Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Galati / Braila

Reply
 
Thread Tools
Old 15-07-09, 23:50   #721
cassadao

Stage 4
 
cassadao's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 186
Default Re: MAK Motorsport Braila

eu personal nu m as agita pt cei care si au facut alt cont NOU doar ca sa aibe ceva in plus de comentat si nici nu le as da mare atentie .....
PS am spus eu personal [cei care sunt aici se cunosc de ar fi unu nou? care ........]
cassadao is offline   Reply With Quote
Old 16-07-09, 10:30   #722
petruca

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 61
Default Re: MAK Motorsport Braila

despre tine vorbesti?adevarat n-am auzit de tine
petruca is offline   Reply With Quote
Old 16-07-09, 14:18   #723
MauS

Stage 5
 
MauS's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,375
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Mitsubishi]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: MAK Motorsport Braila

cresc flame pe aici?
MauS is offline   Reply With Quote
Old 16-07-09, 20:19   #724
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: MAK Motorsport Braila

Quote:
Originally Posted by el nino View Post
Draga Dragos,
Ma bucur sa vad ca mai esti printre noi. Macar asa ... fantomatic. Am ramas tare impresionat de postul tau. Dupa parerea mea tare distructiv. Stii ce mi-ar fi placut ... sa vii acolo si sa spui daca ai ceva pe suflet. M-am saturat de comentarii din astea de *** in care toata lumea se pricepe si toti se pare ca le stiu pe toate si nimeni nu face nimic. Ce fuziune .. ce colaborare .. ce stii tu despre asta? Asa ai facut si la sedinte, nu ti-a convenit ceva ai plecat. Asa a facut si Lulu si Ionut la un moment dat. Frate .. daca iti faci impresia ca stii ceva sau ca poti face ceva .. vino si fa, Interese ... da frate .. am interese sa scot din buzunar cate 10 milioane de lei vechi la fiecare raliu, sa ma agit cu Vrondu si cu CrC de ne sar capacele sa aducem oameni si sa fie bine si la urma, normal, romaneste, sa vina unul ca tine si sa bage cate un comment din asta. Astea sunt interesele mele.
Reamintesc tuturor nemultumitilor inca odata, pentru ca tot s-a ivit ocazia, am facut acest club pentru copilul meu. A fost pentru unii o posibilitate sa scape de mizeriile de dincolo. De Ionascu pe care l-ati acuzat ca a fugit cu banii de la liniute, de Mihaila pe care il acuzati ca dadea etapele de legatura anumitor concurenti, de Decuseara pe care il acuzati ca fura la cronometru.... De asta ati venit la clubul asta. Nu putem impaca din pacate pe toata lumea. Nu sunt oameni pe care sa ii punem arbitri. Ba nu avem incerdere in ei, ba nu avem bani sa ii platim. Nu avem nici experienta alorlalti in organizarea de raliuri poate... de aceea am postat la un moment dat ca astept sugestii si pareri.
Dar daca tu pui botul la sat Stefane ... imi pare rau. Iti spun ca te inseli si timpul o sa-ti arate asta. Nu trebuie sa ma justific pana la urma in fata ta. Fac asta in fata membriclor clubului daca acestia imi cer, dar te-as ruga alta data, daca ai ceva de spus, intereseaza-te bine inainte si dupa aceea posteaza.
M-am saturat de zvoneri, raspandaci, imbarligatori, pupincuristi, blatisti, atotstiutori, s.a.m.d. Puneti frate mana sa construiti si dupa aia vorbiti.
Ca o concluzie, rog toti membrii clubului si pe toti cei interesati de acest sport, sa ne gasim vineri la sedinta pentru ca vreau sa facem o scurta sinteza a acestui raliu, sa vedem unde s-a gresit, ce nemultumiri sunt, s.a.m.d. As vrea sa veniti in numar cat mai mare. Multumesc!
A fost o actiune buna ce a facut placere participantilor, spectatorilor, si a starnit mai multe replici. Existenta lor confirma calitatea actiunii si interesul in randul pasionatilor de automobilism, si a fost o reusita promovare a kartingului.
Dar am apreciat ( regretand ca nu am participat ) continuarea unei traditii, inceputa la Braila cu multi ani in urma.( peste 30 de ani ) anuma : decernarea unui memorial in amintirea pionierilor automobilismului brailean. Voi aminti doua:
- Memorialul Nicolae Ionescu decernat in cadrul Raliului Dunarii de Jos inca din 1977
_ Memorialul George Ionascu decernat intr-o competitie locala th - aplicativa dupa anii 2000.
Pentru cei nou sositi in randul pasionatilor vitezisti- automobilisti, va rog sa-mi permiteti sa amintesc/ informez pe scurt despre un entuziast, un inflacarat si pasionat automobilist brailean. Este vorba despre Ene Anton Paul, pe care il consider primul vitezist brailean din ultimii 35 de ani. Un autodidact , pasionat, care a preluat o Dacie de casat !! si a refabricat-o cu stradanie, cu entuziasm, cu munca istovitoare, cu devotament si cateva sezoane a alergat la grupa A cu licenta de vitezist . Sunt de apreciat eforturile sale intr-o perioada in care nu a beneficiat de sprijinul unui sponsor puternic, nu lucra intr-o mare uzina unde se mai ...descurcau cei cu initiativa si nu a dispus de posibilitati financiare consistente.
De altfel nici presa vremii nu i-a recunoscut meritele si eforturile depuse, asa cum ar fi meritat. Dar modestia era prima care il insotea toata ziua.
Dar a dorit sa se bata cu cei mari pe VTM sau pe circuit si a reusit sa fie langa ei, fiind adesea in top ten. Si era perioada in care majoritatea aveau cartela la benzina !!! iar unele motoare erau confectionate cu piese originale Renault ori kit-uri de competitie. S-a daruit total acestei pasiuni si a reusit prima masina de curse ( re ) fabricata la Braila, un oras cu mica traditie in prepararea masinilor de competitie, si fara preparatori iscusiti in acea vreme.
Pentru aducerea memoriei lui, pentru memorialul organizat felicit organizatorii pentru stradania lor si sunt convins ca LUI, acolo sus, i-a placut ce s-a intamplat pentru EL.
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 07:58   #725
florin_

Stage 5
 
florin_'s Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 460
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[RENAULT]
Default Re: MAK Motorsport Braila

Quote:
Originally Posted by petruca View Post
ai sa-ti eu povestea pentru locul 1 : iti trebuie mina , masina si bani , dupa aceea iti trebuie ceva experienta adunata in ceva ani de tehnico-aplicative
as vrea sa te vad gindindu-te la locul 1 in aceste conditii : aliniati la startul unei competitii urmatorii : Moisescu Gabriel , Popa Razvan , Manole Laurentiu , Dimofte Ovidiu , Popa Lucian , Tirulescu Liviu , Stefan Novac , Trifonescu Dragos , Vlad Daniel , Nelutu Chesaru.....ordinea nu conteaza , acum fa socoteli si vezi cam ce loc ar ocupa un pilot mai nou in aceste conditii , toti cei enumerati mai sus au cel putin citeva sezoane de locul 1 cistigate! si cred ca nu i-am enumerat pe toti!imi cer scuze pentru cei pe care i-am mai uitat : ha ...sa nu-i uitam pe Cristi Niculae si Tudor Florin! show mast go on!
da ,intradevar pilotii enumerati mai sus au experienta si multe cupe in vitrina ,dar vine si vremea pilotilor tineri ,asa-i in viata este o vreme a fiecaruia ,nu este nimeni vinovat k oamenii imbatrinesc.
si spune-mi si mie te rog ce sanse are Nelutu Chesaru cu dacia 1400 +gpl in fata lui Moisescu Gabi cu 206 rc cu veleitati sportive de la masa ?,Asta ,ca sa vedem ce sanse au ceilalti piloti tineri cu dacii in acelasi clasament .
sunt ei vinovati k nu isi permit altceva decat o dacia ?
si stii ce cred eu ,k cineva isi bate joc de talentul lor ,tinerii care aspira pentru locul I nu sunt sustinuti in orasul asta ,o fi orasul prea mic !
-faceti fratilor raliuri unde sa se dea :: Moisescu Gabriel , Popa Razvan , Manole Laurentiu , Dimofte Ovidiu , Popa Lucian , Tirulescu Liviu , Stefan Novac , Trifonescu Dragos , Vlad Daniel , Nelutu Chesaru.....ordinea nu conteaza "si restul nu-i mai lasati fratilor sa se inscrie>
ps-imi cer suze daca am ofensat pe cineva din cei enumerati mai sus folosindu-le numele pe un forum public
__________________
[SIGPIC][/SIGPIC]
florin_ is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 08:03   #726
florin_

Stage 5
 
florin_'s Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 460
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[RENAULT]
Default Re: MAK Motorsport Braila

Quote:
Originally Posted by petruca View Post
despre tine vorbesti?adevarat n-am auzit de tine
ati face bine sa spuneti cine sunte-ti k pe baiatu din galati il stim cu totii ,din cauza asta se fac confuzii pe forum
florin_ is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 08:39   #727
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: MAK Motorsport Braila

Quote:
Originally Posted by florin_ View Post
da ,intradevar pilotii enumerati mai sus au experienta si multe cupe in vitrina ,dar vine si vremea pilotilor tineri ,asa-i in viata este o vreme a fiecaruia ,nu este nimeni vinovat k oamenii imbatrinesc.
si spune-mi si mie te rog ce sanse are Nelutu Chesaru cu dacia 1400 +gpl in fata lui Moisescu Gabi cu 206 rc cu veleitati sportive de la masa ?,Asta ,ca sa vedem ce sanse au ceilalti piloti tineri cu dacii in acelasi clasament .
sunt ei vinovati k nu isi permit altceva decat o dacia ?
si stii ce cred eu ,k cineva isi bate joc de talentul lor ,tinerii care aspira pentru locul I nu sunt sustinuti in orasul asta ,o fi orasul prea mic !
-faceti fratilor raliuri unde sa se dea :: Moisescu Gabriel , Popa Razvan , Manole Laurentiu , Dimofte Ovidiu , Popa Lucian , Tirulescu Liviu , Stefan Novac , Trifonescu Dragos , Vlad Daniel , Nelutu Chesaru.....ordinea nu conteaza "si restul nu-i mai lasati fratilor sa se inscrie>
ps-imi cer suze daca am ofensat pe cineva din cei enumerati mai sus folosindu-le numele pe un forum public
CSI defineste notiunea de Comitet de organizare ca grup de minim 3 persoane abilitata pentru a intocmi primul document regulament particular al concursului.
In acest document se pot specifica criteriile de admitere a cererilor de participare, clasele si grupele automobilelor, si alte clasamente.
Cand se impun restrictii se numeste cursa rezervata sau inchisa.
Am denumit cursa automobilistica pentru ca o succesiune de probe de viteza sau o liniuta, nu se numesc raliuri.
Si tot la capitolul cdru legal va mai precizeze ca pentru un concurs desfasurat numai pe probe de indemanare, asadar pe circuit inchis si demarcat, asigurat, see pot inscrie si automobile neinmatriculate sau prototipuri de orice fel.
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 08:44   #728
florin_

Stage 5
 
florin_'s Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 460
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[RENAULT]
Default Re: MAK Motorsport Braila

Quote:
Originally Posted by valentin.nemtanu View Post
CSI defineste notiunea de Comitet de organizare ca grup de minim 3 persoane abilitata pentru a intocmi primul document regulament particular al concursului.
In acest document se pot specifica criteriile de admitere a cererilor de participare, clasele si grupele automobilelor, si alte clasamente.
Cand se impun restrictii se numeste cursa rezervata sau inchisa.
Am denumit cursa automobilistica pentru ca o succesiune de probe de viteza sau o liniuta, nu se numesc raliuri.
Si tot la capitolul cdru legal va mai precizeze ca pentru un concurs desfasurat numai pe probe de indemanare, asadar pe circuit inchis si demarcat, asigurat, see pot inscrie si automobile neinmatriculate sau prototipuri de orice fel.
corect domnu Nemteanu ,foarte corect!
florin_ is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 11:23   #729
valentin.nemtanu

Stage 5
 
valentin.nemtanu's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,669
Member of:
[DACIA]
[MERCEDES]
[Opel]
Default Re: MAK Motorsport Braila

Quote:
Originally Posted by florin_ View Post
corect domnu Nemteanu ,foarte corect!
si eu va multumesc.
si va rog, Nemtanu.fiind numele meu.
astept alte intrebari si lamuriri pentru elucidare.
valentin.nemtanu is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 12:48   #730
CRC'ul
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRC'ul's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 987
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Fiat]
Default Re: MAK Motorsport Braila

pt userul Petruca: masinile care au participat nu sunt chiar "de strada" ... cred ca o cursa de indemanare cu toti oamenii aia enumerati la start ar fi una intradevar frumoasa...dar oamenii aia nu au venit ..desi o parte au fost invitati personal....

pt userul Nemtanu: Multumim pentru cuvintele frumoase la adresa dlui Ene Antonel, in legatura cu ajutorul ...cred ca am aratat ca putem face curse frumoase si singuri...

pt userul florin: cei prezenti la ultima sedinta am incercat sa gasim o solutie pentru a limita oarecum diferentele dintre masini...probabil clase de putere...inca lucram la asta...in legatura cu skill-ul fiecaruia...aici tine de Dumnezeu..si de antebrat ...putem sa ne rugam sa nu vina ala sau ala, dar mai bine ne antrenam
__________________
New project GT Panda Group AP1 / S2
Project Uno turbo MK1 Group AP1 / S2

www.facebook.com/BR14WTF

The objects in the mirror are losing...
CRC'ul is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 13:11   #731
CRC'ul
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRC'ul's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 987
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Fiat]
Default Re: MAK Motorsport Braila

in seara asta ne vedem in oras ..nu se face nimik la COCO...vorbim pe jos pe faleza...
CRC'ul is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 13:34   #732
petruca

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 61
Default

Quote:
Originally Posted by florin_ View Post
ati face bine sa spuneti cine sunte-ti k pe baiatu din galati il stim cu totii ,din cauza asta se fac confuzii pe forum
prietene ma numesc Ionut Petruca , 7 ani am fost navigatorul lui Gabriel Moisescu , daca mai ai nelamuriri te astept cu intrebari!

Quote:
Originally Posted by CRC'ul View Post
pt userul Petruca: masinile care au participat nu sunt chiar "de strada" ... cred ca o cursa de indemanare cu toti oamenii aia enumerati la start ar fi una intradevar frumoasa...dar oamenii aia nu au venit ..desi o parte au fost invitati personal....

pt userul Nemtanu: Multumim pentru cuvintele frumoase la adresa dlui Ene Antonel, in legatura cu ajutorul ...cred ca am aratat ca putem face curse frumoase si singuri...

pt userul florin: cei prezenti la ultima sedinta am incercat sa gasim o solutie pentru a limita oarecum diferentele dintre masini...probabil clase de putere...inca lucram la asta...in legatura cu skill-ul fiecaruia...aici tine de Dumnezeu..si de antebrat ...putem sa ne rugam sa nu vina ala sau ala, dar mai bine ne antrenam
pentru CRCul : adevarat ...era doar un raspuns pentru cei care discutau de locul 9 , in conditiile enumerate de mine , sa-si faca socoteli pe ce locuri ar fi iesit , mai conta daca nu era podium?

Last edited by Snapy_xxl; 17-07-09 at 15:28.
petruca is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 18:01   #733
el nino

Stage 5
 
el nino's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 312
Member of:
[Moderators]
Thumbs up Re: MAK Motorsport Braila

Da, discutii multe, fara nici un sens din punctul meu de vedere ... Sa o iau in ordine:
@ Florin
Florine, scuza-ma, dar din punctul meu de vedere comment-ul tau referitor la masinile cu care se dau unii... mi se pare al unui copil frustrat. Pai ce ar fi trebuit sa faca Nakajima de la MINARDI, sau cine o fi fost in monopostul ala in cei 5 ani de suprematie totala a lui Schimacher si Ferrari. Era combinatia letala, asa cum, transpusa in ceea ce incercam noi sa facem, este Gabi & 206RC. Eu am avut la ultimul raliu al 7-lea timp la general din 25 de masini. Ti se pare cumva ca sufrageria mea era peste celelalte 18 ? Hai sa fim seriosi. Sa facem clase, grupe sau orice altfel de separare a puterii masinilor, la astfel de raliuri mie sincer mi se pare putin aberant. Remember cand a batut TRABANTUL raliul de la primarie. Era oare cea mai puternica masina? Cu siguranta, NU. Sa le interzicem unora sau altora sa se dea ? E rusine mare... In conditiile astea, ar trebui sa facem un raliu, premiind fiecare concurent in parte. Si atunci imi este frica, ca se va alerga de unul singur, si cineva va reusi performanta sa iasa pe doi. La noi se pare ca nu este imposibil.
Am facut multe concesii. Am eliminat un om care dupa spusele unora nu calcula corect rezultatele. Am facut probe largi, de viteza, tocmai pentru ca cineva sa il bata pe Gabi.... Ne imbatam cu apa rece. Daca venea varul lui CrC cu Matiz-ul .. iarasi va intindea de nu va vedeati. De ce ?
Pentru ca ei, cei de care va e frica, au experienta. Sa-mi spuna si mie cineva, din cei ce cred ca Gabi & co. sunt invincibili, ca a facut antrenamente in parc sau altundeva, in jurul sticlelor de plastic pline cu apa, rupand 5-6 seturi de gume, cum facea Cristi si Lulu, care bateau pe toata lumea. Adu-ti aminte ca veneau alde Cristi Nicolae, Ovidiu Dimofte, etc .. cu masini mult mai puternice decat batrana Dacie a lui Lulu. Asta se intampla cand nu avea motorul de R5. Concluzionand .... hai sa nu ne mai vaicarim si sa ne ridicam cu pretentii atunci cand vom considera ca suntem suficienti de pregatiti sa ii batem. Daca intr-o seara castigi o liniuta, asta nu inseamna ca esti bun la tehnico-aplicative. Si stii la ce ma refer aici. Oare Dacia lui Nelutu e mai puternica decat Volvo lui Dan ( ZZZ ) ? Nu cred. Totul e in mintea noastra si in lipsa experientei. Putem face, dupa mintea mea, doua clasamente: incepatori si avansati. Nu ramane decat sa stabiliti voi, definitia "incepatorului". E o parere. Astept variante ..... sau solutii. Pe clase, te rog pe tine sa organizezi un raliu, si sa ii premiezi tu pe baieti.
__________________
<b>Campionatul National de Karting</b>

Last edited by el nino; 17-07-09 at 18:05.
el nino is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 18:36   #734
el nino

Stage 5
 
el nino's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 312
Member of:
[Moderators]
Default Re: MAK Motorsport Braila

@ Valentin Nemtanu
Multumesc pentru postul despre tatal meu. Cine cunoaste automobilismul acestui oras, stie ce valoare a avut tata ... Mult peste cei ce se bat cu pumnul in piept, ca ei sunt cine sunt. Nu are rost sa dau nume, pentru ca nu este frumos!
Referitor la legi si regulamente, dupa parerea mea, nu are rost sa discutam, in conditiile in care tot ceea ce facem noi ( Hobby Autosport, Motor Sport Club Braila si MAK Motorsport ) este complet "ILEGAL". In afara faptului ca actiunile automobilistice se desfasoara cu avizarea si supravegherea anumitor institutii locale ( DJS, Primarie, Jandarmerie, Pompieri, Politia Comunitara, Salvare, etc. ), totul este fara nici un suport. Citesc in ziare despre etape de raliuri tehnico-aplicative desfasurate la Braila care fac parte din "Campionatul Judetean". Acest campionat nu poate avea loc, practic nu exista, atat timp cat nu exista inregistrata la Ministerul Sporturilor o Comisie sau Asociatie Judeteana de Automobilism si Karting. Daca facem referire la autoritatea sportiva nationala, avizata de FIA in Romania si aici fac referire la ACR, pentru organizarea unui astfel de campionat, trebuiesc platite niste taxe si multe altele. Nu cred ca cineva din orasul nostru a scos din buzunar acei bani si a facut demersurile necesare pentru organizarea de actiuni automobilistice care sa poata purta denumirea de "campionat judetean". Asadar ... totul este facut NUMAI si NUMAI din placere pentru sporturile cu motor pe patru roti. Ca exista regulamente particulare, ca exista un regulament ce face referire la astfel de manifestatii, da sunt de acord. Dar atat. Exista pentru cei ce fac totul, conform legilor emise de cei carora trebuie sa ne subordonam.
Referitor la organizarea raliurilor noastre, eu cel putin, recunosc ca inca sunt lacune, pe care cu siguranta le vom remedia. Am reusit sa ducem la start cel putin 25 de masini, lucru care nu s-a mai vazut de foarte multi ani la Braila, sa avem o autoutilitara sanitara care sa supravegheze alaturi de celelalte institutii desfasurarea concursurilor, suntem destul de ok spun eu. Multumim oricum pentru intentie.
el nino is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 19:12   #735
el nino

Stage 5
 
el nino's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 312
Member of:
[Moderators]
Thumbs up Re: MAK Motorsport Braila

As vrea sa luati legatura cu CrC, sau sa postati propuneri vis-a-vis de modificarea penalitatilor aplicate pentru greselile probelor speciale. Vreau sa ajungem la un consens, sa eliminam penalitatile uriase aplicate in anumite cazuri. Daca nu discutam cu totii, iarasi se vor gasi participanti care vor fi nemultumiti de penalizarile aplicate. Dupa parerea mea, nu mai sunt multe modificari care trebuiesc facute. Daca la sedinte nu venim, macar pe forum sau pe mess sa discutam si acest aspect.
el nino is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -