Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Alte discutii Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 01-11-07, 12:17   #466
M.A.D_Boy

Stage 2
 
M.A.D_Boy's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 71
Default Re: viteze maxime cu cielo

Tot respectul pt toti posesorii de cielo si daewoo in general!...stiu, limitarea intervine la vreo 6500-6600 de ture (taie injectia)! DAR .....eu am gpl din fabrica...prin urmare mie nu imi taie pe gaz.....adica pot sa ii dau pana cedeaza ceva...(i-am dat si 8000 pe liber )!..in concluzie toate "performantele masinii" sunt facute pe gaz....daca vreti dau si filmarea P.S. VA SFATUIESC SA NU FACETI ASA CEVA..... SE TRECE CU MULT PESTE LIMITELE CONSTRUCITVE ALE MASINII! respect
M.A.D_Boy is offline   Reply With Quote
Old 01-11-07, 12:20   #467
M.A.D_Boy

Stage 2
 
M.A.D_Boy's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 71
Default Re: viteze maxime cu cielo

https://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=39167.......al doilea comentariu facut de mine, acolo sunt 2 filmulete ! acum v-am dovedit ce NWzeu afirma ca e "fantezie".....nu am nimic cu nimeni...poate nici eu nu as crede daca nu as fi facut!...REPET....nu e cea mai buna intrebuintare a masinii...dar din cand in cand mai vrei sa vezi cat duce !
M.A.D_Boy is offline   Reply With Quote
Old 01-11-07, 12:35   #468
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: viteze maxime cu cielo

mda, m-am uitat cu atentie la filmuletul al 2 lea, dupa ce trece de 90 se aude un sunet ciudat ..... masina se pare ca urca in ture insa nu trage, incearca sa faci rost de un GPS sa vezi o comparatie cu ce arata vitezometrul, a mea urca mai repede pana la acele viteze insa plafoneaza pe la 57 in a1a si in jur de 92 in a2a .... cu GPSul am obtinut cam aceleasi rezultate, cu o variatie de 2 - 3 km/h, limitarea la injectie am pus-o la 7000rmp fix, unde oricum ies din cuplu.
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 01-11-07, 12:46   #469
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: viteze maxime cu cielo

NWZ... tu ai "pus" mai multe "chestii" la masinutza ta
asa cum a spus si MAD Boy, pe gaz nu se mai limiteaza... deci mai urca in ture si in viteza... intr-adevar, dupa ~6500 rpm nu mai trage, dar oricum mai urca un pic, daca te rogi de ea...
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 01-11-07, 13:29   #470
M.A.D_Boy

Stage 2
 
M.A.D_Boy's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 71
Default Re: viteze maxime cu cielo

Nu s-a pus problema ca ar fi performanta la turatia respectiva...v-am spus doar ca duce si v-am demonstrat!....end of story! .....p.s e gaz...normal sa urce greu in ture iar avansul pt GPL e reglat la minim pt consum (deh...fac taxi )!....zgomot ciudat.....pai sunt 7000 si ceva de ture...doar nu e electrica!
M.A.D_Boy is offline   Reply With Quote
Old 18-12-07, 00:16   #471
sutiucristi@yahoo.com

Stage 3
 
sutiucristi@yahoo.com's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 88
Default Re: viteze maxime cu cielo

nici cu benzinasuper 100 +aditiv ptr marit cifta octanica nu a mers peste175 celo97-98 viteza o masori la autovit la auto test
sutiucristi@yahoo.com is offline   Reply With Quote
Old 18-12-07, 08:09   #472
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: viteze maxime cu cielo

sutiucristi.... scuza-ma ca ti-o spun, nu ma mai pot abtine: esti praf!!! mai taci cu sfaturile astea tampite, eu nu pot sa-mi dau seama de unde le scoti. si mai si scrii peste tot, numai tampenii...
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 19-12-07, 18:24   #473
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: viteze maxime cu cielo

io zic k a ajuns la 200 cielo... :d dar cei care siau permis iau dat atata
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 19-01-08, 20:04   #474
B 58 MAL

Stage 5
 
B 58 MAL's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,335
Default Re: viteze maxime cu cielo

am vazut la cineva....cum k la 120 ai 3200 de ture na specificat treapta banuiesc...k de a 4 a zis...eu am cielo din 96 si am prins cu el 120 in treapta a 3 la 3700 de ture cam asa cea
B 58 MAL is offline   Reply With Quote
Old 20-01-08, 22:21   #475
I5@k
Daewoo Driver

Stage 5
 
I5@k's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 383
Member of:
[DAEWOO]
[Opel]
Default Re: viteze maxime cu cielo

vb de trepte de viteza...am luat 135km/h in a4a...
I5@k is offline   Reply With Quote
Old 20-01-08, 22:52   #476
B 58 MAL

Stage 5
 
B 58 MAL's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,335
Default Re: viteze maxime cu cielo

Pai si ti se pare mult ??.. eu am luat cu cielo meu '96 in treapta 3 120/km/h si nu am modificari pe ea..
B 58 MAL is offline   Reply With Quote
Old 21-01-08, 10:47   #477
msiu

Stage 4
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 173
Default Re: viteze maxime cu cielo

Quote:
Originally Posted by NWZeu View Post
mda, m-am uitat cu atentie la filmuletul al 2 lea, dupa ce trece de 90 se aude un sunet ciudat ..... masina se pare ca urca in ture insa nu trage, incearca sa faci rost de un GPS sa vezi o comparatie cu ce arata vitezometrul, a mea urca mai repede pana la acele viteze insa plafoneaza pe la 57 in a1a si in jur de 92 in a2a .... cu GPSul am obtinut cam aceleasi rezultate, cu o variatie de 2 - 3 km/h, limitarea la injectie am pus-o la 7000rmp fix, unde oricum ies din cuplu.
eu am deschis discutia si tot eu vin si spun dupa ceva timp cu gps pus in paralel, dar si as agps nu este instantaneu ,totusi eu am doua praguri si anume pe turometru de curse de la vdo turatia este asa pe turometru original cand am 2000 rpm pe cel de curse sunt defap 2500 rpm, la 5500 pe cel de masina cel vdo arata defapt 6500 rpm, la viteze la fel pana la 100km/h pe gps are diferenta de 6-7 km/h peste 100 km/h diferenta este de 11-12 km/h adica in jur de 190 km/h pe ceasul original pe gps sunt 178-180 km/h .
deci bordul este de vina coputerul functioneaza bine caci turometru vdo este aloimentat, pentru citirea turatiei, direct din el.
legat de trepte m-am dus si eu in treapta a 3-a pana la 140 km/h ( pe cesul masini) acum dupa unele modificari cred ca o sa mearga mai bine daravand invedere ca este iarna nu stiu o sa vad mai la primavara.
bafta tuturor
__________________
misu
msiu is offline   Reply With Quote
Old 21-01-08, 19:08   #478
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: viteze maxime cu cielo

daca nu schimbi rapoartele cutiei nu faci nimic, legat de eroare, aceasta poate sa depinda de la masina la masina, al meu vad ca e "destul" de exact (la modul ca seamana cu ce indica IGO cu bine cunoscuta marja de eroare, insa la vitezometru fata de al tau vad ca e ceva mai "corect"), de turometru .... il am pe cel al masinii, altul nu.
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 22-01-08, 12:28   #479
msiu

Stage 4
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 173
Default Re: viteze maxime cu cielo

Quote:
Originally Posted by NWZeu View Post
daca nu schimbi rapoartele cutiei nu faci nimic, legat de eroare, aceasta poate sa depinda de la masina la masina, al meu vad ca e "destul" de exact (la modul ca seamana cu ce indica IGO cu bine cunoscuta marja de eroare, insa la vitezometru fata de al tau vad ca e ceva mai "corect"), de turometru .... il am pe cel al masinii, altul nu.
se poate nu stiu ce sa zic ai pus vreo poza cu bordul tau in timp ce rulai cu viteza mare ar trebui sa compari turatia cu viteza caci acum pot sustine ca nu se poate sa ai sub 5000 de ture in viteza a 5 si sa ai o viteza de 195 cat arata la mine, vom vedea mai la primavara cand se va putea merge mai bine.
bafta
msiu is offline   Reply With Quote
Old 22-01-08, 13:47   #480
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: viteze maxime cu cielo

o sa vedem cand se face ok afara, acum am gume de iarna pe ea.
-legat de ture, ai dreptate, e imposibil sa ai sub 5000rpm la viteza aia.
NWZeu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -