Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Alte discutii Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 15-02-12, 17:11   #16
Dr.Dre
Oltcit Driver

Stage 5
 
Dr.Dre's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,264
Member of:
[Oltcit]
[DACIA]
[Opel]
Default Re: Macheta Oltcit

cat de curand va intra la modificat,sa fie ca originalul de pe fundal
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P1020243.JPG
Views:	111
Size:	3.76 MB
ID:	2328403  
Dr.Dre is offline   Reply With Quote
Old 15-02-12, 21:21   #17
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Macheta Oltcit

Da, nu le gasiti pe la magazine, insa o idee, vorbiti cu cineva de la un chiosc de ziare, si cand vine distribuitorul cu urmatorul numar poate va poate aduce machetele de care aveti nevoie, eventual poate sa dea un telefon la distribuitor atunci si sa va rezolve cat mai repede, gen cand vine urmatorul numar al revistei.
Dacia 1100 nu mi se pare nici un model prea frumos si nici realizat superb, cel putin eu nu l-am luat. Insa Trabantul merita toti banii.
Ia ce-am facut eu la un oltean, m-am si pus pe killarit la unul, si inca 2 stau in asteptare in tipla.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Clipboard012.jpg
Views:	145
Size:	140.1 KB
ID:	2328647  
__________________
23UNU'. 23ALTU'
Pentru alte optiuni apasati tasta 2
Ford Fiesta mk6 1.4 16v 80hP 2003 https://forum.4tuning.ro/121-masina-m...6-1-4-16v.html
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-12, 21:37   #18
George Hermenean
Oltcit Driver

Stage 5
 
George Hermenean's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 349
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Macheta Oltcit

Se demonteaza usor piesele de pe machete?Nu se rup?
Ca as mai cumpara inca unul sa-l modific putin
George Hermenean is offline   Reply With Quote
Old 15-02-12, 22:27   #19
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Macheta Oltcit

Depinde de macheta, la asta modificata rotile mi-au dat batai de cap. as recomanda inceperea demontarii acestei machete prin desfacerea surubului si apoi scoaterea numarului spate,, numarul se continua cu o lamela in interior care tine sasiul, pe post de clema, daca aveti noroc si iese numarul fara sa zgariati vopseaua, si fara sa rupeti numarul, apai sunteti boieri...e lipit dar depinde acum cat, la traband nu am avut lipit, la oltcit insa a fost.
Daca nu merge treaba cu numarul, apai luati picatura la indemana, lichiciul ala frumos si tare...si dupa desfacerea surubului, desfaceti incet, cu grija sa nu rupeti, spoilerul de tabla, e prins in 2 tije, dar sunt lipite in lucasul ala tub-tija...
la mine alea s-au desprins, taiate, deci lipirea inapoi cu picatura....grija ca e de plastic spoilerul ala...in rest totul e fumat la capitolul detalii pana se ajunge la geamuri.
Daca ati stat sa va uitati la macheta, vedeati sigur cum luneta e lasata pe stanga, si e problema din matrita...grija la geamuri cu scoaterea lor. la fel, daca au crapat, adios, se fac altele din plasticul incolor de protectie a machetei, cutia insa eu inca n-am incercat, ideea e ca si ala e mai subtire si pica mai bine ca aspect la scara asta...eu am sa revin cu modificarile pe parcurs. Dre, nush cat o sa reusim noi sa facem spoilerele sa arate chiar cum vrem noi, pragurile merg, dar spoilerele....tare cred ca ne trebuie un polizor in genul alora de la dentisti.
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-12, 23:09   #20
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Macheta Oltcit

Operatiunea "S-low.....bla bla bla", explicatii, si conform vorbei aleia, un cuvant cat 1000 de fotografii.....sau o fi fost invers, 'ete explicatia....
!!!!!!!!!!!...pe fata vedeti intai cu rotile in caroserie cat intra, sa nu taiati mai mult fiindca exista in caroserie in linjeroane, 2 piloni crescuti acolo, nu stiu insa sigur de inseamna....as putea presupune, se sprijina in ei cand masina e din fabrica, aparatorile rotilor fata, in cazul nostru lonjeroanele....daca taiati prea mult, rotile vor atinge in patratelele alea si nu vor mai rula, asta daca nu o faceti statica...
Pe cine incanta ideea de camber wheels in metoda simpla, trebuie sa isi ia adio de la rularea rotilor in perechi.
Voi incerca diferite metode, daca reuseste vreuna, cu placere
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2.jpg
Views:	131
Size:	340.9 KB
ID:	2328709  
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-12, 23:25   #21
Dr.Dre
Oltcit Driver

Stage 5
 
Dr.Dre's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,264
Member of:
[Oltcit]
[DACIA]
[Opel]
Default Re: Macheta Oltcit

Quote:
Originally Posted by don_eduardo37 View Post
Depinde de macheta, la asta modificata rotile mi-au dat batai de cap. as recomanda inceperea demontarii acestei machete prin desfacerea surubului si apoi scoaterea numarului spate,, numarul se continua cu o lamela in interior care tine sasiul, pe post de clema, daca aveti noroc si iese numarul fara sa zgariati vopseaua, si fara sa rupeti numarul, apai sunteti boieri...e lipit dar depinde acum cat, la traband nu am avut lipit, la oltcit insa a fost.
Daca nu merge treaba cu numarul, apai luati picatura la indemana, lichiciul ala frumos si tare...si dupa desfacerea surubului, desfaceti incet, cu grija sa nu rupeti, spoilerul de tabla, e prins in 2 tije, dar sunt lipite in lucasul ala tub-tija...
la mine alea s-au desprins, taiate, deci lipirea inapoi cu picatura....grija ca e de plastic spoilerul ala...in rest totul e fumat la capitolul detalii pana se ajunge la geamuri.
Daca ati stat sa va uitati la macheta, vedeati sigur cum luneta e lasata pe stanga, si e problema din matrita...grija la geamuri cu scoaterea lor. la fel, daca au crapat, adios, se fac altele din plasticul incolor de protectie a machetei, cutia insa eu inca n-am incercat, ideea e ca si ala e mai subtire si pica mai bine ca aspect la scara asta...eu am sa revin cu modificarile pe parcurs. Dre, nush cat o sa reusim noi sa facem spoilerele sa arate chiar cum vrem noi, pragurile merg, dar spoilerele....tare cred ca ne trebuie un polizor in genul alora de la dentisti.
am ceva asemanator celui de la dentist,numai ca e de unghii.am reusit sa il las si eu destul de jos,a fost ceva de munca.i-am taiat contraaripile cu un cutin incins la flacara aragazului(merge si cu un cuter),i-am dat alte gauri pentru roti(adica pardon,l-am lasat cu 3 dinti mai jos din barile de torsiune ) am pilit putin caroseria pe interior ca frecau rostiile in aripi...acum sa vad din ce ii fac bariile sau pragurile(ori din poxipol,ori din poxilina).am un prieten care a mai modifica machete si i-au iesit f misto.o sa apelez la el pentru niste jante borbet a si ceva sfaturi...o sa pun poze cand mai fac ceva la ea.

p.s:maine ma duc sa imi cumpar inca 2 machete + una care imi vine prin posta,ca am abonament la ei.pentru cine nu le mai gaseste pe piata,poate sa sune la deagostini si i le trimite acasa
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P1020257.JPG
Views:	76
Size:	4.82 MB
ID:	2328717   Click image for larger version

Name:	P1020261.JPG
Views:	72
Size:	4.25 MB
ID:	2328718   Click image for larger version

Name:	P1020262.JPG
Views:	72
Size:	4.31 MB
ID:	2328719  

__________________
Dr.Dre is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 16:26   #22
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Macheta Oltcit

Quote:
Originally Posted by Gabi View Post
Cumparat o bucata. Mie mi se pare foarte ok pentru dimensiunea pe care o are.

PS: aveti idee daca mai pot gasi Dacia 1300/1100 si Aro ?

george tati ... mai tine si tu legatura cu lumile ... daca vrei o sa lansez o intrebare la chioscul de ziare de unde le iau acum ... ca tanti de la fabrica de paine are ceva probleme medicale de cateva luni si a inchis cascarabeta ... ultima data cand avea deschis si am luat revistele de la ea stiu ca se plangea ca mai avea o dacie 1300 ramasa ... oricum chioscarii astia au legaturi intre ei si daca mai are vreunul ramase se pot procura deci nu stica sa lansezi cateva intrebari

Dre. ..cu jantele deja ma gandesc la niste probleme majore ... genul de probleme care le are orice oltcit ...adica umflarea aripii spate ... aveam nioste idei pana sa vina macheta dar materialul e totusi cam grosut ..si cam casant ..o sa vedem ce iese
__________________
DJ-01-KNK

Last edited by lancer; 16-02-12 at 16:34.
lancer is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 16:28   #23
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Macheta Oltcit

Teoretic, toate revistele nevandute se intorc la DeAgostini, iar ei, tot teoretic, ar mai avea pe stoc.
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 20:16   #24
Dr.Dre
Oltcit Driver

Stage 5
 
Dr.Dre's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,264
Member of:
[Oltcit]
[DACIA]
[Opel]
Default Re: Macheta Oltcit

mi-am mai cumparat inca doua,si de unde le-am cumparat eu(dintr-un chiosc de ziare din incinta kaufland) mai avea vreo 5-6,daca nu mai multe.asa ca se mai gasesc.cea modificata de mine aseara,a plecat la un prieten pentru a o face sa arate ca a mea,si cu astea doua ma joc eu,sa vad ce iese .inca una ma asteapta la posta.aceea va ramane stock,in ambalajul ei pentru colectie
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P1020264.JPG
Views:	57
Size:	4.61 MB
ID:	2329450   Click image for larger version

Name:	P1020269.JPG
Views:	70
Size:	4.91 MB
ID:	2329451   Click image for larger version

Name:	P1020274.JPG
Views:	62
Size:	4.74 MB
ID:	2329452  

Dr.Dre is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 22:59   #25
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Macheta Oltcit

dre ... mai bine asteapta sa vezi ce iti vine si la revista sau cel putin pastreaz-o pe cea mai reusita din astea pentru colectie iar cand iti vine cealalta compari si pastrezi exemplarul cel mai reusit ...la celellte oricum umblii si se pot rearanja multe... multe am vazut cu destule defecte gen ..un bronz mai mat pe jante ..stergator pus aiurea, numar pe spate stramb + ca in seara asta am mai descoperit un defect ... o dunga de turnare la aripa dreapta fata exact pe unde ar trebui sa vina terminatia la buclierul de trs ... care e estopmpat mai mult sau mai putin de vopsea

P.S.
si Moskvitch-ul unde e?

Last edited by lancer; 16-02-12 at 23:26.
lancer is offline   Reply With Quote
Old 16-02-12, 23:33   #26
Dr.Dre
Oltcit Driver

Stage 5
 
Dr.Dre's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,264
Member of:
[Oltcit]
[DACIA]
[Opel]
Default Re: Macheta Oltcit

Quote:
Originally Posted by lancer View Post
dre ... mai bine asteapta sa vezi ce iti vine si la revista sau cel putin pastreaz-o pe cea mai reusita din astea pentru colectie iar cand iti vine cealalta compari si pastrezi exemplarul cel mai reusit ...la celellte oricum umblii si se pot rearanja multe... multe am vazut cu destule defecte gen ..un bronz mai mat pe jante ..stergator pus aiurea, numar pe spate stramb + ca in seara asta am mai descoperit un defect ... o dunga de turnare la aripa dreapta fata exact pe unde ar trebui sa vina terminatia la buclierul de trs ... care e estopmpat mai mult sau mai putin de vopsea

P.S.
si Moskvitch-ul unde e?
da am pastrat-o pe cea mai reusita din cele doua,si vad maine care e mai buna de pus la colectie...Moskvitch-ul e la posta impreuna cu Oltcit-ul.asa vin de la deagostini,cate doua in pachet
Dr.Dre is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 00:37   #27
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Macheta Oltcit

sorry ...greseala mea nu fusai atenta ca ai abonament ...
lancer is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 00:53   #28
Dr.Dre
Oltcit Driver

Stage 5
 
Dr.Dre's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,264
Member of:
[Oltcit]
[DACIA]
[Opel]
Default Re: Macheta Oltcit

Quote:
Originally Posted by lancer View Post
sorry ...greseala mea nu fusai atenta ca ai abonament ...
nu face nimica
Dr.Dre is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 06:40   #29
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Macheta Oltcit

Mama lor de machete,am avut norocul sa ma invart prin oras pe 15,unde era un vanzator ambulant de ziare se oprea si-mi spunea "vezi ca a aparut revista cu macheta si e tot verde,sa ti-o pui pe bord" pana mea bordu masinii nu e vitrina de acasa Am ales si eu dintre 4 una,nu e foarte stralucita dar nici defecte majore nu are,doar putina vopsea gri pe una din usi si geamul spate lasat intr-un colt...
Vad ca unii si-au luat 2-3-4spre5-6..de banii aia mai bine luau ceva la masina
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 17-02-12, 09:28   #30
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Macheta Oltcit

Hai nu fi carcotas...o data apar machetele si in plus, de pe ebay o iei la pret triplu cu tot cu transport, sau chiar mai mult.
Deja o aparut specula, n-o apaut bine macheta ca o si aparut pe ebay cu 20$.
Deci in banii astia ne luam 2-3 machete.
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -