Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Iasi

View Poll Results: ....
...... 0 0%
---- 0 0%
Voters: 0. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 30-06-09, 20:37   #2701
ionutblv

Stage 5
 
ionutblv's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,012
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

nu plati man taxele de drum, faci economie
ionutblv is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 00:47   #2702
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by andrey_20052002 View Post
oricum inaite sa cumpar o sa consul calculatoru ala de la ministerul de finante , eu m-am axat in p[rincipar pe Fiesta 1.4 TDCI si corsa 1.3 Cdti la ambele taxa este sub 400 euro , vreo 500 euro sa zic ca ma costa motorina, taxele de autostrada si alte cheltueli ce o sa apara pe drum
să te aştepţi la 2 lucruri: sa nu iasă la RAR norma de poluare pe care o vezi scrisă īn actele maşinii (euro 3 īn loc de euro 4 sau euro 2 īn loc de euro 3) şi să nu te aştepţi să aduci maşina din Spania īn Romānia, cu tot cu cheltuielile aferente, cu doar 500 de euro. Ai făcut un calcul optimist care probabil va fi depăşit cu multişor (să nu zic dublat, că te descurajez) de realitate.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 02:07   #2703
Gincsi

Stage 2
 
Gincsi's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 51
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by andrey_20052002 View Post
oricum inaite sa cumpar o sa consul calculatoru ala de la ministerul de finante , eu m-am axat in p[rincipar pe Fiesta 1.4 TDCI si corsa 1.3 Cdti la ambele taxa este sub 400 euro , vreo 500 euro sa zic ca ma costa motorina, taxele de autostrada si alte cheltueli ce o sa apara pe drum
ca sa o aduci pe rotile ei .. din Italia in Romania, te ajunge undeva la 400-500 euro(combustibil,vignete,telepass,mancare etc.) ..din Spania, te las pe tine sa iti faci o idee
Gincsi is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 08:08   #2704
skimpy

Stage 5
 
skimpy's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 733
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

bre, e una langa alta. ce conteaza ) tot in europa e
skimpy is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 09:11   #2705
CRyS`
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRyS`'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,107
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[RENAULT]
[FORD]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Slympy unde e Italia si unde e Spania? Vrei sa iti desenez sa vezi cate sute de kilometri sunt intre una si alta? Nu cred! Mai bine taceai!
CRyS` is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 09:32   #2706
andrey_20052002

Stage 4
 
andrey_20052002's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 239
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

eu am mai fost in spania cu autocarul si stiu care e treaba si cat dureaza drumul , la venit inapoi vin cu niste rude care stiu un traseu prin franta si prin germania , faci cu 500 km in plus dar nu platesti taxele de drum din italia care costa cateva sute de euro si in franta a zis ca se merge pe drumurile nationale nu pe autostrazi eu in aia 500 euro am zis taxele de drum si motorina atat restu depinde de cat se intinde fiecare
andrey_20052002 is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 13:07   #2707
Gincsi

Stage 2
 
Gincsi's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 51
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by andrey_20052002 View Post
eu am mai fost in spania cu autocarul si stiu care e treaba si cat dureaza drumul , la venit inapoi vin cu niste rude care stiu un traseu prin franta si prin germania , faci cu 500 km in plus dar nu platesti taxele de drum din italia care costa cateva sute de euro si in franta a zis ca se merge pe drumurile nationale nu pe autostrazi eu in aia 500 euro am zis taxele de drum si motorina atat restu depinde de cat se intinde fiecare
sa stii ca nu te ajunge cateva sute de euro telepassu in Italia ..dintr-o parte in alta .. cu masina mica sa zic 100 euro, incarcat ..cand esti cu duba,microbuz atunci da, te ajunge peste 100 .. am facut de multe ori drumul asta si credema ca decat 500km in plus prin Germania mai bine direct prin Italia,Slovenia,Ungaria si Romania (vignetele pe Slovenia e vreo 20-25 euro ca e pe juma de an, mai mici stiu ca nu au iar pe Ungaria iti iei pentru cateva zile care e vreo 10 euro max
Gincsi is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 13:37   #2708
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Drumul dus īntors cu toate acareturile (acte, māncare, dormit etc) te ajunge īn jur de 1 mie de euro dacă eşti calculat, din Spania, nu vă faceti calcule idealiste că aşa pierdeam şi eu bani din vedere la primele drumuri şi īmi māncam nervii pe urmă că nu ştiam cum de ajunge atāt maşina...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 16:14   #2709
Gincsi

Stage 2
 
Gincsi's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 51
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

la urma urmei ..de adus o aduci ..dar cel mai aiurea e faza cu rar-ul .. cu norma de poluare, cum zicea aleks mai devreme, din euro 4 sa iasa euro 3 .. din euro 3 euro 2 .. mult succes oricum
Gincsi is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 17:05   #2710
andrey_20052002

Stage 4
 
andrey_20052002's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 239
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

multumes oricum , as dori niste sfaturi de la cei care au mai facut drumul asta si cum se procedeaza cu vignetele ,astea stiam ca se cumpara la intrarea in tara ,in italia franta spania se ia cat un cartonas automat si cand iesi de pe autostrada dai cartonasul si platesti daca nu ei cartonasul platesti suma maxima , acum 2 ani din Murcia pana in Valencia am dat 11 Euro
andrey_20052002 is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 19:06   #2711
Gincsi

Stage 2
 
Gincsi's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 51
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by andrey_20052002 View Post
multumes oricum , as dori niste sfaturi de la cei care au mai facut drumul asta si cum se procedeaza cu vignetele ,astea stiam ca se cumpara la intrarea in tara ,in italia franta spania se ia cat un cartonas automat si cand iesi de pe autostrada dai cartonasul si platesti daca nu ei cartonasul platesti suma maxima , acum 2 ani din Murcia pana in Valencia am dat 11 Euro
in Italia asa e opresti la ghiseu in telepass si iti da automat un cartonas pe care scrie categoria masinii si tronsonul de autostrada si platesti cand se termina acel tronson in Ungaria ai vigneta si o cumperi de la benzinariile de la intrarea in tara.. daca treci prin Slovenia, la fel tot de la benziinarii poti procura vigneta .. in Franta nu mai tin minte iar Spania nu am ajuns inca )
Gincsi is offline   Reply With Quote
Old 02-07-09, 09:19   #2712
ZyZ
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
ZyZ's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 743
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

In Franta e acelasi sistem ca la italieni si din ce tin minte si in Spania e tot cu tichete.
ZyZ is offline   Reply With Quote
Old 10-07-09, 00:39   #2713
drobet@

Stage 5
 
drobet@'s Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 535
Member of:
[Nissan]
[2 Roti]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

olla mai postati si voi fratilor ceva nu stati degeaba
drobet@ is offline   Reply With Quote
Old 10-07-09, 11:11   #2714
skimpy

Stage 5
 
skimpy's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 733
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

daca tot te plictisesti. drob. imprumuta`mi statia si ce mai trebuie )
skimpy is offline   Reply With Quote
Old 10-07-09, 22:47   #2715
Bogdan.IS
Audi Driver

Stage 5
 
Bogdan.IS's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 990
Member of:
[AUDI]
[PEUGEOT]
Default unde gasesc imitatie de piele in iasi ?

Am un Audi 80 din 87 cu interiorul praf . Dupa 3 zile am dat plafonul si 2 fete de portiera jos . Ma duc in oras la un magazin unde zicea taicamiu ca a vazut , si am avut surpriza de a afla ca nu mai au imitatie de piele (asta la un magazin in pacurari) .
Is disperat , vreau sa termin odata , ca ma doare inima cand vad masina in stagiul in care e , cu interiorul dat jos ...
Va rog sa-mi spuneti daca ati vazut imitatie de piele de vanzare , si daca da unde
__________________
Urasc cocalarul si taranul marca Romania !
Bogdan.IS is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -