Go Back   Forum 4Tuning > www.4tuning.ro > ARHIVA > Arhiva evenimente > 4TuningDAYS 2008 - 15-16 Martie - ROMEXPO

4TuningDAYS 2008 - 15-16 Martie - ROMEXPO Expozitia de Tuning, Car-Audio, Masini Modificate & Rally

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 19-03-08, 01:02   #31
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

In orice concurs international, concurentul trebuie sa stie sa explice pana la ultimul amanunt montajul de pe masina sa si asa mi se pare logic. In legatura cu amestecarea claselor, am explicat deja mai sus in postul 17 !
__________________
Mk5 GTI | K04 turbo | S3 injectors | Custom 3" decat exhaust | Evoms CAI | AP Racing pro 5000 front + S3 rear brakes + Pagid RS29/Carbotech XP8 pads | THS FMIC | S3 camshafts | Autotech HPFP | Je pistons + IE rods | BSH 27mm RSB + H&R 28mm FSB| BSH pendulum engine mount | BSH PCV | Forge short shift | Bilstein PSS10 coilovers | Peloquin LSD | Sachs SRE clutch | 235/40/ZR18 R888 on Team Dynamics 18x8" | Stage 3 Revo
fuscobal is offline  
Old 19-03-08, 07:35   #32
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

Pentru arbitri...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	cabluri.jpg
Views:	173
Size:	268.1 KB
ID:	487399  
saxo is offline  
Old 19-03-08, 07:44   #33
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

Nu puteti invoca decit reguli incluse in regulamentul concursului in cauza, adica ASTA
saxo is offline  
Old 19-03-08, 10:48   #34
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Wink Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

Quote:
Originally Posted by saxo View Post
Pentru arbitri...
Intradevar, acest tabel este de ajutor pentru arbitrii, dar mai mult pt. competitori, numai ca nu dicteaza scaderea punctelor, ci face doar o recomandare pt. cei care nu se pricep. Dupa cum stiti si dumneavoastra toti sunt oameni, iar anumite greseli se pot face, numai ca la noi in Romania competitorii vor fii multumiti doar in formula in care castiga toti locul 1 .
__________________
Music lets you know.. You are alive !

More at: https://www.facebook.com/ArtInMotionExclusive
Marinu is offline  
Old 19-03-08, 11:18   #35
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
dupa parerea mea, putini sunt cei care au meritat locul1, restul este ... ! cum sa depunctezi un sistem care are traseul de alimentare de max 25cm si 10AWG????????
Nu cred ca erai mai multumit in formula in care arbitrii se apucau si iti demontau masina bucati, sa vada cat de lung e cablul amplificatorului si ce componente mai ai ascunse. Sincer nu cunosc povestea, si nu am fost de fata, dar ca in fiecare competitie, corect ar fi fost, competitorul sa isi prezinte masina, iar tot ce a omis in prezentare e normal sa se depuncteze. Chiar imi pare rau ca a iesit asa dar nu e vina nimanui, este doar o greseala din parte competitorului.
Marinu is offline  
Old 19-03-08, 11:37   #36
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

a fost o greseala din partea mea ca am abordat subiectul, faptul este consumat.
Bigu is offline  
Old 19-03-08, 11:58   #37
B11EAU

Stage 5
 
B11EAU's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 448
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

Masina despre care se vorbeste este a mea!
Am precizat lungimea cablului! In conditiile in care bateria este in portbagaj TOATA lungimea cablului a putut fi observata! Nu am omis nimic din prezentare!
Singurul lucru pe care nu il stiam este tabelul atasat mai sus de domnul Relu. Astfel am considerat corecta observatia facuta de arbitrii.
Greseala nu este doar a competitorului!!!
__________________
@ 2979 @ ...
B11EAU is offline  
Old 19-03-08, 19:36   #38
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

B11EAU
Cel putin in privinta cablului de alimentare nu ai gresit deloc si ai fost depunctat gratuit.

Ce e pacat ca s-a intimplat, e faptul ca s-au aplicat depunctaje pe baza unor reguli inexistente in regulament.

Absolut toti concurentii au fost amatori, cu alte cuvinte pasionati car-audio. Eu cred ca acesti tineri pasionati trebuiesc ajutati sa-si evolueze instalatiile, si nu descurajati prin depunctaje nefondate (cablaje corecte-depunctate)
Discutind strict de instalare, cind exista un regulament, acesta trebuie publicat cu mult timp inaintea concursului, pentru a da posibilitatea fiecaruia sa-si construiasca sistemul conform acestuia. Arbitrajul la instalare se face cu regulamentul in fata .
Scopul oricarei competitii este acela de a da posibilitatea fiecarui concurent sa afle slabiciunile sistemului pe care l-a facut, pe viitor stiind ce trebuie indreptat.
In lipsa regulamentului pentru instalare, ar fi fost intelept sa se faca arbitrajul strict la capitolul sunet.
__________________
Quality first !
saxo is offline  
Old 19-03-08, 19:56   #39
margineanu ovidiu

Stage 5
 
margineanu ovidiu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 849
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

Quote:
Originally Posted by _vrx_ View Post
bigu ....
masina "dupa spusele concurentului" era a LUI , iar daca avea nevoie de avocat putea sa anunte .
sa presupunem ca totusi s-a facut o gresala , nu crezi ca ar fi trebuit abordata altfel problema ??? sau suntem cu totii cu capsa pusa???
...nu are rost sa mai comentez treba cu "clasele" cred ca ai inteles de ce

din respect pentru rellax si gratzian ma opresc aici
daca cumva la mine se face referire sa stiti ca nu am nimic de obiectat,am fost foarte incantat de eveniment nu am de criticat nimic,respect
margineanu ovidiu is offline  
Old 19-03-08, 20:28   #40
B11EAU

Stage 5
 
B11EAU's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 448
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

Ovidiu: Subiectul din discutia intre bigu si vrx sunt eu!

As dori sa vad fisele de arbitrare! Se pot urca aici?
Multumesc.
B11EAU is offline  
Old 19-03-08, 21:02   #41
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

Pe scurt, multumim pentru critica constructiva. Mi-am adus aminte intredavar cum era cand masinile participau pe la alte concursuri fara macar sa vada un regulament inainte de competitie, lucru probabil preferat unui regulament anuntat cu 2 zile inainte. Cert este ca as aprecia pe viitor sprijin pentru imbunatatirea regulamentului si sprijin pentru depunerea acestui efort INAINTE de eveniment, astfel incat numarul celor multumiti sa fie mai mare. Promit alaturi de cei ce vor sa ajute ca viitorul regulament nu va mai lasa loc de semne de intrebare. Suntem oameni, gresim si ne asumam aceste greseli. Bine ar fi in cazul acesta sa fim toti oameni, cu urmarile de rigoare.

Listele cu participantii si fisele de jurizare vor fi postate in cel mai scurt timp. Am langa mine un scanner care nu functioneaza si maine cel tarziu sper sa rezolv si aceasta problema. Nu am uitat, nu ignoram.

Multumesc pentru rabdare!
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline  
Old 19-03-08, 21:29   #42
Horhe_STI
Presedinte Speedline Motorsport

Stage 4
 
Horhe_STI's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 262
Member of:
[Moderators]
[A.C.S. Speedline Motorsport]
[4Rally]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

Iaca vad ca discutia evolueaza asa ca simt si eu nevoia sa zic ceva. Eu sunt cu acel STI cu P90-ul cu procesor/vrx6-le si utopile 2 cai. Nu ma plang de rezultat, alea-s problemele mele interne. Sunt la al doilea concurs SQ, primul fiind la 4tuningdays anul trecut. Atunci abia era montat un sistem bazat pe aceeasi statie, cu iridium 3 cai si un clarion 958. La acel moment masina suna ca porcul iar eu nu eram familiarizat cu HU-ul. Am primit critici dure la adresa sistemului insa foarte constructive.
Anul acesta insa, pe un sistem modificat, am primit niste critici pe care ... partial nu le-am inteles. Eu am fost criticat de Relu, si multi altii de-a lungul timpului...ca-s "tzaran" si ascult cu inaltele prea "sus". Critica de la arbitrii a fost ca am woofer-ul prea tare si nu am medii! Sincer am fost un pic confuz!

In consecinta , mi-as dori si eu sa aflu cum anume "trebuie" sa sune o masina "corect". Eu, daca vreti, sunt un ascultator "neformat" si as avea nevoie de niste sfaturi de la cei mai in tema ca mine, arbitrii certificati care imi pot explica mai multe despre problemele sitemului meu...la un nivel mai detaliat. Va multumesc anticipat...sau, fata de un punct anterior...va multumesc posticipat!
__________________
Horhe
Remember to always be yourself. Unless you suck!
Horhe_STI is offline  
Old 19-03-08, 22:31   #43
pilula20

Stage 5
 
pilula20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,509
Member of:
[Opel]
[Competitor CNCA]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

[QUOTE=Horhellito;1433478]Iaca vad ca discutia evolueaza asa ca simt si eu nevoia sa zic ceva. Eu sunt cu acel STI cu P90-ul cu procesor/vrx6-le si utopile 2 cai. Nu ma plang de rezultat, alea-s problemele mele interne. Sunt la al doilea concurs SQ, primul fiind la 4tuningdays anul trecut. Atunci abia era montat un sistem bazat pe aceeasi statie, cu iridium 3 cai si un clarion 958. La acel moment masina suna ca porcul iar eu nu eram familiarizat cu HU-ul. Am primit critici dure la adresa sistemului insa foarte constructive.
Anul acesta insa, pe un sistem modificat, am primit niste critici pe care ... partial nu le-am inteles. Eu am fost criticat de Relu, si multi altii de-a lungul timpului...ca-s "tzaran" si ascult cu inaltele prea "sus". Critica de la arbitrii a fost ca am woofer-ul prea tare si nu am medii! Sincer am fost un pic confuz!

In consecinta , mi-as dori si eu sa aflu cum anume "trebuie" sa sune o masina "corect". Eu, daca vreti, sunt un ascultator "neformat" si as avea nevoie de niste sfaturi de la cei mai in tema ca mine, arbitrii certificati care imi pot explica mai multe despre problemele sitemului meu...la un nivel mai detaliat. Va multumesc anticipat...sau, fata de un punct anterior...va multumesc posticipat! [/QUOTE





stii care e faza asta e doar un concurs si nimic mai mult...daca tie iti place cum suna masina nu ar trebui sa te deranjeze comentariile rautacioase ale unor persoane...imi pare rau ca spun dar nimeni nu are dreptu sa spuna ca esti "tzaran" sau mai stiu eu ce...fiecare isi face propriu sistem audio sa sune dupa propria ureche si nimeni nu are dreptu sa comenteze despre sistemu tau audio ...s-ar putea ca si tu daca te urci in unele masini ale membrilor dupa forum sa nu iti placa cum se aude ...un arbitru nu conteaza prea mult deoarece poate el are niste componente audio care le agreeaza...niste sfaturi sunt bine venite dar sa se ajunga pana la faze cum ai zis mai sus nu e frumos...de obicei fiecare om isi regleaza sistemu dupa propria ureche si asculta muzica pe care o vrea si cum vrea si cam atat am avut de spus...oricum imi pare rau ca nu am fost si eu la concursu asta.o sa vin la celelalte...oricum felicitari participantilor si organizatorilor... sper ca nu supar pe nimeni dar asta e adevaru...
__________________

VAND Cd Playere , Difuzoare , Amplificatoare , Subwoofere HELIX , BRAX , MICROPRECISION , MAC AUDIO , ALPINE , CLARION , PIONEER, HERTZ , FOCAL , MAGNAT , DB AUDIO ,BLAUPUNKT, KENWOOD , AUDISON

www.audiolab.ro Numar telefon : 0724 710 809
pilula20 is offline  
Old 20-03-08, 00:29   #44
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

daca e sa o iau asa si eu am pierdut la lungimea cablului desi la 4 awg imi e arhisuficient pt 75.4

astept si eu score sheeturile.
monk is offline  
Old 20-03-08, 02:36   #45
_vrx_

Stage 4
 
_vrx_'s Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 299
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

suntem o mana de oameni prinsi de acest microb si cautam in gunoaie....foarte urat
ma asteptam totusi la un comentariu inteligent , nu plin de ironii ...etc .

CRED CA AR TREBUI SA NE CONCENTRAM MAI MULT ASUPRA REGLAJELOR & CO SI LUCRURILE SE VOR REZOLVA DE LA SINE ...DAR DIN PACATE NU AM AVUT PLACEREA DE A VEDEA OAMENI INTERESATI DE ACEST ASPECT IMPORTANT CI DOAR DE COMENTATARII INUTILE .

tonul face muzica
_vrx_ is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -