Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Alte discutii Oltcit

Reply
 
Thread Tools
Old 19-02-12, 19:49   #46
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Macheta Oltcit

jimmy ...fiecare a facut din ce a a avut la dispozitie in limita posibilitatilor ...

unii folosesc poxilina si apoi finiseaza cu chit auto sau numai chit auto sau kit de modelaj ... acum depinde si de scara machetei ..dar cea a oltcitului fiind la 1/43 adica mica rau cam limiteaza posibilitatile

sistemul de prindere e prin aderenta proprie a materialului folosit la metalul caroseriei deci nu are

don-eduardo ... le-a facut din kit ... https://forum.4tuning.ro/506-tuning-m...37/page-3.html

eu unul am folosit hartie (mai multe straturi) si superglue (reteta probabil e originala ca nu am auzit de ea pe forumurile de modelism) tocmai ca mi s-a parut ca la scara asta a machetei are o aderenta mai buna pe dunga caroseriei si va rezista mai bine prelucrarii manuale ulterioare ...

vezi ca e thread pentru machetisti deschis si aic pe 4tuning si mai vezi si mai inveti una alta de acolo + imaginatia fiecaruia
__________________
DJ-01-KNK
lancer is offline   Reply With Quote
Old 19-02-12, 21:59   #47
jimmy_rph

Stage 4
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 261
Default Re: Macheta Oltcit

Mersi pt raspuns lacer! Nu stiam de existenta acelui thread.
Multumesc inca odata, si bafta la mesterit!
jimmy_rph is offline   Reply With Quote
Old 19-02-12, 23:07   #48
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Macheta Oltcit

Thread-ul ala am cerut sa-l inchida, deci cum am zis, chit simplu, am jerpelit vopseaua pana la metal de pe praguri, nu neaparat toata, doar sa aiba aderenta chitul sa prizeze... bun, i-am dat strat gros de chit si inalt....grus in ce sens, am acoperit o buna parte din exterior ca la primul finisaj cand ii dai contur sa nu ramana mult de corectat, dar si pe interior am dat ceva strat....vezi sa nu dai mult ca injuri la maxim....deci pe interior la fel dai vopseaua, tot tacamul....si dupa intarirea chitului am polizat cu shmecheria aia de pe pagina precedenta pana m-am enervat), la ora 2 a iesit ce se vede in poza aia neclara.
Am facut faruri clare, stopuri fumurii, le-am montat si astept sa se usuce bine vopseaua sa nu las urme pentru asamblare.


P.S. Jimmy, tu ai zis unde am facut pragurile, si eu ca raspuns ti-am zis, sub usi adica portiere...acolo le e locul, nu?
Am uitat sa specific clar ca sunt din chit auto, aici am uitat si imi cer scoze, am zis ca am polizat la el dar nu puteai sti cu siguranta daca nu am folosit ca suport si un alt material.
Chitul e cel de fibra pentru finisaje....numai fin folosesc, am luat unul de ala de dat din gros si n-am chinuit de mi-a venit greu ca eu aveam nevoie la masina pentru finisaj, si de atunci m-am invatat minte.
Cand faceti finisajul, faceti-l din exterior intai, intai ii dati forma si apoi grosimea, eu aici am gresit la inceput de pocnea....ca incercam sa tai din interior si se rupea.....dar daca incepeti cu exteriorul, la interior ii lasati cat vreti, intra si plasticul la loc in functie de incarcatura de pe interior.
__________________
23UNU'. 23ALTU'
Pentru alte optiuni apasati tasta 2
Ford Fiesta mk6 1.4 16v 80hP 2003 https://forum.4tuning.ro/121-masina-m...6-1-4-16v.html
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-12, 23:46   #49
Alex_19Mig

Stage 5
 
Alex_19Mig's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,653
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Macheta Oltcit

Ce coaja de portocala are vopseaua aia rosie.
Alex_19Mig is offline   Reply With Quote
Old 19-02-12, 23:47   #50
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Macheta Oltcit

dupa cum am spus eu nu am incredere in aderenta pe cere o are chitul pe grosimea aia de 1 mm a caroseriei si cat mai prinde pe exterior, si cat de bine tine ...mai ales la o eventuala cazatura .., din punctul meu de vedere chitul are rolul lui adera bine pe suprafata intinsa cu grosime mica
lancer is offline   Reply With Quote
Old 20-02-12, 00:20   #51
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Macheta Oltcit

Quote:
Originally Posted by Alex_19Mig View Post
Ce coaja de portocala are vopseaua aia rosie.
Asta alta vopsea nu mai primeste garantat, daca ar fi curs, daca stiu eu ce iesea deformat vizibil, da, clar o spalam dar asa stratul e uniform, doar ca e granulat...Daca te uiti la trabantul dinainte de pe thread-ul ala ai sa vezi ca e uniforma vopseaua, aia a iesit si mai lucioasa.

Lancer, chitul eu nu l-am lasat de 1 mm, are 2-3 mm si a prins bine...daca prinzi macheta inapoi in suport, sa stii ca riscuri nu sunt sa sara.
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 22-02-12, 22:50   #52
bobocu91

Stage 5
 
bobocu91's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,020
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Macheta Oltcit

Mi`am achizitionat si eu 2 machete baietii, cum ati facut si majoritatea dintre voi, una cu intentia de a o modifica.

Don_eduard vrei sa fii inca o data mai explicitt cum ai facut`o low, am citit si topicul tau de la machete dar tot nu am inteles prea sigur (nici nu am desfacut`o inca sa`mi dau seama).

Eu intentionez sa o fac sa semene cu buburuza mea cea reala, as dorii cat mai multe informatii (o sa mai citesc si in alte parti) despre cum se fac anumite modificari, mai precis in principiu praguri si spoilere, pentru a nu intampina prea multe probleme si a iesii un lucru de calitate, nu vreau sa`mi bat joc de ea.

Am vazut ca poate fii folosit atat chit normal cat si poxilina (chit am mai folosit dar poxilina niciodata)...astept sa vad realizarile voastre si sa`mi cumpar intre timp si materialele necesare...

Bafta tuturor si in acelasi timp "FELICITARI TUTUROR!" pentru ca detineti aceasta minunanta "MASINA DE LEGENDA"!!!
__________________
bobocu91 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-12, 00:38   #53
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Macheta Oltcit

Low, daca te uiti in poza pusa cu una sau doua pagini in urma vei vedea, vertical, in linie cu gaurile pe care intra tijele rotilor, am facut santuri.Dre a facut alte gauri mai sus, acum fiecare dupa gusturi si optiuni, eu daca vreau pot s-o reglez, montez 4 arcuri si ala sunt, avem si suspensie, cand e voba de gaura doar cat tija, nu mai poti vorbi de suspensii si alte mirodenii.
Pragurile sunt integral din chit.
Reiau: am curatat caroseria bine de vopsea, bineinteles, intai ca un autist ce tot incerc sa fiu dar nu-mi iese, deci am curatat vopseaua de pe masinuta si am aplicat chit. apoi mi-am dat seama ca am facut prost cu chitul aplicat rau. asa ca am curatat vopseaua si de pe interior, adica pe interiorul pragurilor, portierelor, aripilor spate, atat ca trebuie sa fie pragul de lung si am tras din nou chit auto intai pe interior, ca priza sa fie mult mai buna. astfel am ajuns in loc de un suport de 1 mm pentru pragurile de chit la un suport de 3-4 mm doar din chit si caroserie, am incarcat in continuare cu chit cam cat am crezut eu ca e necesar pentru inaltimea pragurilor apoi am ingrosat stratul de chit si in exterior astfel ingropand golurile si aducand la o linie viitoarele praguri. Am luat jucaria aia a mea ce seamana cu un polizor si m-am pus pe treaba, am polizat intai inaltimea si i-am dat contur cat de cat...apoi ai inceput polizarea exterioara a pragurilor pana cand am indreptat cat de cat forma pe care o doream. Bun....de obicei nu iese din prima tot ce vrem sa iasa asa ca dupa ce am rezolvat cu conturul pragului, linia lui fata de asfalt, si cu fata exterioara cat am vrut sa ajustez, am incarcat golurile sau zonele care doream sa le mai incarc. De retinut, pe interior nu se slefuieste nimic pana nu se termina cu exteriorul....de ce, fiindca exteriorul e foarte important sa fie finalizat pe o baza foarte solida 1 la mana, 2 la mana, cand finisezi pe interior, prizarea chitului interior e mult mai puternica, suprafata fiind mai mare.
Abia dupa ce se repeta procedura de formare a pragurilor pe contur, cant sau cum vreti sa-i spuneti si apoi finalizarea pe exterior, ramane sa le aranjam abia la final pe interior.... de preferat e sa lasati cam 2 mm de chit pe interior, nu afecteaza mai cu nimic asezarea interiorului de plastic, desi sigur va intra mai greu. pentru asta sa fie drept finisajul chitului sa nu apara probleme cu interiorul, ca nu intra, ca a intrat si nu mai vrea sa iasa si tot tacamul asta.
Urmeaza sa vin cu o alta macheta oltcit la construit de praguri si tot tacamul, promit ca voi face mai multe poze pe parcursul lucrarilor en detail. Intre timp roscatul ala se transforma in fostul FRA, am gasit problema vopsirii si a puricarii vopselei, temperatura mica a vopselei la aplicare.
Sa vad cand dovedesc sa stau de ea si voi veni cu noutati, poze....
App, ca tot vorbim de praguri si alea alea, ca sa respectati limitele pragurilor, in timpul lucrarilor la praguri, folositi-va de 2 repere, linie spate, linie bara fata. adica, la polizarea capetelor pragurilor, cele din spate, le verificat iegalitatea prin sprijinirea machetei in varfurile capetelor spate ale pragurilor....si alinierea, inclinatia sau nu a masinii v-o da spatele masinii sprijiniti masina in capetele spate ale pragurilor si apasati pe portbagaj, veti vedea imediat care prag e mai inalt si care trebuie ajustat, la fel si pentru capetele din fata ale pragurilor. intre capete depinde ceea ce vreti sa faceti, ori folositi masuratoarea din ochi, ori o rigla.eu m-am ghidat dupa linia portierei intre portiera si aripa spate.
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 24-02-12, 09:07   #54
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Macheta Oltcit

deci imi pastrez parerea ... kitul nu are suficienta baza ... si nu permite unele lucrari mai fine ..ce sa iti zic ..ca ultim update la solutia cu superglue ... si de fapt ideea e veche o foloseau altii in combinatie cu aracet ...cea mai buna hartie e cea igienica ...ai stratul mai subrire de hartie ..se imbiba bine... la chit suportul interior trebuie sa aiba totusi o grosime considerabila ... 1-2 mm cel putin ... la solutia mea nu are nici 0,5 mm ... ca fapt divers mi-a cazut macheta din mana de la vreun metru pe ciment ...exact pe praguri ... nu a patit nimic ... in sfarsit si pragurile mele sunt mai inguste decat ale tale ..dar oricum, te risti la un experiment
lancer is offline   Reply With Quote
Old 15-08-12, 21:43   #55
micul alex

Stage 2
 
Join Date: May 2012
Posts: 27
Default Re: Macheta Oltcit

Quote:
Originally Posted by Dr.Dre View Post
da geamul de la sofer jos,sa se vad interiorul.arata mult mai bine,parerea mea
cum ati LASAT doar geamurile soferului si pasajerului la olcit deagostini?
micul alex is offline   Reply With Quote
Old 23-09-12, 15:51   #56
lancer
Oltcit Driver

Stage 5
 
lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 729
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Macheta Oltcit

dupa indelung timp in care a stat uitata printr-o cutie mi-am facut timp si pentru ea ... si iata rezultatul final
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_20120923_154825.jpg
Views:	68
Size:	612.2 KB
ID:	2560144   Click image for larger version

Name:	IMG_20120923_154909.jpg
Views:	61
Size:	592.3 KB
ID:	2560145   Click image for larger version

Name:	IMG_20120923_154944.jpg
Views:	50
Size:	591.3 KB
ID:	2560146  

Click image for larger version

Name:	IMG_20120923_154951.jpg
Views:	57
Size:	596.3 KB
ID:	2560147   Click image for larger version

Name:	IMG_20120923_155239.jpg
Views:	70
Size:	446.2 KB
ID:	2560148   Click image for larger version

Name:	IMG_20120923_155356.jpg
Views:	49
Size:	452.4 KB
ID:	2560149  

lancer is offline   Reply With Quote
Old 23-09-12, 18:50   #57
George Hermenean
Oltcit Driver

Stage 5
 
George Hermenean's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 349
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Macheta Oltcit

Frumoase amandoua!
George Hermenean is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -