Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 28-08-12, 21:17   #2146
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Cel mai mult conteaza felul in care scrii. Oamenii ti se adreseaza vazand ceea ce scrii si cum scrii.

Tu nu ai nici o scuza ca nu cunosti notiuni elementare de limba romana.
Dar asta ramane intre noi desi nu esti singurul in situatia asta.
Asta asa este dar nu cred ca un "i" in plus iti releva gradul meu de educatie sau comportamentul in societate.
"Tu nu ai nici o scuza ca nu cunosti notiuni elementare de limba romana."
Prin aceasta afirmatie spui ca eu nu am nici o scuza dar daca altcineva ar face o gresala de gramatica "elementara" ar avea o scuza. Aici m ai bagat in ceata.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 21:27   #2147
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: ACCIDENTE

Este o diferenta mica intre o greseala si cum arata posturile tale.
Atat eu cat si Andi puteam sa te sanctionam pana acum dar am considerat ca e mai bine sa iti explicam unde gresesti.Poate va fi de folos si altora pe viitor.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 21:34   #2148
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: ACCIDENTE

Unde am gresit?...pai din moment ce nu sunt sanctionat nu am cum sa nu mai repet pe viitor.
Nu am sustinut niciodata ca as fi cine stie ce poama dulce la gramatica dar nu cred ca ma descurc chiar asa de rau
JDV is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 21:37   #2149
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: ACCIDENTE

Incearca sa scrii corect si asculta de la altii care s-au lovit de pragul de sus si o sa vezi ca lumea te va trata altfel.Chiar daca iti pui varsta la profil.
Mult succes.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 21:48   #2150
luci4n_vl

Stage 5
 
luci4n_vl's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,352
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: ACCIDENTE

pacat de fata aia.....raspect pt cel ce a incercat s-o atentioneze!
luci4n_vl is offline   Reply With Quote
Old 29-08-12, 01:21   #2151
dani3lll

Stage 5
 
dani3lll's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 8,868
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by Livius_27 View Post
Cand veti lua si voi permisul ,veti vedea ca in trafic sunt nenumarate situatiile in care trebuie sa incetinesti brusc din tot felul de motive - iti taie cineva fata,sare un pieton in fata ta sau un caine etc.Pana atunci mai ascultati si de cei mai mari ca voi si care au muuuult mai multi km condusi decat voi....
La modul cum gandesc ei si cum vad lucrurile, ei (2 la numar) NU vor lua permisul!
dani3lll is offline   Reply With Quote
Old 29-08-12, 06:33   #2152
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: ACCIDENTE

Din pacate in romania inca nu exista in lege implementata asa bine partea cu "autor moral" .Daca ar fi asa,toti 3 ar fi vinovati,taxiul fiindca n-a semnalizat din timp,golful fiindca a mers in curul taxiului si n-a stiut ce se ascunde in fata taxiului,si cel cu citroenul fiindca a mers prea tare si a fost luat prin surprindere,iar daca ma gandesc bine si administratorul drumului e vinovat fiindca lucrarea nu a fost semnalizata corespunzator... DAAAAAAR traim in romania,administratorul drumului face pipi pe noi,legea e destul de clara,cine pupa in cur plateste,taxiul si-a fortat mana trecand pe banda 2 iar golful a fost luat prin surprindere de manevra taxiului dar a oprit la timp(reflexe+abs?) si a asteptat moment bun sa se bage ,insa cel cu citroenul a dat-o ca la popice.
Sunt curios daca gaseste cineva procesul verbat facut acolo sa vedem cine e vinovat si cu 40 de ani de militie in spate,nu doar 10,rezultatul este acelasi n-ai pastrat distanta corespunzatoare vitezei cu care rulezi,ca sa ai timp sa franezi pana opresti masina,esti vinovat;cel din fata fie ca pune frana de nebun ca a vazut un dinozaur pe drum,fie ca e la randul lui surprins de un pericol pe strada, nu e vinovat cu nimic daca tu te gandesti la cai verzi pe pereti cand esti la volan...
Nu va mai certati aiurea,cel putin in cazul asta lucrurile sunt clare.
Ca o paranteza,cam toti trecem prin aceleasi chestii pentru dobandirea permisului(mai putin aia care dau spaga) , insa conteaza si experienta care o ai la volan(nu neaparat anii de soferie,in sensul ca degeaba ai 20 de ani in spate,daca ai mers ca o cizma,nu te-ai incadrat corect niciodata,nu semnalizezi,nu pastrezi distanta etc ) atunci cand iti dai cu parerea despre un accident. Ca nu suporti sa fii contrazis si crezi ca tot ce spui e si adevarat,asta e partea a doua de la notiunea de forum si are legatura cu libera exprimare si dreptul la opinie,adica ai tot dreptul din lume sa-ti dai cu parerea,si sa-ti sustii punctul de vedere dar nu inseamna ca ceilalti nu au voie sa te contrazica si sa-ti demonteze declaratiile ,desigur folosindu-se de contraargumente valabile
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 29-08-12, 11:26   #2153
rwdrulez

Stage 3
 
Join Date: May 2011
Posts: 163
Default Re: ACCIDENTE

Accidentul putea fi evitat .. pur si simplu . nu am zis nicaieri eu ca dupa legislatie ala cu golful este de vina .. (din punct de vedere legal) ..
Deci sunteti de acord cu mine ca accidentul putea fi evitat daca cel cu golful facea o manevra gen '' testul elanului''?
__________________
How hard can it be? (J.Clarkson)
rwdrulez is offline   Reply With Quote
Old 29-08-12, 11:43   #2154
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by rwdrulez View Post
Accidentul putea fi evitat .. pur si simplu . nu am zis nicaieri eu ca dupa legislatie ala cu golful este de vina .. (din punct de vedere legal) ..
Deci sunteti de acord cu mine ca accidentul putea fi evitat daca cel cu golful facea o manevra gen '' testul elanului''?
Tu stii macar ce manevra presupune testul elanului?
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 29-08-12, 11:58   #2155
rwdrulez

Stage 3
 
Join Date: May 2011
Posts: 163
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
Tu stii macar ce manevra presupune testul elanului?
aoloo vai de capu vostru .. de ce oare evitati voi sa raspundeti la intrebari simple.>problema voastra<

asa testul elanului viraj brusc stanga (la noi in tara) pentru evitarea unei coliziune cu masina , om , caine , copac crescut pe sosea , politai , prosti , indicatoare puse prost in pasaje > urmat de un viraj dreapta pentru a intra inapoi pe sensul de criculatie corect > daca esti pe sosea cu o banda pe sens ..
rwdrulez is offline   Reply With Quote
Old 29-08-12, 12:21   #2156
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: ACCIDENTE

?Şi citroenul unde s-ar fi oprit?nu crezi că citroenul fie ar fi luat indicatorul din plin fie ar fi intrat pe banda 2 călare
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 29-08-12, 12:25   #2157
rwdrulez

Stage 3
 
Join Date: May 2011
Posts: 163
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by julaikos View Post
?Şi citroenul unde s-ar fi oprit?nu crezi că citroenul fie ar fi luat indicatorul din plin fie ar fi intrat pe banda 2 călare
Citroenul s-ar fi oprit ori inainte de indicatoare ... ori ar fi lovit usor un indicator de maxim 5 kg .deci de daune nu este se pune problema
rwdrulez is offline   Reply With Quote
Old 29-08-12, 12:26   #2158
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by rwdrulez View Post
aoloo vai de capu vostru .. de ce oare evitati voi sa raspundeti la intrebari simple.>problema voastra<

asa testul elanului viraj brusc stanga (la noi in tara) pentru evitarea unei coliziune cu masina , om , caine , copac crescut pe sosea , politai , prosti , indicatoare puse prost in pasaje > urmat de un viraj dreapta pentru a intra inapoi pe sensul de criculatie corect > daca esti pe sosea cu o banda pe sens ..
Deci vira dreapta si intra in jaloane. Ala e sensul de circulatie corect dupa tine?

Facem asa: iti iei permis, conduci macar 2-3 ani prin trafic ca sa vezi cum e (ce-ai invatat tu prin NFS nu se aplica aici) si revii atunci cu o parere.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 29-08-12, 12:30   #2159
rwdrulez

Stage 3
 
Join Date: May 2011
Posts: 163
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
Deci vira dreapta si intra in jaloane. Ala e sensul de circulatie corect dupa tine?

Facem asa: iti iei permis, conduci macar 2-3 ani prin trafic ca sa vezi cum e (ce-ai invatat tu prin NFS nu se aplica aici) si revii atunci cu o parere.
prietene .. tu chiar vrei sa iti arati superioritatea de cativa ani ? =))=)) serios esti penibil acum .. Ce dracu om intreg la minte ar vira inapoi in jaloane .. serios .. tu chiar nu vezi ce dracu scri .. te faci de ras aici omu lua stanga si maaarreeee cacat ce se intampla .. intra pe banda din stanga si accidentul era evitat ..
rwdrulez is offline   Reply With Quote
Old 29-08-12, 12:50   #2160
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: ACCIDENTE

Probabil sunt orase unde poti sa faci brusc stanga de pe o banda pe alta fara sa se intample nimic.In Bucuresti cam in orice zona ai fi , daca e drum cu 2 benzi si schimbi banda brusc fara sa te asiguri nu e bine
Ori e un motociclist acolo, ori alta masina. Manevra asta se face din cate imi aduc eu aminte cu semnalizare, asigurare si spatiu de manevra.
Ori la iesire din pasajul Victoriei de obicei e cam aglomeratie.
Iese din calcul schema cu tras de volan stanga sa eviti accidentul.
bluey is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -