Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Machete Auto > Tuning pe machete

Tuning pe machete Tutoriale, Proiecte, Realizari

Reply
 
Thread Tools
Old 22-04-08, 17:48   #76
virusel

Stage 5
 
virusel's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 295
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

pe nu stiu ce forum scria ca ar merge cu tempera neagra, dar cred ca merge si cu spayul cu vopsea neagra .Insa asteapt acceptul cuiva , care se pricepe , ca nu vreau sa strici masina
PS:Daca gresesc corectati-ma
__________________
virusel is offline   Reply With Quote
Old 22-04-08, 20:09   #77
razak

Stage 5
 
razak's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,277
Member of:
[VW]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

sau cumperi spray de stopuri de la Duplicolor
razak is offline   Reply With Quote
Old 22-04-08, 21:14   #78
cleric72

Stage 2
 
cleric72's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 76
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

thx pt idei, am sa incerc mai intai cu tempera si daca nu acopera bine ... vine spray-u
cleric72 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-08, 21:37   #79
virusel

Stage 5
 
virusel's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 295
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

eu cu tempera le fac si daca ai rabdare ies bine
virusel is offline   Reply With Quote
Old 22-04-08, 23:13   #80
dorin_cdg
Colectionar Machete

Stage 5
 
dorin_cdg's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 564
Member of:
[Colectionar Machete]
[AUDI]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

tempera e putin ciudata....se vede urat la lumina...iar daca este data in straturi groase exista riscul de a crapa. Mai exista vopsele Acryl care au o putere de acoperire mult mai mare (aceasta vopsea face si ceva priza cu suprafata suport) si se mai poate lucra cu Tus.....sau o alta varianta ar fi exact folia de geamuri care se gaseste la targ. Spor la treaba
__________________
dorin_cdg is offline   Reply With Quote
Old 23-04-08, 23:26   #81
cleric72

Stage 2
 
cleric72's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 76
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

pana la urma am facut cu tempera si sunt multumit ... se vede bine ... nu e crapat ...
mai atasez o poza
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	S5000800.JPG
Views:	1118
Size:	2.20 MB
ID:	518431  
cleric72 is offline   Reply With Quote
Old 29-04-08, 18:33   #82
canon

Stage 5
 
canon's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 943
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

va rog ajutati-ma...
vreau sa vopsesc o macheta
am cumparat o cutie de decapant, o cutie cu grund si vopsea (spray)
Intrebarea1:dupa ce aplic decapantul cu pensula pot sa sterg cu o carpa si se ia vopseaua sau am nevoie si de diluant?
Intrebarea2:dupa ce elimin vopseaua aplic direct grundul si pe urma vopseaua?
__________________
canon is offline   Reply With Quote
Old 29-04-08, 19:48   #83
virusel

Stage 5
 
virusel's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 295
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

dupa ce elimini vopseaua stergi caroseria cu diluant si apoi aplici grundul si apoi vopseaua
la prima intrebare nu stiu ce sa-ti zic
virusel is offline   Reply With Quote
Old 29-04-08, 20:36   #84
D0ryN

Stage 5
 
D0ryN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,679
Member of:
[VW]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

parca s_a mai discutat intr_un post de decapant...se aplica si se sterge cu carpa...daca imi amintesc eu bine...cauta pe forum ca o sa gasesti sigur discutie...
__________________
Parbrize - Lunete - Geamuri laterale
Bacau Tel: 0751.08.34.33/0769.18.26.99
Relatii la pymautoglass@yahoo.com sau office@parbrizeonline.ro PymAutoglass Vanzari/Montaj/Garantie 24 de luni.
D0ryN is offline   Reply With Quote
Old 01-05-08, 09:43   #85
CIPxlz

Stage 1
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 18
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Pentru cei care au nevoie de plasa de sarma foarte-foarte subtire si cu gaurelele marunte, o gasesc la bateriile de chiuveta astea moderne cu clapeta. Se afla in gaura prin care curge apa, avand rolul de a "aera" jetul, dar si de a retine unele mizerii, fapt pentru care se infunda cu calcar si rugina iar suportul in sine se macina ruginind. Atunci este momentul sa sarim in ajutorul familiei, cu o cheie se desurubeaza "mustiucul" din capatul tevii si se recupereaza pretioasa sita...
CIPxlz is offline   Reply With Quote
Old 03-05-08, 21:20   #86
andrey2003
Dream Squad Member

Stage 5
 
andrey2003's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,234
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Dream Squad]
[FOTO]
[SKODA]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Era cineva pe forum care lasase mai jos (micsorase garda la sol) la un reno 12 facut solido 1/18.. nu am mai gasit cine.. si doresc sa-l intreb cum.. sau daca stie altcineva.. m-am uitat putin la ea.. dar nu am vazut.. pe fata e mai dificil.. vreau ca directia sa mai functioneze..
Daca ma poate ajuta cineva.. i-as fi recunoscator..
Multumesc
__________________

Skoda Octavia 2 - B 89 WYN
BBS VZ033 18" - H&R Springs -50mm - Debadged - TCM Turbo stage 1 - Piano black trims - US parking-lights - RNS 510 Columbus -


Activez diverse functii, stergere/citire erori cu VAG-COM pentru VW/SEAT/SKODA/AUDI


andrey2003 is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 14:50   #87
rekin

Stage 5
 
rekin's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 540
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Quote:
Originally Posted by cleric72 View Post
ma poate ajuta cineva cu idei cum sa fac ''folie'' pe geamuri? inafara de banda adeziva ...


pun si o poza cu masina ...


sal eu pe laterale pun folie auto depinde de forma geamului daca e mai complicata e f greu sa pui daca nu cu spray de dedesupt foaret bine iese
rekin is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 15:53   #88
rekin

Stage 5
 
rekin's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 540
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

va rog spuneti-mi si mie cu se ia vopseaua dp un geam putin gazat,fara sa il arda(??????
rekin is offline   Reply With Quote
Old 09-05-08, 08:49   #89
just_machete

Stage 5
 
just_machete's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 406
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

cum pot face lambo doors?
just_machete is offline   Reply With Quote
Old 09-05-08, 09:37   #90
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Quote:
Originally Posted by andrey2003 View Post
Era cineva pe forum care lasase mai jos (micsorase garda la sol) la un reno 12 facut solido 1/18.. nu am mai gasit cine.. si doresc sa-l intreb cum.. sau daca stie altcineva.. m-am uitat putin la ea.. dar nu am vazut.. pe fata e mai dificil.. vreau ca directia sa mai functioneze..
Daca ma poate ajuta cineva.. i-as fi recunoscator..
Multumesc


-pai....pe fata chiar e dificil si risti sa strici totul daca tai prea mult...eu am masurat, am facut semne sa fie egal peste tot si dupa am taiat

-initial am lasat-o de spate, e usor, trebuie sa tai din inaltatoarele care sustin puntea
-pe fata intr-o prima incercare am reusit sa o cobor aprox 3 mm da nu se cunostea diferenta asa mult, insa era perfect functionala ca si inainte
-pana la urma m-am ambitionat si am taiat mai mult si din fata..acum e la nivel si pe gustul meu...insa a trebuit sa renunt la directie...adica directia inca functioneaza dar nu mai e legata de volan..sunt independente acum


-pentru a fi functionala directia +volan >>>in fata trebuie sa tai din inaltatoare( cele de care se prind holsuruburile) , o parte din butucul rotii( partea care are o gaurica si vine fixata pe un splint , si ajuta roata sa se roteasca stanga dreapta..e cam greu de explicat.)

-pentru a scoate volanul din crcuit dar directia sa functioneze totusi, si masina sa fie mai lasata, trebuie sa tai ceva mai mult din inaltatare, si in plus trebuie sa tai si din bucata mare de plastic, cu scaune , etc, acolo unde ar trebui sa vina amortizoarele...are un canal pe mijloc, eu am taiat pana la nivelul canalului

oricum, o poza face cat o mie de cuvinte..deci promit ca o sa fac poze cand o sa am timp sa vezi ce si cum

ps daca vrei sa vezi cum a iesit intra la machetele mele-giubau v8
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -