Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Alte discutii Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 12-03-07, 17:13   #316
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: viteze maxime cu cielo

NWZeu > e doar parerea mea, dar benzina de la Mol mi se pare sub orice critica... cae = ??? scuze, nu-mi dau seama ce ai vrut sa spui... Si cum sa ai o scadere? CO inseamna o ardere mai puternica si o eficienta mai buna in amestec si prea nu vad cum ar putea sa scada performantele. Nu spun ca nu ai dreptate, doar ca eu nu imi dau seama...Da, franele la modelele mai noi de Cielo sunt mai bune (am avut si Cielo din '96 si acum am si 2006), dar nu f bune...
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 12-03-07, 21:07   #317
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: viteze maxime cu cielo

eu bag la ambele masini benzina 95+ de la MOL postavarul si mi se pare cea mai buna (exceptand-o pe cea de la OMV), am bagat de la MOL Otopeni si acolo ai dreptate era SUB orice critica, legat de cifra octanica, daca motorul e proiectat(la nivel de raport de compresie, avans, distributie, presiune turbo etc) pentru cifra octanica 98(sau 95), punand 100 nu obtii aproape nici un avantaj ca putere.
Cifra octanica a benzinei va arata cât de mult poate fi comprimat combustibilul înainte de a se aprinde spontan.(autoaprindere)
Când amestecul se aprinde din cauza compresiei, si nu din cauza scânteii de la bujie, se produce fenomenul numit detonare, care poate defecta motorul.
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 12-03-07, 21:36   #318
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: viteze maxime cu cielo

k, asa o fii. stii mai multe decat mine la capitolul asta
legat de benzina, am bagat de mai multe ori de la Mol de pe Giulesti si e f nasoala. Pur si simplu masina nu mai trage si consumul creste. Cat de cat multumit am fost de Lukoil, cel de la Ciurel-Semanatoarea si cel de la Grozavesti. Mai nou, am bagat Efix 95 de la Rompetrol si mi se pare f buna.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 16-03-07, 11:29   #319
thusarix

Stock
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 4
Default Re: viteze maxime cu cielo

am mers si eu cu cielo (personal) din '95 cu 175km/h si mai aveam un pic de pedala daaaa....am crezut ca se dezmembreaza...nu o fost o experientza prea placuta....deci io zica ca merge...pana la 190...
thusarix is offline   Reply With Quote
Old 18-03-07, 12:15   #320
aXeL.ZeY
BMW Driver

Stage 5
 
aXeL.ZeY's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 379
Member of:
[DAEWOO]
Post Re: viteze maxime cu cielo

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
legat de benzina, am bagat de mai multe ori de la Mol de pe Giulesti si e f nasoala. Pur si simplu masina nu mai trage si consumul creste. Cat de cat multumit am fost de Lukoil, cel de la Ciurel-Semanatoarea si cel de la Grozavesti. Mai nou, am bagat Efix 95 de la Rompetrol si mi se pare f buna.
Baga Carrera 100 de la Petrom o sa fii multumit Eu va spun ca nu am mers mai mult de 160 cu ea pt ca nu am avut unde dar pe cuvant ca imi placea cum merge la viteza aia se aseza bine pe sosea si pedala mai avea pana la metal, singurul (-) la viteza aceea este frana ...dak eshti nevoit sa calci pedala de frana la viteza aia mai ales putin mai tare ...nu e prea frumos dar cel putin mie nu imi face probleme, si nush care mai zicea pe la inceputu thread`ului ca nu e viteza adevarata ...aiurea dak nu i`ai pus jenti mai mari sau nu ai probleme cu cablul kilometrajului sa te fure (si atunci cativa km/h) viteza este cat se poate de reala.
aXeL.ZeY is offline   Reply With Quote
Old 18-03-07, 15:05   #321
solo24

Stage 5
 
solo24's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 405
Default Re: viteze maxime cu cielo

cielo merge super pana la 160-165,dar d acolo in sus e un pic cam riscant sa ii mai dai
una la mana nu ai unde
doi la mana nu ai frane
cielo e o masina buna,si zic ca poate sa se duca pana la 190 de km reali,dar urca un pic cam greu de pe la 170 in sus,si ai nevoie si de spatiu
solo24 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-07, 14:23   #322
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: viteze maxime cu cielo

cielo al meu a vazut 190 cel mai mult dar eu personal am mers doar 170 cu ea si pe o portiune foarte scurta si am fost nevoit sa franez. vreau sa va spun ca a fost "groasa" treaba cu franatu la viteza aia. nu recomand mai mult de 170 la cielo.
__________________
EX : DAEWOO CIELO '97 1.5 OHC 8 v B 10 YBR
PRESENT : OPEL ASTRA '04 1.7 CDTI B 05 WRB
PRESENT : VOLVO S60 '03 D5 2xx HP B 20 YTD

Come to the DDark side..... We have cookies!
Bogdan YBR is offline   Reply With Quote
Old 22-04-07, 19:53   #323
Bmw_E30dak

Stage 5
 
Bmw_E30dak's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,156
Member of:
[Opel]
Default Re: viteze maxime cu cielo

Quote:
Originally Posted by thusarix View Post
am mers si eu cu cielo (personal) din '95 cu 175km/h si mai aveam un pic de pedala daaaa....am crezut ca se dezmembreaza...nu o fost o experientza prea placuta....deci io zica ca merge...pana la 190...


parerea mea e ca, conteaza si faptul cum ai intretinut masina sincer a mers tata q 180 care nu e maniac
Bmw_E30dak is offline   Reply With Quote
Old 26-04-07, 09:05   #324
BGD_NNE

Stage 5
 
BGD_NNE's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 583
Default Re: viteze maxime cu cielo

Daca cititi tot topicul vedetzi k am mai spus o data.Am mers langa un prieten care are c4 , acul meu era intre 195-200 iar la c4 indica 185 km/h....dar a doua oara nu o sa mai experimentez treaba asta .Daca gasesc pozele le pun.Parerea mea , cu cielo mai mult de 160-170 nu e un lucru bun si cred ca motivele le stiti nu tre sa le enumar si yo :P
BGD_NNE is offline   Reply With Quote
Old 26-04-07, 10:43   #325
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: viteze maxime cu cielo

Ideea e ca "viteza maxim constructiva" e cam maximul la care se poate merge in conditii de siguranta. Ca masina "poate" mai mult nu neg, dar nu mai ai nici un control asupra ei. Depinde si cat de intretinuta e masina, cum sta pe sosea.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 30-04-07, 23:30   #326
thusarix

Stock
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 4
Talking Re: viteze maxime cu cielo

0-100 km/h in 13.8 sec.....io zic ca-i bine...da sin in ce hal am ambalat motorul ala...noroc ca-i cea mai muna parte a masini....
thusarix is offline   Reply With Quote
Old 01-05-07, 03:30   #327
aXeL.ZeY
BMW Driver

Stage 5
 
aXeL.ZeY's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 379
Member of:
[DAEWOO]
Post Re: viteze maxime cu cielo

Quote:
Originally Posted by thusarix View Post
0-100 km/h in 13.8 sec.....io zic ca-i bine...da sin in ce hal am ambalat motorul ala...noroc ca-i cea mai muna parte a masini....
Motoru scoate mai bine ...pacat ca nu avem noi shiftlight sa scoatem cat poate el, la al meu(cel de 16v) in carte zice 12.3.
aXeL.ZeY is offline   Reply With Quote
Old 01-05-07, 12:36   #328
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: viteze maxime cu cielo

shiftlight e se afla pe un indicator pe care tu il setezi la turatia optima sa se aprinda, ori ca te uiti pe turometru ori ca o auzi cum se tureaza - e cam acelasi lucru (la 90cp nu prea e problema )
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 01-05-07, 13:05   #329
aXeL.ZeY
BMW Driver

Stage 5
 
aXeL.ZeY's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 379
Member of:
[DAEWOO]
Post Re: viteze maxime cu cielo

chestia e ca e mai greu sa te uiti pe turometru decat la un shifltlight care ti se aprinde in ochi...
aXeL.ZeY is offline   Reply With Quote
Old 01-05-07, 13:18   #330
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: viteze maxime cu cielo

revenind, topicul se numeste "VITEZE MAXIME CU CIELO" nu in cat timp faci suta, si daca chiar vrei shiftlight vezi ca au unii la bazar de vanzare turometru cu shitlight, e maxim 2 milioane.
NWZeu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -