Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 18-08-07, 00:45   #361
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Scoala de soferi !

Quote:
Originally Posted by MeHiGH View Post
BH 07 MDF - Am inteles ca ai dat de A1 . Cam cat te-a costat scoala ( cu toate cheltuielile adunate )?
Cat despre permisul pentru B , un prieten si-a luat carnetul cu 2 saptamani inainte sa implineasca varsta legala . Scoala de soferi l-a asigurat ca nu va avea probleme cu politia , asa a si fost ( l-au oprit la un control de rutina si au spus ca totul era ok , inclusiv faptul ca mai avea o saptamana , in momentul acela , pana la implinirea varstei de 18 ani . )
prietenu te-a mintit si vrei sa ne minti si pe noi sau ce???
eu cred ca nu tine tinere...si hai sa iti explic de ce...prin coincidenta invat de imi sar capacele si vad acum ineptia spusa de tine si nu ma face decat sa ma minunez si sa zic ca lumea ori e intoarsa cu curu in sus ori sunt eu idiot...
Citez din decret:ART.20 alin(1) Pentru a conduce un autovehicul pe drumurile publice, conducatorul acestuia trebuie sa posede permis de conducere corespunzator si sa aiba VARSTA MINIMA DE 18 ANI IMPLINITI(ATENTIE!!!),cu exceptia celor care conduc autovehicule din subcategoriile A1 si B1,care trebuie sa aiba varsta minima de 16 ani impliniti.
Deci spunei acelui prieten,tovarasi,ruda,amic si asa mai departe sa iti dea banii inapoi ca te-a mintit destul de bine si daca facea asta...acea scoala de soferi era rasa de pe fata pamantului iar el era la mititica de la 1 la 5 ani si crede-ma ca am invatat decretu pe derost si nu cred ca e el mai presus de acest mic regulament al politiei rutiere
orlando is offline   Reply With Quote
Old 18-08-07, 00:49   #362
MeHiGH

Stage 5
 
MeHiGH's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 706
Default Re: Scoala de soferi !

ok , DL. , fie cum spuneti DVS.
Multumesc pentru observatie , chiar daca nu conteaza ca inca mai erau 2 cu el in masina , care nu aveau niciun motiv sa minta si chiar daca l-am vazut eu insami conducand in seara aceea
Raman sa imi petrec adolescenta in fata calculatorului meu , spunand ineptii
__________________

MeHiGH is offline   Reply With Quote
Old 18-08-07, 00:59   #363
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Scoala de soferi !

Quote:
Originally Posted by MeHiGH View Post
ok , DL. , fie cum spuneti DVS.
Multumesc pentru observatie , chiar daca nu conteaza ca inca mai erau 2 cu el in masina , care nu aveau niciun motiv sa minta si chiar daca l-am vazut eu insami conducand in seara aceea
Raman sa imi petrec adolescenta in fata calculatorului meu , spunand ineptii
crede-ma nu am nimic personal cu tine,dar tu iti dai seama ca ar sfida legea elementara a codului rutier?ar sfida regulile...noi oamenii suntem obligati sa avem habar de aceste reguli...si din cate stiu...la examen cand te prezinti te verifica la buletin si implicit la varsta de 18 ani...
Examinatorul de traseu nu a zis nimic?asta este o ilegalitate mare de tot si trebuie pedepsita...adica noi fraieri asteptam sa ne programam,sa facem 18 ani si vine un pusti care cica are carnet cu 2 saptamani inainte de 18 ani...asta scuza-ma ca iti zic mi se pare...totusi cam tras de par...
va rog colegi de forum,comentati acest lucru...
orlando is offline   Reply With Quote
Old 18-08-07, 01:05   #364
MeHiGH

Stage 5
 
MeHiGH's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 706
Default Re: Scoala de soferi !

Eu ti-am prezentat un fapt Il accepti sau nu , pot sa te asigur ca eu nu mint. Ai dreptate cand spui ca nu este legal . Ce pot sa fac eu acum ? sa il bag pe 'cela in inchisoare ? Asta e viata : si eu imi doresc sa am deja macar 16 ani sa dau de A1 , sau sa am suficienti bani sa imi iau un motor nou ... unii au mai mult noroc decat altii , altii se vor descurca mai bine , pentru ca au fost obisnuiti sa munceasca pentru a-si implini dorinta . Tot cei care muncesc , vor fi mai impliniti
MeHiGH is offline   Reply With Quote
Old 18-08-07, 01:46   #365
sandrin

Stage 5
 
sandrin's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,303
Member of:
[SEAT]
Default Re: Scoala de soferi !

De treaba asta cu obtinerea permisului inainte de a implini varsta de 18 ani, am intrebat si eu cand m-am inscris la scoala, si mi-au spus : nu se poate, asa cum a spus si orlando, e riscul prea mare atat pentru tine ca poate se te opreasca "prietenii" in astea 2 saptmani pana cand implinesti cat si pentru scoala care te-a programat la examen inainte sa ai 18 ani ...
si pana la urma daca iei cu 2 sapt mai devreme crezi ca in astea 2 saptamani inveti sa conduci mai bine ? Toate la timpul lor ...
bafta la toti care fac scoala sa iesim pe strazi cat mai repede
p.s. in legatura cu cartile de legislatie, majoritatea prietenilor mei care au luat examenul, au invatat dupa cartea de la editura national, dar instructorul cu care fac mi-a spus ca sunt multe intrebari gresite ...
Eu invat decretul dupa cartea albastra de dan teodorescu , chestionare din ilioara si avramescu. Voi din care invatati?
__________________

Old : Cordoba 6l Cupra look
New project soon

Last edited by sandrin; 18-08-07 at 01:50.
sandrin is offline   Reply With Quote
Old 18-08-07, 01:58   #366
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Scoala de soferi !

Sa nu uitati lamaile !!!
Odata ce aveti permisele si masinile. !
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 18-08-07, 02:31   #367
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Scoala de soferi !

da intradevar sunt destule intrebari gresite in cartea national...chiar eu vb singur prin casa cand dau de cate una...
si chestionarele de la ilioara sunt baza...sunt foarte grele...dar daca le iei pe alea...iei chestionarele lor sigur
orlando is offline   Reply With Quote
Old 18-08-07, 14:00   #368
mihai134

Stage 5
 
mihai134's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 847
Member of:
[FOTO]
Default Re: Scoala de soferi !

Quote:
Originally Posted by orlando View Post
crede-ma nu am nimic personal cu tine,dar tu iti dai seama ca ar sfida legea elementara a codului rutier?ar sfida regulile...noi oamenii suntem obligati sa avem habar de aceste reguli...si din cate stiu...la examen cand te prezinti te verifica la buletin si implicit la varsta de 18 ani...
Examinatorul de traseu nu a zis nimic?asta este o ilegalitate mare de tot si trebuie pedepsita...adica noi fraieri asteptam sa ne programam,sa facem 18 ani si vine un pusti care cica are carnet cu 2 saptamani inainte de 18 ani...asta scuza-ma ca iti zic mi se pare...totusi cam tras de par...
va rog colegi de forum,comentati acest lucru...

daca ar fi numai faptu ca "unii e mai fraeri" ar fi bine
insa nu stiu cine risca sa iti dea tie permis inainte de 18 ani impliniti. ganditi`va ce`ar iesi cand te opreste nenea` garcea in trafic, si tu ii arati permisul (deja luat) si buletinu` tau de minor


cat despre cei de mai sus, care viseaza la scootere sau motoare sa isi etaleze cunostiintele, eu le`as recomanda sa priveasca stirile mai des. oricum eu sunt scarbit de cati boraci vad zilnic dandu`se viteji pe scootere si motoare, si politia evident.... doarme
__________________
my photo blog: Nimic de aratat
mihai134 is offline   Reply With Quote
Old 21-08-07, 15:23   #369
XoRRo
Opel Driver

Stage 5
 
XoRRo's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 506
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: Scoala de soferi !

maine am si eu examen...
am citit toata legislatia, am facut intrebarile de 2 ori (cartea national) si in chestionare (tot national) sub 24 nu fac... sper sa trec sala....

mustang, asa de curiozitate.. de ai picat la traseu ?
__________________
Opel Vectra C Z18XER
Volkswagen Transporter T4 AAB .... 5 in linie...
XoRRo is offline   Reply With Quote
Old 21-08-07, 15:30   #370
VaLeX
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
VaLeX's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 8,256
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: Scoala de soferi !

Quote:
Originally Posted by XoRRo View Post
maine am si eu examen...
am citit toata legislatia, am facut intrebarile de 2 ori (cartea national) si in chestionare (tot national) sub 24 nu fac... sper sa trec sala....

mustang, asa de curiozitate.. de ai picat la traseu ?
succes pt maine
eu am examen pe 12 sept , trebuie sa ma apuc serios de regulament(sa-l citesc) ..si intrebarile stiu ceva ..insa tre sa mai aprofundez
VaLeX is offline   Reply With Quote
Old 22-08-07, 12:41   #371
XoRRo
Opel Driver

Stage 5
 
XoRRo's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 506
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: Scoala de soferi !

mda... am picat la traseu.... m-a bagat ala numai printre stradute..... cu un sictir pe el gaboru....

cum frate.... unu inaintea mea care stiu ca a dat bani l-a plimbat numai... de la tricodava la moghioros, pe bucla.... si pe mine direct pe stradute.....si tot felu de tampenii.......
XoRRo is offline   Reply With Quote
Old 22-08-07, 14:09   #372
VaLeX
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
VaLeX's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 8,256
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: Scoala de soferi !

Quote:
Originally Posted by XoRRo View Post
mda... am picat la traseu.... m-a bagat ala numai printre stradute..... cu un sictir pe el gaboru....

cum frate.... unu inaintea mea care stiu ca a dat bani l-a plimbat numai... de la tricodava la moghioros, pe bucla.... si pe mine direct pe stradute.....si tot felu de tampenii.......
vad ca inca se mai percepe o "taxa in + " ca sa iei carnetu..lasa ca'l iei urm tura (da bani dac nu te simti'n stare ..plm )

cat ai facut la sala?
VaLeX is offline   Reply With Quote
Old 22-08-07, 14:30   #373
XoRRo
Opel Driver

Stage 5
 
XoRRo's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 506
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: Scoala de soferi !

ma simt in stare stai linistit.... m-a penalizat pt niste chestii.......

25 la sala
eu am citit legislatia, am facut exercitiile de 2 ori (cartea National) si cele 30 de chestionare (tot National)
XoRRo is offline   Reply With Quote
Old 22-08-07, 14:36   #374
VaLeX
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
VaLeX's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 8,256
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: Scoala de soferi !

Quote:
Originally Posted by XoRRo View Post
ma simt in stare stai linistit.... m-a penalizat pt niste chestii.......

25 la sala
eu am citit legislatia, am facut exercitiile de 2 ori (cartea National) si cele 30 de chestionare (tot National)
fii si u mai atent data viitoare..nu te grabi..lasa dreaq emotiile (fiecare are prima data) si cu siguranta al sa'l iei ..succes !
VaLeX is offline   Reply With Quote
Old 29-08-07, 17:24   #375
VaLeX
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
VaLeX's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 8,256
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: Scoala de soferi !

stie cineva un site cu chestionare ?? ..parca s'a pus in topic da nu gasesc pg ..plm HEEEELLLPPPP
VaLeX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -