Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 14-02-14, 20:50   #4966
viorelbbe

Stage 1
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 19
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
o sa vorbesc cu marckuss sa l reincarce cand are timp. Toata stima
Va multumesc.
viorelbbe is offline   Reply With Quote
Old 15-02-14, 07:21   #4967
bacy

Stage 2
 
bacy's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 43
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by viorelbbe View Post
Va multumesc.
Uite aici:
http://fastupload.ro/52b4b524c7dc80d...dfacda737.html
bacy is offline   Reply With Quote
Old 15-02-14, 08:27   #4968
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by bacy View Post
multumesc Bacy, esti un domn.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-14, 08:35   #4969
bacy

Stage 2
 
bacy's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 43
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
multumesc Bacy, esti un domn.
Merci de apreciere!
Poate ne vedem la Nationala!
bacy is offline   Reply With Quote
Old 15-02-14, 09:07   #4970
viorelbbe

Stage 1
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 19
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
multumesc Bacy, esti un domn.
Multumesc bacy si player1 sunteti de mare ajutor.
viorelbbe is offline   Reply With Quote
Old 15-02-14, 11:09   #4971
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by bacy View Post
Merci de apreciere!
Poate ne vedem la Nationala!
orice e posibil bacy

cu placere viorel.
player1 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-14, 18:28   #4972
bacy

Stage 2
 
bacy's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 43
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by viorelbbe View Post
Multumesc bacy si player1 sunteti de mare ajutor.
N-ai pentru ce Viorel. D-aia suntem o comunitate, sa ne ajutam intre noi.
bacy is offline   Reply With Quote
Old 17-02-14, 10:59   #4973
DaNNyAHD

Stock
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 6
Exclamation Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
da, trebuiesc de un anumit fel dar sunt relativ greu de gasit (in sensul ca cei mai multi ii comanda cu tot cu releul de incarcare si asta ridica pretul la cateva sute de lei noi), depinde cum ai noroc.
atasez niste poze sa ti faci o idee
Salut,vreau sa te intreb,mai stii cumva de unde ai luat carbunii aia la alternator?am vazut ca sunt pe car go,dar un cod ceva?era bine daca faceai o poza invers la punga.
Multumesc
DaNNyAHD is offline   Reply With Quote
Old 17-02-14, 18:20   #4974
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by DaNNyAHD View Post
Salut,vreau sa te intreb,mai stii cumva de unde ai luat carbunii aia la alternator?am vazut ca sunt pe car go,dar un cod ceva?era bine daca faceai o poza invers la punga.
Multumesc
o sa fac
player1 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-14, 11:25   #4975
Georgey.Mark

Stock
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 2
Lightbulb Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Salut as vrea sa imi iau un rover 75 1.8 dar nu cunosc masina si nici prieteni care sa aiba o asemnea masina...........ce sfaturi imi dati .....la ce sa ma uit ...probleme ascunse....teste etc!!!
Georgey.Mark is offline   Reply With Quote
Old 23-02-14, 13:23   #4976
bacy

Stage 2
 
bacy's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 43
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Georgey.Mark View Post
Salut as vrea sa imi iau un rover 75 1.8 dar nu cunosc masina si nici prieteni care sa aiba o asemnea masina...........ce sfaturi imi dati .....la ce sa ma uit ...probleme ascunse....teste etc!!!
Singura problema majora poate aparea la garnitura de chiulasa. Uitate sub capacul de la vasul de expansiune de la antigel sa nu aibe "maioneza". Dupa aia ar mai fi ambreiajul: verifica sa iaba pedala de ambreiaj tare. In rest alte probleme nu prea sunt la 1.8. Eu il am de 2 ani si n-am avut nicio problema importanta. Doar bucsaraia, atat.
Apropo daca vrei 1.8 pe mine ma bate gandul sa-l vand sa-mi iau ceva mai nou
bacy is offline   Reply With Quote
Old 02-03-14, 16:04   #4977
BQBI

Stage 1
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 16
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by BQBI View Post
Iti multumesc inca o data Player1 pentru ajutor,a fost exact cum ai spus, am impins mufa aia alba spre pedala de ambreiaj si merge perfect sa triesti 1000 de ani
A mai ramas eraoarea in bord cu controlul tractiuni...
si undeva pe la 1500 de ture imi cam da in nas,se cam balbaie,daca o tin la aceiasi turatie.Daca plec cu a-I-a si continui mai departe cu schimbarea viteze nu exista nici un fel de probleme.numai cand o tin constant la 1500 de ture +\-. ce ar putea sa fie? Multumesc.
Am rezolvat problema,tin sa va impartasesc si voua din exparienta mea
1 - in ultimul timp nu mai tragea si scotea fum ca la rabe. zilele trecute am hotarat sa bag masina pe rampa in garaj. m-am bagat sub ea,am desfacut scutul si am vazut ulei pe partea dreapta, dupa vreo 10 minute de uitat sub ea am vazut ca furtunul care duce de la EGR la Interculer era iesit,dupa vreo 2 minute am observat ca pe plasticul de la Interculer era o gaura de vreo 2cmp,l-am scos afara si am inceput sa il repar.am taiat o bucata de plastic de la un bidon de 20l ca este mai maleabil,am pus poxipol pe plastic si pe bucata taiata,am lipito si am prinso si in holdsuruburi si deasupra peste toate am mai dat o mana de poxipol,am lasat sa se usuce si am montat interculerul la loc.
2 - am curatat si EGR-ul ca era plin de negreala.
Am facut test si am solicitat masina la maxim,merge brici si nici un gram de fum.
3 - Am mai avut probleme cu caldura,adica nu baga caldura pe partea drapta(pasager),
Am tot citit pe forum dar nu am gasit nimic concret cum se curata radiatorul de caldura.
- Am deschis capota,am desfacut cele doua furtune de apa care duc la radiator in interiorul masini (undeva in spatele filtrului de aer), pe unul din furtunele de apa a masinii am bagat un furtun si furtunul conectat la robinetul de apa(din casa)si dat drumul la prsiune,iar celalalt lasat jos sa curga apa sin instalatie.Am scos un pumn de mizerie.
asa am rezolvat problema la caldura.

Sper sa ajute pe cineva

4 - Mai am o problema cu ambreiajul
Imi agata vitezele mai ales 1 si 2 si intra mai greu.
Pedala tine jos de tot,am facut aerisirea la ambreiaj si si-a revenit. dupa vreo 3 zile a revenit problema.
- Ajutati-ma va rog cu problema la ambreiaj.

Respact.
BQBI is offline   Reply With Quote
Old 02-03-14, 16:32   #4978
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by BQBI View Post
Am rezolvat problema,tin sa va impartasesc si voua din exparienta mea
1 - in ultimul timp nu mai tragea si scotea fum ca la rabe. zilele trecute am hotarat sa bag masina pe rampa in garaj. m-am bagat sub ea,am desfacut scutul si am vazut ulei pe partea dreapta, dupa vreo 10 minute de uitat sub ea am vazut ca furtunul care duce de la EGR la Interculer era iesit,dupa vreo 2 minute am observat ca pe plasticul de la Interculer era o gaura de vreo 2cmp,l-am scos afara si am inceput sa il repar.am taiat o bucata de plastic de la un bidon de 20l ca este mai maleabil,am pus poxipol pe plastic si pe bucata taiata,am lipito si am prinso si in holdsuruburi si deasupra peste toate am mai dat o mana de poxipol,am lasat sa se usuce si am montat interculerul la loc.
2 - am curatat si EGR-ul ca era plin de negreala.
Am facut test si am solicitat masina la maxim,merge brici si nici un gram de fum.
3 - Am mai avut probleme cu caldura,adica nu baga caldura pe partea drapta(pasager),
Am tot citit pe forum dar nu am gasit nimic concret cum se curata radiatorul de caldura.
- Am deschis capota,am desfacut cele doua furtune de apa care duc la radiator in interiorul masini (undeva in spatele filtrului de aer), pe unul din furtunele de apa a masinii am bagat un furtun si furtunul conectat la robinetul de apa(din casa)si dat drumul la prsiune,iar celalalt lasat jos sa curga apa sin instalatie.Am scos un pumn de mizerie.
asa am rezolvat problema la caldura.

Sper sa ajute pe cineva

4 - Mai am o problema cu ambreiajul
Imi agata vitezele mai ales 1 si 2 si intra mai greu.
Pedala tine jos de tot,am facut aerisirea la ambreiaj si si-a revenit. dupa vreo 3 zile a revenit problema.
- Ajutati-ma va rog cu problema la ambreiaj.

Respact.
imi plac ideile tale cu care ai venit in intampinarea problemelor aparute.

in legatura cu ambreiajul :
daca dupa ce ai aerisit si ai umplut, lichidul dispare din barcanas dupa cateva zile de mers cu masina inseamna ca se pierde pe undeva. cel mai probabil pe la slave ul din cutie.
daca nu pierde ulei si se inmoaie doar pedala atunci e de vina doar pompa de la pedala.
cel mai probabil sunt uzate amandoua dar o sa vezi asta in cazul in care schimbi doar una dintre ele - cand o parte din simptome vor disparea.

pana la urma nu e bine nici sa le cumperi pe amandoua daca nu esti sigur ca sunt ambele de vina.
__________________
Vroomania: postează imagini cu mașinile tale, setează-ți alerte pentru documentele mașinii și multe altele - https://play.google.com/store/apps/d....vroomania.app
player1 is offline   Reply With Quote
Old 02-03-14, 21:18   #4979
BQBI

Stage 1
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 16
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
imi plac ideile tale cu care ai venit in intampinarea problemelor aparute.

in legatura cu ambreiajul :
daca dupa ce ai aerisit si ai umplut, lichidul dispare din barcanas dupa cateva zile de mers cu masina inseamna ca se pierde pe undeva. cel mai probabil pe la slave ul din cutie.
daca nu pierde ulei si se inmoaie doar pedala atunci e de vina doar pompa de la pedala.
cel mai probabil sunt uzate amandoua dar o sa vezi asta in cazul in care schimbi doar una dintre ele - cand o parte din simptome vor disparea.

pana la urma nu e bine nici sa le cumperi pe amandoua daca nu esti sigur ca sunt ambele de vina.
Multumesc mult Player 1
O sa verific ce ai spus si o sa revin cu rezultatul.
Respect.
O seara buna
BQBI is offline   Reply With Quote
Old 02-03-14, 21:43   #4980
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by BQBI View Post
Multumesc mult Player 1
O sa verific ce ai spus si o sa revin cu rezultatul.
Respect.
O seara buna
spor la treaba.
player1 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -