Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 18-01-10, 11:25   #1321
gyovannniy

Stage 3
 
gyovannniy's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 121
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by sprinter View Post
Consulta o carte de fizica inainte sa vorbesti... si mai arunca un ochi pe la campionatele de motorsport, nimeni nu se da cu jante de producator pe acolo.... oare de ce? tinand cont de logica ta... daca pun o janta pe 13 ar trebui sa mearga mai repede masina ... nu?
offfffffffffff.ori nu vrei s intelegi ori nu stiu unde vrei s ajungi.dak janta e mai mare in diametru(17") atunci cauciucul o s fie mai lat la suprafata de rulare si mai mic in talon.dak janta e mai mica(15"),atunci cauciucul e mai ingust la suprafata de rulare si mai mare la talon.e aceeasi poveste.roata ramane constanta in diametru si numai in latime se modifica.fiind mai lata suprafata de rulare,automat frecarea e mai mare,intradevar total de acord cu voi ca are mai mare aderenta si ca aduce la o tinuta de drum mai buna.ce/o fi asa greu
gyovannniy is offline   Reply With Quote
Old 18-01-10, 11:49   #1322
69WRX

Stage 5
 
69WRX's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,205
Member of:
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

am intrebat si eu acum cateva zile daca stie cineva ce de ce nu imi mai merg ceasurile ? nici pe test nu se misca nu imi indica nimic bordul...macar sa stiu daca trebuie sa le schimb
__________________

Iubiţi-vă BMW-urile vechi, că altele la fel nu se mai fabrică !!!

NU exista viata dupa kitul de M de la BMW !!!
69WRX is offline   Reply With Quote
Old 18-01-10, 12:37   #1323
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Incheiati subiectul cu jantele ca sunteti paraleli cu fenomenul asta, puneti mana pe carti de fizica si discutam pe urma, exista si acel fenomen de compensare dar nu are rost sa discutam, lasati asa,voi aveti dreptate, in afara de producatorul masinii toata lumea e proasta, toti traim in copaci etc etc. o zi buna va doresc.
Si mai treziti va la realitate
Apropo... latimea cauciucului nu depinde strict de dimensiunea jantei, asta pt informatia voastra, dar ma rog acum o sa imi ziceti ca daca am pus un cauciuc mai putin lat pe o janta mai lata o sa ia fac masina ca e impotriva a ce spune producatoru
__________________

BMW Motorsport

Tractiunea spate e la fel de periculoasa pe cat de prost, ingamfat si dornic de afirmare este soferul...

Last edited by sprinter; 18-01-10 at 12:40.
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 18-01-10, 12:50   #1324
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by 69WRX View Post
am intrebat si eu acum cateva zile daca stie cineva ce de ce nu imi mai merg ceasurile ? nici pe test nu se misca nu imi indica nimic bordul...macar sa stiu daca trebuie sa le schimb
ai verificat mufele de la ele? snt bagate bine?
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 18-01-10, 18:23   #1325
sharpe

Purtator cuvant MR Craiova

Stage 5
 
sharpe's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 397
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by 69WRX View Post
am intrebat si eu acum cateva zile daca stie cineva ce de ce nu imi mai merg ceasurile ? nici pe test nu se misca nu imi indica nimic bordul...macar sa stiu daca trebuie sa le schimb
incearca alt bord,e posibil sa se fi ars asta
nu e mare jmecherie sa dai ceasurile jos,eventual ia unu imprumut de la cineva si vezi daca tre' sa dai banii pe altu'
daca nu e bordu atunci e nasol fiindca intram in instalatie sau calculator
@jm3k3rd3mik : de ce-mi bat joc de masina?
fiindca o alimentez cu un alt combustibil cu care merge?
nu e ca si cum i-as baga gazolina de-aia de ciricaie motorul de Dacie de la ea
folosesc un combustibil alternativ,mai ecologic si care a ajuns pe masini destul de rasarite
vezi,despre asta spuneam mai devreme....romanu' daca nu e fudul sau cu nasu' pe sus nu se simte bine
spune-mi te rog,ce mare jmecherie de masina ti se pare o pisica din 96?
pe care-o cumperi cu 3000 de euro si care are aproximativ 250-300k de km?
mie mi se pare o masina buna,fiabila si atat
ziceam mai sus ca daca e nevoie dau exemple
poftim :
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/se...&usedCarSeals=
si spune-mi si mie daca si astia isi bat joc de masini,care intre noi fie vorba sunt toate peste 20.000,toate mai noi de 2004 si toate peste 350 de cai
sau suntem noi mai catolici decat Papa?
ca aici asa imi da,cu virgula
spre final te rog sa-mi dai cel putin 3 motive bune pentru care imi bat eu joc de masina
documentat,motivate tehnic,ca doar esti mecanic
exemple concrete
nu doar afirmatii de genu "iti bati joc de masina"
P.S. e in Craiova Mitsu Lancer Evo 9 cu GPL pe ea,masina merge excelent si nu face fitze
plus doua Porsche Cayenne
plus altele
toate cu instalatii puse la noi,care merg fara probleme
chiar nu inteleg mitul asta cu "ai bani de bmw si n-ai de benzina"
explicati-mi-l si mie va rog
__________________
mu²

Last edited by sharpe; 18-01-10 at 18:33.
sharpe is offline   Reply With Quote
Old 18-01-10, 20:50   #1326
spanac_90

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 39
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

baieti,ajutatima si pe mine cu ceva schite cu distributia k am schimbat garnitura de chiulasa si cand am pus totu la loc si am dat cheie :tremura masina cand stai in ea la relanti si nu mai trage k inatinte si sigur nu e pusa distributia bn va rog mult care poate sa majute cu ceva sfaturi sau poze
spanac_90 is offline   Reply With Quote
Old 18-01-10, 23:29   #1327
GOGU_VL
BMW Driver

Stage 5
 
GOGU_VL's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,384
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by spanac_90 View Post
baieti,ajutatima si pe mine cu ceva schite cu distributia k am schimbat garnitura de chiulasa si cand am pus totu la loc si am dat cheie :tremura masina cand stai in ea la relanti si nu mai trage k inatinte si sigur nu e pusa distributia bn va rog mult care poate sa majute cu ceva sfaturi sau poze
Seria masinii te rog....ultimele 7 cifre din serie (ex.JB5447
GOGU_VL is offline   Reply With Quote
Old 18-01-10, 23:33   #1328
spanac_90

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 39
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

nu le stiu da pote gasesti dp datele astea 318is e36 an 92 luna 05
motor g/18-4s-1 miai fi de mare ajutor
spanac_90 is offline   Reply With Quote
Old 18-01-10, 23:53   #1329
GOGU_VL
BMW Driver

Stage 5
 
GOGU_VL's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,384
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by spanac_90 View Post
nu le stiu da pote gasesti dp datele astea 318is e36 an 92 luna 05
motor g/18-4s-1 miai fi de mare ajutor
Imi pare rau, dar numai maine te pot ajuta.....lasai laptopu' de servici in masina si masina in garaj la caldurica, dar eu uitai ca n'o am la scara, si mai si coborai degeaba
GOGU_VL is offline   Reply With Quote
Old 19-01-10, 00:11   #1330
spanac_90

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 39
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

este bine si maine ... pe la ce ora poti u nu conteaza k numa miercuri sau joi desfac iara masina k vreau sa schimb si tacheti k sunt hidraulici si astpt sa-mi trimita comanda.....mersi mult
spanac_90 is offline   Reply With Quote
Old 19-01-10, 00:13   #1331
eqilibruee

Stage 5
 
eqilibruee's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,430
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by sharpe View Post
incearca alt bord,e posibil sa se fi ars asta
nu e mare jmecherie sa dai ceasurile jos,eventual ia unu imprumut de la cineva si vezi daca tre' sa dai banii pe altu'
daca nu e bordu atunci e nasol fiindca intram in instalatie sau calculator
@jm3k3rd3mik : de ce-mi bat joc de masina?
fiindca o alimentez cu un alt combustibil cu care merge?
nu e ca si cum i-as baga gazolina de-aia de ciricaie motorul de Dacie de la ea
folosesc un combustibil alternativ,mai ecologic si care a ajuns pe masini destul de rasarite
vezi,despre asta spuneam mai devreme....romanu' daca nu e fudul sau cu nasu' pe sus nu se simte bine
spune-mi te rog,ce mare jmecherie de masina ti se pare o pisica din 96?
pe care-o cumperi cu 3000 de euro si care are aproximativ 250-300k de km?
mie mi se pare o masina buna,fiabila si atat
ziceam mai sus ca daca e nevoie dau exemple
poftim :
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/se...&usedCarSeals=
si spune-mi si mie daca si astia isi bat joc de masini,care intre noi fie vorba sunt toate peste 20.000,toate mai noi de 2004 si toate peste 350 de cai
sau suntem noi mai catolici decat Papa?
ca aici asa imi da,cu virgula
spre final te rog sa-mi dai cel putin 3 motive bune pentru care imi bat eu joc de masina
documentat,motivate tehnic,ca doar esti mecanic
exemple concrete
nu doar afirmatii de genu "iti bati joc de masina"
P.S. e in Craiova Mitsu Lancer Evo 9 cu GPL pe ea,masina merge excelent si nu face fitze
plus doua Porsche Cayenne
plus altele
toate cu instalatii puse la noi,care merg fara probleme
chiar nu inteleg mitul asta cu "ai bani de bmw si n-ai de benzina"
explicati-mi-l si mie va rog
sicer si mie mi se pare aiurea sa pui pe o masina de 40 de mii de euro gpl... sunt putini care fac asta , mai ales ca masina nu vine din fabrica cu instalatia montata pe ea! app de curiozitate a iesit vreun porsche pe poarta fabrici cu gpl? chiar nu stiu intreb doar!
eqilibruee is offline   Reply With Quote
Old 19-01-10, 21:30   #1332
passatb4

Stage 5
 
passatb4's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 371
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by eqilibruee View Post
sicer si mie mi se pare aiurea sa pui pe o masina de 40 de mii de euro gpl... sunt putini care fac asta , mai ales ca masina nu vine din fabrica cu instalatia montata pe ea! app de curiozitate a iesit vreun porsche pe poarta fabrici cu gpl? chiar nu stiu intreb doar!
iti garantez eu ca nu a iesit nici unu
iar pt ingeri astia de pe 4 tuning baieti mecanici aaa nu scuze super mecanici de rezolva tot la masina fara sa se uite
poi mai copiii aratami mie un automobil iesit pe poarta de la bmw cu gpl ........ si oare ce ulei folositi voi pe gpl a ... se pupa cu cel de benzina ia ziceti voi mecanici
nu ma luati ca domne e facut special sa mearga si pe gaz si pe benzina
pote nu stiati ca gazul e mai uscat ca benzina daca tu pui gaz pe o masina care foloseste ulei de 10 40 poi e clar nea la gaz ce ulei folosesti sa mergi si pe benzina si pe ulei
iar sprinter mama ia vezi undei centrul de greutate la o janta ce se invarte in
ia pune tu un plumb pe janta si vezi ce forta are el pe o janta de 17 si ce forta are pe una de 15 , nu cumva se muta centrul fortei mai in fata . si zici ca nu trage mai greu sau merge mai usor masina ....poi da aia de la bmw sunt prosti ma dupa tine ca u le sti mai bine decat ei ...,poi daca ala a pus jantele de 15 pe masina de 1.8 ala era prost nu a probat sa vada pe ce jante area ea performatele mai bune ....nu putea sa o scoate pe poarta cu jante de 18' ca sa nu mai dai u bani pe ele cand e vb de un 2,5 2,8 sau 3,2 mai zicem are cu ce sa le traga dupa el .....
iti dau jantel mele de pe masina si adu tu unele de 17 sa vedem care e diferenta de cate zeci de grame e
passatb4 is offline   Reply With Quote
Old 19-01-10, 22:36   #1333
sprinter
BMW Driver

Stage 5
 
sprinter's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 3,841
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Intai de toate ar trebui sa inveti cu ce se mananca o masina.
In al 2 lea rand v-ati obisnuit sa vorbiti toti pe baza a ce spune gigel de la coltz, la care va faceti masina si bineinteles gigel e cel mai bun mecanic vre o data, a reparat o bicicleta de unu singur, deci stie mecanica...
Cand pun jantele pe masina am sa te invit sa facem comparatii si eventual sa imi explici cum CENTRUL DE GREUTATE al unei jante imi afecteaza plecarea.... am dubii mari cum ca sti ce este centru de greutate si ce afecteaa el... mai ales la o janta
Aveti o mentalitate de oameni prosti si cu ea o sa si ramaneti pt ca nu sunteti in stare sa acceptati alte pareri, te invit cu cea mai mare placere sa folosesti jantele mele pe 17"
sprinter is offline   Reply With Quote
Old 19-01-10, 23:05   #1334
passatb4

Stage 5
 
passatb4's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 371
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by sprinter View Post
Intai de toate ar trebui sa inveti cu ce se mananca o masina.
In al 2 lea rand v-ati obisnuit sa vorbiti toti pe baza a ce spune gigel de la coltz, la care va faceti masina si bineinteles gigel e cel mai bun mecanic vre o data, a reparat o bicicleta de unu singur, deci stie mecanica...
Cand pun jantele pe masina am sa te invit sa facem comparatii si eventual sa imi explici cum CENTRUL DE GREUTATE al unei jante imi afecteaza plecarea.... am dubii mari cum ca sti ce este centru de greutate si ce afecteaa el... mai ales la o janta
Aveti o mentalitate de oameni prosti si cu ea o sa si ramaneti pt ca nu sunteti in stare sa acceptati alte pareri, te invit cu cea mai mare placere sa folosesti jantele mele pe 17"
chiar te rog uite facem asa iesim la o bere dupa ce se topeste zapada sau chiar si acum cu ea pe strada sa vedem si cum se comporta masina ta si cum se comporta a mea
poate nu stiai ca pe uscat si nisip jantele mai late sunt mai bune si pe ud zapada mazga jantele mai inguste sunt mai bune ..... oare jantele de 17 sunt la fel de inguste ca cele de 15 ? luam seria jantelor bmw ca ex
poate nu ma contraziceam cu tine la toate astea mai ales la jante daca stiam un nea gigel da avand in vedere ca la mine in familie sunt soferi porfesionisti ( aici ma pun si eu in fapt si sa nu aud ca domne permisul tau e luat la pistesti sau eu mai stiu cum da sa veem km facuti cu un cmion si alti cu un turism pe ori ce anotimp) si mecanici care sunt la reprezentante( nu le zic pe nume ca nu are rost )
acum intrebare pt tine care e profesia ta? inginer in ce?
cand ne intalnim iti voi da ex cate vrei si ai sa iti dai seama ca daca aia au pus jantele pe 15 ca sunt cele optime pt masina nu cele de 17 ai sa vezi si diferenta de care zici u ca performante poate sa zicem ai performate mari de tot la 402 m 5 secunde diferenta fata de cele de 15 .......sa fim realisti ca greutate le pune la cantar sa vedem greutatea
tot ce zic jantele de 17 ' ex pt masina colegului de mai sus sun doar de estetic pt a face performate tre facute mai multe la masina vb de parte mecanica si aici inchei mica mea discutie pe tema cu jantel pt comentari inportiva vizitati google si puneti intrebari acolo tot acolo veti gasi si raspunsuri
passatb4 is offline   Reply With Quote
Old 19-01-10, 23:25   #1335
69WRX

Stage 5
 
69WRX's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,205
Member of:
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

si eu sunt sofer profesionist. am A BE CE. asta ma face un mecanic mai bun ? sau ma face sa inteleg mai bine ce a facut un inginer acum 20 de ani cu niste jante ?
69WRX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -