Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Care e ??
Cielo 139 46.18%
Solentza 94 31.23%
Supernova 68 22.59%
Voters: 301. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 18-07-04, 16:43   #31
Insanity

Stage 5
 
Insanity's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 428
Member of:
[Anonymous Motorsport ]
Default

Iti place cumva melodia Ozzy Osbourne - Dreamer?
Insanity is offline   Reply With Quote
Old 18-07-04, 17:46   #32
B12ZMD

Stage 5
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 797
Default

nu. tie ?
B12ZMD is offline   Reply With Quote
Old 18-07-04, 17:58   #33
BogdanCMS
Guest
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Originally Posted by \"B12ZMD\"
in concluzie, aleg ... Logan hahaha :P
Excelenta alegere... :P :P Iti dai seama ce rahat de masina daca nu a fost organizata pana acum nici o sesiune de testare de catre ziaristi la noi in tzara...singuri care le-au testat au fost dealerii....eehhh, le-or trebui si lor o lansare mai cu fast, ca daca se arunca \"lupii\" astia de ziaristi romani cu ochi deosebit de critici la declaratii negative la adresa ei, s-a zis cu \"un inceput promitator\"
Apropo, daca adaugam si Logan la lista, care credeti ca castiga? :P
  Reply With Quote
Old 18-07-04, 18:31   #34
SpyDer_ThE

Stage 3
 
SpyDer_ThE's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 157
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Bogdane i-a verifica tu mai bine cum sta treaba cu motoarele la cele doua masini !!! Iti zic eu Daewoo Cielo are G15M motor G e indicativul care iti zice cat de evoluat emotorul iar Solentza e E15J in timp ce Renault-ul 5 al unui prieten cu motor 1.4 injectie din 86 e F15J ....
A si apropos Soka oCtavia de 90 de Cp e varza la demaraj mai nou ma dau cu un Citroen Picasso Hdi 90 cp si pot sa va spun ca amicul cu Solentza sta si plange in urma mea , poate o fi si din cauza tehnologiei Hdi !!!
__________________
Bmw E60 525D Amethyst Gray Metallic
SpyDer_ThE is offline   Reply With Quote
Old 18-07-04, 19:01   #35
BogdanCMS
Guest
 
Posts: n/a
Default

Quote:
Iti zic eu Daewoo Cielo are G15M motor G e indicativul care iti zice cat de evoluat emotorul iar Solentza e E15J in timp ce Renault-ul 5 al unui prieten cu motor 1.4 injectie din 86 e F15J
Pai...si ce e cu asta? Poate nu toate masinile au acelasi tip de indicativ...adik vrei sa-mi spui ca dpd vd al conceptiei, motorul de 1.4 MPI de pe Solenza e mai vechi decat cel de pe R5 '86? Puahahaha...pai mane, poate si-au si schimbat indicativul de atunci...aia nici nu stiau cu ce se mananca MPI atunci si tu dai ex de-astea...
In leg cu Octavia, pai hai s-o luam rational, ca la carte si obiectiv...cat are demarajul Octavia 90cp Tdi? Pai...eu am gasit 13,0 sec...daca cauti pe ent o sa vezi ca asa e...Cat are Solenza? Zice ca 13,1sec...eu am gasit asa aici: http://www.masini.ro//masini-noi-det...I-Liftback.htm ...La o diferenta de o sutime, nu mai conteaza decat cat de buni sunt soferii...si eu cand vb de demaraj, vb de distante mai scurte, 2-3-400m, nu pe sosea intinsa, ca acolo incepe sa-si spuna cuvantul turbina si cupul mai bun la Tdi...La al tau Picasso in schimb iata care-s performantele: http://www.wheels24.co.za/Wheels24/N...241277,00.html ...pt ca da, normal, tehnologia Hdi e mai buna decat Tdi-ul simplu fara pompa-injector si fara injectie directa/common rail...
  Reply With Quote
Old 18-07-04, 19:09   #36
B12ZMD

Stage 5
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 797
Default

Bogdan CMS: nu vreau sa par patriot, dar tu ce ai alege ? Berlina (mea) din 1994 - sa zicem una nou nouta pe injectie, sau Logan ??

Eu n-am zis ca Logan e super masina ... pe langa altele, e adevarat, e un rahat, tot ce vreau sa afirm eu, este ca progresul e evident !
Parerea mea: intre cielo si logan, eu as merge pe logan !
__________________
tractor u650 cu tempomat
B12ZMD is offline   Reply With Quote
Old 18-07-04, 19:28   #37
SpyDer_ThE

Stage 3
 
SpyDer_ThE's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 157
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Si eu tot logan as alege , apropos de motoare nu stii pe nimeni cu clio , laguna sau megane sa ne uitam cum e cu indicativele alea a si scuze motorul de renault 5 era de 1800 turbo parca si masina din 90 cred nu sunt sigur in rest numai bine si sa ne vedem cu bine !!
SpyDer_ThE is offline   Reply With Quote
Old 18-07-04, 20:09   #38
BogdanCMS
Guest
 
Posts: n/a
Default

Si Cielo e facut la noi asa ca nu vad de ce n-as fi patriot....merg clar pe Cielo 16v Full-option decat pe Logan Laureate, pt ca am avut Cielo si stiu ca n-am schimbat o buscha la el pana cand l-am vandut la 100.000km....o masina extrem de fiabila pt drumurile si conditiile din tzara...in conditiile in care a fost folosita de toata familia, fiecare cu stilu propriu de condus, hartanita prin gropane si forjata pe drum lung de catre mine...Dati-mi mie un Logan si va arat ca la stilul meu de condus si pe unde-l bag il aduc bucati dupa 10.000km...
  Reply With Quote
Old 19-07-04, 00:19   #39
SpyDer_ThE

Stage 3
 
SpyDer_ThE's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 157
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

Am zis ca as alege Logan in ideea ca e mai buna decat un Cielo ,dar daca e la nivelul Solentzei mai are mult pana sa prinda Cielo din urma , ma refer la masina in sine si nu la motor sau la cutie care cel puti cutia e clar superioara , am vazut solentze lovite si nu o sa va vina sa credeti cam ce patesc la impact deoarece la multe din ele romanii s-au gandit ca nu au nevoie de stupii aia de plastic sub spoiler fata si tot felul de faze din astea !!
SpyDer_ThE is offline   Reply With Quote
Old 19-07-04, 00:40   #40
Insanity

Stage 5
 
Insanity's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 428
Member of:
[Anonymous Motorsport ]
Default

Singura masina de la Dacia este Dacia Berlina cea pe carburatie... datorita preturilor foarte mici ale pieselor si datorita pretului f mic de cumparare... Nu exista alta dacie mai buna, dar sa nu uitam, DACIA nu este masina!
__________________
My signature!
Insanity is offline   Reply With Quote
Old 19-07-04, 01:05   #41
BogdanCMS
Guest
 
Posts: n/a
Default

Sa vezi cum ti se pare Dacia pe carburator cand incepi sa-ti petreci minunatele clipe libere de relaxare umbland pe la motor sau pe dedesubt...Iti vine sa iei un topor si s-o faci bucati...
  Reply With Quote
Old 19-07-04, 03:01   #42
BMW_M

Stage 2
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 71
Default

In general ca si cielo este mai bun decat orice dacie, fie ia si logan..
BMW_M is offline   Reply With Quote
Old 19-07-04, 06:29   #43
B12ZMD

Stage 5
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 797
Default

\"merg clar pe Cielo 16v Full-option decat pe Logan Laureate\" ...... Logan Ambition e full option dc pot sa zic asa ... mai scumpa decat Laureate...

+ ca L. Ambition are cateva dotari la care nici un cielo nici macar nu viseaza !
B12ZMD is offline   Reply With Quote
Old 19-07-04, 09:00   #44
BogdanCMS
Guest
 
Posts: n/a
Default

Asta pt ca Cielo e de conceptie veche si ar insemna sa modifice linia de fabricatie ca sa poata baga si optiunile de care vorbesti tu...Pt mine si pt multe alte cunostinte, Cielo si-a dovedit fiabilitatea cu varf si indesat...
  Reply With Quote
Old 19-07-04, 11:39   #45
SpyDer_ThE

Stage 3
 
SpyDer_ThE's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 157
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

In afara de oglinzi electrice incalzite nu prea vad care sunt dotarile care le are in plus fata de Cielo un Logan , ma rog poate un cd-player pe standard si mi-am schimbat atitudinea fata de Logan si motoarele de pe ele pai cum e posibil ca in 2004 tu sa pui motor de 1,6 90Cp cand restul sunt peste 100 Cp sa nu mai vorbim ca Peugeot are deja 1,4 Hdi 92 Cp si 1,6 Hdi 110 Cp ..
Ce draq chiar nu vedeti ca lor le-au ramas motoare de la Clio Symbol si nu au ce sa faca cu ele si ce s-au gandit hai cu ele la romani ca pt. ei sunt bune a sa nu uitam ca sunt acele fantastice motoare facute in Turcia la Bursa unde e fabrica Renault deci din start e o diferenta de calitate cum era in Cielo Koreea si Cielo Craiova ... A si abia astept sa vad o Solentza peste 8 ani si la 130.000 km credeti ca o sa reziste atata doar cu schimburi de ulei , filtre , amortizoare , adica ce am schimbat eu in acest timp la Cielo ???
SpyDer_ThE is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -