Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 14-08-12, 17:31   #4951
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

O intrebare scurta.

Cum se da plafonul jos de pe un e36 sedan cu trapa electrica? E prins in cleme? De unde sa incep? Si unde gasesc vopsea sau spray de carpa sa il fac negru ? (sa il vopsesc)
__________________


~ Haters make me Famous ~
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 14-08-12, 17:51   #4952
Florian328

Stage 5
 
Florian328's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 1,071
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Budy_ View Post
O intrebare scurta.

Cum se da plafonul jos de pe un e36 sedan cu trapa electrica? E prins in cleme? De unde sa incep? Si unde gasesc vopsea sau spray de carpa sa il fac negru ? (sa il vopsesc)
incepi din spate sau din fata,dar trb sa te mai ajute cineva sa il scoti afara...desfaci parasolarele din fata si manerele de sus 3 la numar,lasi chederele de la usi in jos si chederul de la trapa apoi scoti stalpi dupa fata si ai sa vz k o sa cada singur jos
Florian328 is offline   Reply With Quote
Old 14-08-12, 17:53   #4953
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Florian328 View Post
incepi din spate sau din fata,dar trb sa te mai ajute cineva sa il scoti afara...desfaci parasolarele din fata si manerele de sus 3 la numar,lasi chederele de la usi in jos si chederul de la trapa apoi scoti stalpi dupa fata si ai sa vz k o sa cada singur jos
Am inteles.Ma poti ajuta cu un sfat de unde pot sa cumpar o vopsea sau un spray de carpa? material textil? Vreau sa il vopsesc negru ( e gri decolorat)...as incerca cu un spray normal daar imi e frica ca nu iese si il stric...
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 14-08-12, 19:05   #4954
bogdan1986

Stage 5
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 329
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Salut,imi poate spune cineva va rog de la ce poate fi zgomotul asta la ventilatie?A aparut din senin,inainte de asta fluiera in anumite trepte.Multumesc

https://www.youtube.com/watch?v=skJpx...ature=youtu.be
bogdan1986 is offline   Reply With Quote
Old 14-08-12, 20:19   #4955
Florian328

Stage 5
 
Florian328's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 1,071
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Budy_ View Post
Am inteles.Ma poti ajuta cu un sfat de unde pot sa cumpar o vopsea sau un spray de carpa? material textil? Vreau sa il vopsesc negru ( e gri decolorat)...as incerca cu un spray normal daar imi e frica ca nu iese si il stric...
Prelandez , 1 pensula , spray vopsea auto si cam atat
Florian328 is offline   Reply With Quote
Old 14-08-12, 20:21   #4956
Florian328

Stage 5
 
Florian328's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 1,071
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by bogdan1986 View Post
Salut,imi poate spune cineva va rog de la ce poate fi zgomotul asta la ventilatie?A aparut din senin,inainte de asta fluiera in anumite trepte.Multumesc

https://www.youtube.com/watch?v=skJpx...ature=youtu.be
dai jos plasticul acela de la stergatoare si vz sa nu ai pe acolo mizeria,la mn tremura tot bordul si aveam mizerie intrata acolo la motoras
Florian328 is offline   Reply With Quote
Old 14-08-12, 20:45   #4957
the_rifle

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,112
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Florian328 View Post
Prelandez , 1 pensula , spray vopsea auto si cam atat
Mai merge si cu Aricet... sau Caricet... cu prelandez sau perlandez (olandez) ori cu Flegminol Transparent sau Mucinol Verde ( rezista mai bine la caldura ) dar cel mai bine merge cu PrenAdez...

Last edited by the_rifle; 14-08-12 at 20:58.
the_rifle is offline   Reply With Quote
Old 14-08-12, 21:10   #4958
cristy_4speed

Stage 5
 
cristy_4speed's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 832
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Florian328 View Post
vz k se afla in portbagaj pe partea soferului,dai mocheta intr-o parte si o sa o gasesti acolo
salut pentru cei interesati ...statia de sunet oem la e36 cabrio se afla in spatele banchetei in partea dreapta......
am gasit-o ....am schimbato ...si akuma suna muzica in ea demential!!!!! in ciuda faptului ca e cabrio....cu un sub ..si cu toate boxele originale + statie suna incredibil de bn!!!!
o seara buna tuturor si sper ca am fost de ajutor pentru cei interesati!!!!!
__________________
[size=1]logan 1.5 DCI sold | e36 cabrio 2.0 m52 sold |laguna 2 1.9 Dci sold |audi s3 1.8t quattro 209cp stock!!!sold | audi a3 1.8t sold | e36 coupe 2.0i m50>>>Sold | e36 cabrio 2.0i m52>>>Sold | fiat stilo abarth 170cp>>>Sold
e36 coupe 1.6 m43 individual>>sold |
opel astra bertone 1.8.16v<<<
| e46 sedan 2.0 D 150+<<< family member
| >>>e36 cabrio 2.8i - 99 >>family member
cristy_4speed is offline   Reply With Quote
Old 14-08-12, 21:13   #4959
Budy_

Stage 5
 
Budy_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 2,351
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Stie careva daca jantele M3 DOUBLE SPOKE 2 ..de e36 sunt din aluminiu? Sau din ce material sunt.
Budy_ is offline   Reply With Quote
Old 15-08-12, 08:39   #4960
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Budy_ View Post
Am inteles.Ma poti ajuta cu un sfat de unde pot sa cumpar o vopsea sau un spray de carpa? material textil? Vreau sa il vopsesc negru ( e gri decolorat)...as incerca cu un spray normal daar imi e frica ca nu iese si il stric...
Eu l-am facut cu spray-ul negru mat. Am consumat 3 spray-uri pe plafon si inca 2 pt stalpi, manere, parasolare. Nu pot sa zic ca a iesit ceva iesit din comun...se face aspru materialul si trebuie sa il vopsesti uniform...altfel se vede urat.
Eu am desfacut stalpii fata, spate, laterali, am dat chederul jos de la trapa, am scos partea aceea de la plafoniera care acopera motorasul de la trapa electrica si a cazut singur...dupa care l-am indoit putin, am dat scaunele pe spate si l`am scos pe usa dreapta spate...bine..nu cred ca conteaza pe care usa il scoti) Parerea mea e sa il duci la o vopsitorie sa ti`l faca uniform ca la bani tot cam acolo iesi. Multa bafta si sa pui poze dupa
__________________
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 16-08-12, 08:05   #4961
m_c_fast

Stage 5
 
m_c_fast's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 592
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

salut...am si eu probleme cu un e36 coupe din 95....atunci cand vreau sa ridic geamurile,tin apasat pe buton ,iar geamurile[amandoua fac la fel]urca putin apoi se opreste...ca sa le urc pana sus trebuie sa tot apas pe butoane..nu anteleg de ce pt ca de coborat, coboara foarte bine,fara antreruperi....
m_c_fast is offline   Reply With Quote
Old 16-08-12, 10:15   #4962
vectra_gts

Stage 5
 
vectra_gts's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 396
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by m_c_fast View Post
salut...am si eu probleme cu un e36 coupe din 95....atunci cand vreau sa ridic geamurile,tin apasat pe buton ,iar geamurile[amandoua fac la fel]urca putin apoi se opreste...ca sa le urc pana sus trebuie sa tot apas pe butoane..nu anteleg de ce pt ca de coborat, coboara foarte bine,fara antreruperi....
http://e36bmw318is.blogspot.ro/2011/...down-in-1.html

spor la treaba
vectra_gts is offline   Reply With Quote
Old 16-08-12, 18:41   #4963
m_c_fast

Stage 5
 
m_c_fast's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 592
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

decat sa ma chinui asa [si poate nu ami iese]mai bine schimb motorasele si gata..eu credeam ca este de la modul confort...mersi mult pt ajutor
m_c_fast is offline   Reply With Quote
Old 16-08-12, 18:53   #4964
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

eu zic ca ti s a resetat modulu comfort... trebuie sa il inveti pana unde trebuie sa urce geamu... ca sa faci chestia asta inchizi si deschizi usa pana ajunge geamul sus dupa ce a ajuns sus ti 5 ~ 10 secunde butonul apasat pe ridicare (cu usa inchisa) si ar trebui sa fie totul in regula
__________________

BMW Motorsport

Tractiunea spate e la fel de periculoasa pe cat de prost, ingamfat si dornic de afirmare este soferul...
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 17-08-12, 18:38   #4965
m_c_fast

Stage 5
 
m_c_fast's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 592
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by sprinter View Post
eu zic ca ti s a resetat modulu comfort... trebuie sa il inveti pana unde trebuie sa urce geamu... ca sa faci chestia asta inchizi si deschizi usa pana ajunge geamul sus dupa ce a ajuns sus ti 5 ~ 10 secunde butonul apasat pe ridicare (cu usa inchisa) si ar trebui sa fie totul in regula
sa eu ma gandeam tot la modul...nu trebuie sa deschid usa sau sa o anchid ca sa urce geamu,..la fel face....nu urca geamu decat cativa cm apoi se opreste,si coboara putin jos....o sa incerc si ideea ta cu resetat...mersi mult pt ajutor
m_c_fast is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -