ocazia sa conduc una...

Cielo...in cielo deja parca nu mai esti chiar asa de "roman" cum esti in cele 2 de sus. Stiu ca are un consum mai mare decat daciile. Din pacate bordul zici ca este compatibil cu unul de tractor.

Cand ii aud pe astia cu...."frate eu vreau sa simt masina cand conduc..." prietene daca vrei sa simti masina iati o supernova sa vezi atunci simturi...nici pe la sala nu mai trebuie sa treci ca faci muschi de la lipsa de servo...
JDV is offline   Reply With Quote
Old 05-12-12, 07:17   #333
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: Dacia Solentza/Supernova vs. Cielo

La orice ora din zi Solenza,Supernova am ocazia sa conduc saptamanal Supernova cu 8000 de km masina noua nu ruginita nu nimic perfecta motor,cutie,directie tot.Cu solenza in a 5-a ma pot duce la 2000 ture 80 si unpic cu Supernova la 2000 ture a 5-a 75 ca sa am 80 trebuie sa am 2200 de ture.Eu la pariu cu oricare supernova la 140 nu mai merge te rogi pana mai trage.De Cielo ce sa mai zic deja is evapase ma dau cu oricare la liniuta din ceva ca asta ii politica topicului sunt masini deja obosite.Voteza Solenza.
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 05-12-12, 12:54   #334
clau4you

Stage 4
 
clau4you's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 208
Default Re: Dacia Solentza/Supernova vs. Cielo

Eu unu nu sunt de acord cu tine,am mers cu supernova si trece lejer de 140...si cea cu care am mers avea 140.000,nu 8.000 de km.
clau4you is offline   Reply With Quote
Old 06-12-12, 08:43   #335
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: Dacia Solentza/Supernova vs. Cielo

Clau4you nu am zis ca asta nu trece de 140 am fost si cu ea dar nu merge ca solenza eu ti-am zis dupa 140 150 te rogi sa mearga.Am fost Oradea CLuj 170 cu solenza 4 persoane si motor original fara modificari si mai mergea dar deja era coloana de la un accident.Pe cand super nova 180 in bord tu vrei sa zici ca iti merge peste 180 asa?Hai ma lasati aberatiile sau nu mai vorbim de confort si alte chestii.De ce toti isi pun interior de solenza pe supernova?Bine ma hai fi serios.
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 06-12-12, 08:58   #336
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Dacia Solentza/Supernova vs. Cielo

Aveai 170 şi mai mergea? Băiete, ai chef de glume?
Adică fabricantul spune ca are viteza maximă constructivă 161 km/h fix şi tu mergi cu 170 cu 4 persoane īn maşină? A ta e ediţie specială?

Bagă-ţi minţile in cap...
http://ro.wikipedia.org/wiki/Dacia_Solenza
eMH is offline   Reply With Quote
Old 06-12-12, 09:02   #337
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: Dacia Solentza/Supernova vs. Cielo

Ma si tie daca fabricatul iti spune la o masina ca merge 200 vorbim de un m5 si el merge 250 nu ii bine nu ca spui tu.Iara ai chef de facut posturi ca oricum ai facut destule pe degeaba ma.https://www.youtube.com/watch?v=cTOseK3tNMY
Uitate ma iti arata si asta pe drum drept merge masina.Daca ai fi destept dar tu nu esti ai stii ca cutia de solenza nu ii aceeasi cu supernova.Si altceva uitate la posturi dintre Solenza si Supernova.Si vorbim.
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 06-12-12, 10:11   #338
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Dacia Solentza/Supernova vs. Cielo

Quote:
Originally Posted by SOLENZAXJG View Post
Ma si tie daca fabricatul iti spune la o masina ca merge 200 vorbim de un m5 si el merge 250 nu ii bine nu ca spui tu.Iara ai chef de facut posturi ca oricum ai facut destule pe degeaba ma.https://www.youtube.com/watch?v=cTOseK3tNMY
Uitate ma iti arata si asta pe drum drept merge masina.Daca ai fi destept dar tu nu esti ai stii ca cutia de solenza nu ii aceeasi cu supernova.Si altceva uitate la posturi dintre Solenza si Supernova.Si vorbim.
Da, īntr-adevăr, nu sunt deştept. Tu eşti.
Eu nu am facut o comparaţie īntre Solenza şi altă maşina. Spun doar ca fabricanţii (nişte idioţi, oricum) spun că maşina aia nu merge mai tare de 161 km/h. Normal, cānd eşti tu la volan, pentru că eşti deştept şi ştii să scrii şi să vorbeşti, merge mult mai tare.

Dacă te-ar duce capul măcar un pic ai ştii ca e o diferenţă enormă īntre ce apare pe bord şi ce viteză ai tu de fapt.

Oricum, nu are rost să mă complic cu tine. O la revedere placută!
eMH is offline   Reply With Quote
Old 06-12-12, 10:14   #339
SOLENZAXJG

Stage 5
 
SOLENZAXJG's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,092
Default Re: Dacia Solentza/Supernova vs. Cielo

Ma taticule se vede ca iara faci posturile deageaba la solenza am vazut eroare de km de 5 km fata de GPS asa ii la mine.Apai tu crezi ca eroare ii de 10 15 km asa hai las-o dai pace.Va las pe voi astia cu masini tari si pizdosi nu cu dacii si altele old school ce sa mai vb.Oricum nu mai postez.Spor
SOLENZAXJG is offline   Reply With Quote
Old 06-12-12, 11:28   #340
clau4you

Stage 4
 
clau4you's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 208
Default Re: Dacia Solentza/Supernova vs. Cielo

Eu sunt de acord ca solenta e mai diferita de supernova,e si normal nu,ca si putere solenta are cuplu putin mai mare,cu 2 nm fata de supernova,de aici si demarajul mai puternic. E normal ca e mai buna solenta!
clau4you is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -