Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 23-09-10, 00:54   #76
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: ACCIDENTE II (DIN TOATA LUMEA)

Īn oras, cel mai bun reper sīnt stīlpii de iluminat stradal.
Astia au īntr-e iei o distanta de 50 metri (cele 5 secunde)
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 08:24   #77
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: ACCIDENTE II (DIN TOATA LUMEA)

Nu mai fiţi lupi moralişti şi lăsaţi-o moartă!

Nimeni nu stă la o distanţă regulamentară! Cel puţin, nu īn oraş.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 08:45   #78
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: ACCIDENTE II (DIN TOATA LUMEA)

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Dar cand vezi o groapa, un caine, orice ce nu pune in pericol viata ta sau a unui om, arunci repede un ochi si in chestia aia din partea de sus a parbrizului, ca e pacat sa-i faci omului din spate paguba (implicit si tie) doar ca sa nu strambi tu putin janta sau sa nu crapi putin bara. Ca circula prea aproape de tine e drept, nu-i corect, dar daca un lucru poate fi evitat, de ce sa nu faci asta?
De fapt mie-mi place maxim de astia ca voi care la mersul in coloana franeaza brusc si la distanta de cel din fata si eu ma opresc de nevoie la 2cm de voi ca sa nu-mi prapadeasca ala din spatele meu bara.
Te foarte contrazic!!! Adica eu sa iau ditamai groapa sau gura de canal, sa-mi fac 1-2 jante praf, sau sa trag de volan sa intru in ala din dreapta/stanga, ca sa nu aibe ala din spate nimic... Si ala dupaia ce face, se opreste si ma felicita ca nu si-a facut el botu praf pt ca era un prost si dormea la volan prea aproape de mine, si o sa se ofere sa-mi dea bani sa-mi indrept jantele si eventual cauciucul taiat.... Sa fim seriosi! Tu daca ai fi spate asa ai face??? Cred ca te-ar durea undeva de ala din fata ca si-a belit el janta!!! Eu unu as pune frana daca ar fi nevoie, e masina mea (sau de la servici, dar tot raspunderea mea este) si nu am chef sa platesc pt ala din spate. Daca ma loveste, plateste... d-aia exista asigurare... Si d-aia trebuie sa fii treaz la volan, nu sa dormi sau sa admiri peisaju!!! Deci mentalitatea ta mi se pare gresita la capitolu asta....

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Nu mai fiţi lupi moralişti şi lăsaţi-o moartă!

Nimeni nu stă la o distanţă regulamentară! Cel puţin, nu īn oraş.
Atunci sa plateasca!!! Cand mergi 20 km/h evident ca aia se numeste "bara la bara", nu tine nimeni distante uriase, dar cand mergi normal cu un 50-60 km/h, benzi multiple, treceri de pietoni, gropi, semafoare, uitat-te in pana mea la drum si fii atent!
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 08:48   #79
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: ACCIDENTE II (DIN TOATA LUMEA)

Quote:
Originally Posted by cangri View Post
daca nu ai avut timp sa franezi inseamna ca nu ai tinut distanta regulamentara deci ai luat carnetul cu spaga sau te gandeai in plm la altceva si atunci nu stiu ce cautai la volan sa conduci.
Conduci o Dacie. Ai 100km/h, in fata ai un SLR sau orice masina cu discuri+placute+etrieri foarte performante. Poti sa pastrezi mama distantei, daca ala se infige in frana tu te duci fix sanie in el.
Deci daca nu pastrezi distanta regulamentara ai luat carnetul cu spaga?
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 08:50   #80
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: ACCIDENTE II (DIN TOATA LUMEA)

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
Te foarte contrazic!!! Adica eu sa iau ditamai groapa sau gura de canal, sa-mi fac 1-2 jante praf, sau sa trag de volan sa intru in ala din dreapta/stanga, ca sa nu aibe ala din spate nimic... Si ala dupaia ce face, se opreste si ma felicita ca nu si-a facut el botu praf pt ca era un prost si dormea la volan prea aproape de mine, si o sa se ofere sa-mi dea bani sa-mi indrept jantele si eventual cauciucul taiat.... Sa fim seriosi! Tu daca ai fi spate asa ai face??? Cred ca te-ar durea undeva de ala din fata ca si-a belit el janta!!! Eu unu as pune frana daca ar fi nevoie, e masina mea (sau de la servici, dar tot raspunderea mea este) si nu am chef sa platesc pt ala din spate. Daca ma loveste, plateste... d-aia exista asigurare... Si d-aia trebuie sa fii treaz la volan, nu sa dormi sau sa admiri peisaju!!! Deci mentalitatea ta mi se pare gresita la capitolu asta....



Atunci sa plateasca!!! Cand mergi 20 km/h evident ca aia se numeste "bara la bara", nu tine nimeni distante uriase, dar cand mergi normal cu un 50-60 km/h, benzi multiple, treceri de pietoni, gropi, semafoare, uitat-te in pana mea la drum si fii atent!
Pai si asa te alegi si tu cu c*ru praf deci n-ai rezolvat nimic. Iar problema cu dormitul la volan e si a ta daca n-ai vazut groapa respectiva si te-ai infipt in frana in ultimul moment.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 08:58   #81
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: ACCIDENTE II (DIN TOATA LUMEA)

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Pai si asa te alegi si tu cu c*ru praf deci n-ai rezolvat nimic. Iar problema cu dormitul la volan e si a ta daca n-ai vazut groapa respectiva si te-ai infipt in frana in ultimul moment.
C**u tau praf se face pe asigurarea lu ala care dormea in spatele tau... Groapa e una, dar esti constient ca gurile de canal nu se vad mereu! Si eu unu am patito, am luat o gura de canal descoperita, dar am franat cat am putut ca sa evit pe cat posibil, iar cel din spate ce crezi ca fac.... MA CLAXONEAZA SI MA INJURA CA DE CE FRANEZ!!! Sunt si cazuri exceptionale, dar in general e bine sa pastrezi distanta, si daca esti sofer de ceva timp si ceva mii de kilometri la activ, o sa stii sa apreciezi distanta in functie de masina care o conduci si de contextul in care te afli!
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 09:23   #82
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: ACCIDENTE II (DIN TOATA LUMEA)

@ amphetamine

Quote:
Conduci o Dacie. Ai 100km/h, in fata ai un SLR sau orice masina cu discuri+placute+etrieri foarte performante. Poti sa pastrezi mama distantei, daca ala se infige in frana tu te duci fix sanie in el.
E normal ca te duci sanie īn el din moment ce ai un gunoi de masina cīrpacita īn dosul blocului care ar trebui sa fie deja de mult la REMAT.
Cu alte cuvinte, asta cu mertanu sa nu frīneze sa ia o gura de canal sau sa dea peste careva numai pt. ca are īn spatele lui pe unu cu o gioasa de 30 de ani cīrpacita?
Hai ca esti tare ce mai

@ andi_cimpean

Adica daca circuli corect esti MORALIST?

Si daca mergi īn stop & go (bara la bara) nu te īmpiedica nimeni sa pastrezi o distanta de siguranta de cel putin 1,5 - 2 metri dar.... klar.
Te bagi īn curul lui cel din fata ca nu carecumva sa ti se bage careva īn fata sa profite de gaura īntr-e masini, ca-ti zgīrie orgoliul, asai?

@ B-99-SAA

Ca aia din spate claxoneaza si īnjura, n-au de cīt.
Iei īsi fac stres fara rost.
apropo de guri de canal:

Timisoara īn 2003, eu vin dinspre Arad si vreau s-o iau spre Lugoj.
Ajung īn giratoriul cu punctele cardinale, īn dreapta o caruta, īn fata mea o gura destupata de canal.
Eu BANG, frīna la blana, in spatele meu claxoane.
Īn fine reusesc sa iau sigur canalul īntr-e roti, trec de el, BOUL din spatele meu cel ce claxona, FLIOSC cu roata din stīnga īn canal.
El vroia rapid sa treaca īn dreapta, sa ma depaseasca prin dreapta sa-mi povesteasca ceva de dulce pt. ca am frīnat
FAZAN-U a muscat-o exact asa cum a meritat

Quote:
dar cand mergi normal cu un 50-60 km/h, benzi multiple, treceri de pietoni, gropi, semafoare, uitat-te in pana mea la drum si fii atent!
Asta nu se poate ca atunci trebuie turat motoru la maxim sa atraga atentia "matusilor" cu paru lung si mintea scurta, trebuie scrise SMS-uri, telefonat, cautata ziua de ieri īn bord, setat ampliful masinii cu muzica preferata etc. Atentie la volan ? EXCLUS

Last edited by CyberCSX; 23-09-10 at 09:34.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 10:45   #83
TazMan

Stage 5
 
TazMan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 2,040
Default Re: ACCIDENTE II (DIN TOATA LUMEA)



__________________
捷达 mkII 使用一点八升`` ``初恋
TazMan is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 10:57   #84
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: ACCIDENTE II (DIN TOATA LUMEA)

Mi se pare mie sau tipu ala chiar a plecat nepasator??? Nici macar nu se grabea cand a plecat de langa masina, dupa ce a constatat ce s-a intamplat!!! I-as pune direct streangul pe cap unuia ca asta, nu merita sa traiasca dupa ce face una ca asta!
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 11:48   #85
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: ACCIDENTE II (DIN TOATA LUMEA)

Mai e si atīt de BOU si nu trage nici macar frīna de mīna.
Masina ruleaza īnapoi din inertie si mai trece o data peste copil īn timp ce boul īncearca sa tina masina de usa.
Ma īntreb oare cine dracu i-o fi dat lui asta permis?

Fiecare OM NORMAL care se duce la masina lui face 2 pasi sa vada daca nu sīnt obstacole īn spatele masinii.

Oricum, ei bine pt. RATATI DIN ASTIA s-a ajuns sa se introduca pe piata camere video de marsalier ca tīmpitii astia sa vada pe monitorul din bord via videocamera ce se īntīmpla īn spatele lor deoarece sīnt pur si simplu PREA PROSTI sa īntoarca capul sa se asigure.

Ratatiii astia sīnt prea tīmpiti pt. societatea īn care traiesc si nu merita permis nici daca se mai nasc o data.

Made in Germany:



ITALIA:

mai pe la mijloc, masina neagra sau ce o fi, a doua prinsa din contrasens, facuta zob, tipul coboara de la volan cu mīinile-n sold si se uita speriat.


Last edited by CyberCSX; 23-09-10 at 12:10.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 12:48   #86
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: ACCIDENTE II (DIN TOATA LUMEA)

Sincer...?! Am rămas prost de clipul ăla cu BMW-ul x6.

Doamne...

Dă-le cretinilor bani să īşi cumpere maşini gigant!
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 13:45   #87
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: ACCIDENTE II (DIN TOATA LUMEA)

Mi se pare mie sau e un stereotip la astia cu BMW-uri. Cine-si mai aduce aminte de ala cu BMW X5 care a calcat 2 oameni pe plaja la noi in tara?
__________________
///Alpine DVA-9965 , Micro-Precision 7.28MKIII , Micro Precision Z-170 MKIII , Brax Matrix X2400.2 Graphic Edition Chrome ,Phase Aliante SI 12 Limited, Brax X2000.2 Graphic Edition Platinum , Brax PowerCap , Aurix , STP , Dynamat , Exide PowerCell - VW Passat B6
AUDIOPIL - Echipamente Car-Audio.
[URL="http://www.audiopil.ro"]
animalutz is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 14:01   #88
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: ACCIDENTE II (DIN TOATA LUMEA)

Quote:
Originally Posted by animalutz View Post
Mi se pare mie sau e un stereotip la astia cu BMW-uri. Cine-si mai aduce aminte de ala cu BMW X5 care a calcat 2 oameni pe plaja la noi in tara?
Cred ca de fapt e un deficit mintal.... sunt toti la fel de incompetenti si isi gasesc alinarea in doua chestii proaste: sa fie mare, si sa fie bemveu'
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 14:04   #89
TazMan

Stage 5
 
TazMan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 2,040
Default Re: ACCIDENTE II (DIN TOATA LUMEA)

Unii nu au talent cu covrigu, sa ne rugam doar sa nu ne intalnim cu un sofer de asta




Last edited by TazMan; 23-09-10 at 14:08.
TazMan is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 14:39   #90
animalutz
VW Driver

Stage 5
 
animalutz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,203
Member of:
[Street Gambler]
[VW]
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: ACCIDENTE II (DIN TOATA LUMEA)

Astia sunt ceva de genu: "nu l-ai omorat din prima?! MAI BAGA O FISA !!! "
animalutz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -