Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > ROVER - MG > Zona tehnica ROVER - MG

Zona tehnica ROVER - MG Zona tehnica, secrete, tips&tricks ROVER

Reply
 
Thread Tools
Old 22-07-11, 20:19   #3421
wiily

Stage 2
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 59
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

am auzit ca este o metoda de a reface tamponul motor cel de jos de langa baia de ulei cu un tampon de la volvo v40 sau s40.binenteles cu mici modificati
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	gerissene-motorlager-5693249607696276497.JPG
Views:	44
Size:	787.9 KB
ID:	2093455  
wiily is offline   Reply With Quote
Old 22-07-11, 20:21   #3422
wiily

Stage 2
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 59
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by wiily View Post
am auzit ca este o metoda de a reface tamponul motor cel de jos de langa baia de ulei cu un tampon de la volvo v40 sau s40.binenteles cu mici modificati
cele doua sunt tampoane de la volvo si cu putin strung sar putea rezolva pentru tamponul de la rover 75
wiily is offline   Reply With Quote
Old 22-07-11, 20:22   #3423
wiily

Stage 2
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 59
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by wiily View Post
cele doua sunt tampoane de la volvo si cu putin strung sar putea rezolva pentru tamponul de la rover 75
in urmatoarele 2 sapt am sa testezi si am sa va zic
wiily is offline   Reply With Quote
Old 22-07-11, 21:20   #3424
rete

Stock
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

salutare,in urma cu 2 zile am achizitionat un rover 75 1.8 benz 120 cp club
an 2001,inmatriculat volan pe stg normal,fostu prop cred ca a vanduto de frica
probleme: fuzeta stg fata,brat stg fata.freon lipsa,anvelope uzate,pompa ambreiaj,bara fata lovita,la franare tremura masina ,volanu foarte rau mecanicu zice ca e de la brat stg si nu de la discurile de franare si cel mai grav lucru motorul merge intrerupt la relanti si nu trage decat dupa 2500/rpm parca ar fi 1.2,consuma mult,dupa vizita la service,distributia se pare ca e sarita de la punct sau nu a fost montata corect
ceva sfaturi cu motoru si cu tremuratu la franare
rete is offline   Reply With Quote
Old 23-07-11, 18:24   #3425
max7821

Stage 1
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 14
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

buna ziua. imi puteti spune la ce pagina e tutorialul cu testerul (acele coduri pe displayul de clima)pentru sistemul de aer conditionat? ms mult.
max7821 is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 07:56   #3426
player1

Stage 5
 
player1's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 943
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by rete View Post
salutare,in urma cu 2 zile am achizitionat un rover 75 1.8 benz 120 cp club
an 2001,inmatriculat volan pe stg normal,fostu prop cred ca a vanduto de frica
probleme: fuzeta stg fata,brat stg fata.freon lipsa,anvelope uzate,pompa ambreiaj,bara fata lovita,la franare tremura masina ,volanu foarte rau mecanicu zice ca e de la brat stg si nu de la discurile de franare si cel mai grav lucru motorul merge intrerupt la relanti si nu trage decat dupa 2500/rpm parca ar fi 1.2,consuma mult,dupa vizita la service,distributia se pare ca e sarita de la punct sau nu a fost montata corect
ceva sfaturi cu motoru si cu tremuratu la franare
salut,

din moment ce distributia nu a fost montata corect sau e sarita de la punct nu ai cum sa te astepti ca motorul sa mearga normal, iar in legatura cu tremuratul la franare, dupa inlocuirea pieselor defecte, in speta bratul de suspensie stanga si fuzeta vei putea vedea daca a fost din cauza lor sau exista o alta problema. parerea mea de necunoscator
__________________
Vroomania: postează imagini cu mașinile tale, setează-ți alerte pentru documentele mașinii și multe altele - https://play.google.com/store/apps/d....vroomania.app
player1 is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 10:12   #3427
dragomir.alexmihai

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 29
Smile Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Salutare! Am nevoie de cele 2 axe cu came pt Rover-ul meu 75 2,0 V6...Se merita sa le aiu second hand sau noi? In ambele cazuri cam ce preturi ar fi pt ele...La service mi-au spus ca sunt tocite si se auzea un sunet ca si cum bat fie pe fier. Initial am crezut ca sunt de la noii tacheti pe care i-am schimbat cu cateva luni in urma dar cand au desfacuto mi-au spus ca ar fi axele cu came tocite si asta din cauza trecerii de la vechii tacheti care nu mai erau buni la cei noi...ce parere aveti? multuemsc
dragomir.alexmihai is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 21:58   #3428
wiily

Stage 2
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 59
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

salutare la toti caut un un bord computer adica turometru pt rover 75 cdt cu navigation.are cineva de vanzare?mersi
wiily is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 14:24   #3429
paulungureanu

Stage 1
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 20
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by marcellr View Post
pai .....
cand te apuci sa umplii instalatia cu apa (antigel) trebuie sa lasi un punct de aerisire.....trebuie putin ajutata cu o mica aerisire....pe urma se aeriseste singura.....
pentru exemplificare ai linkul AICI...

chiar daca iti arata schimbarea de antigel este acelasi lucru cu umplerea instalatiei....
daca nu ai un aerisitor desfa capatul unui furtunas care este cat mai sus sa poata iesi aerul ...poti turna si pe acolo apa can incepe sa curga pe la furtunas il pui la loc si completezi in borcan ...pe urma 90 grade ...oprit motor si vezi cum se prezinta ..ATENTIE este sub presiune nu dai capacul jos can este fierbinte motorul....
M.
sper sa te ajute....
Salut. Stii cumva de ce nu mai merge acel link cu aerisirea? Sau poate acum este altul?
paulungureanu is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 21:53   #3430
i like mg

Stage 3
 
i like mg's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 106
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by dragomir.alexmihai View Post
Salutare! Am nevoie de cele 2 axe cu came pt Rover-ul meu 75 2,0 V6...Se merita sa le aiu second hand sau noi? In ambele cazuri cam ce preturi ar fi pt ele...La service mi-au spus ca sunt tocite si se auzea un sunet ca si cum bat fie pe fier. Initial am crezut ca sunt de la noii tacheti pe care i-am schimbat cu cateva luni in urma dar cand au desfacuto mi-au spus ca ar fi axele cu came tocite si asta din cauza trecerii de la vechii tacheti care nu mai erau buni la cei noi...ce parere aveti? multuemsc
Salut,pe mainile cui ai lasat masina? M-ar interesa si pe mine un doctor priceput. Numai bine
i like mg is offline   Reply With Quote
Old 26-07-11, 22:04   #3431
wiily

Stage 2
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 59
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by wiily View Post
salutare la toti caut un un bord computer adica turometru pt rover 75 cdt cu navigation.are cineva de vanzare?mersi
nu are numeni?
wiily is offline   Reply With Quote
Old 27-07-11, 08:32   #3432
max7821

Stage 1
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 14
Angry Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Buna ziua. Aveti idee unde pot gasi un furtun de apa(cel de sus din drepta motorului care ajunge pana spre bord) pentru rover 75 1.8 16v 2002? sau ce cod are ca nu il gasesc. multumesc.
max7821 is offline   Reply With Quote
Old 27-07-11, 22:00   #3433
MGPOWER

Stage 3
 
MGPOWER's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 104
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by dragomir.alexmihai View Post
Salutare! Am nevoie de cele 2 axe cu came pt Rover-ul meu 75 2,0 V6...Se merita sa le aiu second hand sau noi? In ambele cazuri cam ce preturi ar fi pt ele...La service mi-au spus ca sunt tocite si se auzea un sunet ca si cum bat fie pe fier. Initial am crezut ca sunt de la noii tacheti pe care i-am schimbat cu cateva luni in urma dar cand au desfacuto mi-au spus ca ar fi axele cu came tocite si asta din cauza trecerii de la vechii tacheti care nu mai erau buni la cei noi...ce parere aveti? multuemsc

Salut!

Motorul V6 de la Rover are 4 axe cu came nu 2. Care dintre ele iti trebuie? Am eu 3 axe cu came de la motorul 2.5 V6 care sunt identice cu cele de la 2.0.

Desi e cam dubios sa se toceasca axele cu came avand in vedere ca sunt din fonta si sunt mai dure decat tachetii sau lagarele de aluminiu in care se invart, doar daca masina nu are mai mult de 200.000km. Sunetul fier pe fier nu cred ca provine de la axe cu came tocite.

Parerea mea este ca le poti cumpara second hand fara grija avand in vedere ca nu sunt niste piese care se consuma in timp (in conditii de exploatare normala), noi costa foarte mult si nu stiu daca se mai gasesc.
MGPOWER is offline   Reply With Quote
Old 28-07-11, 18:59   #3434
westwood78

Stage 1
 
westwood78's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 13
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

Quote:
Originally Posted by verbyaxl View Post
Termometrul care indica temperatura de afara imi indica -30 grade, clima imi baga rece cam 15 minute si dupaia baga caldut, mia spus cineva ca poate fi si din cauza ca vede ca afara sunt -30 grade si deaia se opreste , sa fie adevarat , stie cineva?
daca cumva ai umblat la spoiler sau ventilator si ai dat jos mufa de la senzor.....scoate bornele de la baterie sa se reseteze si o sa revina la normal.....asa patisem si eu...dar ti-am zis am umblat la ventilator si scosesem mufa de la senzor......succes
westwood78 is offline   Reply With Quote
Old 31-07-11, 21:01   #3435
marfafranta

Stage 2
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 32
Default Re: Pentru cei care au Rover 75: sfaturi, probleme si alte lucruri utile

salut.spune-mi te rog si mie unde se afla exact acel ceas pt programare webasto.eu am un 75 cdt ,2002 ,de anglia.multumesc
marfafranta is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -