Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Alte discutii Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 03-01-07, 19:18   #1741
bil1706

Stage 5
 
bil1706's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,658
Default re: Club Ford Capri

treaba e ca nu prea am vrut UE..... suntem printre putinii (daca nu singurii) care nu am facut referendum pentru aderarea la UE
bil1706 is offline   Reply With Quote
Old 03-01-07, 22:05   #1742
panaitescud

Stage 5
 
panaitescud's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,158
Member of:
[FORD]
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by bil1706 View Post
treaba e ca nu prea am vrut UE..... suntem printre putinii (daca nu singurii) care nu am facut referendum pentru aderarea la UE
bill. aici nu depinde de mine sau de tine ....sunt interese ..scz de off.
panaitescud is offline   Reply With Quote
Old 04-01-07, 22:31   #1743
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by bil1706 View Post
de acum incolo nu or sa fie deloc avantaje pt masinile vechi, decat pt cele din ACR. O sa fie din ce in ce mai nasol pt masinile vechi din cauza taxelor si a impozitelor (asa cum e si afara )..... ( asta e.
nu inteleg ce au cei din ACR, oricum....sa va zic..toata tarasenia care este..am zis k scriu..si am uitat,

ASADAR


Masinile de "epoca" vor fi scutite de impozit(total) si posibil de taxele de import(prima inmatriculare).
Problema se pune in felul urmator, pentru ca o masina sa poate beneficia de prevederile acestor legi(care or fi ele..dar asa este) trebuie sa fie 100% originala, iar acest aspect il certifica...doar un expert evaluator..acreditat de FIVA: "Fédération Internationale des Véhicule Anciens"
RCR - Retromobil Club Romania este membra FIVA...dar eu sunt membru simpatizant de 4 ani...un prieten e reprezentant judetean pe Timis de 4-5 ani..si RCR vor sa detina monopolul..ne-am rugat de ei..sa ne dea statut juridic sa ne facem filiala TIMIS sa putem actiona legal..in domeniu pt orice problema, expozitie, etc...dar MONOPOL, MONOPOL asa k...eu cu niste prieteni..am infiintzat un club de masini de epoca anul trecut "Banat Auto Retro Club" si..urmeaza sa ne afiliem unui club din Ungaria, care este afiliat la FIVA..si de la ei va veni un reprezentant care ne va verifica masinile..va elibera o adeverintza..cu care se merge la RAR, acolo se va trece in CIV "Autovehicul de epoca", apoi se merge la Finante...si se scuteste pe viata de Impozit. Dar..pt k o masina sa fie restaurata 100%..nu se prea merita, plus k nu toti preferam masini originale, deci..cam greu cu scutirea asta...
Tot prin club, putem obtine si sponsorizari de la firme de Asigurari...deci vom avea si RCA-uri gratuite, totul e sa avem masini originale, ceea ce e un lucru foarte greu, la noi in tara....

asa ca unii care avem motoare mari..peste 2-3L vom plati impozite de zeci de milioane / an


Sa tot pastram vie ..o parte din istoria automobilului..cu ajutorul mUEi si a legilor idioate a ROmaniei

Bafta NOUA...
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 04-01-07, 23:57   #1744
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default re: Club Ford Capri

florin..deci eu ..daca imi aduc de afara ... un camaro sau stiu eu mai ce original...mai vechi de 40 de ani..si ma duc la rcr si vrb cu baietii....stau cu el fara impozite si taxe??? si pt ca acei oameni de la fiva sa certifice ca masina ii originala ... la cate inspectii tre supusa si cat de stricte sunt astea?? si nu in ultimul rand ....how much ?
BULLDOG is offline   Reply With Quote
Old 05-01-07, 14:37   #1745
bil1706

Stage 5
 
bil1706's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,658
Default re: Club Ford Capri

scuze ...am vrut sa zic RCR..... mi-ai si sarit in cap
bil1706 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-07, 02:13   #1746
tekno

Stage 5
 
tekno's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 4,482
Member of:
[Old School Cars]
Default re: Club Ford Capri

stiu ca sunt off topic, da' asta e cel mai vizualizat thread si vroiam sa vada cat mai multi iubitori de ford http://www.passionford.com/
tekno is offline   Reply With Quote
Old 10-01-07, 23:32   #1747
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by BULLDOG View Post
florin..deci eu ..daca imi aduc de afara ... un camaro sau stiu eu mai ce original...mai vechi de 40 de ani..si ma duc la rcr si vrb cu baietii....stau cu el fara impozite si taxe??? si pt ca acei oameni de la fiva sa certifice ca masina ii originala ... la cate inspectii tre supusa si cat de stricte sunt astea?? si nu in ultimul rand ....how much ?
Daka "vorbesti" cu baietii de la RCR...de fapt tre sa devii membru cu drepturi depline....si...in cazul lor, au ei un inspector..care certifica originalitatea masinii, cat si cum te costa..asta depinde de masina...de RCR...nu e de competentza mea..sa iti spun. Eu daca rezolv la clubul meu...atunci voi putea oferi informatii concrete....cum si cat..si ce...in cadrul clubului meu..dar momentan RCR este autoritate nationala FIVA, dar speram sa ne rezolvam si noi..prin intermediul vecinilor.
Oricum Camaro-ul trebuie sa fie de epoca..nu de peste 40 ani, k atunci nu era asa ceva(de-abia se lansase pe la finele lui '66 cred)
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 11-01-07, 23:43   #1748
jaguar211

Stage 2
 
jaguar211's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 50
Talking re: Club Ford Capri

Va salut cu respect CAPRARILOR !!!
La Multi Ani !
Ma bucur ca v-am gasit , dupa multe luni de absenta. Ma bucur sa vad noi membrii pe forum. Cum stati cu caprele ? Circulati cu ele? Sper ca da !
Eu circul cu ea si parca imi place tot mai mult... Anul asta mi-as dori un motor mai puternic. Aveti ceva sugestii?? Ceva de 2l , 16V ???
Apropooo.... ce stiti de telescoapele japoneze ? Ar fi ceva pentru Capre?
__________________
PROPRIETAR SI IUBITOR DE CAPRI
jaguar211 is offline   Reply With Quote
Old 12-01-07, 16:22   #1749
johnny111

Stage 5
 
johnny111's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 405
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by jaguar211 View Post
Va salut cu respect CAPRARILOR !!!
La Multi Ani !
Ma bucur ca v-am gasit , dupa multe luni de absenta. Ma bucur sa vad noi membrii pe forum. Cum stati cu caprele ? Circulati cu ele? Sper ca da !
Eu circul cu ea si parca imi place tot mai mult... Anul asta mi-as dori un motor mai puternic. Aveti ceva sugestii?? Ceva de 2l , 16V ???
Apropooo.... ce stiti de telescoapele japoneze ? Ar fi ceva pentru Capre?
Ce motor ai acum pe masina?
O varianta ar fi 2.4i de pe Scorpio. Asta e motorul care mi-l pun eu pe masina. Sper ca pana la sf. lui februarie sa fie gata de tot masina si sa te pot invita la o tura, mai ales ca o fac la Baia Mare. Daca-ti va place cum merge motorul pe masina nu-i greu sa-ti gasesti un astfel de motor.
__________________
Vand Ford Capri MKIII 2.4i omologat
johnny111 is offline   Reply With Quote
Old 12-01-07, 22:56   #1750
jaguar211

Stage 2
 
jaguar211's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 50
Talking re: Club Ford Capri

Am avut 2.ol, V6, si l-am schimbat cu 2.0l, 4 in linie.
v6-le avea 90CP si consuma undeva la 14-15 litri la suta in timp ce 2.0l are 101CP si consuma 10 litri (oras).
Pentru mine conteaza consumul deoarece o folosesc zilnic.
motorul asta de 2.4l cati caluti are si ce consum? ce modificari ai facut sa-l poti pune la loc ?
Referitor la invitatia ta mi-ar face placere, multam'!
jaguar211 is offline   Reply With Quote
Old 14-01-07, 13:04   #1751
johnny111

Stage 5
 
johnny111's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 405
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by jaguar211 View Post
motorul asta de 2.4l cati caluti are si ce consum? ce modificari ai facut sa-l poti pune la loc ?
Referitor la invitatia ta mi-ar face placere, multam'!
Motorul are 125 Cp. Eu am vrut neaparat motor in V. In ceea ce priveste modificarile facute, trebuiau suportii motorului. Eu mi-am pus servodirectie asa ca a trebuit sa modific traversa, asa incat mi-a fost mai usor sa modific suportii de tampoane de pe traversa, ca sa se potriveasca la suportii originali ai motorului.
In ceea ce priveste consumul, un proprietar de Scorpio mi-a spus ca e 8-9 afara si 11-12 in oras. Eu iau cifrele astea ca orientative, pana nu le verific eu.
johnny111 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-07, 00:45   #1752
jaguar211

Stage 2
 
jaguar211's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 50
Talking re: Club Ford Capri

Capra ta ce motor a avut original? Auzisem ca nu ai voie sa modifici nimic la directie, adica sa-ti pui servodirectie daca masina nu a avut asa ceva! Te-ai interesat?
jaguar211 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-07, 22:47   #1753
jaguar211

Stage 2
 
jaguar211's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 50
Talking re: Club Ford Capri

Spuneti-mi care stiti, de unde fac rost de un radiator pentru motor de 2.0l, 4cilindri, 101 CP.
Daca potriveste de pe altceva ?
Al meu l-am lipit de vreo 6 ori, i-am dat si prafuri si solutii si tot curge.
jaguar211 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-07, 12:26   #1754
bil1706

Stage 5
 
bil1706's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,658
Default re: Club Ford Capri

Pai poti pune radiator de Capri, Taunus, Granada, Sierra.
bil1706 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-07, 16:51   #1755
nissan_man

Stage 4
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 182
Default re: Club Ford Capri

salutare caprarilor! baietii din cluj,imi puteti spune si mie ceva detalii despre un capri '72 culoare argintiu????este de vanzare si as fi interesat daca cunoaste cineva detalii despre masina asta.....
nissan_man is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -