Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de teren 4X4

Masini de teren 4X4 Sectiune dedicata pasionatilor de Off-Road & 4X4

Reply
 
Thread Tools
Old 25-12-07, 16:19   #31
formula.offroad

Stock
 
formula.offroad's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1
Arrow Re: Ce 4x4 conduci?

aro 244D / inzestrat cu un 3.0 L4 diesel , acest 4x4 reprezinta Romania ; semnificatia majusculelor reprezentand in acelasi timp acelasi lucru "este al nostru in toate punctele de vedere "automobil romanesc". Ceausescu "s a dat" toata viata cu acest off.road (si era f bucuros probabil ... pana l au impuscat) ..e...bine...el avea un diesel blindat ..dar noua nu ne este ciuda .. este mort acum, mort dea binelea .
Nu este o masina performant - nu este deloc chiar, nu este nici sigura, poti muri parcand o dar acest lucru nu ne sperie pe noi off.road erii .
Masina a fost a tatalui meu (inginer mecanic - domeniul motoare); a cumparat masina acum vreo 15ani, era 'imobilizata' intr o parcare, trebuia sa fie aruncata si strivita si reciclata - probabil - ce brutal, nu?? ..e, si tatal meu a cumparat o - probabil pe un pachet de carpati - si a bagat o in hala la el si intr un an a facut o de 'milioane'. Pe vremea aceea cine avea aro era 'meserias' iar tatal meu era unu dintree acestia - si i i placea ideea .
Masina a mers 'an dupa an' fara mari probleme ...evident, pana anunt trecut cand am radiat o din pricina unor taxe EURO.

Iar acum intervin eu (mecanic auto) / am luat masina si am dus o in 'real life', am dus o la ea acasa ..in munti, acolo unde se simte cel mai bine si acolo unde si arata adevarata 'fata'. ..
In primul rand am modificat motorul ; upgrade turbo intercooler . Momentan ma ocup de restu. Sper ca pana n vara o termin, dar mai am nevoie de de cateva 'accesorii', poate le gasesc pe aicea - 4tuning .

Cam atat in prima faza, asta e mini povestea mea ...rezumatul ei

Daca cineva e interesat d ARO, sa ma anuntze, poate facem niste 'afaceri' , adica poate ne ajutam reciproc , asha ca off.road erii :P..sunt dispus sa ofer informatii oricui.

bafta voua
formula.offroad is offline   Reply With Quote
Old 25-12-07, 17:02   #32
Cambera

Stage 3
 
Cambera's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 149
Default Re: Ce 4x4 conduci?

Aro 244 D cu motor peugeot 2,5 TDI ,cutia de viteze tot peugeot ,diferential blocabil pe spate etc.
Cambera is offline   Reply With Quote
Old 25-12-07, 20:41   #33
NASCA

Stage 3
 
NASCA's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 91
Default Re: Ce 4x4 conduci?

TOYOTA RAV4 2007, 2,0l 154hp
NASCA is offline   Reply With Quote
Old 25-12-07, 21:37   #34
duras

Stage 1
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 12
Default Re: Ce 4x4 conduci?

un aro 10 si un m
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	SANY0698.jpg
Views:	468
Size:	158.0 KB
ID:	413607   Click image for larger version

Name:	IMG_0005.jpg
Views:	371
Size:	140.8 KB
ID:	413608   Click image for larger version

Name:	P1010033.JPG
Views:	326
Size:	916.4 KB
ID:	413610  

Click image for larger version

Name:	SANY0700.jpg
Views:	364
Size:	131.7 KB
ID:	413611  
duras is offline   Reply With Quote
Old 27-12-07, 19:01   #35
dragos2900
VW Driver

Stage 5
 
dragos2900's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,818
Member of:
[VW]
Default Re: Ce 4x4 conduci?

2006 Mitsubishi L200 Double Cab 2.5tdi 136hp ...
dragos2900 is offline   Reply With Quote
Old 27-12-07, 20:17   #36
Florin_Tei


Stage 5
 
Florin_Tei's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 426
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Ce 4x4 conduci?

Nissan Navara 2.5 dCi 174hp dubla cabina
Florin_Tei is offline   Reply With Quote
Old 27-12-07, 21:52   #37
tudop

Stage 2
 
tudop's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 25
Default Re: Ce 4x4 conduci?

Quote:
Originally Posted by Cambera View Post
Aro 244 D cu motor peugeot 2,5 TDI ,cutia de viteze tot peugeot ,diferential blocabil pe spate etc.
De curind am pus si eu mina pe un exemplar de asta editia petru institutii publice. Motorul e TD fara I (nu are intercooler iar turbina are presiune mica oricum) La al meu am de rezolvat pb la instalatia electrica, sa fac dif. ala blocabil, si multe alte maruntisuri >> masina 100% Romaneasca

Urmatoarea masina de offroad (nu SUV -LIKE nustiucum) va fi un Mercedes G de ala clasic...
tudop is offline   Reply With Quote
Old 27-12-07, 22:08   #38
duras

Stage 1
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 12
Default Re: Ce 4x4 conduci?

Urmatoarea masina de offroad (nu SUV -LIKE nustiucum) va fi un Mercedes G de ala clasic...[/QUOTE]

aia e masina adevarata de tot
pacat ca consuma de mori, e singurul lor dezavantaj
duras is offline   Reply With Quote
Old 27-12-07, 22:13   #39
cata...

Stock
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 3
Default Re: Ce 4x4 conduci?

eu........am condus un aro 10.4 tdi.asta pana i-am spart motoru........:P
cata... is offline   Reply With Quote
Old 28-12-07, 12:32   #40
world_eye007

Stage 5
 
world_eye007's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,013
Member of:
[Colectionar Machete]
[Hyundai]
Default Re: Ce 4x4 conduci?

Quote:
Originally Posted by MIRCAT View Post
mi-am dat seama ca world eye asta e un greu si le stie el pe toate!ce sa-i faci,nu suntem asa de cultivati cum sunt altii!!!mai invatam si noi ceva!!!
nu le stiu pe toate, si nu stiu ce legatura are sa stii ceva despre un anumit tip de masini si sa ai carnet... infine, nu vreau sa ma cert cu nimeni. pur si simplu eu asa stiam ca jeep-urile sunt masinile gen patrol, hummer, etc., iar suv-urile sunt cele care ne plac noua ca sa zic asa, outlander, freelander, etc.
ah si chiar daca ai 27 de ani si ai carnet (lucruri care eu nu le am inca) poti invata sa scrii un nick corect
__________________
world_eye007 is offline   Reply With Quote
Old 28-12-07, 14:39   #41
MIRCAT

Stage 5
 
MIRCAT's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,235
Member of:
[RENAULT]
[4Rally]
[Toyota]
Default Re: Ce 4x4 conduci?

Quote:
Originally Posted by duras View Post
un aro 10 si un m
super tare ims-ul!!!!
MIRCAT is offline   Reply With Quote
Old 28-12-07, 14:41   #42
MIRCAT

Stage 5
 
MIRCAT's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,235
Member of:
[RENAULT]
[4Rally]
[Toyota]
Default Re: Ce 4x4 conduci?

Quote:
Originally Posted by world_eye007 View Post
nu le stiu pe toate, si nu stiu ce legatura are sa stii ceva despre un anumit tip de masini si sa ai carnet... infine, nu vreau sa ma cert cu nimeni. pur si simplu eu asa stiam ca jeep-urile sunt masinile gen patrol, hummer, etc., iar suv-urile sunt cele care ne plac noua ca sa zic asa, outlander, freelander, etc.
ah si chiar daca ai 27 de ani si ai carnet (lucruri care eu nu le am inca) poti invata sa scrii un nick corect
daca nu ti-am scris corect nick name-ul ,mii de scuze!nici eu nu le stiu pe toate,dar cand nu stiu stau in banca mea si ascult pe altii!!no offence!!

Sarbatori fericite,multa sanatate si un nou an plin de impliniri!!!
MIRCAT is offline   Reply With Quote
Old 28-12-07, 15:26   #43
bragacristy

Stock
 
bragacristy's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 7
Default Re: Ce 4x4 conduci?

si eu tot roman 4x4 un aro romanesc 243 motor bv 4x4 pe strada nu prea ii place dar oroiu si coasta manaca pe paine pt strada mai am o supernova miar place cei drept o straineza care sa combine strada cu terenu dar ii fff scumpa
bragacristy is offline   Reply With Quote
Old 28-12-07, 15:28   #44
bragacristy

Stock
 
bragacristy's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 7
Default Re: Ce 4x4 conduci?



Nota Moderator: Daca din diverse motive ce tin de browserul tau/firewall/dimensiunile*formatul fisierului ,nu poti atasa aici imaginea -alternativa nu este nicidecum link pe comunitate virtuala ce necesita creeare de cont ci uitandu-te acum in partea de sus-stanga a paginii asteia, vei observa SUB *" forum.4tuning.ro >Masini & Tuning > Off-Road - 4X4 > Ce 4x4 conduci? "* ,niste "butoane" dintre care pe cel de-al treilea scrie asa " VB Image Host " .Eh, apesi pe el iar una din functii va fi "Upload an image" . Apesi acolo si apoi dai "BROWSE" ,selectand din PC-ul tau imaginea dorita. La final nu uita sa apesi "Host it". Redimensionarea(vga) se face automat la format JPG (cel putin).
In rest cred ca te vei descurca sa pui link spre imaginea respectiva aici ,in topic
Succes !

Last edited by lascarica; 28-12-07 at 17:22.
bragacristy is offline   Reply With Quote
Old 28-12-07, 18:14   #45
duras

Stage 1
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 12
Default Re: Ce 4x4 conduci?

mai, motoarele de brasov sunt extraordinare pe teren
au un cuplu maxim la 2000 ture.
asta inseamna ca la 1 reductor cu cuplu maxim ai forta f mare si roata abia se invarte...deci nu patineaza si are aderenta maxima
numai motoarele f mari americane sunt mai potrivite
f frumos
duras is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -