Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 17-08-12, 18:55   #4966
mihayruncanu

Stage 5
 
mihayruncanu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 609
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Buna se potrivesc lupele pe faruri care nu au avut lupe ambele sunt bosch E36 ?
mihayruncanu is offline   Reply With Quote
Old 18-08-12, 07:45   #4967
m_c_fast

Stage 5
 
m_c_fast's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 592
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by mihayruncanu View Post
Buna se potrivesc lupele pe faruri care nu au avut lupe ambele sunt bosch E36 ?
nu stiu pe ce faruri vrei sa pui lupele,dar farurile fara lupa au oglinzile dintr-o bucata,si nu prea vad cum ar iesi sa tai oglinda de la faza scurta ca sa pui lupa[nu stiu daca ai de ce sa prinzi lupa]....mai bine cumpara alte faruri
m_c_fast is offline   Reply With Quote
Old 18-08-12, 11:16   #4968
Florian328

Stage 5
 
Florian328's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 1,071
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by m_c_fast View Post
nu stiu pe ce faruri vrei sa pui lupele,dar farurile fara lupa au oglinzile dintr-o bucata,si nu prea vad cum ar iesi sa tai oglinda de la faza scurta ca sa pui lupa[nu stiu daca ai de ce sa prinzi lupa]....mai bine cumpara alte faruri
ai incercat u si nu a mers sa pui lupe intr-un far normal!?demontezi toata oglinda de la farul normal care este prinsa in sistemul de reglaj al oglindei,o dai jos si in locul ei montezi cealalta oglinda care este cu lupa si faza lunga si ai far cu lupa....eu am avut un set de zkw cu lupa si unul fara si leam schimbat carcasele ptre k cele cu lupe aveau rupte urechile de la semnal si miam facut un set de faruri bune

Last edited by Florian328; 18-08-12 at 11:24.
Florian328 is offline   Reply With Quote
Old 23-08-12, 12:30   #4969
LordCaddy

Stage 5
 
LordCaddy's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 561
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

o mica problema... nu pot sa deschid usa stanga fatza,trag de ea si nimic...doar din interior o pot deschide...la ce sa ma uit?
LordCaddy is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 08:03   #4970
sharpe

Purtator cuvant MR Craiova

Stage 5
 
sharpe's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 397
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by m_c_fast View Post
sa eu ma gandeam tot la modul...nu trebuie sa deschid usa sau sa o anchid ca sa urce geamu,..la fel face....nu urca geamu decat cativa cm apoi se opreste,si coboara putin jos....o sa incerc si ideea ta cu resetat...mersi mult pt ajutor
nu e din modulul confort, sunt inelele magnetice de pe motorase, au cazut
sharpe is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 09:30   #4971
cristy_4speed

Stage 5
 
cristy_4speed's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 832
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by sharpe View Post
nu e din modulul confort, sunt inelele magnetice de pe motorase, au cazut
salut ...cum a zis si sprinter .....tin sa ii dau dreptate ...
eu am scos borna de la baterie....si aveam geamul de la sofer coborat......si am avut aceeas problema .....am inschis si am deschis usa pana a urcat geamul sus ....am tinut apasat pe butonul de la geam 5 sec ....dupa a mers fara nici un fel de problema ...inclusv modulul de confort!
o zi buna all
__________________
[size=1]logan 1.5 DCI sold | e36 cabrio 2.0 m52 sold |laguna 2 1.9 Dci sold |audi s3 1.8t quattro 209cp stock!!!sold | audi a3 1.8t sold | e36 coupe 2.0i m50>>>Sold | e36 cabrio 2.0i m52>>>Sold | fiat stilo abarth 170cp>>>Sold
e36 coupe 1.6 m43 individual>>sold |
opel astra bertone 1.8.16v<<<
| e46 sedan 2.0 D 150+<<< family member
| >>>e36 cabrio 2.8i - 99 >>family member
cristy_4speed is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 11:30   #4972
GJ-77-WVW

Stage 5
 
GJ-77-WVW's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 443
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Salut. Am schimbat acuma cateva zile capetele de bara cu bieletele de directie si am observat k imi da ulei pe la partea din dreapta.
Caseta de directie am cumparato acuma circa 1 an de zile aproape NOUA...mai pot sa ii fac ceva?? Exista chit reparatie???
Multumesc
__________________
///M e36
GJ-77-WVW is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 11:44   #4973
sharpe

Purtator cuvant MR Craiova

Stage 5
 
sharpe's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 397
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by cristy_4speed View Post
salut ...cum a zis si sprinter .....tin sa ii dau dreptate ...
eu am scos borna de la baterie....si aveam geamul de la sofer coborat......si am avut aceeas problema .....am inschis si am deschis usa pana a urcat geamul sus ....am tinut apasat pe butonul de la geam 5 sec ....dupa a mers fara nici un fel de problema ...inclusv modulul de confort!
o zi buna all
una e sa ii iei borna, si atunci nu mai urca decat daca tii apasat butonul si o sa-si revina dupa ce duci geamul odata sus maxim odata jos maxim (il "inveti" care sunt limitele de sus si jos)
alta e sa se coboare un pic geamul cand e lasat la mijlocul cursei sa zicem si deschizi usa si sa urce cand o inchizi
problema la el e ca daca apasa pe buton sa coboare/urce geamul coboara/urca doar 2 cm si se opreste
ca sa coboare geamul trebuie sa apese repetat de cateva ori iar la fiecare apasare coboara 2-3 cm (acelasi lucru si la urcarea geamului)
problema la care te referi tu si problema lui sunt 2 diferite, daca am inteles eu bine
__________________
muČ
sharpe is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 11:52   #4974
sharpe

Purtator cuvant MR Craiova

Stage 5
 
sharpe's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 397
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by LordCaddy View Post
o mica problema... nu pot sa deschid usa stanga fatza,trag de ea si nimic...doar din interior o pot deschide...la ce sa ma uit?
probabil ti s-a belit "broasca", partea de plastic din exterior care contine si clapeta de care tragi sa deschizi, e destul de comun sa se rupa un fel de cioc de la ele
tre' sa cumperi tot agregatul ala care e prins in usa, si se schimba yala, se pune a ta ca sa se potriveasca cheia in continuare, se da fata de usa jos, o sa fie chinu dracu sa dai afara chestia care trebuie s-o schimbi din cauza macaralei da' se rezolva
atentie daca ai folie pe geamuri, cand bagi/scoti geamul sa nu-l zgarii in dubluri de tabla a usii
sharpe is offline   Reply With Quote
Old 24-08-12, 15:06   #4975
LordCaddy

Stage 5
 
LordCaddy's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 561
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by sharpe View Post
probabil ti s-a belit "broasca", partea de plastic din exterior care contine si clapeta de care tragi sa deschizi, e destul de comun sa se rupa un fel de cioc de la ele
tre' sa cumperi tot agregatul ala care e prins in usa, si se schimba yala, se pune a ta ca sa se potriveasca cheia in continuare, se da fata de usa jos, o sa fie chinu dracu sa dai afara chestia care trebuie s-o schimbi din cauza macaralei da' se rezolva
atentie daca ai folie pe geamuri, cand bagi/scoti geamul sa nu-l zgarii in dubluri de tabla a usii
ms mult!
LordCaddy is offline   Reply With Quote
Old 01-09-12, 00:21   #4976
alexxss

Stage 5
 
alexxss's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 711
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

vreau sa cumpar o suspensie reglabila low cost. ce imi recomandati?
FK Automotive
TA-Technix
JOM
Tuning Art
Raceland(nu stiu sigur daca se mai fabrica)
alexxss is offline   Reply With Quote
Old 02-09-12, 19:53   #4977
cristy_4speed

Stage 5
 
cristy_4speed's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 832
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by alexxss View Post
vreau sa cumpar o suspensie reglabila low cost. ce imi recomandati?
FK Automotive
TA-Technix
JOM
Tuning Art
Raceland(nu stiu sigur daca se mai fabrica)
salut eu am ta-technix pe masina(e36 cabrio) si sunt super multumit de ea tiinand cont de cat a costat chiar se comporta ok....mult peste asteptariile mele ........+ de asta daca tine 2 ani cat are garatie merita fiecare leutz!!!!!!
o seara buna!
cristy_4speed is offline   Reply With Quote
Old 04-09-12, 15:24   #4978
zoly_bike

Stage 3
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 90
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

salut baetii, ma interseaza daka imi poate spune cineva exact ce fel de diferential autoblocabil se poate pune pe e36 compact 318IS ??? , ce cod tre sa aiba si ce raport, carcasa mica ori mare??? etc.... are un prieten de pe un e36TDS brake, merge oare??? si se potriveste la compact diferentialu de la coupe? va multumesc
zoly_bike is offline   Reply With Quote
Old 04-09-12, 15:41   #4979
Florian328

Stage 5
 
Florian328's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 1,071
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by zoly_bike View Post
salut baetii, ma interseaza daka imi poate spune cineva exact ce fel de diferential autoblocabil se poate pune pe e36 compact 318IS ??? , ce cod tre sa aiba si ce raport, carcasa mica ori mare??? etc.... are un prieten de pe un e36TDS brake, merge oare??? si se potriveste la compact diferentialu de la coupe? va multumesc
1.8is are 3,45 carcasa mica,trb sa aiba pe placuta scris "S"de la blocant si 3,45 este raportul,prietenul tau ce motor are pe tds k sar putea sa aibe rapoarte diferite intre diesel si benzina nu stiu sigur si decat sa spun vreo prostie mai bn ma abtin,oricum 1.8is are 3,45open sau blocant
Florian328 is offline   Reply With Quote
Old 04-09-12, 17:00   #4980
zoly_bike

Stage 3
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 90
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Florian328 View Post
1.8is are 3,45 carcasa mica,trb sa aiba pe placuta scris "S"de la blocant si 3,45 este raportul,prietenul tau ce motor are pe tds k sar putea sa aibe rapoarte diferite intre diesel si benzina nu stiu sigur si decat sa spun vreo prostie mai bn ma abtin,oricum 1.8is are 3,45open sau blocant
nu stiu sigur k masina e dezmembrata de vreo 2 ani si majoritate pieselor vandute inclusiv motor, cred k era tot 1.8 dar o sa ma interesez precis,prinderile se potrivesc de la orice e36??? ms mult
zoly_bike is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -