Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 24-06-09, 02:11   #721
VDAN

Stage 5
 
VDAN's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 405
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

Quote:
Originally Posted by EvLSant0S View Post
mi-e scarba ...
eram atat de fericit cand am deschis topicul..
si acum...
imi e atat de scarba...
incat abia astept..
Santos tot respectul pentru tine,ai dovedit ca esti baiat destept,numai ca te chinui prea mult sa le explici unora ceva si nu prea are rost ca nu prea ai cu cine in tara asta.
sincer si eu abia astept sa se intample ceva in 2012,si sper sa fie o schimbare
numai bine
__________________

VDAN is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 08:35   #722
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

Quote:
Originally Posted by VDAN View Post
te chinui prea mult sa le explici unora ceva si nu prea are rost ca nu prea ai cu cine in tara asta.
sincer si eu abia astept sa se intample ceva in 2012,si sper sa fie o schimbare
numai bine
Când vă văd aşa de plictisiţi şi de fatalişti la doar 18-20 de ani, mă întreb unde e problema, nu deschideţi bine ochii sau unii sunt doar un fel de emo-kids+teoria conspiraţiei?
Vă asigur că nu se termină lumea, că nu o să fim nişte roboţei umblători plini de cip-uri şi nici n-o să devenim nişte sclavi în lanturi, ieşiti afară, închideţi pc-urile, luaţi o fată de mână şi scoateţi-o la o îngheţată sau la o plimbare cu motorul, cu maşina, lăsaţi soarta planetei pentru revistele cu tiraj minuscul, aveţi o viaţă de trăit, nu vă încărcaţi mintea cu toate lucrurile astea ca apoi să vă plângeţi că "oricum nu mai e nimic de făcut" şi că "oricum în România n-ai cu cine"...
Generalizările şi fatalismele astea simpliste sunt nepotrivite, inutile şi dăunătoare.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 09:09   #723
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

Ca idee: mi se pare ca se impingea prea mult in sus ideea ca masoneria e ceva rau.
Si Virgil Iantu e mason, si Florian Pittis a fost mason... ia-ti vazut ca au facut ei vreun rau?
Da' Virgil Iantu vi se pare ca ar vrea sa omoare pe cineva?

Chestia asta cu masoneria e o dezinformare, la fel cum a fost si faza cu Legionarii de au fost considerati niste criminali, cand ei erau niste simpli studenti.

Aiurea.
Cat despre 2012... mai sunt 3 ani. Oi fi eu pasionat de paranormal, SF, chestiuni inexplicabile, dar cred ca in 2012 nu se va intampla nimic.
Si chiar de-ar fi asa... stam sa ne vaitam si sa cautam ce se poate intampla peste 3 ani?
Pai poate peste 3 ani nici nu vom mai fi in viata! N-ar fi pacat sa pierdem acest timp pe forumuri si pe filmulete de "end pf the world?!"

Eu zic sa mai iesiti si sa mai lasati conspiratiile astea ca deja o dam in paranoia.
Ca idee.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 17:31   #724
leonard

Stage 5
 
leonard's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,059
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Când vă văd aşa de plictisiţi şi de fatalişti la doar 18-20 de ani, mă întreb unde e problema, nu deschideţi bine ochii sau unii sunt doar un fel de emo-kids+teoria conspiraţiei?
Vă asigur că nu se termină lumea, că nu o să fim nişte roboţei umblători plini de cip-uri şi nici n-o să devenim nişte sclavi în lanturi, ieşiti afară, închideţi pc-urile, luaţi o fată de mână şi scoateţi-o la o îngheţată sau la o plimbare cu motorul, cu maşina, lăsaţi soarta planetei pentru revistele cu tiraj minuscul, aveţi o viaţă de trăit, nu vă încărcaţi mintea cu toate lucrurile astea ca apoi să vă plângeţi că "oricum nu mai e nimic de făcut" şi că "oricum în România n-ai cu cine"...
Generalizările şi fatalismele astea simpliste sunt nepotrivite, inutile şi dăunătoare.
foarte bine spus , asa ma deprimasem si eu la un moment dat , dar mi-am revenit repede , am inceput sa-mi vad de viata mea....si asa e cel mai bine
leonard is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 19:17   #725
VDAN

Stage 5
 
VDAN's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 405
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

oameni buni calmati va,daca unii sunt mai intersati de acest domeniu (care eu il vad mai SF putin,dar imi place) nu inseamna ca suntem deprimati,emo sau mai stiu eu cum ne caracterizati unii
numai bine
VDAN is offline   Reply With Quote
Old 24-06-09, 20:05   #726
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

Suntem calmi, să ştii
E bine că ne interesăm de diverse lucruri cu toţii, dar e bine să ne încadrăm în limite normale, să nu vedem în orice şi oriunde o conspiraţie mondială sau secretă, multe lucruri sunt dubioase pentru că unii sunt pur şi simplu lacomi, vor mulţi bani sau multă putere şi au poziţii care le permit să facă diverse măgării, probabil mulţi din noi am face fix la fel fără să fim parte din reţele oculte sau din mişcări secrete, doar să fim mânaţi de "dorniţe de mărire" pur şi simplu.
Să nu ne ambalăm la orice pas, că e păcat, ne irosim timpul făcând....nimic, în timp ce alţii fac bani şi îşi construiesc baze să urce tot mai sus, cu sau fără lamentările şi descoperirile noastre...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 28-06-09, 02:57   #727
bogdyMND

Stage 4
 
bogdyMND's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 231
Member of:
[RENAULT]
[DACIA]
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

Problema e ca incepe sa se formeze un fel de " zeitgeistism". Intr-un cuvant toti "cocalarii" au vazut The zeitgeist si cred ca deodata au descoperit adevarul. Un exemplu ar fi un coleg care dupa ce a vazut Zeitgeist, dintr-o data a devenit ateu si practic a inceput sa "predice" taintele zeitgeist, petru ca la bac sa se bazeze pe ce i-a citit o vecina in cafea, si ce a visat maicasa ca v-a pica.De-a dreptu hilar.
Eu nu inteleg cum poti sa-ti creezi o opinie asupra ce se va intampla privind niste filme si sa mai fi si foarte sigur de asta. Chestia cu schimbarea polilor e ca si sfarsitul lumii din 2000.
Puteti sa va uitat la 10000 filme, tot de oameni sunt facute si tot foarte subiective sunt. Dovezile alea puse pe siteul zeitgeist sunt luate din niste carti, enciclopedii. De unde stiu eu ca alea sunt adevarate si ce scrie in biblie nu ( nu spun ca ar fi).
Parca il vad pe Santos de revelion in 2011 asteptand miezul noptii si marea schimbare. Probabil se consideri deja printre cei intelepti care merita sa intre in "dimensiunea" cu oameni destepti.
Toate astea le-am dedus din 2 posturi si anume , citez :

"Cand o sa merite efortul,o sa scriu,pana atunci
aveti video.google.com la dispozitie

asa mi s-a luat,de oameni...
ca n-ai cu cine...
incat,ma linisteste gandul ca eu stiu ce stiu.
m-ar interesa de restul,cand ar fi reciproc,insa..
din pacate,chiar sunt prea multi prosti,prea multi, n-ai cum sa le vorbesti lor de chestiile astea
tot la prostiile lor raman.."

Deci domnul Santos ne tine in suspans. Noi muritorii de rand nu suntem demni de cunostiintele pe care dansul le-a acumulat din multitudinea de ore petrecute in fata monitorului si vizionand niste filme. De parca asta te-ar face sa intelegi TU mai bine , defaot uitandu-te doar intelegi ce cred altii.

"la partea 2 ,cu planeta x, e aiurea..
cu totul si cu totul altceva se va intampla in 2012 "

Deci deja e o certitudine, a descoperit misterul universului.

Sa nu fiu inteles gresit, si eu m-am uitat la astfel de filme, dar sigura reactie a fost "hmm...interesant" si atat. Chiar merita sa-mi storc mintea cu aberatiile altuia?
Sper sa nu fie luat postul meu ca pe o insulta, nu a fost DELOC asta intentia mea. Ideea e ca dc insiti cu teoria conspiratiei o dai in absurd rau de tot, si te afunzi crezand ca devii mai inteligent.
P.S E bine totusi ca unora le trebuie filme de cate 8 ore sa ajuga la o astfel de opinie (adica cer mai multe informatii) pe cand altii dupa ce au vazut un filmulet de 5 min pe youtube deja se cred superiori.

Last edited by bogdyMND; 28-06-09 at 03:00.
bogdyMND is offline   Reply With Quote
Old 28-06-09, 09:42   #728
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

Să-l lăsăm pe Sant0s în afara discutiei noastre, nu el e omul pe care să-l arătăm cu degetul. Mai bine ne întoarcem la subiectul filmului, cred că el ne interesează cel mai mult în topicul ăsta.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 28-06-09, 10:42   #729
Undying_Renault
Renault Driver

Stage 4
 
Undying_Renault's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 202
Member of:
[RENAULT]
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

Mie chiar nu mi se pare catusi de putin relevant subiectul lui Zeitgeist.. Mai mult consider documentarele astea(care iti schimba viata frate) aiurea.. Daca te face sa cercetezi mai mult in domeniu sa faci ceva cu el ok... Dar asa cine crede ca noi traim "in intuneric" ani la randul si vin astia frate si ne lumineaza viata .. iar povestea cu religia... Nu vreau sa intru in polemica e dreptul fiecaruia sa creada/ sau sa nu creada in ce vor... Dar pana la urma si istoria pe care ei se bazeaza(sursele istorice) este tot scrisa/facuta de om.. ca atare nu perfecta... Imi pare rau dar in general teoriile astea ale conspiratiei de long range nu ma atrag si mi se par o pierdere de timp... Post facut de catre mine fara intentia de a leza pe nimeni!!
__________________
Life's just a blast... Movin' really fast..
Undying_Renault is offline   Reply With Quote
Old 28-06-09, 12:55   #730
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

Quote:
Originally Posted by bogdyMND View Post
Problema e ca incepe sa se formeze un fel de " zeitgeistism". Intr-un cuvant toti "cocalarii" au vazut The zeitgeist si cred ca deodata au descoperit adevarul. Un exemplu ar fi un coleg care dupa ce a vazut Zeitgeist, dintr-o data a devenit ateu si practic a inceput sa "predice" taintele zeitgeist, petru ca la bac sa se bazeze pe ce i-a citit o vecina in cafea, si ce a visat maicasa ca v-a pica.De-a dreptu hilar.
Eu nu inteleg cum poti sa-ti creezi o opinie asupra ce se va intampla privind niste filme si sa mai fi si foarte sigur de asta. Chestia cu schimbarea polilor e ca si sfarsitul lumii din 2000.
Puteti sa va uitat la 10000 filme, tot de oameni sunt facute si tot foarte subiective sunt. Dovezile alea puse pe siteul zeitgeist sunt luate din niste carti, enciclopedii. De unde stiu eu ca alea sunt adevarate si ce scrie in biblie nu ( nu spun ca ar fi).
Parca il vad pe Santos de revelion in 2011 asteptand miezul noptii si marea schimbare. Probabil se consideri deja printre cei intelepti care merita sa intre in "dimensiunea" cu oameni destepti.
Toate astea le-am dedus din 2 posturi si anume , citez :

"Cand o sa merite efortul,o sa scriu,pana atunci
aveti video.google.com la dispozitie

asa mi s-a luat,de oameni...
ca n-ai cu cine...
incat,ma linisteste gandul ca eu stiu ce stiu.
m-ar interesa de restul,cand ar fi reciproc,insa..
din pacate,chiar sunt prea multi prosti,prea multi, n-ai cum sa le vorbesti lor de chestiile astea
tot la prostiile lor raman.."

Deci domnul Santos ne tine in suspans. Noi muritorii de rand nu suntem demni de cunostiintele pe care dansul le-a acumulat din multitudinea de ore petrecute in fata monitorului si vizionand niste filme. De parca asta te-ar face sa intelegi TU mai bine , defaot uitandu-te doar intelegi ce cred altii.

"la partea 2 ,cu planeta x, e aiurea..
cu totul si cu totul altceva se va intampla in 2012 "

Deci deja e o certitudine, a descoperit misterul universului.

Sa nu fiu inteles gresit, si eu m-am uitat la astfel de filme, dar sigura reactie a fost "hmm...interesant" si atat. Chiar merita sa-mi storc mintea cu aberatiile altuia?
Sper sa nu fie luat postul meu ca pe o insulta, nu a fost DELOC asta intentia mea. Ideea e ca dc insiti cu teoria conspiratiei o dai in absurd rau de tot, si te afunzi crezand ca devii mai inteligent.
P.S E bine totusi ca unora le trebuie filme de cate 8 ore sa ajuga la o astfel de opinie (adica cer mai multe informatii) pe cand altii dupa ce au vazut un filmulet de 5 min pe youtube deja se cred superiori.
Unii prefera sa se uite la k1 .. altii la filme cu chris rock
Mie chiar imi face placere sa adorm ascultand oameni ca Bill Hicks,David Icke,bla bla bla,etc..

Chiar nu vad unde e problema...
Aleks zicea mai devreme sa iesim cu fata la o inghetata,fatalica sa fie ala care se inchide in casa si face numai asa ceva,documentatul asta poate fii facut frumos in weekend,in timpu liber,fara sa-ti afecteze in vreun fel viataiesitul prin oras cu prietenii si tot asa.
Si intr-un final,toate prostiile astea de filme nu ajung decat in acelasi punct. si acela e unu bun,asa ca nu vad unde e marele rau in faptul ca lumea chiar se intereseaza de chestiile astea.
Nu sufar de superioritate prietene din Timisoara,da cand vezi ca-ti bati gura degeaba,te opresti e simplu, si e normal sa apara scarba,cand vezi in ce lume de cacat traiesti,cu toate astea,o faci in continuare ...
E vorba de alegere,unii aleg sa foloseasca internetul pentru a il gasi pe fernando de la caransebes care e un exemplu extraordinar... altii folosesc internetul pentru altele ...
Tu m-ai cam luat pe mine la misto in postul tau... o sa-ti spun sincer ca ma lasi rece si nu ma impresionezi deloc,absolut deloc...
E imposibil sa compresezi atatea ore intr-un post,mai ales ca am observat ca forumul asta are o limita la literele dintr-un post,pe care sigur o depasesti daca te apuci sa scrii tot ...
in concluzie,nu merita efortul...
Zeitgeist chiar e un film bun,care te face sa-ti doresti sa stii mai mult,de acolo depinde de tine cum o iei...



undying renault..
ne spui si noua ce tzi se pare tie relevant ?
chiar sunt curios
__________________
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 28-06-09, 13:00   #731
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

Quote:
Originally Posted by Mustang View Post
Ca idee: mi se pare ca se impingea prea mult in sus ideea ca masoneria e ceva rau.
Si Virgil Iantu e mason, si Florian Pittis a fost mason... ia-ti vazut ca au facut ei vreun rau?
Da' Virgil Iantu vi se pare ca ar vrea sa omoare pe cineva?

Chestia asta cu masoneria e o dezinformare, la fel cum a fost si faza cu Legionarii de au fost considerati niste criminali, cand ei erau niste simpli studenti.

Aiurea.
Cat despre 2012... mai sunt 3 ani. Oi fi eu pasionat de paranormal, SF, chestiuni inexplicabile, dar cred ca in 2012 nu se va intampla nimic.
Si chiar de-ar fi asa... stam sa ne vaitam si sa cautam ce se poate intampla peste 3 ani?
Pai poate peste 3 ani nici nu vom mai fi in viata! N-ar fi pacat sa pierdem acest timp pe forumuri si pe filmulete de "end pf the world?!"

Eu zic sa mai iesiti si sa mai lasati conspiratiile astea ca deja o dam in paranoia.
Ca idee.
Subiectul este pe undeva pe aici ......X.........























tu esti pe undeva pe aici ...........X..............




= pe langa subiect

ne vorbesti de Virgil Iantu ? c'mon ....
Singurii vinovati suntem noi,fiecare in parte,nimeni altcineva,absolut fiecare om in parte e vinovat pentru ceea ce se intampla.
Asta in mare parte din cauza faptului ca fiecare dintre noi isi creeaza singur realitatea
motiv pentru care religia e de cacat ca te face sa te inchini la altii,si sa te rogi la altii,cand de fapt,tu esti propriul tau stapan,din tine vin toate,de la tine pleaca totul,tu alegi daca sa-ti fie bine sau rau,nu Dumnezeu sau Allah ...
cum mortii lor isi permit sa vorbeasca de bine si de tot asa cand au facut cruciadele? cum isi permit sa vorbeasca de bine cand se omoara ca PROSTII intre ei pentru ca unii cred un cacat,si altii cred acelasi cacat scris altfel ?
niste idioti ..
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 28-06-09, 13:15   #732
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

vinovati suntem noi pentru ca acceptam ce ni se intampla, ce ni se impune ! dar cum spuneau si in zeitgeist.. nu o sa ni se mai oblige ( chipul de exemplu) , o sa il cerem chiar noi ! LUMEA TREBUIE SA DESCHIDA OCHII SI SA FIE CURIOASA !
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 28-06-09, 17:17   #733
bogdyMND

Stage 4
 
bogdyMND's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 231
Member of:
[RENAULT]
[DACIA]
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

Am cam exagerat si postul meu a fost prea intepator. Imi cer scuze.
Si eu m-am uitat la zeitgeist si nu numai. E un documentar interesant , dar nu trebuie luat ca adevar. Multi asta au facut pentru ca nu sunt in stare sa-si creeze o opinie proprie.
Dupa cum am scris mai sus, nu cred ca e ceva rau in a te documenta indiferent de sursa, dar trebuie sa recunosti Santos ca din posturile care le-am citat eu reiese un aer de superioritate desi sunt sigur ca nu asta a fost intentia ta.
Dc prin "prosti" te-ai referit la cei ce saliveaza la taraf tv, povestiri adevarate, click, cancan sunt de acord cu tine
bogdyMND is offline   Reply With Quote
Old 15-07-09, 14:01   #734
stefanb

Stage 4
 
stefanb's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 246
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

Un articol interesant.
http://dogsounds.wordpress.com/2009/...t-mass-murder/
stefanb is offline   Reply With Quote
Old 21-10-09, 16:39   #735
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: THE ZEITGEIST ! Intra si o sa vezi altfel lumea

Eu sunt confuz rau de tot vis-a-vis de chestia asta....
pe de-o parte ma jur ca sunt de acord,cu decimarea populatiei pamantului...


pe de alta parte,nush cat m-ar incanta....



insa pamantul asta ar fi muuuuuuuuuuuuuuult mai tare/bun/etc daca-m fii mai putini,si mai buni

iar unu care ia vaccinu,bine face
daca era destept,se orienta..

daca nu,pa pa
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -