Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Machete Auto > Tuning pe machete

Tuning pe machete Tutoriale, Proiecte, Realizari

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 19-02-12, 00:25   #16
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Machete in lucru - Lancer

pai pentru praguri e reteta proprie ... aproape 2 tuburi de superglue + hartie :

dai cu superglue pe pragul caroseriei si pe marginea inferioara, lipesti o bucata de hartie, apoi dai peste ea iar cu superglue, pe ambele fetesi ai grija sa traga hartia lipiciul ..sa se imbibe, o lasi sa se traga sa se usuce putin ..ii mai dai iar cu superglue ... mai pui o bucata de hartie peste aia ... si tot asa pana ajunge la o grosime la care iti convine ... si apoi treci la prelucrare .. forma si finisaj ... la finisaj daca e nevoie mai dai un strat de superglue .. sau partial, sa astupi gaurile pana iese cum iti doresti .. eu unul am lucrat decat cu smirghel de 600 intai uscat si apoi umed pentru ca superglue cam interactioneaza cu apa

P.S.

pe asta nu o las mai jos ... pe urmatoarea care o sa fie modificata ...si eventual o sa aiba coloritul rip-ului dar pana acolo sa o fac pe asta mai am destule amanunte de rezolvat la ea
__________________
DJ-01-KNK
lancer is offline  
Old 19-02-12, 00:56   #17
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Machete in lucru - Lancer

La mine a iesit cu chit si cu freza aia facuta de mine, vopsit tot, pus la uscat...
don_eduardo37 is offline  
Old 19-02-12, 01:58   #18
bobocu91

Stage 5
 
bobocu91's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,020
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Machete in lucru - Lancer

Ce face lipsa asta de ocupatie mai lancer...

Sper sa gasesc maine in craiova sa`mi iau si eu una.
bobocu91 is offline  
Old 19-02-12, 02:25   #19
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Machete in lucru - Lancer

pai de ... imi omor si eu timpul ... daca vara ma ocup de oltcit ...de ce sa nu ma ocup si iarna ... eee ca difera scara e alta treaba ... si sincer nu am loc ca m-as ocupa si vara si iarna de aceiasi scara ... vorba aia ...doar stii ca asta e frumusetea oltcitului ... tot timpul trebuie sa ii faci ceva ... daca nu ii faci tu ... te face el sa ii faci

da bre daca gasesti ..dar tu trebuie sa iti gasesti si o dacie cu jante pe 14 sau cel putin doar jantele si cauciucurile ...sa ii faci transplantul pe oltcit ...

Last edited by lancer; 19-02-12 at 02:29.
lancer is offline  
Old 19-02-12, 10:27   #20
aditza579

Stage 5
 
aditza579's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,030
Member of:
[DACIA]
Default Re: Machete in lucru - Lancer

Bravo! Au iesit bestiale pragurile si-mi plac ca sunt subtile.

Last edited by aditza579; 19-02-12 at 10:32.
aditza579 is offline  
Old 22-02-12, 17:57   #21
bobocu91

Stage 5
 
bobocu91's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,020
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Machete in lucru - Lancer

Lancer nici o noutate, probleme intampinate ceva?...stii ca vreau sa le stiu pe toate inainte sa ma apuc de a mea si orice informatie e binevenita.
bobocu91 is offline  
Old 22-02-12, 22:33   #22
chosty

Stage 2
 
chosty's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 29
Default Re: Machete in lucru - Lancer

salutare, interesanta ideea cu superglue...am si eu o rugaminte, daca se poate, pune o poza cu pragurile, care sa fie mai clara, as vrea sa pot vedea cum au iesit pragurile, pentru ca ma bate gandul sa incerc si eu treaba asta cu superglue-ul....
spor la treaba! Astept sa vad cum o sa iasa olcitu'
chosty is offline  
Old 23-02-12, 00:13   #23
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Machete in lucru - Lancer

Quote:
Originally Posted by bobocu91 View Post
Lancer nici o noutate, probleme intampinate ceva?...stii ca vreau sa le stiu pe toate inainte sa ma apuc de a mea si orice informatie e binevenita.
deocamdata se lucreaza cu spor ...in limita timpului ... deocamdata am reusit sa duc pragurile la forma si dimensiunile pe care le voiam ... adica mult mai mici ... in forma din fotografii semanau prea mult cu cele de pe masina mea si prea putin cu ale masinii a carei replica va fi ... asa ca acuma fata de pragul initial al machetei sunt cam cu o jumatate de milimetru mai jos la mijloc, iar in partea din fata si spate maxim 1,5 ... insesizabile dar exista ... intre timp am reusit sa fac si munca de chinez ... adica antena, am constat ca am gaurit degeaba caroseria ... nu-i nimic se astupa ... deci antena va veni lipita la final dupa vopsire ... poze maine ca acuma nu mai am acumulatori la aparat + pentru mai multe detalii si poze clare ar trebui lumina zilei ...

am renuntat la geamurile custode in favoarea unora cu cheder ...

P.S.

si am mai descoperit inca un lucru sau mai multe lipsa la inventar ... finitia interioara a plafonului, ceasul si parasolarele ... deci trebuie confectionate ...
lancer is offline  
Old 26-02-12, 18:49   #24
Dj.Klaus
Oltcit Driver

Stage 4
 
Dj.Klaus's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 209
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Machete in lucru - Lancer

Aripile spate o merge umflate?
Dj.Klaus is offline  
Old 26-02-12, 19:40   #25
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Machete in lucru - Lancer

nu stiu la aia ma gandesc si eu ... eventual pilite pe interior pana in zona usilor tot asa cum e facuta devierea aia pentru roata ...mai luat si din aia un pic in partea de sus ... si apoi prinsa in menghina din partea din fata pana in dreptul inchiderii usii ...si incercata o umflare in partea din spate ... dar nu stiu daca tine antimoniul e cam casant

si a doua varianta a fi cu decuparea si refacerea unor aripi umflate peste noile roti
dar ramane in studiu
lancer is offline  
Old 15-03-12, 11:55   #26
bobocu91

Stage 5
 
bobocu91's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,020
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Machete in lucru - Lancer

Lancer nimica nou?...am desfacut`o si eu pe a mea, acum trebuie sa`mi fac curaj sa trec la partea urmatoare...

Hai ca vreau sa vad cum ai avansat, sa mai invat si eu...
__________________
bobocu91 is offline  
Old 15-03-12, 14:31   #27
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Machete in lucru - Lancer

pai nu am avansat prea mult ... am reusit sa fac cate ceva pe la interior si cam atat ... am vopsit si exteriorul ...dar nu mi-a placut cum a iesit asa ca trebuie sa o bag la decapat din nou in rest cam ce aveam de facut sunt cam facute
lancer is offline  
Old 25-03-12, 12:21   #28
george_braila

Stock
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 2
Default Re: Machete in lucru - Lancer

salut , vreau sa te intreb de unde ai luat Olcit-ul
george_braila is offline  
Old 25-03-12, 12:26   #29
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Machete in lucru - Lancer

Quote:
Originally Posted by george_braila View Post
salut , vreau sa te intreb de unde ai luat Olcit-ul
A fost o promotie la revista DeAgosini acu cateva saptamani...a costat 25 ron. Il gasesti si acum de vanzare pe net..dar la preturi astronomice
Danutz Bratosin is offline  
Old 03-04-12, 20:39   #30
bobocu91

Stage 5
 
bobocu91's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,020
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Machete in lucru - Lancer

Lancer ai refacut machetuta?...vreau pozeee!!
bobocu91 is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -