Go Back   Forum 4Tuning > www.4tuning.ro > ARHIVA > Arhiva evenimente > 4TuningDAYS 2008 - 15-16 Martie - ROMEXPO

4TuningDAYS 2008 - 15-16 Martie - ROMEXPO Expozitia de Tuning, Car-Audio, Masini Modificate & Rally

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 20-03-08, 06:28   #46
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

VRX, ai mare dreptate in privinta sunetului care primeaza intr-o asemenea competitie.
Si daca tot a zis ReLLaXX ceva legat de sprijin (si-mi este permis), vin cu o sugestie.
In primul rind cred ca ar fi de preferat ca departajarea concurentilor sa se faca functie de valoarea sistemului, indiferent de numarul de canale.
La partea de instalare -cel putin pentru amatori-, poate ar fi mai potrivit ca jurizarea sa se faca in afara concursului. Deocamdata, consider mult mai util ca arbitrarea instalarii sa se rezume la sfaturi din partea arbitrilor, fara punctaj in fisa.

Masini bune exista si vor aparea din ce in ce mai multe si mai bune. Dupa parerea mea indicatiile strict pe sunet sunt cele de care au mare nevoie concurentii si care ajuta cu adevarat in evolutia sistemelor.
__________________
Quality first !
saxo is offline  
Old 20-03-08, 06:38   #47
bogdan2670

Stage 5
 
bogdan2670's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 604
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

HMMMMMMMMMMMM...................
Este cea mai necostructiva discutie la care am asistat.
Se pare ca orgoliile sunt mai presus decat subiectul.
Asa cum a spus VRX suntem o mana de oaneni cu aceeasi pasiune si nu cred ca este cazul sa ne contram neconstructiv.Hai sa ne consumam energia dand sfaturi obiective si incercand sa ne ajutam ca de fapt asta este rolul acestor competitii.
Eu am primit sfaturi fara sa fiu criticat subiectiv de la toti cei implicati in aceasta discutie fara sens si asta se observa in sunetul masinii(sper)
MULTUMESC PE ACEASTA CALE:
RELU
MARINU
FUSCO
VRX
RADU
CALIN

si se poate continua lista....

Inca o data nu ezitati sa intrebati eu nu am fost refuzat cand am apelat......chiar am fost surprins de cooperare.Si asta se intampla in momentul in care nu stiam pe nimeni cu aceasta pasiune.

Multa bafta

Last edited by bogdan2670; 20-03-08 at 06:42.
bogdan2670 is offline  
Old 20-03-08, 10:52   #48
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

Imi pare rau sa vad ca Romanu tot Roman ramane , oricat de plimbat peste mari si tari ar fii si oricat de mult s-ar chiuni astia sa ne integreze in EU, NATO, ETC, noi cautam cu tot dinadinsul sa fim de partea """dreptatii"""..........

Sa o luam altfel, voi toti ati venit pt. o cupa????... sau pt sfaturi????, si daca ati venit pentru sfaturi legate de sunet, aveti ceva de contestat din acest punct de vedere???
__________________
Music lets you know.. You are alive !

More at: https://www.facebook.com/ArtInMotionExclusive
Marinu is offline  
Old 20-03-08, 11:11   #49
B11EAU

Stage 5
 
B11EAU's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 448
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

Sfaturile date de arbitrii au fost benefice: au pus in vedere "greseli" ale sunetului pe care eu nu le observam! Din punctul meu de vedere Nae si Dan primesc nota 10 pentru asta!

In acelasi timp la 4tuning days nu s-a vrut a fi o competitie de sq?

Eu am participat si pentru sfaturi si pentru cupa...
__________________
@ 2979 @ ...
B11EAU is offline  
Old 20-03-08, 11:32   #50
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Wink Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

Quote:
Originally Posted by B11EAU View Post
Sfaturile date de arbitrii au fost benefice: au pus in vedere "greseli" ale sunetului pe care eu nu le observam! Din punctul meu de vedere Nae si Dan primesc nota 10 pentru asta!

In acelasi timp la 4tuning days nu s-a vrut a fi o competitie de sq?

Eu am participat si pentru sfaturi si pentru cupa...
Imi pare bine macar ca de asta sunteti multumiti, si pana la urma hai sa vedem partea buna a lucrurilor, nu ati luat toti cupe, dar acum stiti TOTI ce trebuie imbunatatit la sistemele voastre pe viitor, si cred ca in felul asta incheiem si cu nemultumirile
Marinu is offline  
Old 20-03-08, 18:06   #51
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

nu a contestat nimeni partea de explicatii...

eu unu chiar dupa concurs am umblat cum m-a dus pe mine capu sa incerc sa remediez anumite probleme semnalate de arbitrii pe care probabil ca singur nu le-as fi rezolvat.

din punctul asta de vedere nu cred ca a fost cineva nemultumit. s-a contestat regulamentul mai mult.
monk is offline  
Old 21-03-08, 02:07   #52
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

Horhellito, ceea ce s-ar intelege printr-un sunet corect ar fi naturalete si imbinare armonioasa a componentelor sistemului. Daca la partea de pozitionare si focus lucrurile sunt destul de clare si depind de capacitatea fiecaruia de a se concentra pentru a-si folosi metodele cu care natura l-a inzestrat pentru localizarea surselor de sunet, pentru calitatea inaltei, a mediei sau joaselor totul se bazeaza pe referintele personale ale fiecaruia. Practic, ar trebui sa fie suficient faptul ca asculti zilnic oameni vorbind in jurul tau pentru a-ti da seama de cum ar trebui sa sune o voce in mod natural. De asemenea, daca poti merge la un concert din cand in cand (experiente deosebite produc formatiile ce canta live prin restaurante sau piete, fara microfon si mixere de tot felul) ai avea o idee generala si asupra naturaletiipe diferite instrumente. Revenind la masina ta, din cate imi aduc aminte, atat subwooferul cat si inalta erau mult peste partea de medie si mid-bass. Practic mid-bass-ul era aproape inexistent si media inferioara destul de timida !

Vorbind la modul general acum, cupele si diplomele reprezinta numai o recunoastere a meritelor fiecaruia dar numai cei ce au cu adevarat o pasiune pentru muzica si reusesc sa se teleporteze mental intr-un pasaj muzical ajung sa "simta" armonia unui sistem. Totul se face cu multa pasiune dar si cu exercitiu al urechii. Nimeni nu e de condamnat pentru ca nu are experienta atata timp cat este dispus sa invete si sa inteleaga. Asadar hai sa lasam deoparte criticile aduse regulamentelor sau arbitrarii si concentrati-va asupra imbunatatirilor ce pot fi aduse sistemelor voastre pe baza informatiilor primite de la arbitri. Credeti-ma ca asa veti fi mult mai castigati !
__________________
Mk5 GTI | K04 turbo | S3 injectors | Custom 3" decat exhaust | Evoms CAI | AP Racing pro 5000 front + S3 rear brakes + Pagid RS29/Carbotech XP8 pads | THS FMIC | S3 camshafts | Autotech HPFP | Je pistons + IE rods | BSH 27mm RSB + H&R 28mm FSB| BSH pendulum engine mount | BSH PCV | Forge short shift | Bilstein PSS10 coilovers | Peloquin LSD | Sachs SRE clutch | 235/40/ZR18 R888 on Team Dynamics 18x8" | Stage 3 Revo
fuscobal is offline  
Old 21-03-08, 07:01   #53
SoundIdentity

Stage 5
 
SoundIdentity's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,526
Member of:
[Moderators]
[VW]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

ce bunn e brrrrr-uu acolo nu e atata ''infidelitate'' o intrebare va rog:despre brrrr-urile noastre nu este topic ?
SoundIdentity is offline  
Old 21-03-08, 09:38   #54
alex MG ZR 160

Stage 5
 
alex MG ZR 160's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,218
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

Quote:
Originally Posted by SoundIdentity View Post
ce bunn e brrrrr-uu acolo nu e atata ''infidelitate'' o intrebare va rog:despre brrrr-urile noastre nu este topic ?
ba da sandule uite aici : https://forum.4tuning.ro/513-4tuningdays-2008-15-16-martie-romexpo/69090-concursuri-sunet-spl-challenge-2008-a/page-5.html
alex MG ZR 160 is offline  
Old 21-03-08, 11:40   #55
_vrx_

Stage 4
 
_vrx_'s Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 299
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

Quote:
Originally Posted by Horhellito View Post
In consecinta , mi-as dori si eu sa aflu cum anume "trebuie" sa sune o masina "corect". Eu, daca vreti, sunt un ascultator "neformat" si as avea nevoie de niste sfaturi de la cei mai in tema ca mine, arbitrii certificati care imi pot explica mai multe despre problemele sitemului meu...la un nivel mai detaliat. Va multumesc anticipat...sau, fata de un punct anterior...va multumesc posticipat!
dintre toti participantii, masina ta avea cel mai mare potential ...asculta bmw-ul lui marinu pentru a-ti face o imptresie despre cum ar trebui sa sune o masina
pe urma putem deschide un topic separat pe acesta tema ,in speranta ca mai sunt si altii interesati.

Last edited by _vrx_; 21-03-08 at 11:44.
_vrx_ is offline  
Old 24-03-08, 03:13   #56
Horhe_STI
Presedinte Speedline Motorsport

Stage 4
 
Horhe_STI's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 262
Member of:
[Moderators]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[4Rally]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

Quote:
Originally Posted by fuscobal View Post
Horhellito, ceea ce s-ar intelege printr-un sunet corect ar fi naturalete si imbinare armonioasa a componentelor sistemului. Daca la partea de pozitionare si focus lucrurile sunt destul de clare si depind de capacitatea fiecaruia de a se concentra pentru a-si folosi metodele cu care natura l-a inzestrat pentru localizarea surselor de sunet, pentru calitatea inaltei, a mediei sau joaselor totul se bazeaza pe referintele personale ale fiecaruia. Practic, ar trebui sa fie suficient faptul ca asculti zilnic oameni vorbind in jurul tau pentru a-ti da seama de cum ar trebui sa sune o voce in mod natural. De asemenea, daca poti merge la un concert din cand in cand (experiente deosebite produc formatiile ce canta live prin restaurante sau piete, fara microfon si mixere de tot felul) ai avea o idee generala si asupra naturaletiipe diferite instrumente. Revenind la masina ta, din cate imi aduc aminte, atat subwooferul cat si inalta erau mult peste partea de medie si mid-bass. Practic mid-bass-ul era aproape inexistent si media inferioara destul de timida !

Vorbind la modul general acum, cupele si diplomele reprezinta numai o recunoastere a meritelor fiecaruia dar numai cei ce au cu adevarat o pasiune pentru muzica si reusesc sa se teleporteze mental intr-un pasaj muzical ajung sa "simta" armonia unui sistem. Totul se face cu multa pasiune dar si cu exercitiu al urechii. Nimeni nu e de condamnat pentru ca nu are experienta atata timp cat este dispus sa invete si sa inteleaga. Asadar hai sa lasam deoparte criticile aduse regulamentelor sau arbitrarii si concentrati-va asupra imbunatatirilor ce pot fi aduse sistemelor voastre pe baza informatiilor primite de la arbitri. Credeti-ma ca asa veti fi mult mai castigati !
Se pare ca ceea ce am scris a fost inteles partial doar. Stiti ce nu inteleg? (nu mi-o luati in nume de rau pentru ca nu e cazul...)
Care este problema cu "naturaletea" sunetului? De ce se aduce tot timpul vorba de concerte live din baruri sau piete?
Naturaletea sunetului de concert de bar/piata vine dupa sine cu o gramada de neajunsuri sub forma diverselor zgomote de fond prezente la aceste evenimente. Sala de auditii? ok. Insa eu vin si intreb asa...de ce se pune neaparat accent pe naturaletea muzicii? Da...sigur ca aud persoane care vorbesc in jurul meu zilnic, insa ce nu aud este persoane care imi canta zilnic. In plus pentru mine muzica e o cale de a evada din realitate, nu de a cauta realitatea. In consecinta daca criticam un plus de efect ne-natural in muzica, ar trebui sa criticam toata era SF de la Lucas incoace...
Eu mai fac ocazional si fotografie. Acelasi lucru...nu caut sa prezint neaparat realitatea in fotografiille mele, ci mai degraba realitatea mea, o modalitate de reprezentare personala care poate fi chiar judecata de altii insa NU prin prisma unor etaloane / manuale / reguli / carti.
Exemplu: Vreau sa fac un portret in care am nevoie de focus primordial pe subiect. In acest moment am renuntat la naturaletea exprimarii realitatii...sau ceva...am pus diafragma pe 2.8, am pus focala cat de mult ma tine obiectivul si am obtinut profunzime de camp mica (background neclar).
Nimic real in poza asta, NIMIC REAL DIN PERSPECTIVA OCHIULUI UMAN, pentru ca in spate erau niste copaci, flori, sau blocuri gri...elemnente care acuma sunt "neclare", practic nu exista in aceasta poza!
In aceeasi maniera gandesc si despre muzica. Cred sincer ca deja am ajuns sa ne invartim in jurul unor etaloane pe care le luam de bune si setam totul in jurul lor. Nu vreau sa fie un comentariu critic, dar am urmarit aceasta discutie despre sunet corect si natural, in timp ce mie imi place cum suna masina mea foarte mult, si la un moment dat am inceput sa ma simt...ca acel om ne-educat care NU STIE sa asculte corect muzica.

Nu se exagereaza totusi putin?
Cum spuneam, sunt deschis la orice discutie...
__________________
Horhe
Remember to always be yourself. Unless you suck!

Last edited by Horhe_STI; 24-03-08 at 03:16.
Horhe_STI is offline  
Old 24-03-08, 04:10   #57
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

George...

Problema e mult mai complexa decat pare la prima vedere. Ai avut dreptate in comparatia cu fotografia. Partial. Dar cert este ca de fiecare data cand vorbim de unul din simturile umane si de preferinte vorbim de subiectivism si pareri personale. Oricare din aceste simturi pot fi si trebuie educate iar oricare din aceste preferinte personale trebuie respectate.

Sunetul corect sau natural nu isi gaseste etalonul in baruri, sali de concerte sau la Ateneu. Orice spatiu isi pune amprenta masiv asupra sunetului final, lucru nu neaparat rau, de la caz la caz. Problema principala este ca de cele mai multe ori aceasta naturalete se pierde de la stadiul de inregistrare, dupa care tot ce tine de reproducere este mai mult sau mai putin compromis.

Discutand punctual un sistem care "canta bine" trebuie sa fie capabil de cateva lucruri si unul dintre ele este acuratetea tonala, lucru pe care eu il consider esential. Fiecare instrument are o amprenta tonala unica pe care tu trebuie sa o auzi in momentul auditiei. Atenuarea masiva sau lipsa unor frecvente te impiedica fara doar si poate sa ai parte de aceasta acuratete tonala fara de care de cele mai multe ori asculti cu totul si cu totul altceva.
Ulterior putem discuta despre dinamica si micro-dinamica, despre atac si decay, despre detaliu si rezolutie, despre dimensiunile stage-ului, pozitionari si focus, etc... In functie de nivelul sistemului.

Mi se pare de bun simt sa cumperi dupa gusturile tale, sa iti cheltui banii cum crezi de cuviinta si sa te bucuri de sistem asa cum iti place. Absolut nimic rau pana aici. Dar la fel de bine mi se pare sa fii deschis si la nou, la ce poti invata de pe o zi pe alta, la experiment si la sfaturi mai mult sau mai putin bune.

Tu trebuie sa faci o alegere extrem de simpla. Incerci sa-ti inveti urechile sa doreasca un sunet mai corect sau te bucuri in continuare de muzica asa cum iti place acum? Te poti considera norocos. In cazul tau diferenta intre un sunet mai corect si preferintele personale sunt la distanta unor setari facute pe sistemul existent.

Sfatul meu este sa rogi 2-3 persoane cu ceva experienta in domeniu sa-ti faca fiecare cate o setare pe care o memorezi pe langa setarea ta de zi cu zi. Fa-ti timp din cand in cand si asculta discurile preferate schimband setari dupa perioade medii de auditie. Incearca si discuri primite sau recomandate de la cei ce ti-au facut setarile alternative. Este imposibil sa nu gasesti anumite raspunsuri la intrebarile tale dupa un timp. Si sunt convins ca acest mic experiment va functiona daca esti destul de deschis si de atent la micile detalii care alcatuiesc de fapt marea imagine generala. Asta ca sa ne intoarcem la fotografie.

PS: Fuscobal iti spunea ceva de vocea umana si naturaletea acesteia, observata la cei din jur. George....oamenii nu trebuie sa cante ca sa-ti dai seama de asta. Gaseste in jurul tau un om care are Sh-uri si Tz-uri atat de pronuntate incat sa se potriveasca cu cele auzite pe un sistem cu inalte prea multe (motivul sibilantei excesive de cele mai multe ori). In viata de zi cu zi nu o sa gasesti asa ceva... Asculta insa pe viu o voce masulina cu tonalitate mai joasa si armonici, asculta-i intonatia si inflexiunile vocii si cauta aceste lucruri la sistemul tau. O proba excelenta in acest sens poti face daca gasesti inregistrari semnate Telly Savalas. Multi il stiu ca actor, dar vocea sa este una din cele mai perfecte voci masculine si din fericire a si lasat cateva melodii in urma.

Singura problema de care trebuie sa mai treci este ETALONUL pentru auditie. In acest sens iti recomand sa asculti 2-3 masini suficient de titrate si daca ai ocazia cateva sisteme de casa, unele aflate (poate) chiar in proprietatea celor care au si masinile. Mai departe poti sa treci la auditii LIVE, de diverse genuri. Si nu ma refer la cluburi obscure cu 4 boxe si un subwoofer intr-un beci. Toate acestea se pot intampla in timp si cu certitudine va dura ceva. Dar daca vrei... se poate. Oameni dispusi sa ajute... sunt.

Pe post de concluzie, nu ai de ce sa te simti prost. Deloc. Asculti muzica exact asa cum iti place si e bine ca te bucuri de asta. Esti fericit cu gusturile si cu preferintele tale si pana aici totul e perfect. Dar nu cauta aceeasi apreciere si in urechile altora. Cand ceri parerea cuiva asigura-te ca esti pregatit sa o primesti, fie si sub forma de critica dura. Dupa care ai din nou de ales... Incerci sa urmezi un sfat sau te aperi din spatele propriilor preferinte? In oricare dintre cazuri alegerea ta e corecta, raportata la tine. Dar nu e corect sa ridici semne de intrebare la fileul altora in urma unei experiente de acest gen. Ai mers, au ascultat, ti-au spus. Sincer. Ce faci mai departe depinde numai de tine.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline  
Old 24-03-08, 04:52   #58
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

Quote:
Originally Posted by Horhellito View Post
Se pare ca ceea ce am scris a fost inteles partial doar. Stiti ce nu inteleg? (nu mi-o luati in nume de rau pentru ca nu e cazul...)
Care este problema cu "naturaletea" sunetului? De ce se aduce tot timpul vorba de concerte live din baruri sau piete?
Naturaletea sunetului de concert de bar/piata vine dupa sine cu o gramada de neajunsuri sub forma diverselor zgomote de fond prezente la aceste evenimente. Sala de auditii? ok. Insa eu vin si intreb asa...de ce se pune neaparat accent pe naturaletea muzicii? Da...sigur ca aud persoane care vorbesc in jurul meu zilnic, insa ce nu aud este persoane care imi canta zilnic. In plus pentru mine muzica e o cale de a evada din realitate, nu de a cauta realitatea. In consecinta daca criticam un plus de efect ne-natural in muzica, ar trebui sa criticam toata era SF de la Lucas incoace...
Eu mai fac ocazional si fotografie. Acelasi lucru...nu caut sa prezint neaparat realitatea in fotografiille mele, ci mai degraba realitatea mea, o modalitate de reprezentare personala care poate fi chiar judecata de altii insa NU prin prisma unor etaloane / manuale / reguli / carti.
Exemplu: Vreau sa fac un portret in care am nevoie de focus primordial pe subiect. In acest moment am renuntat la naturaletea exprimarii realitatii...sau ceva...am pus diafragma pe 2.8, am pus focala cat de mult ma tine obiectivul si am obtinut profunzime de camp mica (background neclar).
Nimic real in poza asta, NIMIC REAL DIN PERSPECTIVA OCHIULUI UMAN, pentru ca in spate erau niste copaci, flori, sau blocuri gri...elemnente care acuma sunt "neclare", practic nu exista in aceasta poza!
In aceeasi maniera gandesc si despre muzica. Cred sincer ca deja am ajuns sa ne invartim in jurul unor etaloane pe care le luam de bune si setam totul in jurul lor. Nu vreau sa fie un comentariu critic, dar am urmarit aceasta discutie despre sunet corect si natural, in timp ce mie imi place cum suna masina mea foarte mult, si la un moment dat am inceput sa ma simt...ca acel om ne-educat care NU STIE sa asculte corect muzica.

Nu se exagereaza totusi putin?
Cum spuneam, sunt deschis la orice discutie...
Cat de mult mi-ar place si mie sa ma urc intr-o masina, fie ca e a mea sau nu........ sa pornesc sistemul audio, sa ascult cateva discuri pe care eu le consider greu de reprodus, si dupa auditie, sa nu existe nici macar un mic detaliu de criticat. Dar dupa cum stim cu totii ca perfectiune nu exista inca in nici un domeniu, ma multumesc cu gandul ca in timpul care mi-a mai ramas, pot sa incerc sa ma apropii cat mai mult de ea .

PS: Dupa un timp..... la unii pasiunea creste, iar lucrurile nu mai sunt nici pe departe atat de simple.
Marinu is offline  
Old 24-03-08, 07:54   #59
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

Quote:
Originally Posted by Horhellito View Post
......
...........
Care este problema cu "naturaletea" sunetului? De ce se aduce tot timpul vorba de concerte live din baruri sau piete?

.......nu caut sa prezint neaparat realitatea in fotografiille mele, ci mai degraba realitatea mea, o modalitate de reprezentare personala care poate fi chiar judecata de altii insa NU prin prisma unor etaloane / manuale / reguli / carti.

Exemplu: Vreau sa fac un portret in care am nevoie de focus primordial pe subiect. In acest moment am renuntat la naturaletea exprimarii realitatii...sau ceva...am pus diafragma pe 2.8, am pus focala cat de mult ma tine obiectivul si am obtinut profunzime de camp mica (background neclar).

Nimic real in poza asta, NIMIC REAL DIN PERSPECTIVA OCHIULUI UMAN, pentru ca in spate erau niste copaci, flori, sau blocuri gri...elemnente care acuma sunt "neclare", practic nu exista in aceasta poza!
...............

Nu se exagereaza totusi putin?
Cum spuneam, sunt deschis la orice discutie...
George, fii atent:
Tu ai dreptate in ceea ce priveste fotografia "artistica". Problema e ca fotografia artistica si muzica sunt 2 lucruri care nu prea au in comun nimic in afara de placerea de a le privi/asculta.
Daca la fotografie vei avea inevitabil in cadru si componente "parazite" sau care pur si simplu nu intereseaza, la muzica lucrurile stau complet diferit. La muzica absolut toata informatia imprimata pe mediul de stocare e importanta si are darul de a forma acel "tot unitar" care se numeste melodie sau cum vrei sa-i spui. Scopul principal al unui lant audio este tocmai redarea cu o cit mai mare acuratete a totalitatii informatiei inclusa pe suport. Sau, daca vrei, un fel de poza cu DOF infinit, scop care paradoxal se obtine in cazul pozei cu aparatura cea mai ieftina, adica un P/S cu obiectiv de 2 lei ....
Pe de alta parte, chiar daca acceptam si reusim sa facem o "setare" care sa ne placa mult, accentuind anumite frecvente, favorizind anumite instrumente ( sau zone din spectrul de frcvente ), aceasta setare va fi valabila punctual pentru o anumita melodie. Introducind alt CD in aparat, vei observa ca nu mai intelegi nimic si totul e compromis. E ca si cum ai face in PS un "profil" care ti-a "ajustat" superb un portret facut cu un obiectiv macro, profil pe care daca-l vei aplica unui peisaj, o va face de neutilizat.
E ca si cum ai asculta muzica in discoteca vs o auditie de calitate intr-o incapere foarte bine pusa la punct atit ca mediu cit si aparatura.
O instalatie audio de calitate este aceea care pastrind aceleasi setari va reda cit se poate de corect atit o muzica grea cit si inregistrari cu muzica electronica sau manele..
E foarte adevarat ca instalatia audio va reda ce i se da, adica informatia de pe CD. Dar asta e alta discutie, mult mai ampla si care nu are rost sa o abordam aici.
Pe de alta parte, ai dreptate cind spui ca auditiile in aer liber nu au nimic in comun cu auditia de calitate. Daca vrei ceva de calitate, mergi la Ateneu si asculta instrumentele pe viu. E singurul loc unde poti sa-ti "educi" urechea si crede-ma ca vei avea de cistigat o experienta deosebita si utila pe viitor.

Last edited by saxo; 24-03-08 at 07:58.
saxo is offline  
Old 26-03-08, 12:23   #60
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

fisele???? )
Swat-Cat is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -