Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Baia-Mare

Reply
 
Thread Tools
Old 12-08-11, 11:14   #6481
daniel2011

Stock
 
daniel2011's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 8
Default Re: Discutii despre orice!

Quote:
Originally Posted by MITSU View Post
verifica filtru de benzina. simptomele indica alimentare defectuoasa.

LE - daca e doar pe ploaie , atunci fise , buji.


filtru de benzina lam schimbat aku o saptamana,creca trage aer rece pe undeva SI FACE condens numai atunci cand ploua.nai mai intalnit problema asta?
daniel2011 is offline   Reply With Quote
Old 12-08-11, 11:16   #6482
MITSU
Honda Driver

Stage 5
 
MITSU's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 808
Member of:
[Honda]
Default Re: Discutii despre orice!

pai atunci verifica toata tubulatura de admisie , furtune , filtre samd.
MITSU is offline   Reply With Quote
Old 12-08-11, 11:18   #6483
daniel2011

Stock
 
daniel2011's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 8
Default Re: Discutii despre orice!

Quote:
Originally Posted by MITSU View Post
pai atunci verifica toata tubulatura de admisie , furtune , filtre samd.

aSTA o sa fac azi
daniel2011 is offline   Reply With Quote
Old 12-08-11, 18:29   #6484
kalugaru

Stage 4
 
kalugaru's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 213
Default Re: Discutii despre orice!

am mancat azi o amenda grasa la 2 veverite,am ramas si fara certificat ..care stiti daca pot omologa jante de 17'' 245/40/zr17
kalugaru is offline   Reply With Quote
Old 12-08-11, 18:32   #6485
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Discutii despre orice!

Quote:
Originally Posted by kalugaru View Post
am mancat azi o amenda grasa la 2 veverite,am ramas si fara certificat ..care stiti daca pot omologa jante de 17'' 245/40/zr17
din cate stiu eu, se omologeaza mai nou dupa capacitatea motorului si al greutatii masini! tot felul de prostii, sincer chiar nu inteleg de ce atata harababura pentru ce ai pe masina sau nu! apropo a-ti vazut ca se interzice numerele: SEX, MAI, MAY, WST, FBI, POL, DNA, DEP, SEN...etc!
__________________
Wir Lieben Autos
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 12-08-11, 19:19   #6486
robertSRR

Stage 3
 
robertSRR's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 97
Default Re: Discutii despre orice!

Si cei care au pe masina numerele respective vor fi obligati sa le schimbe ? Cate abureli mai baga si astia, numa sa fie bagate..
robertSRR is offline   Reply With Quote
Old 12-08-11, 19:41   #6487
26MaR

Stage 3
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 110
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Discutii despre orice!

Quote:
Originally Posted by bujuKYL View Post
din cate stiu eu, se omologeaza mai nou dupa capacitatea motorului si al greutatii masini! tot felul de prostii, sincer chiar nu inteleg de ce atata harababura pentru ce ai pe masina sau nu! apropo a-ti vazut ca se interzice numerele: SEX, MAI, MAY, WST, FBI, POL, DNA, DEP, SEN...etc!
in legatura cu jantele , asa si trebuie dupa capacitatea motorului si dupa greutate mai ales ca influenteaza manevrabilitatea masinii. plus daca faci accident din vina ta sau da altu in tine compania de asigurari nu te despagubeste si pierzi partida
nus contra :d dar se cam pun baietii pe luat certificate in ultima vreme pentru jante sau cauciucuri cu alta dimensiune , beculete colorate .....folii numai vb
oricum ii de avut grija
cat despre numerele astea SEX si MAI si toate unele pot ramane altele nu )))

Last edited by 26MaR; 12-08-11 at 19:44.
26MaR is offline   Reply With Quote
Old 12-08-11, 20:13   #6488
MITSU
Honda Driver

Stage 5
 
MITSU's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 808
Member of:
[Honda]
Default Re: Discutii despre orice!

se omologheaza dupa datele furnizate de producatorul masinii. nicidecum dupa capacitatea motorului si alte lucruri. deci daca cei de la BMW zic ca pe 316 din anu 1900 se pune doar jante de : 16 cu guma de 60 , si 17 cu guma de 50. tu nu poti omologa jante de 19 cu guma de 35. daca ai pile se rezolva. daca nu ...stai la coada ca si io am stat. ( a fost exemplu nu sariti carcotasii )
MITSU is offline   Reply With Quote
Old 12-08-11, 23:34   #6489
FranktheTank

Stage 3
 
FranktheTank's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 157
Member of:
[VW]
Default Re: Discutii despre orice!

Quote:
Originally Posted by norbi_bidi View Post
Ceva noutati in lumea tuning-ului, drift-ului, drag-ului? Imediat a trecut vara si n-am fost decat la 2 evenimente... Nu se mai anunta nimic?
In 16-17-18 septembrie la Prejmer, langa Brasov pe noul circuit de karting va fi o etapa din KoE(unde s-ar putea sa merg si eu) si in 20-21 august pe Gutin o etapa de VTM.
https://www.4tuning.ro/campionatul-na...ania-9930.html
http://www.fr*********/ro/component/...ania-1618-sept(adauga aici in loc de stelute frdrift[punct]ro)
__________________
Before complaining about lag think of Jesus…He lagged 3 days before respawning

Last edited by FranktheTank; 12-08-11 at 23:39. Reason: adaugare link-uri
FranktheTank is offline   Reply With Quote
Old 13-08-11, 09:57   #6490
cipricipri
VW Driver

Stage 5
 
cipricipri's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 618
Member of:
[VW]
Default Re: Discutii despre orice!

Quote:
Originally Posted by daniel2011 View Post
aSTA o sa fac azi
Suna la nr 0745639408 si vorbeste cu baiatul !
cipricipri is offline   Reply With Quote
Old 13-08-11, 13:58   #6491
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Discutii despre orice!

SEX, BOU, COY si alte 1.512 combinatii de litere s-au interzis pe placutele de inmatriculare!
Romanii inmatriculeaza masini. E un adevar, demonstrabil si vizibil, tinand cont de autoturismele fara numar de care te lovesti la tot pasul prin Capitala. Potrivit statisticilor existente, Parcul Auto din Bucuresti a ajuns la 1.147.266 de vehicule, respectiv 828.452 de soferi.
Asadar, prin luna mai 2009, Directia Regim Permise si Inmatriculari (DRPCIV) anunta ca vor fi atribuite numere formate din trei cifre pentru autoturismele inmatriculate in Capitala, intrucat numerele cu doua cifre erau aproape epuizate. Desi atunci s-a facut clar precizarea ca placile de inmatriculare cu doua cifre raman valabile, nefiind necesara preschimbarea lor, multi bucuresteni au preferat noua formula.


Cand vine vorba despre combinatiile "uschite" de pe placutele de inmatriculare cu care se "mandresc" la masini, nu prea exista limite in inventivitatea si imaginatia romanilor. Apar combinatii ciudate, spectaculoase, «anti-radar», «anti-politie», combinatii obscene, de efect, personalizate. Oferta nu este insa mereu pe masura cererii: 1.520 de combinatii sunt trecute intr-un dictionar al DRPCIV si interzise prin lege. "Dati-mi si mie un numar, o combinatie, nu stiu, ceva ca sa nu ma mai ia radarul si sa nu ma opreasca politia", suna cererile bucuresteniilor cand ajung la ghiseul de la Inmatriculari Permise din Pipera. "Oamenii inca mai cred ca Politia actioneaza in functie de numerele de la masina. Ei nu inteleg ca nu exista combinatie care sa te apere daca ai depasit pe linie continua, daca ai trecut pe rosu sau nu a acordat prioritate nici un numar din lumea asta nu te scapa. Politia nu tine cont sau mai bine zis aparatul radar nu tine cont de ce combinatie ai tu pe placuta de inmatriculare la autoturism", povesteste comisarul Dan Mosescu, seful Inmatriculari Permise Auto Bucuresti.

Numere "cu trecere" la politie!Cu alte cuvinte, romanul vrea placute cu numere de inmatriculare cu mai multa "trecere" in trafic. Tocmai de aceea, multe autoturisme sunt inmatriculate cu WST- o combinatie care pana nu demult era inscriptionata pe masinile SPP-ului. Mai mult, preocuparea pentru ce combinatii ne mai etalam la masini este una activa, iar forumistii incing adevarate discutii-sfaturi pe aceasta tema. "Numerele astea sunt rezervate (N.R. cele care contin in combinatie litera W) am vazut la masini mai fitoase. Am vazut oameni care cu o Dacie se agatau ca disperatii de un numar cu W, ca stiau ei ca e smecher.

Din punctul meu de vedere numerele astea sunt foarte putin utile, daca masina iti seamana cu una oficiala (culoare, model). Oricum am mers cu o masina cu numere cu W, asemanatoare cu o masina oficiala si tot am fost oprit de politie. Asa ca avantajul e foarte mic", sustine un forumist documentat in ale inmatricularilor. Si cum ce e mai spectaculos e mai "cool", sunt preferate, nu de putine ori, combinatii ciudate si "de efect" pentru masini. Normal, potrivite la bolizii adevarati! Ca doar nu se cade ca la un Audi, Mercedes, BMW, Jeep sa ai vreo combinatie care sa te faca de ras in trafic! Asa ca, nu de putine ori- HEL, IAD, GOD, RAY sunt solicitate la directia DRPCIV.

Dictionar DRPCIV cu 1.528 de combinatii interzise

"Exista 1528 de combinatii interzise introduse de catre Directia DRPCIV intr-un dictionar. Functioneaza la nivelul intregii tari, include toate combinatiile care de-a lungul timpului au fost semnalate si uneori reclamate chiar de catre cetateni. Alte combinatii interzise sunt cele existente in urma solicitarilor introduce de catre diversele institutii: Politia Romana (POL); Camera Deputatilor (DEP); Senat (SNT), SRI, MAI - ele fiind restrictionate pentru uzul propriu al institutiilor. Multe dintre aceste combinatii sunt interzise, tocmai pentru a nu aparea excese din partea romanilor", sustine Dan Mosescu. De asemenea, codul de trei litere nu poate incepe cu litera I sau O, deoarece ele pot fi confundate cu 1 si 0, fiind interzise si combinatiile III, OOO pentru a nu fi create confuzii.

Exceptii se mai pot face doar in cazul in care proprietarul face solicitare, argumentand ca astea sunt initialele lui, o astfel de cerere fiind imposibila la numerele restrictionate pentru anumite institutii. Pe lista interditiilor figureaza si combinatii dintre care unele au conotatii evident sexuale, cu exceptia celor care au apucat sa fie inmatriculate cand era permisa folosirea lor si nu se mai pot retrage. Printre acestea, COY, CUR, PUL, PIZ, MUI, SEX sau MUE. Nici combinatia BOU, desi multi si-au dorit sa o etaleze pe masina lor- or avea ei motivele lor!- nu mai este permisa.

Last edited by bujuKYL; 13-08-11 at 14:00.
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 13-08-11, 16:13   #6492
teen.ager

Stage 5
 
teen.ager's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,219
Member of:
[Opel]
Default Re: Discutii despre orice!

"SEX, BOU, COY si alte 1.512 combinatii de litere s-au interzis pe placutele de inmatriculare!" 1512? C'mon! 1512?! Enorm. Eu nu inteleg ideea, in tara noastra minunata exista milioane de cocalari cu cazane in ultimul hal, de ce nu lasati omu sa isi exprime prostia?
__________________

'01 Opel Astra G Caravan, DOHC 1.6 16v 101hp (Z16XE)
teen.ager is offline   Reply With Quote
Old 14-08-11, 10:26   #6493
Paco4golf
Banned

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 809
Member of:
[VW]
Default Re: Discutii despre orice!

Am prieteni care au pe masina MAI si SEN , ce le poate face?sa i traga de putza !
Paco4golf is offline   Reply With Quote
Old 14-08-11, 11:54   #6494
bujuKYL

Stage 5
 
bujuKYL's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 3,796
Default Re: Discutii despre orice!

Quote:
Originally Posted by Paco4golf View Post
Am prieteni care au pe masina MAI si SEN , ce le poate face?sa i traga de putza !
le schimba daca nu fac parte din politie sau senat:P, stai linistit ca te cheama ei sa mergi cu placutele in mana, si eu am prieten care are DNA si ori unde merge e privit de sus, doar cica e de la DNA
bujuKYL is offline   Reply With Quote
Old 14-08-11, 12:12   #6495
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: Discutii despre orice!

Quote:
Originally Posted by bujuKYL View Post
le schimba daca nu fac parte din politie sau senat:P, stai linistit ca te cheama ei sa mergi cu placutele in mana, si eu am prieten care are DNA si ori unde merge e privit de sus, doar cica e de la DNA
nu te cheama nimeni . le schimba cand vinde masina.
Dany.bilan628 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -