Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Machete Auto > Tuning pe machete

Tuning pe machete Tutoriale, Proiecte, Realizari

Reply
 
Thread Tools
Old 04-04-08, 11:27   #61
crysty05

Stage 2
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 31
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

ms mult.... am o noua pasiune... de aseara...
crysty05 is offline   Reply With Quote
Old 04-04-08, 16:22   #62
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Quote:
Originally Posted by manu_96xls View Post

Nu mai luati brichete sa le desfaceti sa luati LED-ul,deoarece acesta are un piciorus mai scurt,fapt care va dezavantajeaza.
Mai bine va duceti la un magazin de electronice si cereti LED-uri cat mai mici (pt machete la scara 1/24 sau mai mici)Acesta este 50 bani.Sau cereti normale pentru restul machetelor.
Cautati si o baterie din seria CR20.. Este mai scumpa dar......este cat o moneda,deci puteti sa o amplasati oriunde doriti
Rezistentele nu sunt necesare .
Pentru a aprinde si stinge cum vrei tu LED-urile tot la magazinul de electronice ceri cel mai mic intrerupator care exista si ai sa ramai uimit.Este minuscul.(nu il mai gasesc sa ii fac poza)
Bine bine, dar trebuie sa pui si fire ca nu poti pune bateria sub far
Daca tot vorbim de electronica, va luati un pistol de lipit, niste sacaz si un pic de cositor si lipiti firele de conectare, sa puteti pune bateria unde vreti in masina
Daca faceti asta, nu incalziti prea mult bateria, adica nu stati prea mult cu varful pistolului daca nu face BOOM!!!
Bafta si bravo manu
EaGle is offline   Reply With Quote
Old 06-04-08, 15:35   #63
coman razvan

Stage 5
 
coman razvan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 6,892
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
[DACIA]
[RENAULT]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Pentru facut evacuari!
Se ia una bucata pix, cu mina din aceea din metal! Sunt mai rare dar se gasesc! Asta pentru machetele 1/24 in special (ma refer la grosimea minei)! Pentru modelele 1/18 se ia una bucata pix subtire (depinde cat vrea omul) si se fac din carcasa pixului evacuarile! E bine ca un capat al "evacuarii" obtinute sa il inveliti in banda izoler pentru a se lipi mai bine! Pun 2 poze pentru exemplu! Beetelul este 1/24 si Range-ul 1/18! Succes!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Macheta (241).JPG
Views:	1083
Size:	137.5 KB
ID:	505414   Click image for larger version

Name:	Macheta (254).JPG
Views:	1250
Size:	210.9 KB
ID:	505415  

Last edited by coman razvan; 06-04-08 at 15:39.
coman razvan is offline   Reply With Quote
Old 08-04-08, 23:40   #64
coman razvan

Stage 5
 
coman razvan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 6,892
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
[DACIA]
[RENAULT]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Pentru vopsit plasticaraie!(cu spray)
Se apica vopseaua pe 4-5 straturi!
Stratul 1 = foarte putin cat piesa din plastic mai mult sa se gazele (se aplica de la distanta putin mai mare si pe piesa trebuie sa cada doar pulbere de vapori de vopsea)
Stratul 2 = se aplica la fel...tot pulbere de vopsea dar mai de aproape (dupa stratul 2 sa fie toata piesa "vopsita")
Stratul 3 = acum incepe propria vopsire (se aplica direct pe piesa vopseaua si incepe sa se prinda si culoarea)
Stratul 4,5...etc = se aplica sprayul pana cand piesa este in totalitate acoperita si nu se mai vede culoarea de dedesubt!
Intre etape se lasa la uscat aproximativ 30 de minute (depinde de temperatura!)
Piesa nu trebuie matuita (de aceea se gazeaza in primele doua straturi)
SPOR LA VOPSIT!

Last edited by coman razvan; 08-04-08 at 23:44.
coman razvan is offline   Reply With Quote
Old 09-04-08, 16:35   #65
D0ryN

Stage 5
 
D0ryN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,679
Member of:
[VW]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

ai putea sa faci acelasi lucru si pentru machetele din fier...dar sa precizezi etapele pregatirii si distanta (aprox.) de la care se "pulverizeaza" vopseaua...?
D0ryN is offline   Reply With Quote
Old 09-04-08, 18:18   #66
Geox`
Delta Racing Crew Member

Stage 5
 
Geox`'s Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,406
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[SKODA]
[Delta Racing Crew]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Quote:
Originally Posted by coman razvan View Post
Pentru vopsit plasticaraie!(cu spray)
Se apica vopseaua pe 4-5 straturi!
Stratul 1 = foarte putin cat piesa din plastic mai mult sa se gazele (se aplica de la distanta putin mai mare si pe piesa trebuie sa cada doar pulbere de vapori de vopsea)
Stratul 2 = se aplica la fel...tot pulbere de vopsea dar mai de aproape (dupa stratul 2 sa fie toata piesa "vopsita")
Stratul 3 = acum incepe propria vopsire (se aplica direct pe piesa vopseaua si incepe sa se prinda si culoarea)
Stratul 4,5...etc = se aplica sprayul pana cand piesa este in totalitate acoperita si nu se mai vede culoarea de dedesubt!
Intre etape se lasa la uscat aproximativ 30 de minute (depinde de temperatura!)
Piesa nu trebuie matuita (de aceea se gazeaza in primele doua straturi)
SPOR LA VOPSIT!
Ms o sa-mi fie de ajutor
Geox` is offline   Reply With Quote
Old 09-04-08, 19:21   #67
manu_96xls

Stage 5
 
manu_96xls's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 2,465
Member of:
[Moderators]
[Virtual Tuning]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Quote:
Originally Posted by D0ryN View Post
ai putea sa faci acelasi lucru si pentru machetele din fier...dar sa precizezi etapele pregatirii si distanta (aprox.) de la care se "pulverizeaza" vopseaua...?
Distanta de la care se aplica este inscriptionata pe fiecare spray deoarece au "gauri "de dimensiuni diferite "in cap" si nu toate pulverizeaza aceeasi cantitate de vopsea
Etapele vopsirii ar fi: (daca gresesc va rog sa ma corectati , asa invat si eu sa vopsesc mai bine)
1.Se curata metalul de vopseaua actuala
2.Se curata de impuritati si grasimi, cu alcool sanitar/solutie speciala, zona ce urmeaza a fii acoperita .
3.Se delimiteaza portiunea "cu banda de hartie"+ziar/hartie etc (ca sfat: utlizati degetele unei manusi chirurgicale pentru zone greu de izolat )
4.Se aplica vopseaua in mai multe straturi.
Asigurati-va ca s-a uscat stratul anterior pentru a putea da urmatorul strat
Sper sa va fie de folos.
------------------------------------------------------------
EDIT: Daca nu iese bine din prima mai incercati, nu abandonati macheta
Nu toti avem inclinatii spre un anumit lucru , dar munca ne perfectioneaza
__________________
Second to a hammer , a cable tie can fix anything!

Last edited by manu_96xls; 09-04-08 at 19:26.
manu_96xls is offline   Reply With Quote
Old 09-04-08, 20:13   #68
coman razvan

Stage 5
 
coman razvan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 6,892
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
[DACIA]
[RENAULT]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Quote:
Originally Posted by D0ryN View Post
ai putea sa faci acelasi lucru si pentru machetele din fier...dar sa precizezi etapele pregatirii si distanta (aprox.) de la care se "pulverizeaza" vopseaua...?
Pentru vopsit metalul!(cu spray)
Pasul 1 = Piesa din metal trebuie neaparat matuita cu smirghel de duritate mare, pana se ajunge la un smirghel de duritate mica! Nu trebuie data neaparat toata vopseaua initiala jos de pe piesa! (vopseaua veche este un fel de "gazat" pentru piesa ce va fi vopsita!)
Pasul 2 = Piesa din metal se degreseaza foarte bine pentru ca vopseaua finala sa aiba putere mare de acoperire!
Pasul 3 = vopsirea propriu-zisa!

Stratul 1 = Se aplica vopseaua in strat subire si uniform! De la aprox 30 de cm!
Stratul 2 = Se aplica vopseaua din ce in ce mai aproape de piesa si tot uniform!
Stratul 3,4..etc. = Se aplica vopsea pana cand piesa este in totalitate acoperita si nu se mai vede nici o urma din vopseaua care a fost inainte!
Intre etape se lasa la uscat aproximativ 40 de minute (depinde de temperatura!) Se lasa mai mult metalul deoarece acesta nu absoarbe vopseaua cum face plasticul! Foarte mare grija ca vopseaua sa nu curga in timpul vopsirii! Mai bine dati 5-6 straturi subtiri decat 3 groase si sa se increteasca vopseaua cand se usuca!
Succes la vopsit fiarele !

Last edited by coman razvan; 09-04-08 at 20:19.
coman razvan is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 19:59   #69
rock_angel

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 348
Member of:
[2 Roti]
Cool Re: Tutoriale tuning manual machete!

Cum sa dai jos vopseaua:1.Se pune la o bormasina o perie de sarma si se da pe macheta pana dispare culoarea.P.S:bormasina nu trebuie sa fie profesionala...scumpa,etc...poti sa folosesti o bormasina mai putin performanta...eu am luat o bormasina cu 40 de RON de la Bricostore+peria de sarma care a costat 20 RON
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF0760.jpg
Views:	897
Size:	49.0 KB
ID:	511533  
rock_angel is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 20:19   #70
razak

Stage 5
 
razak's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,277
Member of:
[VW]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Quote:
Originally Posted by rock_angel View Post
Cum sa dai jos vopseaua:1.Se pune la o bormasina o perie de sarma si se da pe macheta pana dispare culoarea.P.S:bormasina nu trebuie sa fie profesionala...scumpa,etc...poti sa folosesti o bormasina mai putin performanta...eu am luat o bormasina cu 40 de RON de la Bricostore+peria de sarma care a costat 20 RON
si te alegi cu niste zgarieturi de toata frumusetea pe caroserie

mai indicat e sa dai 20 ron pe o cutie de decapant care iti ajunge pentru 20 de machete si mai dai 5 ron pe diluant ca sa o cureti porma, ramane metalul curat, oxidat ce-i drept dar porma nu mai ai decat sa-l iei putin la frecat cu hartie abraziva de 500 si apa
__________________

Airbag-uri VW/Seat/Renault/Ford. ORICE MARCA! Daca nu am in stoc aduc la comanda! + Suspensii, faruri, stopuri, orice element tuning!

Telefon : 0731.200.767 - Razvan
razak is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 20:37   #71
rock_angel

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 348
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

eu pana acum asa am facut iar dupa ce am terminat cu bormasina am dat cu smirghel foarte fin si a iesit super bine
rock_angel is offline   Reply With Quote
Old 15-04-08, 01:52   #72
Most_Wanted

Stage 5
 
Most_Wanted's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,737
Member of:
[Moderators]
[X-Team Racing Club]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[FOTO]
[4Rally]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Quote:
Originally Posted by razak View Post
si te alegi cu niste zgarieturi de toata frumusetea pe caroserie

mai indicat e sa dai 20 ron pe o cutie de decapant care iti ajunge pentru 20 de machete si mai dai 5 ron pe diluant ca sa o cureti porma, ramane metalul curat, oxidat ce-i drept dar porma nu mai ai decat sa-l iei putin la frecat cu hartie abraziva de 500 si apa
eu as zice ca 800 e mai bun
Most_Wanted is offline   Reply With Quote
Old 15-04-08, 06:22   #73
D0ryN

Stage 5
 
D0ryN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,679
Member of:
[VW]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Quote:
Originally Posted by Most_Wanted View Post
eu as zice ca 800 e mai bun
eu am luat de 400 si se infunda imediat...nu cred ca este atat de recomandata aia de 800
D0ryN is offline   Reply With Quote
Old 19-04-08, 18:06   #74
Naitzu
Freehand Design Team Member

Stage 5
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 550
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Quote:
Originally Posted by coman razvan View Post
Pentru facut evacuari!
Se ia una bucata pix, cu mina din aceea din metal! Sunt mai rare dar se gasesc! Asta pentru machetele 1/24 in special (ma refer la grosimea minei)! Pentru modelele 1/18 se ia una bucata pix subtire (depinde cat vrea omul) si se fac din carcasa pixului evacuarile! E bine ca un capat al "evacuarii" obtinute sa il inveliti in banda izoler pentru a se lipi mai bine! Pun 2 poze pentru exemplu! Beetelul este 1/24 si Range-ul 1/18! Succes!
evacuorile se mai pot face si din antene de radio telescopice..se gasesc pe la targuri de second hand..
Naitzu is offline   Reply With Quote
Old 21-04-08, 20:46   #75
cleric72

Stage 2
 
cleric72's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 76
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

ma poate ajuta cineva cu idei cum sa fac ''folie'' pe geamuri? inafara de banda adeziva ...


pun si o poza cu masina ...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	S5000788.JPG
Views:	790
Size:	2.27 MB
ID:	516657  
cleric72 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -