Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 08-10-10, 20:46   #871
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Probleme cu PC-ul

Eu am divorţat de un an de zile de Romtelecom!
Voiau chiar bani pentru că am i-am înşelat cu i-Link, dar s-au calmat între timp.

Aşa că îţi poţi introduce ceva în ei chiar şi cu două luni mai devreme.
La Romtelecom plăteam 100 de lei pentru o mizerie de abonament (cică) la 3 mega şi descărcam cu 300 de kilo, nu mai vorvbesc că trebuia să stau toată ziua cu telefone pe ei pentru diverse probleme şi cheltuieli suplimentare pe stabilizatore de tensiune că modemul Thomson nu voia reţeaua Enel, pentru că eu stau la casă şi este tensiunea fluctuantă (era). Când au introdus Huawei-urile a fost alt bâlci pentru că astea erau mult mai proaste şi lunar trebuia să le schimb pentru că nu îşi reţineau parametrii.

Acum la i-Link plătesc 45 de lei pentru viteză de 15 mega şi descarc cu maxim 10, dar aici chiar am ajuns la 10 mega, unde a fost cazul.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 09-10-10, 11:48   #872
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Re: Probleme cu PC-ul

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Eu am divorţat de un an de zile de Romtelecom!
Voiau chiar bani pentru că am i-am înşelat cu i-Link, dar s-au calmat între timp.

Aşa că îţi poţi introduce ceva în ei chiar şi cu două luni mai devreme.
La Romtelecom plăteam 100 de lei pentru o mizerie de abonament (cică) la 3 mega şi descărcam cu 300 de kilo, nu mai vorvbesc că trebuia să stau toată ziua cu telefone pe ei pentru diverse probleme şi cheltuieli suplimentare pe stabilizatore de tensiune că modemul Thomson nu voia reţeaua Enel, pentru că eu stau la casă şi este tensiunea fluctuantă (era). Când au introdus Huawei-urile a fost alt bâlci pentru că astea erau mult mai proaste şi lunar trebuia să le schimb pentru că nu îşi reţineau parametrii.

Acum la i-Link plătesc 45 de lei pentru viteză de 15 mega şi descarc cu maxim 10, dar aici chiar am ajuns la 10 mega, unde a fost cazul.
romtelecom sucks rau de tot

rds rulle!
Sasha is offline   Reply With Quote
Old 09-10-10, 14:18   #873
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Probleme cu PC-ul

@andi_cimpean : vezi ca nu faci diferenta intre latimea de banda care ti-o asigura conexiunea si viteza de download.la abonamentu de 3mb de la romtelecom cu atat descarci 300kb.acolo e limitarea.la abonamentu de 6mb o sa descarci cu 600kb.

si nu stiu ce abonament plateai tu cu 100 lei si banda de 3MB cand eu platesc 30 lei abonament de 12mb si scot cu 1.2mb constant la orice ora din zi si din noapte.si nici nu-mi pica netu.de cand il am nu cred ca a picat de mai mult de 6 ori si , si atunci in 2 min era inapoi.

@Sasha : defapt nu.sa stii ca merge chiar foarte bine in limitele infrastructurii.cel putin la mine merge mai bine ca rds-u.tot timpu la viteza maxima , nu pica , nu face figuri , nu nimic.
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 09-10-10, 17:22   #874
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Re: Probleme cu PC-ul

Quote:
Originally Posted by Tzzantaru View Post
[...]

@Sasha : defapt nu.sa stii ca merge chiar foarte bine in limitele infrastructurii.cel putin la mine merge mai bine ca rds-u.tot timpu la viteza maxima , nu pica , nu face figuri , nu nimic.
viteza maxima fiind cat?


fa asta te rog.
Sasha is offline   Reply With Quote
Old 09-10-10, 17:30   #875
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Probleme cu PC-ul

Quote:
Originally Posted by Sasha View Post
viteza maxima fiind cat?


fa asta te rog.

Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 09-10-10, 17:34   #876
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Re: Probleme cu PC-ul

Quote:
Originally Posted by Daniel_Toa View Post
cam jalnic rometelcomu'

eu pe wireless de la vecina cu 5 etaje mai sus.. semnal o line am 7/6 la rds..fa comparatie

ah uitasem:

__________________
Menorah Hora

Last edited by Sasha; 09-10-10 at 17:39.
Sasha is offline   Reply With Quote
Old 09-10-10, 17:46   #877
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Probleme cu PC-ul

Deja imi este rusine cu ce am postat ..... Urmeaza sa expire contractul de la Clicknet si sa vedem unde ma mut .
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 09-10-10, 18:31   #878
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Probleme cu PC-ul



daca ai sa te uiti atenta la ce am scris o sa vezi ca am zis in limita infrastructurii.de cat e abonamentu de atat merge.

singura parte proasta la romtelecom e intr-adevar uploadu.acolo e jalnic
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 09-10-10, 18:41   #879
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Probleme cu PC-ul

Ştiu foarte bine ce am scris mai sus!
Chestia este că Romtelecom au/aveau o politică de kk!
Mă refer aici la opţiunea de a-ţi schimba abonamentul şi în plus îi durea în cot de modernizarea infrastructurii pe raza judeţului Călăraşi (asta ce cunosc).

Montaseră un server performant, dar de ăla beneficiau decât clienţii de pe o rază de 1 km (Maxim).

Am văzut că în ultimul timp şi-au îmbunătăţit şi diversificat serviciile, dar asta, după ce le-au plecat 70% din clienţi, sau pur şi simplu si-au băgat picioarele.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 09-10-10, 23:08   #880
Victor_Is

Stage 5
 
Victor_Is's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 477
Default Re: Probleme cu PC-ul

incet incet dar sigur RDS va avea acoperire incat toata lumea sa poata avea acces la el. La un pachet de 59 lei (daca nu ma insel) ai net (la viteza foarte rezonabila) telefon mobil , fix , tv si modem net portabil.
Eu am net de la rds si sunt super multumit. Fratele meu acasa nu are acoperire rds si are prin romtelecom . Nu se compara. Ca sa nu mai spun de tarifele pentru telefonie, sa tot vorbesti.
__________________

Nu alerga mai tare decat poate ingerul tau zbura.
Glumeste in iubire dar nu iubi in gluma.
- Cumpar Trabant 1.1 (sau doar actele) pm , mail sau topic [click]

Jucarie pentru oameni mari - prezentare
Victor_Is is offline   Reply With Quote
Old 10-10-10, 14:06   #881
turbonetta©

Stage 5
 
turbonetta©'s Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 868
Member of:
[AUDI]
Default Re: Probleme cu PC-ul

Eu sincer va sfatuiesc pe toti sa va indreptati atentia spre retele de cartier, retele mai mici... Chiar daca in prima faza pana si eu am refuzat sa cred ca merge netul bine, in cei 5 ani de cand sunt abonat la o astfel de retea nu am intampinat probleme.

__________________
turbonetta© is offline   Reply With Quote
Old 10-10-10, 15:22   #882
Tzzantaru

Stage 5
 
Tzzantaru's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 933
Default Re: Probleme cu PC-ul

mai fa odata testul pe un server care nu e din bucuresti si posteaza pls
Tzzantaru is offline   Reply With Quote
Old 10-10-10, 18:08   #883
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Probleme cu PC-ul

morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 10-10-10, 22:54   #884
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Re: Probleme cu PC-ul

Quote:
Originally Posted by Tzzantaru View Post
mai fa odata testul pe un server care nu e din bucuresti si posteaza pls
ce legatura are..alea sunt datele pt intern (adica toata tara).. daca vrei ceva interesant sa faca pt Frankfurt, dar sunt sigura ca e bine si acolo.

asta cu retelele de cartier adevarat, cam ce trebuie...
pacat de rds ca nu au acoperire peste tot si sunt cam varza la serviciu clienti, adica au o mare durere-n pl.
Sasha is offline   Reply With Quote
Old 11-10-10, 02:39   #885
Victor_Is

Stage 5
 
Victor_Is's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 477
Default Re: Probleme cu PC-ul

Quote:
Originally Posted by Sasha View Post
pacat de rds ca nu au acoperire peste tot si sunt cam varza la serviciu clienti, adica au o mare durere-n pl.
si in Iasi e aceasi problema. Cand imi pica netu (rar) si sun la serviciul clienti, dureaza cam 1 -2 zile pana se remediaza. Am facut un alt contrat cu ei, la o alta locatie acum 2 ani. Nici in ziua de azi nu au venit sa monteze cablu.

In schimb, la Brasov, azi am fost sa fac cerere pentru internet si a doua zi de dimineata erau la usa. Cand am avut probleme ca nu mergea netul, intr-o ora au sunat la usa sa ma intrebe daca e remediata problema.

Depinde si de zona, oras. Daca o sa acapareze teritoriu, RDS va deveni lider in domeniu comunicatiei, (internet, telefonie) la un pret fara concurenta(momentan).
Victor_Is is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -