Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 27-01-11, 21:00   #1651
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by AnDrEiCa View Post
Conservar imbecil.
Conservar imbecil??

Ia uita-te aici la filmuletul intreg. https://www.youtube.com/watch?v=WuOdJ...ure=re%ADlated


Mai ai aceeasi parere? Ala cu duba a avut maxim 40% din vina. MAXIM.
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 21:02   #1652
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by RA_2fast4u View Post
Conservar imbecil??

Ia uita-te aici la filmuletul intreg. https://www.youtube.com/watch?v=WuOdJ...ure=re%ADlated


Mai ai aceeasi parere? Ala cu duba a avut maxim 40% din vina. MAXIM.
Aaaa...deci daca tu vi din fata si eu fac stanga si tai linia continua si tu intrii in sant, eu am 40% din vina si tu 60% ca nu ai intrat in mine, nu ?)
__________________
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 21:03   #1653
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by Bogdan.vl View Post

le: prespun ca daca era tir il vedea

Asta voiam sa spun cu 2 secunde inainte sa editezi . Radar n-am dar aproximez destul de bine
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 21:04   #1654
AnDrEiCa
2 Roti

Stage 5
 
AnDrEiCa's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,270
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[2 Roti]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by RA_2fast4u View Post
Conservar imbecil??

Ia uita-te aici la filmuletul intreg. https://www.youtube.com/watch?v=WuOdJ...ure=re%ADlated


Mai ai aceeasi parere? Ala cu duba a avut maxim 40% din vina. MAXIM.
Ce 40% ma? Neacordare de prioritate si punct .Stiu filmuletele de mult,.Ce arati tu in filmuletul asta e cu totul si cu totul altceva decat in momentul impactului.
AnDrEiCa is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 21:07   #1655
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by AnDrEiCa View Post
Ce 40% ma? Neacordare de p[rioritate si punct .Stiu filmuletele de mult,.Ce arati tu in filmuletul asta e cu totul si cu totul altceva decat in momentul impactului.
In filmuletu asta.. la sfarsitul lui e momentul impactului!


Pai iti dai seama ca tipul cu duba vedea totul in fata.. dar uita-te unde e curba. La vreo 100,150 de metrii, in momentul in care tipul a aparut cu motorul de dupa colt tipul cu duba era deja la jumatatea drumului. pana cand a franat asta deja era in sant.

Categoric a gresit ca nu si-a dat seama ca nu are voie sa intre acolo la pituri de pe circuti.. dar altfel, nu avea coduri ca sa vada prin munti, ca de dupa curba vine rossi.
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 21:10   #1656
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by RA_2fast4u View Post
In filmuletu asta.. la sfarsitul lui e momentul impactului!


Pai iti dai seama ca tipul cu duba vedea totul in fata.. dar uita-te unde e curba. La vreo 100,150 de metrii, in momentul in care tipul a aparut cu motorul de dupa colt tipul cu duba era deja la jumatatea drumului. pana cand a franat asta deja era in sant.

Categoric a gresit ca nu si-a dat seama ca nu are voie sa intre acolo la pituri de pe circuti.. dar altfel, nu avea coduri ca sa vada prin munti, ca de dupa curba vine rossi.
Si-a dat, nu si-a dat seama, el e de vina....linie continua, 0 prioritate. Daca venea o masina sau un tir ( cum a zis cineva mai sus )cu aceeasi viteza ca si motociclistul, ce facea ? era fericit nu ? Totusi este de apreciat faptul ca a franat si nu a accelerat cum ar fi facult altii....

Last edited by trafy-vr6; 27-01-11 at 21:12.
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 21:15   #1657
AnDrEiCa
2 Roti

Stage 5
 
AnDrEiCa's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,270
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[2 Roti]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by RA_2fast4u View Post
In filmuletu asta.. la sfarsitul lui e momentul impactului!


Pai iti dai seama ca tipul cu duba vedea totul in fata.. dar uita-te unde e curba. La vreo 100,150 de metrii, in momentul in care tipul a aparut cu motorul de dupa colt tipul cu duba era deja la jumatatea drumului. pana cand a franat asta deja era in sant.

Categoric a gresit ca nu si-a dat seama ca nu are voie sa intre acolo la pituri de pe circuti.. dar altfel, nu avea coduri ca sa vada prin munti, ca de dupa curba vine rossi.
Hai sa fim seriosi.Bikerul nu putea sa aiba mai mult de 120 km/h in curba.Nu e o viteza exagerata ca sa zici ca nu a avut timp sa-l vada.Cel din duba e vinovat 100%,daca el se asigura cum trebuie si nu calca linia continuaa ,motociclistul se ducea linistit in treaba lui.
AnDrEiCa is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 21:29   #1658
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: ACCIDENTE

Pune-te in locul celui cu duba. Numai asa putin. Si acolo nu era linie continua.


Iar motociclustul daca venea cu 100.. sunt sigur ca avea timp cel putin sa franeze si sa il evite. Sa se dea jos, sa il injure pe sofer(o merita) si sa mearga toti acasa cu o filmare bunicica si o poveste buna. Nu poti in toiul zilei, pe asa trafic sa te duci la fel ca si cum te-ai duce pe circuit....!! Sa nu intelegi, nu sunt eu aici intruchiparea spiritului civic, si de cate ori mi-au scartait rotile in curba.. nu avem toti de pe forum degete sa numaram, dar cand o faci.. o faci si tu cu putin cap in masa de treaba.



Si sa iti mai dau un scenariu. In locul dubei, un tir. Tiristul vrea sa intre in refugiu. Se asigura foarte bine, si intra in refugiu, in momentul cand el e in totalitate pe cealalta banda apare motociclistul de dupa curba. Evident dupa cum se vede cel cu motorul nu apuca sa franeze la timp. Nici tiristul nu mai apuca sa intre(tirul e lung.. greu.. se misca incet). Motociclistul intra in tirist.. cine e de vine atunci?
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 21:40   #1659
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: ACCIDENTE

Eu n-am înţeles chestia asta niciodată...

Dacă sunt câte unii motocicliştii care îşi riscă viaţă inutil, de ce îi băgaţi pe toţi în aceeaşi oală?


În cazul de faţă...
De ce contează acum că ăsta avea viteză? Decât cei cu 4 roţi au dreptul ăsta, sau cum?
Cretinul dubei, a trecut sau nu peste linia continuă şi nici nu a ţinut seama de motociclist?
A trecut!...

Vă garantez că l-a văzut pentru că altfel intra mai cu avânt în popasul ăla...
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 21:45   #1660
AnDrEiCa
2 Roti

Stage 5
 
AnDrEiCa's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,270
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[2 Roti]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by RA_2fast4u View Post
Pune-te in locul celui cu duba. Numai asa putin. Si acolo nu era linie continua.


Iar motociclustul daca venea cu 100.. sunt sigur ca avea timp cel putin sa franeze si sa il evite. Sa se dea jos, sa il injure pe sofer(o merita) si sa mearga toti acasa cu o filmare bunicica si o poveste buna. Nu poti in toiul zilei, pe asa trafic sa te duci la fel ca si cum te-ai duce pe circuit....!! Sa nu intelegi, nu sunt eu aici intruchiparea spiritului civic, si de cate ori mi-au scartait rotile in curba.. nu avem toti de pe forum degete sa numaram, dar cand o faci.. o faci si tu cu putin cap in masa de treaba.



Si sa iti mai dau un scenariu. In locul dubei, un tir. Tiristul vrea sa intre in refugiu. Se asigura foarte bine, si intra in refugiu, in momentul cand el e in totalitate pe cealalta banda apare motociclistul de dupa curba. Evident dupa cum se vede cel cu motorul nu apuca sa franeze la timp. Nici tiristul nu mai apuca sa intre(tirul e lung.. greu.. se misca incet). Motociclistul intra in tirist.. cine e de vine atunci?
Ce nu intelegi tu e faptul ca cel cu duba a virat peste linia continua(mai avea un metru pana la marcajul discontinu) si ca i-a taiat calea motociclistului dupa ce acesta luase curba.MOTOCICLISTUL LUASE DEJA CURBA cand cel cu duba a intrat pe sensul lui de mers
Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Eu n-am înţeles chestia asta niciodată...

Dacă sunt câte unii motocicliştii care îşi riscă viaţă inutil, de ce îi băgaţi pe toţi în aceeaşi oală?


În cazul de faţă...
De ce contează acum că ăsta avea viteză? Decât cei cu 4 roţi au dreptul ăsta, sau cum?
Cretinul dubei, a trecut sau nu peste linia continuă şi nici nu a ţinut seama de motociclist?
A trecut!...

Vă garantez că l-a văzut pentru că altfel intra mai cu avânt în popasul ăla...
Asta ma chinui si eu sa explic
AnDrEiCa is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 21:53   #1661
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: ACCIDENTE

Daca l-a vazut e un idiot. Eu analizand videoclipul asa mi se pare ca nu l-a vazut.



Ce vreau sa zic e ca daca te joci cu focul cel mai probabil o sa te arzi. Si cand te arzi nu poti sa zici ca a fost vina lui.
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 22:01   #1662
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by RA_2fast4u View Post
Daca l-a vazut e un idiot. Eu analizand videoclipul asa mi se pare ca nu l-a vazut.



Ce vreau sa zic e ca daca te joci cu focul cel mai probabil o sa te arzi. Si cand te arzi nu poti sa zici ca a fost vina lui.
Uită-te mai atent şi ai să constaţi că l-a văzut dar a zis că se descurcă şi pe lăţime de 50 de cm să treacă.

La partea cu arsul, ai dreptate 50%...
Dacă te joci cu focul, n-ai dori să te arzi din vina ta, dacă tot te-ai riscat?
Mai ai nevoie de unul să arunce gaz pe tine?

Cam aşa este şi în cazul ăsta...

Şi cu asta zic eu că am cam epuizat subiectul!...
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 22:03   #1663
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: ACCIDENTE

Mai pun un filmulet sa dezbatem subiectul ?)))))))))))))))
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 22:28   #1664
Bogdan.vl
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 673
Member of:
[Shadows Racing Team]
Default Re: ACCIDENTE

Quote:
Originally Posted by RA_2fast4u View Post
Conservar imbecil??

Ia uita-te aici la filmuletul intreg. https://www.youtube.com/watch?v=WuOdJ...ure=re%ADlated


Mai ai aceeasi parere? Ala cu duba a avut maxim 40% din vina. MAXIM.
pe scurt? alt cretin

putea sa mearga si cu 200 ) , daca tu ii tai calea ce vina are el ca tu esti atat de dobitoc/chior incat nu te asiguri, riscu lui, vina ta , puscaria ta pentru ca ai facut stanga fara sa te asiguri
"da ie grele ie grele"

dar e solutie pentru toti cu mentalitate gen you
Bogdan.vl is offline   Reply With Quote
Old 27-01-11, 22:47   #1665
nliviucosmin

Stage 2
 
nliviucosmin's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 57
Default Re: ACCIDENTE

Filmuletzul este pus pe youtube de mine si riderul este un muresean.
Am intrebat si un politist de la rutiera care s-a uitat la filmuletz si a spus ca vina ii vine in totalitate celui cu duba.
A spus ca motociclistul putea sa mearga cu 500 km/h pt ca nu ii intereseaza pe politisti asa ceva.(in acest context pt ca si viteza exccesiva se sanctioneaza ca atare conform legii(daca este surprins de radar)).
Neacordarea de prioritate ramane tot neacordare de prioritate.
Punct.
nliviucosmin is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -