Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Drift Section - Sideways Action

Drift Section - Sideways Action Totul despre Drift: Proiecte, Evenimente, Poze, Filme, etc.

Reply
 
Thread Tools
Old 02-02-12, 15:20   #31
parly

Stage 3
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 83
Default Re: Frana de mana hidraulica

Quote:
Originally Posted by dsign View Post
Asa cum se face un T inainte de puntea spate, nu se poate face un T si inainte de pompa de frana de mana?

Adica ies 2 tuburi din pompa master, le unesc cu un T, intru cu un tub in frana de mana, plec cu un tub din frana de mana, despart cu un T la punte.

Asa se poate?

Pur si simplu nu-mi suna bine sa astup o iesire din pompa master.

@parly, cand ma mai pun pe picioare, vin pe la tine, mersi de invitatie. Am de rezolvat mai intai cu etrierii de spate, ca nu prea functioneaza.
da, pai asta e solutia optima. etrieri? logan?
ok, te astept.
@julaikos asa arata furtunul de frana cu insertie si conector.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2012-02-02_16-16-44_95.jpg
Views:	175
Size:	314.4 KB
ID:	2315382  
parly is offline   Reply With Quote
Old 02-02-12, 20:43   #32
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Frana de mana hidraulica

E posibil ca cele doua conducte care merg spre spate la logan sa fie un tur/retur?stiu ca au existat niste inventii,ce-i drept in vremurile comuniste in care ,chiar si la oltcit,spre limitatorul din spate,mergeau doua conducte,prima "master" care venea conectata la intrare in limitator,si a doua "slave" care era legata pe una din cele doua iesiri ale limitatorului,iar din limitator,a doua iesire ducea catre un T din care se bifurca spre cele doua roti....varianta asta presupunea o "piesa" dreptunghiulara cu mai multe conducte,si cred ca returul(slave) avea un fel de rol de a egala presiunea cu circuitul din fata,in cazul loganului poate dupa ce se egaleaza presiunea in limitator,suprapresiunea creeata de pompa de frana,se intoarce prin acea conducta spre circuitul de pe fata ...zic si eu,sincer chiar nu stiu cum functioneaza sistemul de franare la logan,dar sigur nu au cum sa vina doua conducte pe care vine aceeasi presiune in acelasi sens,catre cele doua roti spate,si in nici un caz nu are logica sa vina 2 ca sa se uneasca in limitator ca sa plece iar doua,iar limitator dublu la logan?hai sa fim seriosi )
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 02-02-12, 20:45   #33
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Frana de mana hidraulica

Si sper sa nu se considere reclama dar care ar fi pretul pe metru de furtun?(evident plus sertizarile)
filetul pare foarte asemanator cu filetul care il am eu la conducte
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 02-02-12, 21:03   #34
iuly_007

Stage 5
 
iuly_007's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 661
Member of:
[FORD]
Default Re: Frana de mana hidraulica

cred ca cel mai bine ar fi sa se scrie pretul "aproximativ" aici pe topic, sa vada si restul muritorilor
iuly_007 is offline   Reply With Quote
Old 02-02-12, 21:07   #35
dsign

Stage 5
 
dsign's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 747
Member of:
[DACIA]
Default Re: Frana de mana hidraulica

Ca sa ne fie clar : Loganul este o super masina si nu-ti permit sa jignesti

Mai, in repartitorul de frana de la Logan intra 2 conducte, pleaca 2 conducte. Deci fiecare roata cu conducta ei. Asa cum am zis, din pompa de frana pleaca 4 conducte.


@parly, da, am discuri pe spate la Loganul meu. Etrierii de acum ma cam nemultumesc
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	05012012248.jpg
Views:	210
Size:	588.6 KB
ID:	2315826   Click image for larger version

Name:	05012012249.jpg
Views:	218
Size:	614.8 KB
ID:	2315827  
dsign is offline   Reply With Quote
Old 02-02-12, 21:22   #36
dsign

Stage 5
 
dsign's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 747
Member of:
[DACIA]
Default Re: Frana de mana hidraulica

Ah, hai ca am gasit schema franelor de Logan, din manual.

Na bre, Julaikos, ca n-au fost astia chiar tampiti
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Schema frane.jpg
Views:	268
Size:	281.5 KB
ID:	2315846  
dsign is offline   Reply With Quote
Old 02-02-12, 21:35   #37
dsign

Stage 5
 
dsign's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 747
Member of:
[DACIA]
Default Re: Frana de mana hidraulica

Uite si cum ma gandeam eu ca s-ar putea face. Din pacate, nu ma prea pricep la finalizarea lucrarii, adica nu cunosc posibilitatile si modalitatile de realizare. Aici intervine colegul Parly.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	schema hidraulica.jpg
Views:	212
Size:	56.5 KB
ID:	2315874  
dsign is offline   Reply With Quote
Old 02-02-12, 23:14   #38
parly

Stage 3
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 83
Default Re: Frana de mana hidraulica

Quote:
Originally Posted by dsign View Post
Uite si cum ma gandeam eu ca s-ar putea face. Din pacate, nu ma prea pricep la finalizarea lucrarii, adica nu cunosc posibilitatile si modalitatile de realizare. Aici intervine colegul Parly.
se poate face in orice combinatie, numai sa nu existe pompa de abs in sistem.
putem sa aflam foarte simplu la inceperea lucrarii cum sta treaba cu cele 4 conducte ale pompei de frana, o dam jos, desfacem, si eu sunt sigur 99% ca pe spate si fata stanga comunica cu dreapta. ca sa nu comunice ar insemna sa fie o pompa dubla de frana ceea ce ar duce la o franare inegala st cu dreapta ceea ce e foarte nasol.

filetul la mufe este M10 x1 sau 1/8 ,sunt concave si convexe, si tip banjo, drept, cot 90 cot 45 cot 15, cat si offset cu aceleasi coturi, depinde de ce este nevoie.
eu de fel sunt transparent la preturi, nu ma ascund, estimativ metrul de furtun este in jur de 35 ron si mufe incepand de de la 22 ron. ca estimare la mazda a fost nevoie de 6 m de furtun, 4 banjouri, 4 mufe concave si 4 convexe. si acum nu mai are furtune de cauciuc si nici conducte de cupru.

ps: loganul ESTE o supermasina, am condus mult unul si stiu, arata foarte bine conversia, felicitari.
__________________

Last edited by parly; 02-02-12 at 23:37.
parly is offline   Reply With Quote
Old 05-02-12, 17:10   #39
dsign

Stage 5
 
dsign's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 747
Member of:
[DACIA]
Default Re: Frana de mana hidraulica

Wow, m-ai uimit de-a dreptul... Chiar stii ce faci acolo si nu esti deloc secretos. Felicitari. M-ai convins, sa rezolv cu alte etriere pe spate si sunt la tine. Am sa iau si o maneta de-aia cu pompa, tot de la tine.

Inca o data felicitari, nu exista multi oameni ca tine.
dsign is offline   Reply With Quote
Old 05-02-12, 19:24   #40
parly

Stage 3
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 83
Default Re: Frana de mana hidraulica

Quote:
Originally Posted by dsign View Post
Wow, m-ai uimit de-a dreptul... Chiar stii ce faci acolo si nu esti deloc secretos. Felicitari. M-ai convins, sa rezolv cu alte etriere pe spate si sunt la tine. Am sa iau si o maneta de-aia cu pompa, tot de la tine.

Inca o data felicitari, nu exista multi oameni ca tine.
multumesc frumos, incerc sa fac o treaba cat de profesionist si corect pot, nu poti obtine perfectiunea, dar poti incerca.
traim intr-o lume a informatiei unde sunt de ajuns cateva minute de cautat si ajungi sa aflii ce nu doreste cineva sa afle, asa ca eu unul prefer sa fiu sincer si sa nu ascund preturile, oricum se afla
parly is offline   Reply With Quote
Old 20-02-12, 16:33   #41
uncazan

Stage 5
 
uncazan's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 312
Member of:
[Echipa de sprijin]
Thumbs up Re: Frana de mana hidraulica

Recomand cu incredere frana de mana hidraulica facuta de Parly!
Asta daca nu aveti 5-600 ron pentru una "de firma"!
Care, apropo, este identica cu ce face Parly!
Am luat una de la el si este perfecta!
Si la cata munceste baiatul asta pentru o frana de mana hidraulica, eu zic ca pretul care il cere abia acopera materialele, nu mai zic de timp si ce mai consuma pe langa(curent, sarma la MIG/MAG...etc!)!

Consider ca ceea ce face el, face din pasiune!

O seara frumoasa!
__________________
Mandru posesor de TiCoZaur !

ITP de criza ! Cel mai ieftin ITP..Suna-ma 0727960575 ! Preturi pentru toate buzunarele ! https://www.facebook.com/celmaiieftinitp
uncazan is offline   Reply With Quote
Old 20-02-12, 20:38   #42
parly

Stage 3
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 83
Default Re: Frana de mana hidraulica

multumesc frumos pt. apreciere, spune-mi te rog, a fost montata pe etrieri sau tamburi? pe tamburi nu am testat-o si doream sa stiu daca functioneaza corect...
identica cu cele de firma nu e, n-am acces la materiale gen aluminiu, etc, la care visez...
de fapt accessul nu e greu partea financiara depaseste posibilitatile.
parly is offline   Reply With Quote
Old 23-02-12, 21:17   #43
Nel Biggson
Opel Driver

Stage 5
 
Nel Biggson's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 338
Member of:
[Opel]
Default Re: Frana de mana hidraulica

Salut Parly. Poti sa pui o poza cu maneta de frana hidraulica pe care o vindeti voi? si un pret fara montaj si cu montaj la voi la service(cu conducte cupru trase prin interior). Pun pe Corsa B 1.6 16v.
Nel Biggson is offline   Reply With Quote
Old 23-02-12, 22:10   #44
ZerO_CooL

Stage 5
 
ZerO_CooL's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 2,801
Member of:
[BMW]
Default Re: Frana de mana hidraulica

Uite aici: https://forum.4tuning.ro/462-arcuri-a...idraulica.html
ZerO_CooL is offline   Reply With Quote
Old 24-02-12, 08:09   #45
parly

Stage 3
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 83
Default Re: Frana de mana hidraulica

Quote:
Originally Posted by Nel Biggson View Post
Salut Parly. Poti sa pui o poza cu maneta de frana hidraulica pe care o vindeti voi? si un pret fara montaj si cu montaj la voi la service(cu conducte cupru trase prin interior). Pun pe Corsa B 1.6 16v.
ai pm, aici e topicul de discutii despre frana de mana hidraulica general, sa nu avem probleme ca vand in sectiune de discutii. am pus pt. cei interesati si preturile de montaj pe topicul de vanzare.

Last edited by parly; 24-02-12 at 08:12.
parly is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -