Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Tot ceea ce nu poate fi incadrat

Reply
 
Thread Tools
Old 14-08-07, 00:06   #346
BH 07 MDF

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,812
Member of:
[VW]
[SKODA]
[Toyota]
[2 Roti]
Default Re: Scoala de soferi !

Quote:
Originally Posted by cata_tm View Post
e conforma cu realitatea varsta de sub avatar?
Da.
Eu am facut permisul pentru subcategoria A1.(motociclete pana in 125 cm3 si 11 kw).
BH 07 MDF is offline   Reply With Quote
Old 14-08-07, 01:51   #347
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Scoala de soferi !

Quote:
Originally Posted by BH 07 MDF View Post
Poti sa incepi scoala de soferi cu 3 luni inainte de a implini varsta minima legala.Scoala dureaza in jur 2 de luni,dai iesirea,te programezi mai rapid la politie si poti sa dai examenul la politie chiar in ziua in care ai implinit 18 ani.Un prieten a 'patit' faza .
foarte dubioasa faza prietenului tau...
acu eu nu stiu ce sa cred...am auzit ca pe aici nu prea se merge pe faze dinastea ca cica ar fi ilegal...adica ii sfidezi pe cei care s-au programat la examen cu o saptamana inainte...
eu stiu ca te programezi in momentul in care ai 18 ani impliniti...si asta nu o stiu de la oricine...ci de la un examinator si chiar de la instructor!
orlando is offline   Reply With Quote
Old 16-08-07, 10:55   #348
Leul

Stage 5
 
Leul's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 524
Thumbs up Re: Scoala de soferi !

Eu am inceput de aprox 2 sapt sc si luni acum pe 21.08 dau iesirea , mi-e cam teama ca nu am invat legislatia , semnele le stiu pe dinafara ... la chestionare fac intre 8-20 , depinde de la chestionar la chestionar ... am inceput de ieri si conducerea ( prima ora ) ... peripetii ... te feresti tu de unu sa nu intri in el si intra altu in tine , era s-o patesc noroc de ABS'u de la masina ca a inghetat cand am apasat frana ! Un taximetrist mi-a taiat calea dupa ce m-a depasit ... altu a iesit din parcare cu 1-2 m fara sa se asigure si iar mi-a taiat calea ... Sc am inceput-o pe 7 aug , iar de pe 8 - 12 aug am fost plecat in vacanta si am lipsit de la unele ore de legislatie ... Mi-e teama ca nu voi lua din prima :-S ... tre sa invat ... si e de invat destul de mult .... asta e ... wish me luck 4 monday !

p.s. : fac pe skoda fabia
Leul is offline   Reply With Quote
Old 16-08-07, 12:51   #349
sandrin

Stage 5
 
sandrin's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,303
Member of:
[SEAT]
Default Re: Scoala de soferi !

Quote:
Originally Posted by Leul View Post
Eu am inceput de aprox 2 sapt sc si luni acum pe 21.08 dau iesirea , mi-e cam teama ca nu am invat legislatia , semnele le stiu pe dinafara ... la chestionare fac intre 8-20 , depinde de la chestionar la chestionar ... am inceput de ieri si conducerea ( prima ora ) ... peripetii ... te feresti tu de unu sa nu intri in el si intra altu in tine , era s-o patesc noroc de ABS'u de la masina ca a inghetat cand am apasat frana ! Un taximetrist mi-a taiat calea dupa ce m-a depasit ... altu a iesit din parcare cu 1-2 m fara sa se asigure si iar mi-a taiat calea ... Sc am inceput-o pe 7 aug , iar de pe 8 - 12 aug am fost plecat in vacanta si am lipsit de la unele ore de legislatie ... Mi-e teama ca nu voi lua din prima :-S ... tre sa invat ... si e de invat destul de mult .... asta e ... wish me luck 4 monday !

p.s. : fac pe skoda fabia
de cate ori faci pe sapt conducere ? de te inscrii pe 7 si dai iesirea pe 21 ... ?
sandrin is offline   Reply With Quote
Old 16-08-07, 19:08   #350
BH 07 MDF

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,812
Member of:
[VW]
[SKODA]
[Toyota]
[2 Roti]
Default Re: Scoala de soferi !

Daca faci la chestionare intre 8 si 20 e foarte grav.
Sfatul meu e atunci cand o sa faci constant 24 atunci sa te simti pregatit.(cel putin asa mi-a spus profesorul de legislatie)
__________________
?
BH 07 MDF is offline   Reply With Quote
Old 17-08-07, 00:17   #351
mihai134

Stage 5
 
mihai134's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 847
Member of:
[FOTO]
Default Re: Scoala de soferi !

Quote:
Originally Posted by Leul View Post
mi-e cam teama ca nu am invat legislatia , semnele le stiu pe dinafara
asta suna cam ciudat. o spui de parca le`ai invata ca pe comentariile de la romana aka toceala dar ma rog... fiecare cu ale lui

bafta in continuare
mihai134 is offline   Reply With Quote
Old 17-08-07, 01:01   #352
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Scoala de soferi !

Quote:
Originally Posted by Leul View Post
Eu am inceput de aprox 2 sapt sc si luni acum pe 21.08 dau iesirea , mi-e cam teama ca nu am invat legislatia , semnele le stiu pe dinafara ... la chestionare fac intre 8-20 , depinde de la chestionar la chestionar ... am inceput de ieri si conducerea ( prima ora ) ... peripetii ... te feresti tu de unu sa nu intri in el si intra altu in tine , era s-o patesc noroc de ABS'u de la masina ca a inghetat cand am apasat frana ! Un taximetrist mi-a taiat calea dupa ce m-a depasit ... altu a iesit din parcare cu 1-2 m fara sa se asigure si iar mi-a taiat calea ... Sc am inceput-o pe 7 aug , iar de pe 8 - 12 aug am fost plecat in vacanta si am lipsit de la unele ore de legislatie ... Mi-e teama ca nu voi lua din prima :-S ... tre sa invat ... si e de invat destul de mult .... asta e ... wish me luck 4 monday !

p.s. : fac pe skoda fabia
daca tu zici ca faci intre 8 si 20 inseamna ca e grav de tot,cum au zis si baietii de mai sus...inseamna ca soto nu iei...acasa trebuie sa faci de la 23 in sus tot ce prinzi...ce chestionare faci?eu fac chestionare din ilioara...si crede-ma sunt foarte grele dar si foarte foarte bune...mi-au zis multi ca apar foarte multe intrebari din acele chestionare in "adevaratele intrebari" din examen...
Daca vrei sa faci ceva...fa acele intrebari din cartea de legislatie de la editura National de cel putin 2 ori si fa vreo 20 de chestionare de la ilioara dar sa nu iei sub 23(daca ai posibilitatea sa faci rost de chestionare) dupa care poti continua cu chestionare de pe site-ul autogeneral in care sa faci minim 24...
daca iese asa inseamna ca esti aranjat...daca nu...pici!nu o lua o gluma ca nu e
Frate cum faci tu scoala in mai putin de o luna nu stiu frate...cand in decret scrie ca scoala trebuie sa tina minim 30 de zile...dar ma rog...
si plus ca instructorul meu mi-a zis o vb inteleapta odata "mai bine facem pauze intre sedinte decat sa le facem pe toate si sa nu intelegi nimic" si mare dreptate a avut!!!
orlando is offline   Reply With Quote
Old 17-08-07, 08:15   #353
Leul

Stage 5
 
Leul's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 524
Default Re: Scoala de soferi !

Cei de la sc de soferi sunt foarte aglomerati si nu au timp sa programeze mai tarziu ... Fac chestionare de pe net si din carte " Intrebari si teste " una cu verde si cu un om negru in partea jos dreapta a copertii . Semnele le stiu , deoarece eu ma plimb foarte mult pe jos sau cu tata si vrand nevrand le-am invatat . Nu stiu de cate ori fac pe saptamana conducere , ptr sapt asta mai am duminica dimineata , si dupaia cand ma programeaza . Succes la examen tuturor celor ce au inceput scoala de soferi !
Leul is offline   Reply With Quote
Old 17-08-07, 12:17   #354
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Scoala de soferi !

Quote:
Originally Posted by Leul View Post
Cei de la sc de soferi sunt foarte aglomerati si nu au timp sa programeze mai tarziu ... Fac chestionare de pe net si din carte " Intrebari si teste " una cu verde si cu un om negru in partea jos dreapta a copertii . Semnele le stiu , deoarece eu ma plimb foarte mult pe jos sau cu tata si vrand nevrand le-am invatat . Nu stiu de cate ori fac pe saptamana conducere , ptr sapt asta mai am duminica dimineata , si dupaia cand ma programeaza . Succes la examen tuturor celor ce au inceput scoala de soferi !
Fa tot ce e din cartea aia de care spui tu de cel putin 2 ori!!! nu le face odata si gata ptr ca nu prea faci nimic...si la faza cu semnele...hmmm degeaba stii semnele daca nu stii ca la "drum ingustat" nu ai voie sa stationezi si tot asa
orlando is offline   Reply With Quote
Old 17-08-07, 12:42   #355
Leul

Stage 5
 
Leul's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 524
Default Re: Scoala de soferi !

Da ms .. cu ce mai invat si eu si cu ce ne preda ... se prinde cva in taratza mea de creier !
Leul is offline   Reply With Quote
Old 17-08-07, 15:01   #356
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Scoala de soferi !

Quote:
Originally Posted by Leul View Post
Da ms .. cu ce mai invat si eu si cu ce ne preda ... se prinde cva in taratza mea de creier !
Nu prea as fi asa sigur ...
Fac pariu cu tine ca nu vei lua deloc din prima nici sala, nici traseul (in caz ca treci prin absurd de sala).
Cu 8-20 NU iei sala nicaieri.
Cand m-am pregatit eu, faceam 24-25-26 acasa, iar la examen am luat prima data 22 si m-a picat la traseu, a doua oara am luat 25 si am luat traseul cu 6 pct penalizare. (asta se intampla in nov 2006).

Luati-le in deradere si picati.
Orlando & co va urez multa bafta la examene ( celor care chiar va strofocati )
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 17-08-07, 15:26   #357
Leul

Stage 5
 
Leul's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 524
Default Re: Scoala de soferi !

Mustang esti cam increzut ... ai mult tupeu ! Intrebarile trebuie gandite si logic si practic ... iar la raspunsuri poate fi unu , doua raspunsuri sau chiar toate trei ! Intre timp am mai facut chestionare ... in carte sunt pe capitole ... am incercat sa fac cate 2-3 intrebari din fiecare capitol ... dupa 2 ore de chestionare si invatat am ajuns la 20 - 22 de raspunsuri corecte ... mi-a explicat si tata una alta , am fost mai atent la intrebari si raspuns si a mers ... acum la 5 am legislatie timp de 1.5 - 2 ore ... Ne-a dat asa in mare cam ce trebuie sa invatam prioritar ( adica ce cade mai des prin chestionare ) si a avut dreptate profu . Nu e mult de invat , cum mi s-a parut la inceput daca inveti capitol cu capitol ... cam 1 sau juma de capitol pe zi asa invat eu ... si la sf recapitulez tot si stiu ... succes celorlalti care invata si dau examene auto ....
Leul is offline   Reply With Quote
Old 17-08-07, 16:09   #358
MeHiGH

Stage 5
 
MeHiGH's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 706
Default Re: Scoala de soferi !

BH 07 MDF - Am inteles ca ai dat de A1 . Cam cat te-a costat scoala ( cu toate cheltuielile adunate )?
Cat despre permisul pentru B , un prieten si-a luat carnetul cu 2 saptamani inainte sa implineasca varsta legala . Scoala de soferi l-a asigurat ca nu va avea probleme cu politia , asa a si fost ( l-au oprit la un control de rutina si au spus ca totul era ok , inclusiv faptul ca mai avea o saptamana , in momentul acela , pana la implinirea varstei de 18 ani . )
__________________

MeHiGH is offline   Reply With Quote
Old 17-08-07, 16:18   #359
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Scoala de soferi !

Leule, esti un parlit...o jignire a rasei umane ...

Am zis clar ca am dat de permis si eu, am permisul de 9 luni.
Stiu si eu cum sunt intrebarile smart-ass, stiu ca poti fi 1,2,3 sau nicio varianta de raspuns, stiu ca trebuiesc gandite logic la examen ...

Am spus clar :
cu rezultate intre 8-20 acasa NU iei sala nicaieri, pentru ca nu esti suficient de pregatit in o situatie de calm, fara emotii, fara probleme. La examen o sa te trezesti ca ai si emotii, o sa ti se para timpul prea putin, o sa fii un speriat de bombe (daca esti pregatit de 8-20) si o sa faci rahatul praf.

App: Foarte dubioasa treaba cu scoala de soferi la tine-in lege scrie clar ca scoala trebuie sa dureze MINIM 30 de zile ...
Nu ma lua pe mine ca asa sunt programate lectiile, muta-te la alta scoala de soferi daca aia sunt asa ...
O sa fii un pericol public in trafic din cauza ca nu o sa retii tot de la intructori ... in ... 15 zile ... sau cat te lauzi tu ca faci.

Ps: Nu ma mai face pe mine increzut si tupeist. Spun niste lucruri, daca nu-ti convin, zboara dracu de pe 4tuning. Oricum jignesti comunitatea cu ineptiile tale, cu muzica ta si cu tuningul tau (TDI cu T si I rosu) pe Bora.

Numai bine iti urez in orice alte activitati ... in afara de soferie, djing/producing/remixing, tuning - la astea evident, nu ai o treaba.
(poate la sofat, stii si tu sa pleci de pe loc, lalalala...dar pt mine o sa fii mereu ca o femeie nepriceputa TOTAL la volan)
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 18-08-07, 00:03   #360
BH 07 MDF

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,812
Member of:
[VW]
[SKODA]
[Toyota]
[2 Roti]
Default Re: Scoala de soferi !

Quote:
Originally Posted by MeHiGH View Post
BH 07 MDF - Am inteles ca ai dat de A1 . Cam cat te-a costat scoala ( cu toate cheltuielile adunate )?
In jur de 350 RON (scoala + analize)
BH 07 MDF is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -