Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de teren 4X4

Masini de teren 4X4 Sectiune dedicata pasionatilor de Off-Road & 4X4

Reply
 
Thread Tools
Old 22-12-07, 17:00   #16
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Ce 4x4 conduci?

Este corect pe de-o parte ce spui tu...

Daca te uiti pe orice alt site auto, Jeep este denumirea tipului de masini 4x4, ceva mai ridicate si mai off-road oriented decat un SUV. Un Patrol nu este SUV, este Jeep. De exemplu, ca sa evidentieze chestia asta, Isuzu parca avea scris pe capota JEEP, din fabrica, fara nici o legatura cu producatorul American. Si guess what? Americanii nu au avut nimic impotriva.

Deci Jeep si SUV sunt 2 chestii diferite, dar 4x4. Am spus Jeep sau SUV, nu autoturism cu tractiune integrala. In loc sa critici ceva, vino macar cu o proprunere constructiva. Zi cum sa spunem la clasa de masini 4x4 de teren in loc de GIP si asa spunem.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 22-12-07, 18:19   #17
world_eye007

Stage 5
 
world_eye007's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,013
Member of:
[Colectionar Machete]
[Hyundai]
Default Re: Ce 4x4 conduci?

Quote:
Originally Posted by MIRCAT View Post
...ce masina 4X4 conduci tu,fie Suv sau JEEP."....pai hotaraste-te odata!!!JEEP este o marca de autovehicul,iar SUV este o categorie de autovehicule!daca spui "o masina 4x4" aici putem baga si audi allroad,suzuki ignis sau chiar fiat panda!daca spui numai "SUV" atunci vb de aproape toate masinile "de teren" de pe drunurile noastre cu veleitati de off-road,dar bune numai pe sosea,iar daca spui JEEP atunci vb numai de masinile ce poarta acesta marca !
"Daca taceai, filozof ramaneai!"
SUV = Sport utility vehicle adica o masina cu care poti sa mergi si pe teren accidentat, dar iti ofera si confort.
Jeep = Masina cu care faci adevaratul offroad, insa nu iti ofera confort deloc.
Firma "Jeep" a luat numele si din aceasta cauza se creeaza confuzii.
__________________
world_eye007 is offline   Reply With Quote
Old 22-12-07, 21:44   #18
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Ce 4x4 conduci?

ML 320 CDI cu pachet offroad pro (suspensie reglabila pe 4 nivele 185-295mm , reductor , 3 diferentiale etc etc) . Momentan nu am reusit sa vad cum e doar pe sosea , unde e ok , sta lipita de drum insa nu e masina de autostrada. Voi reveni cu informatii indata ce ajung in noroi (sper sa fie si poze)
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 22-12-07, 23:26   #19
.KOD.

 
.KOD.'s Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 71
Member of:
[4Tuning International]
[Nissan]
Default Re: Ce 4x4 conduci?

wtcwictim pe tine nu te enerveaza schimbatorul ca la masinile americane ? La gl-u lui tata e tot la fel si tare enervant e... uneori pun un bidonas ...
.KOD. is offline   Reply With Quote
Old 22-12-07, 23:54   #20
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Ce 4x4 conduci?

bidonas ? nu stiu la ce te-ai referit... mai , mie chiar imi place mi se pare usor de utilizat. Atat doar ca la S are functia hold si te ajuta mult , la ML cu toate ca in specificati apare , in realitate lipseste si la semafor e cam nasol sa tot treci in P..

PS, nu mai stiu exact , GL-ul vine din fabrica cu reductor , 3 dif si suspensia pneumatica ?
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 23-12-07, 00:01   #21
.KOD.

 
.KOD.'s Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 71
Member of:
[4Tuning International]
[Nissan]
Default Re: Ce 4x4 conduci?

Glumeam la faza cu bidonasul... infine, nu stiu de reductor si 3 dif dar de suspensie stiu ca vine sigur. Nu prea cunosc bine masina pt. ca ai mei nu mai stau in it stau in ro si am condus doar cateva zile masina. Scz de off topic. Bafta la toti!
__________________
|Nissan Navara|
.KOD. is offline   Reply With Quote
Old 23-12-07, 01:59   #22
MIRCAT

Stage 5
 
MIRCAT's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,235
Member of:
[RENAULT]
[4Rally]
[Toyota]
Default Re: Ce 4x4 conduci?

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
Este corect pe de-o parte ce spui tu...

Daca te uiti pe orice alt site auto, Jeep este denumirea tipului de masini 4x4, ceva mai ridicate si mai off-road oriented decat un SUV. Un Patrol nu este SUV, este Jeep. De exemplu, ca sa evidentieze chestia asta, Isuzu parca avea scris pe capota JEEP, din fabrica, fara nici o legatura cu producatorul American. Si guess what? Americanii nu au avut nimic impotriva.

Deci Jeep si SUV sunt 2 chestii diferite, dar 4x4. Am spus Jeep sau SUV, nu autoturism cu tractiune integrala. In loc sa critici ceva, vino macar cu o proprunere constructiva. Zi cum sa spunem la clasa de masini 4x4 de teren in loc de GIP si asa spunem.
nu am vrut sa te critic,doar sa-ti atrag atentia!nu vreau sa se iste discutii,asa ca da-mi voie sa spun:
1.un patrol nu este JEEP este NISSAN!daca pe isuzu ar fi pus sigla JEEP s-ar fi ales cu un monstruos proces sau exista posibilitatea ca acele masini sa aiba motorizari de la JEEP!de unde vinele numele de JEEP?hmmm....daca nu ma insel...armata americana a organizat un "concurs" (daca pot sa-i spun asa) pt o masina militara usoara in care mai multe firme au construit cate un prototip de astfel autovehicul,iar masina care a castigat si a fost comandata de armata sua avea nume de cod J.E.E.P.(nu ma intreba de la ce vine denumirea ca nu stiu!).este cam aceeasi chestie care s-a intamplat cu cunoscutul HUMMER!
2.SUV:aceasta clasa a fost "inventata" de americani,ei vrand sa combine o masina de gabarit mare,care sa fie buna si pe sosea si pe teren accidentat si pe deasupra sa mai fie si confortabila!din pacate masinile din clasa aceasta sunt indicate a fi folosite pe sosele si mai putin in off-road!iti dau si un exemplu:unul dintre primele masini aparute in aceasta clasa la salonul auto din Detroit din 1996(parca) era lincoln navigator sau ceva de genul care ca sa intoarca dintr-o singura miscare are nevoie de 22 METRI!!!ma indoiesc ca cu aceasta masina ai putea sa te bagi in padure sau chiar si pe un camp!
3.4X4.......aici e cu dute vino!aceasta categorie de masini se imparte in mai multe "tabere"!masina 4X4 este si fiat panda care recent cei de la top gear l-au pus sa munceasca pe teren accidentat(bine,pe unde au mers ei mergeai si cu dacia) cu un range rover!cam sobra compararea,dar asta este!normal cand spui 4X4 te gandesti la o masina cu adevarate inclinatii off-road cum ar fi G-classe(modelul vechi),land rover defender(modelul vechi),lada niva,nissan patrol(modelul vechi in 3 usi),toyota landcruiser(modelul vechi in 3 usi),etc...acestea sunt masini care intreadevar sunt masini off-road!
MIRCAT is offline   Reply With Quote
Old 23-12-07, 02:03   #23
MIRCAT

Stage 5
 
MIRCAT's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,235
Member of:
[RENAULT]
[4Rally]
[Toyota]
Default Re: Ce 4x4 conduci?

Quote:
Originally Posted by world_eye007 View Post
"Daca taceai, filozof ramaneai!"
SUV = Sport utility vehicle adica o masina cu care poti sa mergi si pe teren accidentat, dar iti ofera si confort.
Jeep = Masina cu care faci adevaratul offroad, insa nu iti ofera confort deloc.
Firma "Jeep" a luat numele si din aceasta cauza se creeaza confuzii.
mai informeaza-te si vei ramane filozof!
MIRCAT is offline   Reply With Quote
Old 23-12-07, 08:23   #24
zorin

Stage 4
 
zorin's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 240
Thumbs up Re: Ce 4x4 conduci?

Eu un Mitsubishi Pajero 3.2 d, full option, automat, consum acceptabil, 10-14 / 100. A intrat pe unde nici nu gandesti si.... a iesit cu brio
zorin is offline   Reply With Quote
Old 23-12-07, 12:22   #25
SHOGUN-A8

Stage 5
 
SHOGUN-A8's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,889
Default Re: Ce 4x4 conduci?

Wikipedia says:
"Jeep is an automobile marque (and registered trademark) of Chrysler. It is the oldest Sports utility vehicle (SUV) brand, with Land Rover coming in a close second.

Many people treat the word "jeep" as a generic term and use it uncapitalised for any vehicle of this shape and function: see genericised trademark."

Pana la urma jeep-ul este un suv...si e oarecum normal sa spunem ca in general masinile de teren se numesc jeep-uri.
__________________

Anyway....Chernobyl....here i come...I love Chernobyl!!!
SHOGUN-A8 is offline   Reply With Quote
Old 23-12-07, 23:56   #26
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Ce 4x4 conduci?

asta vroiam si eu sa spun... noi spunem "jeep" la fel cum spunem si "xerox" care de fapt este cea mai po****ra cred ca si prima marca de aparate copiatoare. sunt multe cuvinte pe care noi le-am luat dupa marci... dar acu ce sa faci... asa ne-am obisnuit...
world eye zice multe doar mai are destul pana la permis..)
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 24-12-07, 00:04   #27
Florin_Tei


Stage 5
 
Florin_Tei's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 426
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Ce 4x4 conduci?

Eu am un Nissan Navara 2.5dCi 4X4 - automat. Sunt multumit de el, in off road ii place cel mai mult si se descurca de minune. Cu toate ca e un pick up nu ii lipseste confortul.
Florin_Tei is offline   Reply With Quote
Old 24-12-07, 00:44   #28
MIRCAT

Stage 5
 
MIRCAT's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 2,235
Member of:
[RENAULT]
[4Rally]
[Toyota]
Default Re: Ce 4x4 conduci?

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
asta vroiam si eu sa spun... noi spunem "jeep" la fel cum spunem si "xerox" care de fapt este cea mai po****ra cred ca si prima marca de aparate copiatoare. sunt multe cuvinte pe care noi le-am luat dupa marci... dar acu ce sa faci... asa ne-am obisnuit...
world eye zice multe doar mai are destul pana la permis..)
mi-am dat seama ca world eye asta e un greu si le stie el pe toate!ce sa-i faci,nu suntem asa de cultivati cum sunt altii!!!mai invatam si noi ceva!!!
MIRCAT is offline   Reply With Quote
Old 24-12-07, 09:24   #29
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Ce 4x4 conduci?

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
Este corect pe de-o parte ce spui tu...

Daca te uiti pe orice alt site auto, Jeep este denumirea tipului de masini 4x4, ceva mai ridicate si mai off-road oriented decat un SUV. Un Patrol nu este SUV, este Jeep. De exemplu, ca sa evidentieze chestia asta, Isuzu parca avea scris pe capota JEEP, din fabrica, fara nici o legatura cu producatorul American. Si guess what? Americanii nu au avut nimic impotriva.

Deci Jeep si SUV sunt 2 chestii diferite, dar 4x4. Am spus Jeep sau SUV, nu autoturism cu tractiune integrala. In loc sa critici ceva, vino macar cu o proprunere constructiva. Zi cum sa spunem la clasa de masini 4x4 de teren in loc de GIP si asa spunem.
* offroader * ...sau noroios ...Oricum nu stiu in ce masura isi avea rostul discutia asta pe tema terminologiei,in topicul asta...
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 25-12-07, 13:37   #30
manumeciu

Stage 5
 
manumeciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 648
Default Re: Ce 4x4 conduci?

Pajero 2,5D din `90....e masina de off road si nicidecum de oras (daca stai in spate mai mult de 10 KM o sa faci basici unde nu te astepti).
Jeep=Adidas.
__________________
NU TE LAUDA CU CE NU-TI APARTINE !! CINE ARE STIE .
manumeciu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -