Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Machete Auto > Tuning pe machete

Tuning pe machete Tutoriale, Proiecte, Realizari

Reply
 
Thread Tools
Old 22-06-11, 15:39   #961
johny BOY

Stage 5
 
johny BOY's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 711
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Salut.
Am si eu niste intrebari...
1. Am cumparat un BMW 507, dar cand l-am primit am cam fost dezamagit, mai ales de aspectul rotilor. Ca sa ramana la mine, ma gandeam sa ii personalizez "burta" ca e prea albinos si sa ii fac ceva cu rotile alea, ca sunt asa subtiri si urate!!
Aveti idee ce as putea face la roti? Sa schimb decat anvelopele? Cam greu de gasit... Sau rotile cu totul, dar au sistem ciudatel de prindere... Am pus cateva poze, dar sunt facute cu telefonul (si are o camera jalnica)...

2. Ma gandeam sa imi vopsesc toate masinile (strang 1/24 modele mai vechi) negre... Si caut niste solutii simple si mai ieftine, nu solutii dedicate, caci bugetul nu imi permite... Cu spray auto ce se gaseste in comert merge? Iese lucios sau mai trebuie aplicat lac apoi? Aveti idee daca se gaseste si lac la spray? Dupa ce se da vopseaua jos, trebuie dat cu filer (nu stiu daca asa se scrie) sau direct cu vopseaua (in straturi, asa cum s-a descris in acest topic)...

Multumesc anticipat ptr sfaturi.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Photo-0002.jpg
Views:	67
Size:	369.1 KB
ID:	2054545   Click image for larger version

Name:	Photo-0003.jpg
Views:	56
Size:	378.8 KB
ID:	2054546   Click image for larger version

Name:	Photo-0004bmw.jpg
Views:	48
Size:	313.4 KB
ID:	2054547  

Click image for larger version

Name:	Photo-0005bmw.jpg
Views:	59
Size:	224.7 KB
ID:	2054548   Click image for larger version

Name:	Photo-0006bmw.jpg
Views:	64
Size:	284.1 KB
ID:	2054549  
johny BOY is offline   Reply With Quote
Old 22-06-11, 16:36   #962
rudolf.s

Stage 5
 
rudolf.s's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 793
Member of:
[VW]
[Virtual Tuning]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

1.Rotile sunt destul de bine lucrate. Cel putin la prima vedere. Si sunt originale. Eventual ai putea sa le mai scoti putin in afara, in functie de cum se poate modifica sistemul de prindere. Evident, daca gasesti ceva roti mai frumoase poti sa le adaptezi cumva.
Burta ar merge detaliata putin.

2.Chiar TOATE machetele vrei sa le vopsesti negre? Poti rezolva cu vopsele spray de la magazinele de bricolaj. Daca respecti niste reguli de baza vor iesi bine. Iti recomand negru mat. Arat bine si e la moda. Nu uita sa dai straturi subtiri si sa nu te grabesti. Ar fi bine sa vopsesti intr-o zona fara praf. Unii folosesc cada din baie, si mai dau drumul si la apa. Este si lac de cumparat la tub, dar mai rar. Poti vopsi cu negru mat si sa dai cu lac peste. Va iesi un efect chiar frumos. Iti recomand magazinele de vopsea auto unde iti prepara ce vopsea vrei tu, chiar si dupa cod sau catalog. Au multe vopsele metalice si cam tot ce vrei. Un spray cu vopsea de masina dupa cod costa 30 RON. Acolo iti pun in spray si lac si daca ai nevoie si primer de plastic.
__________________
Volkswagen Golf Variant 2.0 TDI | DSG | 2012


rudolf.s is offline   Reply With Quote
Old 22-06-11, 16:48   #963
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Rotile alea mi se par foarte potrivite pentru macheta, designul caroseriei nu iti permite sa te joci foarte mult la capitolul roti. Daca vrei doar sa le faci mai late ai putea sa incerci sa pui niste cauciucuri mai late pe jante si sa le prinzi putin mai in exterior (fii atent sa nu iasa de sub aripi).
La capitolul vopsea e alegerea ta, dar te vei plictisi sa vezi numai puncte negre in vitrina, poti sa optezi si pentru alte culori (metalizatele sunt foarte frumoase, dar necesita un plus de atentie la aplicare). Gasesti lac la spray cam in orice magazin auto sau de bricolaj (Sinto/Nigrin/Duplicolor etc). Ai grija la compatibilitatea vopsea-lac (e bine sa testezi pe altceva inainte - o portiera sa zicem - ca sa poti curata usor in caz ca apar probleme). Grundul nu e obligatoriu, e indicat atunci cand intervii asupra caroseriei si vrei sa te asiguri ca zona e finisata perfect. Cat despre inlaturarea completa a vopselei versus matuire si vopsire peste cea din fabrica s-a mai discutat, ambele au avantaje si dezavantaje.
__________________
bmwh548 is offline   Reply With Quote
Old 25-06-11, 23:17   #964
mini cooper

Stage 5
 
mini cooper's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 413
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

stie cneva cum pot sa fac un intercooler?sau un kit turbo?
mini cooper is offline   Reply With Quote
Old 26-06-11, 17:07   #965
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Quote:
Originally Posted by mini cooper View Post
stie cneva cum pot sa fac un intercooler?sau un kit turbo?
intercooler poti face din marginea unei carcase de cd.cauta pe topic, a pus cineva mai demult (demult de tot) poze.daca cauti gasesti.
FED express is offline   Reply With Quote
Old 30-06-11, 21:55   #966
Logan4ever

Stage 4
 
Logan4ever's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 225
Member of:
[BMW]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Cum as putea face bad boy pe o macheta? Pe un Logan 1/43 deexemplu...
Logan4ever is offline   Reply With Quote
Old 13-07-11, 12:44   #967
FatX

Stage 5
 
FatX's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 300
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

pai.. ca sa faci badboy pe o macheta este indicat sa se deshida capota pentru a face mai usor si sa poti sa pui farurile si grila .. pe un logan 1:43 ... este mai greu dar merge. inearca sa faci cu chit sau poxilna dar mai intai cauta poze cu un badboy pe logan 1:1.


Am si eu o intrebare pe un subaru impreza [poza] ar merge un clean look ?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMGP0372.JPG
Views:	56
Size:	2.70 MB
ID:	2082775   Click image for larger version

Name:	IMGP0389.JPG
Views:	94
Size:	2.84 MB
ID:	2082776  
FatX is offline   Reply With Quote
Old 13-07-11, 16:16   #968
_Cox_
Shine Club Member

Stage 5
 
_Cox_'s Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,349
Member of:
[Virtual Tuning]
[4Rally]
[2 Roti]
[Street 4 Cars]
[Shine Club]
[Street Vision]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Quote:
Originally Posted by FatX View Post
pai.. ca sa faci badboy pe o macheta este indicat sa se deshida capota pentru a face mai usor si sa poti sa pui farurile si grila .. pe un logan 1:43 ... este mai greu dar merge. inearca sa faci cu chit sau poxilna dar mai intai cauta poze cu un badboy pe logan 1:1.


Am si eu o intrebare pe un subaru impreza [poza] ar merge un clean look ?
Nu prea...
_Cox_ is offline   Reply With Quote
Old 13-07-11, 21:55   #969
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Quote:
Originally Posted by FatX View Post
pai.. ca sa faci badboy pe o macheta este indicat sa se deshida capota pentru a face mai usor si sa poti sa pui farurile si grila .. pe un logan 1:43 ... este mai greu dar merge. inearca sa faci cu chit sau poxilna dar mai intai cauta poze cu un badboy pe logan 1:1.


Am si eu o intrebare pe un subaru impreza [poza] ar merge un clean look ?
Cauta la Custom Area cu cateva pagini in urma, am pus un Impreza bburago "street tuners" cu clean look.macheta este portoclie.te uiti asa, ca sa-ti faci o idee despre cum ar da un clean look.cauta bine acolo la "custom area".
FED express is offline   Reply With Quote
Old 13-07-11, 22:51   #970
FatX

Stage 5
 
FatX's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 300
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Quote:
Originally Posted by FED express View Post
Cauta la Custom Area cu cateva pagini in urma, am pus un Impreza bburago "street tuners" cu clean look.macheta este portoclie.te uiti asa, ca sa-ti faci o idee despre cum ar da un clean look.cauta bine acolo la "custom area".
da stiu am vazut masina .. dar .. asta e putin mai detaliata .. plus ca nu ma gandesc sa fac clean look stopurile sau altceva. ma gandeam decat doar sa astup bandourile de pe laterale, lacasul pentru numar in spate,prizele de pe capota [una din ele va ramane optez pentru aceea care iese inafara]... si ceva prin bara fata atat..

Last edited by bmwh548; 14-07-11 at 13:23.
FatX is offline   Reply With Quote
Old 15-07-11, 10:13   #971
Targa

Stock
 
Join Date: May 2011
Posts: 5
Question Re: Tutoriale tuning manual machete!

Salut,oameni buni.Am si eu o intrebare care nu este legata neaparat de tuning dar poate stiti:vreau sa cumpar un Aston Martin db9 volante dar culoarea interiorului este oribila.chainsaw: Cum o pot schimba cu sprayul adica vreau un crem sau maro....Vreau sa stiu etapele ca nu vreau s-o stric ca-i Minichamps.Va ascult toate parerile .Multumesc.
Targa is offline   Reply With Quote
Old 15-07-11, 10:16   #972
_Cox_
Shine Club Member

Stage 5
 
_Cox_'s Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,349
Member of:
[Virtual Tuning]
[4Rally]
[2 Roti]
[Street 4 Cars]
[Shine Club]
[Street Vision]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Quote:
Originally Posted by Targa View Post
Salut,oameni buni.Am si eu o intrebare care nu este legata neaparat de tuning dar poate stiti:vreau sa cumpar un Aston Martin db9 volante dar culoarea interiorului este oribila.chainsaw: Cum o pot schimba cu sprayul adica vreau un crem sau maro....Vreau sa stiu etapele ca nu vreau s-o stric ca-i Minichamps.Va ascult toate parerile .Multumesc.
O poti vopsi cu e pensulica de acuarele, sau lipi piele si mocheta pe jos in ea dar este muuult mai complicat.
_Cox_ is offline   Reply With Quote
Old 15-07-11, 10:27   #973
Targa

Stock
 
Join Date: May 2011
Posts: 5
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Aha,deci cu pensula si vopsea la cutie nu?si de care vopsea,oare scrie pe ia ca e de plastic?ca daca-i de altceva nu se prinde.multumesc pt.sfat Cox.
Targa is offline   Reply With Quote
Old 15-07-11, 10:40   #974
_Cox_
Shine Club Member

Stage 5
 
_Cox_'s Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,349
Member of:
[Virtual Tuning]
[4Rally]
[2 Roti]
[Street 4 Cars]
[Shine Club]
[Street Vision]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Quote:
Originally Posted by Targa View Post
Aha,deci cu pensula si vopsea la cutie nu?si de care vopsea,oare scrie pe ia ca e de plastic?ca daca-i de altceva nu se prinde.multumesc pt.sfat Cox.
Se prinde si vopseaua de gard ) daca vrei sa faci ca la carte exista un spray care se da pe plastic inainte sa fie vopsit ,dar acuma sincer i.mi scapa numele lui...
Nu ai petru ce!
_Cox_ is offline   Reply With Quote
Old 15-07-11, 10:44   #975
Targa

Stock
 
Join Date: May 2011
Posts: 5
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

OK.Mersi mult pt. sfaturi .Acum pot cumpara linistit Aston Martin-ul.
Targa is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -