Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Alte discutii Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 28-01-08, 22:59   #496
ranek

Stage 5
 
ranek's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 582
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: viteze maxime cu cielo

Quote:
Originally Posted by Un logan amarat - ANM View Post
dovada...cielo....koreea cu praz!)
ce rau si lansat ai venit tu pe aici , ai noroc de alea 16v care te ajuta , sa te tii langa un logan probabil ! Dar pe langa un cielo mai ai de crescut !

Daca nu stiai , cielo are 1046 kg , deci nu vad ce tot pui tu accent pe 1100 kg aia ai tai . Oricum , o sa ne vedem p strada sa nu o dam in "tastatureala" ! Numai bine !
__________________
pe strazi


l
ranek is offline   Reply With Quote
Old 28-01-08, 22:59   #497
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: viteze maxime cu cielo

Felicitari... ai mers cu 180 si? eu nu inteleg ce vrei sa demonstrezi... nu am spus ca nu ar fi masina buna corsa, este f buna. si nu cred ca a zis cineva ca nu e buna, asta ai presupus tu. doar ca e mult prea mica ca sa fie stabila la viteza mare. nu neg ca nu merge... dar e pe riscul tau daca se ridica de bot si decoleaza
parca avea 1010 kg mai sus... acum are 1100? hotaraste-te... cu toate ca eu cred ca nu are asa multe kg, dar poate ma insel.
si la faza cu "luati-va logan" ne-ai spart ai spart bariera sunetului cu loganul? ce legatura are cielo cu corsa si cu loganul?
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 28-01-08, 23:11   #498
ranek

Stage 5
 
ranek's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 582
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: viteze maxime cu cielo

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
si la faza cu "luati-va logan" ne-ai spart ai spart bariera sunetului cu loganul? ce legatura are cielo cu corsa si cu loganul?


Legatura este ca atat corsa cat si logan au tendinta sa ramana putin in urma fatza de cielo cand vine vorba de capitolul viteza ... acceleratie :-" .. intelegi tu :P !
ranek is offline   Reply With Quote
Old 29-01-08, 08:43   #499
msiu

Stage 4
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 173
Default Re: viteze maxime cu cielo

Quote:
Originally Posted by Un logan amarat - ANM View Post
pentru "nepriceputii" kre au cielo si au impresia k opel corsa nu e masina indeajuns de buna k un cielo...am o surpriza....ARE 1100KG!! ARE 75CP si personal am mers cu 180KM/H pe bord intr-adevar...si e din 2002....asa k dak e mica...nu e neaparat buburuza...dkt mare si usoara...mai bine mai mica si grea...ia ganditi-va! A mea este 1.2L 16v...nu e diesel...n-am mers cu diesel...nu comentez, si sincer...knd am spus k cielo nu fuge mai mult d 160km/h?? sau ai "aproximat tu foarte precis" k opel corsa nu fuge mai mult d 160km/h? sincer...nu am zis k vin cu orice corsa si provoc...am zis k vin cu una de 1.2L...so....chiar ma bag...nu va mai dati in vant dupa cielo....LUATI-VA LOGAN! MUHAHAHA!!!
frate nu te rupe in figuri ca nu este cazul este topic de provacari vrei dute acolo nu zice nimeni ca nu merge corsa eu personal inclin sa cred ca merge, totusi cielo sare de 160 sigur dar daca te dai cu cineva la motoarele astea " de bicicleta " nu ai timp suficient si spatiu sa ajungi la 160 de obicei daca vrei sa sti te dai pe 400 sau 500 de m se numeste sprint si garantez ca in conditiile stea numai daca ii pui 2 turbine nesimtite de duci la 160.
nu te supara nu are nimeni nimic cu tine da nu ai nimerit unde trebuie asa ca la subiect daca nu sunt topicuri destule.
__________________
misu
msiu is offline   Reply With Quote
Old 29-01-08, 09:07   #500
PetricaCBD
Daewoo Driver

Stage 5
 
PetricaCBD's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,899
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[DAEWOO]
Default Re: viteze maxime cu cielo

Quote:
Originally Posted by Un logan amarat - ANM View Post
dovada...cielo....koreea cu praz!)
ai grija sa nu iti cada dp cric.......mai du-te la gara cu buburuza ta....si eu la varsta ta credeam k un oltcit face un bmw.......
PetricaCBD is offline   Reply With Quote
Old 29-01-08, 10:08   #501
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: viteze maxime cu cielo

corsa de 75 cai nu este de 1.2 doar de 1.3
aia in 3 usi are 1100kg aia in 5 usi are 1145

viteza maxima 163 km/h
acceleratie 0-100km/h 14,6sec

http://opel.ro/site/local_image/pricepdf/corsa.pdf ca sa te convingi.



cielo are 1078kile
viteza maxima de 175km/h
face 0-100 in 12,8sec
si are 122mn fata de 180 cat are un diesel puturos.
si cielo`ul meu bate 200 pe ceas oricand si suta o scot in sub 11 secunde ...pentru o masina din 95 zic ca`i bine, tu ce parere ai?
http://www.daewoo.ro/modele/cielo/tehnic.php
__________________
Sa fi Om e o Intamplare, sa fi Domn e un Lucru Mare ! ! !
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 29-01-08, 10:56   #502
ANM

Stage 5
 
ANM's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,076
Default Re: viteze maxime cu cielo

pt daciawrc.....cielo tau nu e stock...uite...ca sa clarificam tot....FAZA CU LOGANU AM SPUS-O LA MIJTO pentru ca lumea se ataca atunci cand spun k loganu e mai bun ca cielo, iar....corsa..CHIAR EXISTA LA 75CP cu motor 1.2L...asa k mai citeste...si intr-adevar are 1010 kg...chiar ai impresia k cielo e mai aerodinamic ca o corsa?
iar pentru msiu....nu sunt 400 si nici 500 m si nu se numesc sprint....se numesc drag my friend....liniute prietene...si sunt pe 402m...interesant, nu?

oricum....personal nu-mi place cielo...chiar o sa-mi cumpar unu dupa corsa asta sa vad ce e de capul lui....dar nu-l mai ridicati in slavi...si incepeti sa injositi restul masinilor....gen corsa si logan....ati ajuns sa spuneti k opel e mai prost k daewoo.....frate....daewoo e copie dupa opel stii cum e...mai bine copiat bine dkt inventat prost...cu o replica d-asta a-ti putea inchide gura posesorilor de logan....dar nu mai fiti asa duri cu cielo-urile voastre fiindk sunt de domeniul trecutului...si chiar nu provocam p nimeni.....doar incercam sa va mai temperez....salutare si drum intins!
ANM is offline   Reply With Quote
Old 29-01-08, 11:19   #503
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: viteze maxime cu cielo

nu l-am ridicat in slavi si nici nu am injosit alte masini... esti pe sectiunea "Daewoo", ce ai vrea, sa laudam Daciile sau Opelurile??? si tin sa-ti amintesc de primul tau post, in care te-ai laudat ca faci, ca dregi... ca cielo e slab, il faci cu corsa si sa ne luam loganuri...
si la fel cum tie nu-ti place cielo, nici mie nu-mi place loganul. e un carut de cumparaturi motorizat (parerea mea). asa ca fiecare cu parerea lui, gusturile nu se discuta.
si nu a zis nimeni ca opel e mai slab ca daewoo. tu citesti printre randuri si intelegi numai ce vrei? am zis ca opel corsa 1.2 75cp e mai slab decat daewoo cielo 1.5 84cp la viteza maxima. posibil si la demaraj, la greutatea aia... dar nu bag mana in foc.
cand o sa conduci si cielo mai vorbim. eu cu corsa nu am mers, dar am mers cu polo 1.2 + multe alte masini.
si sa fim seriosi, ca nici cielo si nici corsa nu au vreo aerodinamica extraordinara, nu cred ca e relevanta am mai spus si mai sus: e vorba de rapoartele cutiei si raportul greutate/putere.
si cielo al lui dacia este stock si al meu e stock...
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 29-01-08, 12:18   #504
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: viteze maxime cu cielo

1- Vad multa caterinca de prost gust venita din partea unui pusti de 19 ani, poate ma insel si imi asum raspunderea - tu esti ala care cu un logan te-ai proptit intr-o glisiera pe autostrada ? daca da ...... ai pretentii sa incerci diferite sporturi pe linie dreapta cu alte masini ?
2 - Vad ca agiti lumea cu diferite suferinte ale unei masini cu motor de 1.2 cu un cuplu .... fabulos .... suferi de "75" de cai pe care ii ai doar peste 4500 de ture pe o plaja mica ....
3 - culmea e ca Cielo e mai aerodinamic de decat corsa ..... si ca sa iti dau un pont ... esti hatch-back adica in spate creezi niste vartejuri aerodinamice de nota .... nu stau sa intru in detalii si coeficienti ca nu cred ca are rost.
4 - nu cred ca esti in masura sa ii spui lu msiu sau altuia de aici de curse pe 402m ..... sau "liniute" cum le spunem noi ca nimeni nu te-a vazut la vreo legala sau vreo alta activitate mai serioasa.
5 - imi pare sincer rau ca nu sunt moderator pe sectiunea asta ca as fi dat la warnuri pentru offtopic si flame la greu ...... este foarte simplu ...... VITEZE MAXIME CU CIELO .... nu provocari si alte copilarisme din plictiseala ..... SO ..... STICK TO THE TOPIC
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 29-01-08, 12:55   #505
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: viteze maxime cu cielo

Quote:
Originally Posted by NWZeu View Post
1- Vad multa caterinca de prost gust venita din partea unui pusti de 19 ani, poate ma insel si imi asum raspunderea - tu esti ala care cu un logan te-ai proptit intr-o glisiera pe autostrada ? daca da ...... ai pretentii sa incerci diferite sporturi pe linie dreapta cu alte masini ?
2 - Vad ca agiti lumea cu diferite suferinte ale unei masini cu motor de 1.2 cu un cuplu .... fabulos .... suferi de "75" de cai pe care ii ai doar peste 4500 de ture pe o plaja mica ....
3 - culmea e ca Cielo e mai aerodinamic de decat corsa ..... si ca sa iti dau un pont ... esti hatch-back adica in spate creezi niste vartejuri aerodinamice de nota .... nu stau sa intru in detalii si coeficienti ca nu cred ca are rost.
4 - nu cred ca esti in masura sa ii spui lu msiu sau altuia de aici de curse pe 402m ..... sau "liniute" cum le spunem noi ca nimeni nu te-a vazut la vreo legala sau vreo alta activitate mai serioasa.
5 - imi pare sincer rau ca nu sunt moderator pe sectiunea asta ca as fi dat la warnuri pentru offtopic si flame la greu ...... este foarte simplu ...... VITEZE MAXIME CU CIELO .... nu provocari si alte copilarisme din plictiseala ..... SO ..... STICK TO THE TOPIC
Silence! I KILL YOU!!! scuze de offtopic, dar nu m-am putu abtine... s-a suparat Mishu dar are dreptate...
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 29-01-08, 14:36   #506
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: viteze maxime cu cielo

un logan amarat ti`am aratat site`ul din romania de la opel.ro
si de acolo m`am uitat si am cautat corsa.
motorizare de 1.2 diesel nu exista pe site.
daca zici ca`i de 1.2 inseamna ca`i benzina de 80 de cai si 110 nm cuplu care ii sub cel de 120nm al cielo`ului.
corsa are 1100 cielo`ul are sub.
corsa are viteza maxima de 168km/h in cazul celui de 1.2 pecand cielo`ul are 175km/h

si povestea poate continua pana cedezi nervos.

in fine astea fiind zise ai cielo zici ceva, ai condus ma bucur , n`ai condus lasa pe alti sa zica care au si conduc si umbla cu cielo zi de zi.
adica eu, geo, petrica, donn (detine familia dar inca nu umbla zi de zi) sunt o gramada care au.
una`i sa conduci o data si alta`i zi de zi.
o zi buna si te astept la legale pe aeroport daca ne intalnim sa ma tragi de mana sa`mi zici ca vrei sa te dai cu mine ca ma dau.
si daca tu ai motorul de 1.2 ca sa fim la puteri aproximativ agale scot o fisa ca sa nu zici ca ti`am dat`o prea mult
dar nu prea repede ca cum da umpic caldura(azi la cluj iar ninge slab) imi desfac motorul pentru o segmentare + alte mici surprize
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 29-01-08, 15:07   #507
PetricaCBD
Daewoo Driver

Stage 5
 
PetricaCBD's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,899
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[DAEWOO]
Default Re: viteze maxime cu cielo

Quote:
Originally Posted by DACIA-Wrc View Post
un logan amarat ti`am aratat site`ul din romania de la opel.ro
si de acolo m`am uitat si am cautat corsa.
motorizare de 1.2 diesel nu exista pe site.
daca zici ca`i de 1.2 inseamna ca`i benzina de 80 de cai si 110 nm cuplu care ii sub cel de 120nm al cielo`ului.
corsa are 1100 cielo`ul are sub.
corsa are viteza maxima de 168km/h in cazul celui de 1.2 pecand cielo`ul are 175km/h

si povestea poate continua pana cedezi nervos.

in fine astea fiind zise ai cielo zici ceva, ai condus ma bucur , n`ai condus lasa pe alti sa zica care au si conduc si umbla cu cielo zi de zi.
adica eu, geo, petrica, donn (detine familia dar inca nu umbla zi de zi) sunt o gramada care au.
una`i sa conduci o data si alta`i zi de zi.
o zi buna si te astept la legale pe aeroport daca ne intalnim sa ma tragi de mana sa`mi zici ca vrei sa te dai cu mine ca ma dau.
si daca tu ai motorul de 1.2 ca sa fim la puteri aproximativ agale scot o fisa ca sa nu zici ca ti`am dat`o prea mult
dar nu prea repede ca cum da umpic caldura(azi la cluj iar ninge slab) imi desfac motorul pentru o segmentare + alte mici surprize
daciaWRC spune frate si cati KM are cielo tau......
PetricaCBD is offline   Reply With Quote
Old 29-01-08, 15:27   #508
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: viteze maxime cu cielo

549.870 + cat am umblat fara cablu.
dar ii mai dau maxim 1000-2000km dupa care adio, il desfac de tot si`l refac de tot.
alte pistoane, alte supape...defapt ce mai, doar blocu ramane si pe chiuloasa existenta vor fi facute experiente
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 29-01-08, 17:06   #509
PetricaCBD
Daewoo Driver

Stage 5
 
PetricaCBD's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,899
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[DAEWOO]
Default Re: viteze maxime cu cielo

Quote:
Originally Posted by DACIA-Wrc View Post
549.870 + cat am umblat fara cablu.
dar ii mai dau maxim 1000-2000km dupa care adio, il desfac de tot si`l refac de tot.
alte pistoane, alte supape...defapt ce mai, doar blocu ramane si pe chiuloasa existenta vor fi facute experiente
cand o avea si corsa lui macar pe jumate din nr de km ai tai si o merge la fel de bine k cielo tau....atunci sa mai vorbeasca.....pana atunci sa ne lase in pace mai nene k asta e forum daewoo nu forum pentru buburuze....
__________________
mandru posesor de cielo rosu
PetricaCBD is offline   Reply With Quote
Old 29-01-08, 17:09   #510
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: viteze maxime cu cielo

....deci se pot sterge posturile anterioare ca deja discutia degenereaza in altceva....?
Snapy_xxl is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -