Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 30-01-14, 11:27   #4921
bacyta

Stage 3
 
bacyta's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 130
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by baga View Post
Salut baieti, am si eu o intrebare: ma gandeam sa imi iau si eu un rover 75 si as vrea sa imi spuneti daca merita sa imi iau sau sa caut alta marca, ce probleme intampinati si ce motorizare imi recomandati?
Eu am rover 75 1.8 benzina 120cp nicio problema in 2 ani de cand o am, doar bucsaraie si consumabile si bineinteles Gadget-uri.
bacyta is offline   Reply With Quote
Old 30-01-14, 21:43   #4922
Dany8675

Stage 2
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 67
Smile Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by baga View Post
Salut baieti, am si eu o intrebare: ma gandeam sa imi iau si eu un rover 75 si as vrea sa imi spuneti daca merita sa imi iau sau sa caut alta marca, ce probleme intampinati si ce motorizare imi recomandati?
Salut, eu am un Rover 75 2000 CDT automat...in 3 ani am schimbat la el senzorul de la axul cu came si bieletele antiruliu de pe fata...in rest ulei, motorina si talpa :
Dany8675 is offline   Reply With Quote
Old 30-01-14, 22:27   #4923
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by Dany8675 View Post
Salut, eu am un Rover 75 2000 CDT automat...in 3 ani am schimbat la el senzorul de la axul cu came si bieletele antiruliu de pe fata...in rest ulei, motorina si talpa :
m am gandit sa i fac conversie de la manul la automat dar nu stiu cum se va simti la condus. il lasi la o proba in primavara?
player1 is offline   Reply With Quote
Old 31-01-14, 11:00   #4924
bacyta

Stage 3
 
bacyta's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 130
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
m am gandit sa i fac conversie de la manul la automat dar nu stiu cum se va simti la condus. il lasi la o proba in primavara?
Si mie mi-ar placea cutie automata pe 75. Am avut pe Rover 45 2.0V6 cutie jatco (exact ca la 75) si era super misto de condus.
bacyta is offline   Reply With Quote
Old 31-01-14, 16:00   #4925
nicolae61

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 45
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by bacyta View Post
Si mie mi-ar placea cutie automata pe 75. Am avut pe Rover 45 2.0V6 cutie jatco (exact ca la 75) si era super misto de condus.
am cutie automata,rover 75,si din 2008,de cind am adus-o din germania ,merge beton.atenrie la schimbul de ulei la ea.
nicolae61 is offline   Reply With Quote
Old 01-02-14, 23:08   #4926
baga

Stage 5
 
baga's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 383
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Aha deci si aici ii cum nimeresti oarecum...
Si ce motor recomandati cel mai bine? eu prefer in general benzina si eventual un gpl... Ce motor ii mai ok?
baga is offline   Reply With Quote
Old 02-02-14, 10:57   #4927
bacyta

Stage 3
 
bacyta's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 130
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by baga View Post
Aha deci si aici ii cum nimeresti oarecum...
Si ce motor recomandati cel mai bine? eu prefer in general benzina si eventual un gpl... Ce motor ii mai ok?
Toti zic ca cel mai bun e diesel-ul. Eu nu-s adept al dieselului, fapt pentru care am 1.8benzina+gpl (si am aceleasi costuri in ceea ce priveste consumul ca dieselul), dar sincer mi-ar placea un 2.0v6 150cp (dar e cam costisitor la consum).
Ma bate gandul s-o vand pe a mea, inmatriculata ro pe numele meu , dar n-are taxa platita (este 700 euro). Daca esti interesat, putem discuta, depinde acum si de ce suma de bani dispui.
Oricum daca esti hotarat sa-ti iei rover 75, nu te arunca la ce-i mai ieftin, cauta una care sa fi fost intretinuta, eventual direct de la proprietar nu prin samsari ca e posibil sa-ti iei teapa.

Last edited by bacyta; 02-02-14 at 11:00.
bacyta is offline   Reply With Quote
Old 02-02-14, 11:02   #4928
baga

Stage 5
 
baga's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 383
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Dar un 1.8 benizna cat consuma? si un 2.0 v6 care ar fii consumu?
Acuma eu tot intreb ca multa lume imi zice ca rover o dat faliment, ca nu se gasesc piese, ca is scumpe piesele....
Sincer daca ma hotarasc sa imi iau cred ca imi aduc de afara una.Tu cam cat ai vrea pe ea? lasa un pm
baga is offline   Reply With Quote
Old 02-02-14, 11:39   #4929
bacyta

Stage 3
 
bacyta's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 130
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by baga View Post
Dar un 1.8 benizna cat consuma? si un 2.0 v6 care ar fii consumu?
Acuma eu tot intreb ca multa lume imi zice ca rover o dat faliment, ca nu se gasesc piese, ca is scumpe piesele....
Sincer daca ma hotarasc sa imi iau cred ca imi aduc de afara una.Tu cam cat ai vrea pe ea? lasa un pm
eu am avut 2.0v6 pe rover 45, e drept ca avea cutie automata si-mi lua si 15 pe oras. la rover 75 2.0 manuala in carte da undeva la 13.6 pe oras, iar la 1.8 benzina 10.7. de aici fa si tu comparatie.
Eu cu gpl ies undeva la 13 pe oras in conditiile in care gpl este undeva sub 3lei/litru.
Nu-ti face probleme de piese. Gasesti si noi si sh cate vrei, depinde de buzunarul tau.
Daca-ti iei de afara fii atent la anul de fabricatie. Rover 75 sunt numai euro 2 si 3, si cu cat iti iei an mai nou taxa e mai mare.
bacyta is offline   Reply With Quote
Old 05-02-14, 12:44   #4930
ciforiacob84

Stock
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 5
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

va salut pe toti,eu sunt nou nu sunt cunoscator de rover,am un passat din 2000 85kw 6 viteze masina frumoasa si sunt multumit de ea, dar vreu sa o schimb cu un rover 75 diesel motor de 2000 limuzina piele. mie imi place foarte mulr roveru 75.cum sunt ca masini? distributia cat coasta?piese se gasesc? sunt scumpe fata de passat?este defectoasa?are esp modelul din 2000?are aprins un martor cu un cerc in doua paranteze abs scrie ce poate fi? ceva detali ma intereseaza de rover ca am mai intrbat mecanici si ma cam descurajeaja,ba ca nu se gasesc piese ca e scump la intretinere.voi care detineti de mai mult timo un rover 75 va rog sa imi scrieti cate ceva aici sau pe ciforiacobtraian@yahoo.ro sau un bepp pe nr 0751521647 si va sun eu,cu stima
ciforiacob84 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-14, 15:46   #4931
bacyta

Stage 3
 
bacyta's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 130
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by ciforiacob84 View Post
va salut pe toti,eu sunt nou nu sunt cunoscator de rover,am un passat din 2000 85kw 6 viteze masina frumoasa si sunt multumit de ea, dar vreu sa o schimb cu un rover 75 diesel motor de 2000 limuzina piele. mie imi place foarte mulr roveru 75.cum sunt ca masini? distributia cat coasta?piese se gasesc? sunt scumpe fata de passat?este defectoasa?are esp modelul din 2000?are aprins un martor cu un cerc in doua paranteze abs scrie ce poate fi? ceva detali ma intereseaza de rover ca am mai intrbat mecanici si ma cam descurajeaja,ba ca nu se gasesc piese ca e scump la intretinere.voi care detineti de mai mult timo un rover 75 va rog sa imi scrieti cate ceva aici sau pe ciforiacobtraian@yahoo.ro sau un bepp pe nr 0751521647 si va sun eu,cu stima
Motorul 2.0 diesel de la rover 75 a fost dezvoltat in colaborare cu cei de la BMW. Distributia este pe lant la rover 75 diesel. Piese gasesti atat noi cat si sh si nu sunt mai scumpe ca la passat de exemplu. Daca masina este intretinuta nu este defectuoasa, cea din 2000 poate avea si ESP, iar cercul cu 2 paranteze cu ABS in interior arata o defectiune la sistemul de Abs care cel mai probabil vine de la un vreun seznor de abs care nu este nimic de speriat.
bacyta is offline   Reply With Quote
Old 05-02-14, 15:49   #4932
ciforiacob84

Stock
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 5
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

un chit de distributie nu stiti cat costa?
ciforiacob84 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-14, 15:56   #4933
ciforiacob84

Stock
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 5
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Computer de bord + Diagnoza incorporata Rover ce inseamna diagnoza incorporata?
ciforiacob84 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-14, 15:58   #4934
ciforiacob84

Stock
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 5
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Imobilizator + Incalzire auxiliara Webasto ce inseamna imobilizator? si incalzire auxiliara are cumva sirocou?
ciforiacob84 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-14, 16:08   #4935
Dany8675

Stage 2
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 67
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by player1 View Post
m am gandit sa i fac conversie de la manul la automat dar nu stiu cum se va simti la condus. il lasi la o proba in primavara?
E mai lenes unpic la schimbat, dar are buton sport, care il tine mai mult in ture....cu cea mai mare placere poti sa faci o proba cu ea cand vrei tu
Dany8675 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -