Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Iasi

View Poll Results: ....
...... 0 0%
---- 0 0%
Voters: 0. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 22-04-11, 19:34   #5596
slip
BMW Driver

Stage 5
 
slip's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,170
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by Rih85 View Post
am si eu o intrebare... unde este cel mai recomandat sa iti incarci cu freon instalatia de A/C? Stiu ca pare ceva banal dar vreau sa stiu unde exista seriozitate... Va multumesc.
iti recomand service Elen&Mar, la intersectia dintre Poitiers si Bucium, chiar la semafor pe dreapta cum te duci spre bucium, pe colt. Sunt seriosi si au ce le trebuie. mergi acolo. mi-am incarcat si eu recent. (daca nu gasesti, suna la nr asta : 0741.256.400 - razvan)
salut
__________________
Old School MotorSport IASI !!
Pasiunea nu cunoaste limite !!
slip is offline   Reply With Quote
Old 22-04-11, 19:40   #5597
CRyS`
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRyS`'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,107
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[RENAULT]
[FORD]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by MnezO View Post
Caut debitmetru de ALH pentru o zi ! eu merg cu debitmetru de AUY si sunt curios daca merg pe aceeasi linie de debit ! Eventual dau la schimb cel de AUY o zi cat verifici cel de ALH !

MRG are ALH! Cauta-l!
CRyS` is offline   Reply With Quote
Old 22-04-11, 23:40   #5598
Andrey_FL
Old School Cars

Stage 5
 
Andrey_FL's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,343
Member of:
[VW]
[DACIA]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Crazy Team Racers va ureaza un Paste Fericit , fie ca Invierea Domnului sa va aduca numai bucurii si sanatate si tot ce va doriti alaturi de cei dragi voua.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Copy of daq.JPG
Views:	42
Size:	103.4 KB
ID:	1976651  
Andrey_FL is offline   Reply With Quote
Old 23-04-11, 14:45   #5599
grg_92

Stage 5
 
grg_92's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 701
Member of:
[VW]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

baieti vreau sa-mi spal motorul si m-am gandit la spalatoriile alea eccologice din parcare la kaufland....ce parere aveti ? daca masina era diesel o puteam spala la o spalatorie normala....e bine cu aburul ala ?
__________________
grg_92 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-11, 17:20   #5600
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

ce motor ai pe golf? daca ai capac sa acopere bobinele/fisele , poti sa o speli lejer la turbojet !!!
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 23-04-11, 19:16   #5601
Victor_Is

Stage 5
 
Victor_Is's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 477
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Fie ca Sarbatoarea Pastelui, sa aduca in casa,inima si sufletul tau, bucurie, pace, liniste si sa ne reaminteasca de adevarata insemnatate si anume jertfirea Lui Iisus pentru noi. Paste fericit !
__________________

Nu alerga mai tare decat poate ingerul tau zbura.
Glumeste in iubire dar nu iubi in gluma.
- Cumpar Trabant 1.1 (sau doar actele) pm , mail sau topic [click]

Jucarie pentru oameni mari - prezentare
Victor_Is is offline   Reply With Quote
Old 24-04-11, 10:14   #5602
DeMoN94

Stage 5
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 301
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Hristos a inviat !!:>
DeMoN94 is offline   Reply With Quote
Old 24-04-11, 10:49   #5603
grg_92

Stage 5
 
grg_92's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 701
Member of:
[VW]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by DeMoN94 View Post
Hristos a inviat !!:>
Adevarat a inviat ! :>
grg_92 is offline   Reply With Quote
Old 24-04-11, 14:07   #5604
crvalx

Stage 3
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 160
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by DeMoN94 View Post
Hristos a inviat !!:>
Adevarat a inviat!
__________________________________________________ _________________am auzit ca vor sa schimbe astia circulatia complet in zona podul ros-palat
stii cineva ceva?
crvalx is offline   Reply With Quote
Old 24-04-11, 20:06   #5605
Dan101

Stage 3
 
Dan101's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 133
Member of:
[4Rally]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by DeMoN94 View Post
Hristos a inviat !!:>
Adevarat a inviat !
Dan101 is offline   Reply With Quote
Old 26-04-11, 01:16   #5606
SerjanSRG

Stage 3
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 81
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by grg_92 View Post
baieti vreau sa-mi spal motorul si m-am gandit la spalatoriile alea eccologice din parcare la kaufland....ce parere aveti ? daca masina era diesel o puteam spala la o spalatorie normala....e bine cu aburul ala ?
Dute mai si spalo relaxat ca nu se intampla nimic eu o spal de 2 ani si nici o data nu mia facut probleme..dute la turbojet ca se curata mai bn..
__________________
Polish auto profesional , ceara , produse Menzerna , 3M...

Inchiriez remorca Stema de 750kg , prelata , 50 lei/ zi

Contact : serjan_02 sau 0757277619
SerjanSRG is offline   Reply With Quote
Old 26-04-11, 09:51   #5607
grg_92

Stage 5
 
grg_92's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 701
Member of:
[VW]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by SerjanSRG View Post
Dute mai si spalo relaxat ca nu se intampla nimic eu o spal de 2 ani si nici o data nu mia facut probleme..dute la turbojet ca se curata mai bn..
bine sergiulica
grg_92 is offline   Reply With Quote
Old 26-04-11, 20:46   #5608
kristi_is

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 35
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

http://www.ziare.com/bucuresti/stiri...oi-ani-2085924
kristi_is is offline   Reply With Quote
Old 28-04-11, 23:29   #5609
mituc

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 329
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by aalex691 View Post
buna seara.
am si eu o intrebare...este legata de modul de circulatie in intersectia cu rond din podu' ros ( "sens giratoriu" ). eu consider ca am dreptate, dar avand in vedere ca sunt incepator, vreau sa intreb si pe altii, poate gresesc.
deci : vin pe strada palat, intru in intersectie pe banda din mijloc ( sunt 3 benzi acolo - vreau sa ies spre tesatura ), cu semnalizare stanga pana ce trec de iesirea pe bvd socola, apoi semnalizare dreapta si ies pe tesatura.
nu o data mi s-a intamplat ( azi noroc ca m-am uitat in oglinda si l-am vazut pe ... si am accelerat sa nu ma agate - tot el era cu ciocu mare si mai si vorbea la telefon ) ca omusteni de pe banda a 3-a ( de langa rond ) sa iasa direct de pe acea banda pe bvd socola fara sa dea prioritate si tot ei sa ma claxoneze.
sper ca s-a inteles ce am spus, atasez si o poza pentru a se intelege mai bine ce vreau sa zic.
in concluzie...eu am dreptate ? sau procedez gresit ? nu de alta, dar ca sa stiu, in caz ca gresesc, sa repar pe viitor.
va multumesc si va doresc o seara placuta.
Alex, intersectia aia e marcata in cel mai idiot mod posibil. Ma rog, atit cit se mai vad marcajele alea de acuarela. Ineficienta marcajelor se refera insa doar la manevrele de schimbare de banda pe care tre' sa le faci pentru a ajunge undeva:
- daca vii de pe palat pe banda 1 si nu schimbi banda nu ai incotro si tre' s-o iei inapoi pe splai;
- daca vii pe banda 2 (linia de tramvai) si nu schimbi banda te trezesti ca banda ta se duce pe sos. nationala.

Probabil tot din acest motiv in acea intersectie circulara foarte multi lasa bunul simt si codul rutier la o parte si folosesc prioritatea "de tot inainte". Cind mergi pe cimp "tot inainte" e acolo unde vezi cu ochii. Cind mergi pe strada tot inainte e acolo pe unde ti-e banda.
Acelasi lucru se intimpla in mai multe locuri, unul in care o poti pati relativ usor e in tg. cucu, cind te incadrezi pe banda 1 sa urci pe sararie si te trezesti cu tot felul de "cunoscatori" care se urca pe tine de pe banda 2 sau 3, fara semnalizare si cu tupeu maxim precum cel care voia sa iasa din intersectie de pe banda 3 (care cred ca mai avea putin si o scurta ocolind prin stinga sensul, bineinteles cu pretentia de prioritate fata de toti si toate).

Practic tot ce-ti spun acum e sa te pun in garda mai ales ca spui ca esti incepator, pentru ca de procedat ai procedat corect si conform regulilor de circulatie. Si-ti recomand sa ramii asa incepator ca acum cit mai mult, cu cunostintele proaspete si corecte si "apucaturi" de sofer decent.

Teoretic intr-o intersectie circulara trebuie sa semnalizezi in 2 situatii:
1. la intrare, intentia de intrare, inevitabil calci linii de separare a benzilor, desi la intrarea dinspre palat in cazul de fata nu e necesar, benzile alea par sa fie punctul din care se definesc restul marcajelor in intersectie (e singura intrare cu prioritate in acea intersectie, exceptind banda 1 dinspre bd. tutora spre sf. lazar).

2. la iesire, pentru ca iar calci benzi.
In intersectie in principiu mergi pe banda ta, insa la noi e bine sa tii semnalul ca sa inteleaga ceilalti unde te duci (din cauza traficului haotic de la noi foarte putini vor crede ca ai de gind sa schimbi banda in intersectie). Tot caz particular in aceata intersectie e iesirea spre str. palat unde nu mai calci benzi (sint ceva exceptii nefiind sens giratoriu pur, ci o intersectie circulara dirijata).

Offtopic:
Tot in minunata intersectie din podul ros, cum vii din directia sos. nicolina si faci stinga pe splai, ai 2 benzi pentru la stinga. Idiotii de la primarie s-au gindit sa fure ei niste bani europeni pentru o pista de biciclete (eu sint si biciclist, desi ar trebui sa fiu incintat de initiativa sint de-a dreptul scirbit) si in loc s-o faca asa cum trebuie au restrins una dintre benzile de circulatie de pe splai asfel incit 2 benzi de pe pod ajung intr-o banda jumate. Daca esti pe banda 2 (1 si 2 sint pentru la stinga, 3 de linga bordura/fostul refugiu) poti avea surpriza ca acelasi gen de soferi sa vina pe banda ta.
Oricum, cunoscind situatia tre' sa le faci putin loc sa incapa si ei fara a trece insa (prea mult) peste linia continua spre banda rezervata celor care fac dreapta de pe splai. insa chiar si asa sint multi care de pe banda aia vor sa sara linga bordura daca se poate.

Pina acum am semnalat atit celor de la rutiera cit si celor de la primarie problemele de pe pista aia de biciclete in vreo 2 rinduri (sint mai multe, acolo in podul ros e una, in tudor mai sint vreo 2 sau 3 nereguli), insa evident ca bunul simt nu va invinge niciodata manelismul, cel putin nu in patria manelismului cleptomanico-idiocratic.
mituc is offline   Reply With Quote
Old 28-04-11, 23:43   #5610
mituc

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 329
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by zorro6299 View Post
De ex daca m-ar opri sa mi ' caute' caruta d.p.d.v. tehnic..i-as refuza imediat !!!
Pai treaba sta cam asa: ITP-ul se face odata la 2 ani. Daca ei vor sa-ti mai faca un ITP sa-ti faca rezervare, sa-ti faca rost de invoire de la munca, si tot ce mai trebuie.

Doar asigurati-va ca nu aveti folii puse aiurea sau alte minuni care se pot vedea cu ochiul liber ca nu-s ok (roti iesite mult de sub caroserie, evacuari nerezonate si fara catalizatoare, etc) si sa fie ei sanatosi.
Daca vor sa-ti faca test de noxe sau zgomot sau mai stiu eu ce sa te opreasca impreuna cu cei de la ARR si sa-ti puna sonda-n teava pe loc, daca nu - PA!

Bd. tudor e unul dintre numeroasele bulevarde care nu se incadreaza in definitia drumului public - care e simpla, tre' sa fie un drum amenajat circulatiei autovehicolelor, nu exclusiv tancurilor. Adica sa nu aiba gropi din care risti sa nu mai iesi si sa aiba marcaje pe ele.

Nesimtirea inutilitiei rutiere creste pe zi ce trece vad. Dupa ce stau cu radarul pe Chisinaului vis a vis de RAR desi la intersectia cu Metalurgiei sint tot felul de minuni parcate in intersectie, pe treceri de pietoni, in statie mijloace transport in comun, raminnd o singura banda si pentru stinga si pentru tot inainte, etc, vad ca acum mai fac si timpenii de genul asta.

P.S.: cind va opreste vreo unul fiti blinzi cu ei. Majoritatea sint constienti de ridicolul situatiei, nu fac asta din proprie initiativa, au tot felul de sefi care-i trimit pe strada. Asta e s motivul pentru care stau cu radarul si nu sanctioneaza nimic altceva ce se intimpla sub nasul lor, si ma refer la situatii cu potential mai ridicat de accident decit "viteza".
mituc is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -