Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Machete Auto > Tuning pe machete

Tuning pe machete Tutoriale, Proiecte, Realizari

Reply
 
Thread Tools
Old 20-01-11, 14:55   #886
andy design x

Stage 5
 
andy design x's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 520
Post Re: Tutoriale tuning manual machete!

Quote:
Originally Posted by skan View Post
Salutare tuturor. Am si eu o intrebare: a facut cineva tuning pe machete 1/43? Daca s-ar putea si o poza v-as fi recunoscator. Intreb deorece am un Fiat Bravo 1/43 si vreau sa ii modific umpic spoilerul fata si sa-i pun esapament dublu.
Va multumesc.
CALIN 79 a facut Volvo-ul asta si m-am apucat si eu de aceeasi macheta dar nu am modificat nimic la caroserie ci doar cateva lucruri in interior si suspensia spate.
andy design x is offline   Reply With Quote
Old 02-02-11, 15:29   #887
skan

Stage 3
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 122
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Salutare tuturor. Dupa cum spuneam li la postul no. 860 am o macheta cu o piesa lipsa. Pana la urma am reusit sa o fac de la 0. Am folosit baghete de lemn, tabla subtire, chit si multa rabdare. Mai am de pus leduri in loc de faruri si de vopsit cu crom.
P.S. Faceti abstractie de dungi (ma pacalit scociul de proasta calitate).
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	110202_113648.jpg
Views:	187
Size:	235.9 KB
ID:	1853304   Click image for larger version

Name:	110202_160448.jpg
Views:	214
Size:	255.3 KB
ID:	1853305  
skan is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 12:18   #888
Tib3riw

Stage 1
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 20
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Salut, interesante toate tutorialele pentru a excela cu acest hobby. As vrea sa va intreb cum pot vopsi o macheta excelent ? Adica am o macheta la scara 1/18 pe care ma chinui de vreo doua luni sa o vopsesc. Initial nu i-am indepartat deloc vopseaua originala, care era aproape impecabila, doar niste zgarieturi pe o usa, dar cum ma intereseaza foarte mult detaliile am zis ca rezolv daca o vopsesc, dar nu reusesc sa o vopsesc imaculat. Am luat un spray de vopsea alba iar dupa primele vopsiri, erau in unele parti excese de vopsea pe care le indepartam frumos cu smirghelul, iar momentan problema este ca dupa uscare observ scame prin unele parti. Cum pot vopsi macheta ideal, ar trebui sa nu mai folosesc spray, sau ce ar trebui sa folosesc si cum sa procedez, multumesc frumos.
Tib3riw is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 14:55   #889
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Inainte sa aplici vopseaua sterge bine macheta cu thinner (diluant mai slab).
Aplica straturi foarte subtiri de vopsea, in felul asta nu vei mai avea exces in unele zone (excesul e din cauza stratului prea gros->vopseaua se scurge).
Ca sa eviti scamele/praful incearca sa vopsesti intr-o camera curata si lipsita de mobila/covoare etc. Daca vopsesti afara problemele se pastreaza. Daca totusi ai ghinionul sa intre scame in vopsea le poti scoate cu un polish usor apoi inca un strat de vopsea subtire.
__________________

Last edited by bmwh548; 09-02-11 at 01:08.
bmwh548 is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 22:46   #890
BLooRS

Stage 3
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 127
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

poate sa imi zica cineva cum sa fac niste stopuri de logan facelift 1/43 ca astea din poza, de la zero?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dacia-logan-facelift[1].jpg
Views:	89
Size:	28.6 KB
ID:	1857399  
BLooRS is offline   Reply With Quote
Old 04-02-11, 23:07   #891
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Construita matrita si turnate din rasina transparenta (solutie costisitoare si cu sanse mici de reusita) sau realizate din plexiglass (pilit, slefuit etc iar la sfarsit polishate pentru redarea transparentei). Pentru culoare vezi ca sunt vopsele speciale (eu le folosesc pe cele Tamiya) care dupa uscare raman transparente.
bmwh548 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-11, 16:34   #892
BLooRS

Stage 3
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 127
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Quote:
Originally Posted by bmwh548 View Post
Construita matrita si turnate din rasina transparenta (solutie costisitoare si cu sanse mici de reusita) sau realizate din plexiglass (pilit, slefuit etc iar la sfarsit polishate pentru redarea transparentei). Pentru culoare vezi ca sunt vopsele speciale (eu le folosesc pe cele Tamiya) care dupa uscare raman transparente.
si pe unde pot sa gasesc plexiglass?
BLooRS is offline   Reply With Quote
Old 05-02-11, 16:36   #893
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Firmele care se ocupa cu panouri publicitare au resturi. "Foi" de plexi gasesti la magazine gen Praktiker.
bmwh548 is offline   Reply With Quote
Old 06-02-11, 10:43   #894
BLooRS

Stage 3
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 127
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

aha ,mersi
BLooRS is offline   Reply With Quote
Old 06-02-11, 23:22   #895
Tib3riw

Stage 1
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 20
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

bmwh548 multumesc pentru explicatii, ma gandeam la lucrurile astea, dar trebuie sa imi formez putin mana pana sa vopsesc uniform, iar in legatura cu polish-ul, nu am bormasina si nici macar piesa din aceea rotunda pentru polish, exista vreun material prin comert cu care sa frec macheta si sa aiba acelasi efect ? Iar recent am incercat sa vopsesc mici parti din plastic si am observat ca vopseaua nu prea prinde, care ar fi solutia sa vopsesc partile din platic. Multumesc.

Iar la alta macheta ma chinui sa ii pun leduri si ma uitam peste machetele tale modificate si a intrebat cineva daca sunt led-uri sau fibra optica, si m-am mirat pentru ca nici nu m-as fi gandit ca pot folosi si altceva decat led-uri, deci cum se poate folosi fibra optica pentru luminile machetei ?

Last edited by Tib3riw; 06-02-11 at 23:34.
Tib3riw is offline   Reply With Quote
Old 07-02-11, 14:07   #896
VRS

Stage 5
 
VRS's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 799
Member of:
[SKODA]
[AUDI]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Poti sa folosesti si fibra optica, de obicei ea este folosita de cei care isi pun lumini in toate butonasele din masina. Si eu am pus leduri, mi-a luat destul de mult.
__________________
VRS is offline   Reply With Quote
Old 07-02-11, 14:39   #897
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Quote:
Originally Posted by Tib3riw View Post
1. in legatura cu polish-ul, nu am bormasina si nici macar piesa din aceea rotunda pentru polish, exista vreun material prin comert cu care sa frec macheta si sa aiba acelasi efect ?
2. Iar recent am incercat sa vopsesc mici parti din plastic si am observat ca vopseaua nu prea prinde, care ar fi solutia sa vopsesc partile din platic. Multumesc.

3. Iar la alta macheta ma chinui sa ii pun leduri si ma uitam peste machetele tale modificate si a intrebat cineva daca sunt led-uri sau fibra optica, si m-am mirat pentru ca nici nu m-as fi gandit ca pot folosi si altceva decat led-uri, deci cum se poate folosi fibra optica pentru luminile machetei ?
1. Eu folosesc pasta Tamiya special gandita pentru machete si lavete. Se poate folosi si freza cu acele piese din pasla reglata la turatie mica, dar trebuie ceva experienta si indemanare altfel risti sa treci prin lac-vopsea-grund direct la metal sau poti face o singura miscare gresita si ciobesti vopseaua.
2. Exista grund special pentru plastic. Eu nu prea am avut probleme totusi cu aderenta pe plastic, vezi poate nu era degresata bine suprafata.
3. Fibra optica e dificil de utilizat si necesita si ea leduri pentru iluminare (sau becuri, dar ledurile mi se par mai ok din cauza dimensiunilor/varietatii de culori etc). Mdeci... montezi capatul unei fibre (capatul A sa zicem) in locul unde vrei sa lumineze (far spre exemplu), iar celalalt (capatul B) il duci in interiorul machetei. Construiesti o cutiuta in care montezi ledul si introduci si capatul B, ledul se alimenteaza de la o sursa de curent si s-a rezolvat. Problema cea mai enervanta este ca fibra nu poate face coturi nicaieri. Ea trebuie rutata in asa fel incat sa nu indoi niciodata fibra prea mult (la 90 de grade deja lumina ajunge intr-un procent foarte mic in capatul A, ea oprindu-se in cotul mentionat).
bmwh548 is offline   Reply With Quote
Old 13-02-11, 13:39   #898
Tib3riw

Stage 1
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 20
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Unde se poate gasi autocolant cu aspect de firbra de carbon pentru capota sau alte parti ale unei machete ? Multumesc.
Tib3riw is offline   Reply With Quote
Old 13-02-11, 13:42   #899
Mht'u

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 712
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Quote:
Originally Posted by Tib3riw View Post
Unde se poate gasi autocolant cu aspect de firbra de carbon pentru capota sau alte parti ale unei machete ? Multumesc.
nu exista..ti le faci tu singur
Mht'u is offline   Reply With Quote
Old 13-02-11, 14:37   #900
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Tutoriale tuning manual machete!

Exista, dar nu am vazut la noi, doar pe site-urile din strainatate; exemplu aici.
bmwh548 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -