Go Back   Forum 4Tuning > www.4tuning.ro > ARHIVA > Arhiva evenimente > 4TuningDAYS 2008 - 15-16 Martie - ROMEXPO

4TuningDAYS 2008 - 15-16 Martie - ROMEXPO Expozitia de Tuning, Car-Audio, Masini Modificate & Rally

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 17-03-08, 21:19   #16
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

Quote:
Originally Posted by monk View Post
la alt tip de competitie (ma refer aici la EMMA pt ca e cel mai relevant) se faceau grupe separate, de aia nici nu m-am gandit la intrebarea asta.

nu ma refeream la baiatul cu zafira ...

erau mai multe masini cu 3 canale PASIV...
nu am spus-o ca pe o nemultumire, doamne fereste. ci dimpotriva ca o observatie pentru concursurile care urmeaza.

oricum per total totul a iesit bine si as ruga pe cineva in masura sa afiseze si punctajele pt ca eu dupa a trebuit sa merg la Burn Event si nu stiu ce si cum s-a intamplat.

1) Nu vad de ce EMMA ar trebui sa fie etalonul absolut.
2) NU vad nici acum justificata remarca. Masinile care suna BINE, suna BINE! La nivelul actual al masinilor conteaza mult mai mult implementarea sistemului decat numarul de canale folosite. Ar fi bine sa constientizati lucrul acesta.
3) Inainte de incadrarea EMMA pe nr de canale competitia a functionat mult si bine. Remember, sau va sterge cineva memoria?
4) Garantat data viitoare va fi mai bine. Cu bunavointa din partea tuturor asta e o certitudine.


Bafta!
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline  
Old 17-03-08, 22:31   #17
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

Regulamentul a fost facut intr-un timp destul de scurt si fara indoiala are si lipsuri. Ca idee generala, si regulamentul EMMA care este scris intr-un manual destul de gros pentru participanti si mult mai gros pentru arbitri primeste contestatii gramada. Atata timp cat vor exista diferente de opinii intotdeauna vor fi si nemultumiri dar...mai bine sa discutam pe situatia de fata. Au fost 3 grupe si 11 participanti. La cererea participantilor incadrarea initiala ar fi fost : 4 concurenti la beginner, 6 concurenti la advanced si 1 la pro (Opel Zafira). A fost decizia arbitrilor de a incadra Zafira la advanced intrucat la pro ar fi concurat singur si nu ar fi avut nici un rost. Totusi...partea de sunet s-a jurizat absolut identic la toate grupele iar punctajele la sunet ar fi fost identice, numai cupele si diplomele ar fi diferit. Ce am putut eu face in timpul disponibil de la momentul in care am fost invitat sa arbitrez a fost sa alcatuiesc un disc sper eu destul de concludent, o lista explicativa cu ceea ce ar trebui ascultat pe fiecare piesa in parte si un scoresheet pe partea de sunet. Scoresheetul a fost similar cu cel EMMA (care este oricum destul de bun) cu exceptia faptului ca a fost modificat numarul de puncte pe fiecare categorie iar jurizarea pe partea de pozitionare si focus s-a facut numai pe scaunul soferului ( la EMMA, din dorinta atingerii absolutului, jurizarea scenei rezulta ca o medie a ceea ce se aude de pe cele 2 scaune ). Pentru a da o sansa in plus participantilor, inainte de jurizarea primei masini am oferit spre ascultare o copie a discului pe care s-a facut jurizarea pentru eventuale reglaje de ultima ora. Sper de asemenea ca explicatiile oferite pe scoresheet la sfarsitul jurizarii fiecarei masini in parte au fost satisfacatoare si n-am reusit sa supar pe nimeni prea tare. Asteptam in continuare critici si sugestii !

PS : Ca raspuns la remarca lui Monk vin cu cel mai eloocvent exemplu posibil. La finala europeana EMMA de la Herning 2007, BEST OF SOUND a fost luat de masina Pioneer ce avea 5 canale > http://www.***********/photos/teampio...n/photostream/
__________________
Mk5 GTI | K04 turbo | S3 injectors | Custom 3" decat exhaust | Evoms CAI | AP Racing pro 5000 front + S3 rear brakes + Pagid RS29/Carbotech XP8 pads | THS FMIC | S3 camshafts | Autotech HPFP | Je pistons + IE rods | BSH 27mm RSB + H&R 28mm FSB| BSH pendulum engine mount | BSH PCV | Forge short shift | Bilstein PSS10 coilovers | Peloquin LSD | Sachs SRE clutch | 235/40/ZR18 R888 on Team Dynamics 18x8" | Stage 3 Revo
fuscobal is offline  
Old 18-03-08, 09:20   #18
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

cateva poze de la eveniment :
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0091.jpg
Views:	100
Size:	1.61 MB
ID:	486279   Click image for larger version

Name:	IMG_0096.jpg
Views:	92
Size:	1.35 MB
ID:	486280   Click image for larger version

Name:	IMG_0097.jpg
Views:	130
Size:	1.48 MB
ID:	486281  

Click image for larger version

Name:	IMG_0099.jpg
Views:	97
Size:	1.48 MB
ID:	486282   Click image for larger version

Name:	IMG_0101.jpg
Views:	95
Size:	1.29 MB
ID:	486283   Click image for larger version

Name:	IMG_0119.jpg
Views:	85
Size:	1.49 MB
ID:	486284  

Click image for larger version

Name:	IMG_0147.jpg
Views:	83
Size:	1.81 MB
ID:	486285   Click image for larger version

Name:	IMG_0149.jpg
Views:	103
Size:	1.98 MB
ID:	486286   Click image for larger version

Name:	IMG_0152.jpg
Views:	85
Size:	1.38 MB
ID:	486287  

Click image for larger version

Name:	IMG_0153.jpg
Views:	87
Size:	1.73 MB
ID:	486288   Click image for larger version

Name:	IMG_0155.jpg
Views:	83
Size:	1.29 MB
ID:	486289   Click image for larger version

Name:	IMG_0159.jpg
Views:	99
Size:	1.50 MB
ID:	486290  

Bogdan YBR is offline  
Old 18-03-08, 09:20   #19
margineanu ovidiu

Stage 5
 
margineanu ovidiu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 849
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

sa incep cu inceputul
vreau sa multumesc celor care au organizat si au arbitrat aceasta competitie pentru profesionalismul de care au dat dovada,sfaturile si explicatiile legate de avantajele si dezavantajele anumitor chestii legate de sistemul audio existent,imi pare rau ca a trebuit sa imparta bogdan(sotia lui)locul intai cu mine dar dupa ce la brasov am plans cand am urcat din masina lui in a mea a fost o onoare pentru mine sa avem acelasi punctaj general,ii multumesc lui marinu care mi-a prezentat masina lui fuscobal pe care de mult timp imi doream sa o ascult si sa vad o diferenta intre ce am reusit eu si ce a reusit el,intr-adevar....jos palaria si bafta in continuare.as fi fost curios si de masina lui peste,alex pe asta m-am bazat cand am facut ce am facut sa ajung la bucuresti ca o sa fie macar 2 sau 3 masini la pro dar nu a fost sa fie,poate data viitoare,pentru mine a fost ceva super si a meritat sa merg,am mai cunoscut lume pasionata,am mai schimbat pareri,deci pentru mine un succes total,bafta in continuare si ne vedem data viitoare
__________________
TEAM SQNLL
DIY Mobile Audio
7ch active,audison&soundstream&u dimension
scanspeak D2904/7100,15M ,21W/8554-00,jl12w7,d511r,h701,400bt,2xhollywood spv20,2xspv45
margineanu ovidiu is offline  
Old 18-03-08, 11:42   #20
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

dupa parerea mea, putini sunt cei care au meritat locul1, restul este ... ! cum sa depunctezi un sistem care are traseul de alimentare de max 25cm si 10AWG????????
Bigu is offline  
Old 18-03-08, 15:36   #21
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

mda... ma uit la poze, YBR-ule... carevasazica, urati oamenii astia de la sq ) ) )
bad_boy2k is offline  
Old 18-03-08, 18:48   #22
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

la SQ conteaza tot pachetu......nu doar lucruri legate sunet

asteptam fisele de arbitrare...sa ne comparam
Swat-Cat is offline  
Old 18-03-08, 20:01   #23
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
dupa parerea mea, putini sunt cei care au meritat locul1, restul este ... ! cum sa depunctezi un sistem care are traseul de alimentare de max 25cm si 10AWG????????
Aminteste-mi te rog care era masina ta Bigu !

1) Spune te rog ce amplificator/amplificatoare ai si pune o poza cu portbagajul in care se vede amplificatorul, cablajul + siguranta de pe el si bateria suplimentara (precizeaza si valoarea sigurantei)
2) Inainte de a semna cum ca ai luat la cunostinta trebuia sa contesti o eventuala nedreptate. Dupa cum ai vazut am bifat de fata cu voi iar de obicei la partea de instalare arbitrul nu trebuie sa puna nici o intrebare decat daca este ceva neclar. Participantul trebuie sa descrie sistemul cap-coada incepand de la compartimentul motor catre portbagaj. Daca nu ai spus nimic atunci probabil nici tu nu erai foarte sigur pe tine ! Data viitoare sper ca va exista timpul necesar intocmirii unui regulament mai precis si va fi cu siguranta introdusa si categoria "Prezentarea sistemului" la care fiecare concurent va trebui sa vina cel putin cu o prezentare scrisa cu poze a sistemului, in care sa se vada si partile ascunse si pe care respectivul va trebui sa o sustina !
fuscobal is offline  
Old 18-03-08, 20:41   #24
beautiful_girl

Stage 2
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 25
Smile Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

Quote:
Originally Posted by margineanu ovidiu View Post
sa incep cu inceputul
vreau sa multumesc celor care au organizat si au arbitrat aceasta competitie pentru profesionalismul de care au dat dovada,sfaturile si explicatiile legate de avantajele si dezavantajele anumitor chestii legate de sistemul audio existent,imi pare rau ca a trebuit sa imparta bogdan(sotia lui)locul intai cu mine dar dupa ce la brasov am plans cand am urcat din masina lui in a mea a fost o onoare pentru mine sa avem acelasi punctaj general,ii multumesc lui marinu care mi-a prezentat masina lui fuscobal pe care de mult timp imi doream sa o ascult si sa vad o diferenta intre ce am reusit eu si ce a reusit el,intr-adevar....jos palaria si bafta in continuare.as fi fost curios si de masina lui peste,alex pe asta m-am bazat cand am facut ce am facut sa ajung la bucuresti ca o sa fie macar 2 sau 3 masini la pro dar nu a fost sa fie,poate data viitoare,pentru mine a fost ceva super si a meritat sa merg,am mai cunoscut lume pasionata,am mai schimbat pareri,deci pentru mine un succes total,bafta in continuare si ne vedem data viitoare

hello la toata lumea.... intradevar imi pare rau ca a trebuit sa impart locul I cu tine dat fiind faptul ca a fost prima mea participare dar, asa cum spunea si Fuscobal, se mai intampla si trebuie sa privesc partea buna a lucrurilor.


P.S. Rellaxx - asteptam si noi fisele de arbitrare !!!
beautiful_girl is offline  
Old 18-03-08, 22:08   #25
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

eu am avut masina expusa, nu am participat, a participat un prieten, care de la distribuitorul de curent la amplif a fost "problema". nu am fost de fata, mi s-a povestit. daca eram de fata, contestam cu siguranta. in fond si la urma urmei e nevoie de 1mm patrat la fiecare 5A, eu asa stiu din cls 10a. si cat putea sa consume audisonu ala?
(e vorba de Mini Cooper S rosu).
inca o chestie: de ce s-au amestecat clasele?
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline  
Old 18-03-08, 22:18   #26
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

si inca o chestie: daca participantul este ghem, nu stie absolut nimic despre car audio, a castigat masina cu sistem cu tot la kinder si vrea sa participe, de ce trebuie sa stie el ce e acolo? de ce se mai jurizeaza instalarea componentelor atunci? daca esti in necunostinta de cauza de ce se admite sa fi neindreptatit? sau s-a ajuns sa ne alegem si concurentii ??? maine poimaine ajungem sa facem 2-3 intalniri pe an si sa ne facem cadou cupe ca am mai schimbat un fir si ca stiu ce e in masina . in stilul asta niciodata nu se va face performanta!
Bigu is offline  
Old 18-03-08, 23:36   #27
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

Ce clase s-au amestecat ca nu te prea inteleg? Fiecare cu perspectiva lui. Observ totusi ca tu care nici macar nu ai fost acolo esti cel mai vehement. Se pare ca oricate bune intentii ar avea cineva de a organiza ceva se gaseste un roman de buna credinta sa-i dea la cap in stilul pur romanesc...doar la asta ne pricepem cel mai bine, sa ne dam la cap unii altora. Data viitoare poate organizezi tu evenimentul cu tot cu regulamente si sunt convins ca va fi mult mai bine iar toti vor fi fericiti. De asemenea nu inteleg faza cu alesul concurentilor. Sa fie de vina teoria conspiratiei sau paranoia ?
fuscobal is offline  
Old 19-03-08, 00:15   #28
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

clase amestecate: zafira era singura cu 7 canale, de ce a impartit un loc 1?
am fost acolo dar eram la baie cand s-a jurizat miniul
nimeni nu a spus nimic de intentii, daca totusi daca vrei sa faci ceva fa-l cum trebuie si pana la capat. de apreciat ca ai dat sfaturi fiecarui concurent
imi cer scuze ca sunt roman si ca imi impart stilul si suferinta cu inca 22de milioane in s-e europei
in momentul actual, cred ca sunt maxim 4-5 persoane in Ro care au un bagaj de cunostinte despre car audio care ar putea creea niste reguli si ar putea organiza un concurs, in momentul de fata eu nu pot pt ca sunt prea slab pregatit, dar nu se stie ce rezerva viitorul. nu e nici o paranoie, nici o conspiratie
te rog raspundemi la intrebarile din postul 26
Bigu is offline  
Old 19-03-08, 00:15   #29
_vrx_

Stage 4
 
_vrx_'s Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 299
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

bigu ....
masina "dupa spusele concurentului" era a LUI , iar daca avea nevoie de avocat putea sa anunte .
sa presupunem ca totusi s-a facut o gresala , nu crezi ca ar fi trebuit abordata altfel problema ??? sau suntem cu totii cu capsa pusa???
...nu are rost sa mai comentez treba cu "clasele" cred ca ai inteles de ce

din respect pentru rellax si gratzian ma opresc aici
_vrx_ is offline  
Old 19-03-08, 00:35   #30
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: SQ League - 4TuningDays @ Romexpo 2008

pun punct aici. imi cer scuze ca am abordat in felul acesta problema, nu ma mai intereseaza nimic, puteti sa si stergeti/uitati ca am incercat sa ma lamuresc pe mine. bafta in continuare cu organizarea concursurilor!
Bigu is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -