Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 09-10-08, 00:44   #721
Klez

Stage 3
 
Klez's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 119
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Stai mama linistit ca din pacate am locuit 8 ani in bucuresti, iar la fostul job faceam de 2-3 ori pe luna bucurestiul. Si culmea, n-am vazut sa se plece chiar gramada sa n-ai loc printre ei. Tot mai ramanea ceva spatiu intre masini... ca se ingramadeau ei intre timp, e partea a doua.
Klez is offline   Reply With Quote
Old 09-10-08, 08:48   #722
bmwm5
Skoda Driver

Stage 5
 
bmwm5's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of:
[SKODA]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by Sindrom View Post
Pleaca tu in Bucuresti la o ora de varf la distanta de 2 m unu de celalalt, sa vezi ce se intampla. O sa-ti stii toti verisorii si familia enumerata intr-o injuratura. Asa e la Bucuresti, strans strans ca numai apuci sa treci intersectia.
in aia 2 metri intr-o intersectie din bucuresti incap 2 taxiuri,o duba,un jeep si daca se chinuie putin si un autobuz...
bmwm5 is offline   Reply With Quote
Old 09-10-08, 11:11   #723
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by bmwm5 View Post
in aia 2 metri intr-o intersectie din bucuresti incap 2 taxiuri,o duba,un jeep si daca se chinuie putin si un autobuz...
cea mai tare faza din tot threadu' si totodata mare dreptate ai! oricum...felicitari, n-am mai ras demult cu asa pofta
on-topic: draga sofer de dambovita, batzul ala de-l ai in stanga este pt semnalizarea schimbarii de mers; ai sa observi ca daca dai ori in jos ori in sus de el o sa ti se aprinda cate un beculetz in bord care-ti spune mai exact ce se intampla, ca sa nu te crezi in zona crepusculara! multumesc!
fasso is offline   Reply With Quote
Old 09-10-08, 12:13   #724
nr. 150

Stage 3
 
nr. 150's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 110
Member of:
[AirBrush]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Dacă tot a plouat, ar fi drăguţ să scrijelesc o chestiune: dacă e ud, nu treceţi, dragi şoferoi, cu viteză prin bălţile de pe carosabil că udaţi toată lumea de pe trotuare. Unde mai pui că unii fac asta înadins, ba chiar se mai şi întorc în scaune cu un rânjet tâmp ca să se uite în spate la ce mare grozăvie de patru clase în minus au reuşit să facă.

Asta mi-a fost adus aminte să scriu pt că: trecere de pietoni semafor roşu, lângă staţie de autobuz, şosea udă, două benzi pe sens, oameni ce stau la semafor, unii chiar pe bordură aproape pt că trotuar îngust ca un bikini, dimineaţa când merg şi copii la şcoală. Acestea condiţiile evenimentului. Trece unul cu maşina pe banda 1 razant cu trotuarul cred că avea măcar 80 la oră. Bineînţeles că a stropit pe toată lumea. Să zicem că bunul simţ al respectivului e o chestiune atrofiată la fel ca funcţia reproductivă, că de aceea încearcă sărăcuţul de el să contracareze incapacitatea prin pedala de acceleraţie, însă în condiţiile de mai sus putea oricând să-şi apară în faţă un pieton, indiferent de vârstă, indiferent dacă se grăbea sau nu să prindă autobuzul, sau se dezechilibrează de pe trotuar (nu uitaţi că pe banda 1 mergea) - nu avea timp să frâneze ori să evite impactul oricât de macho s-ar crede el că e. Gândiţi-vă impactul cu un copil grăbit la şcoală cum ar fi fost la viteza aia. Ba mai mult în încercarea din reflex de a trage de volan plus frână există probabilitatea să fi planat pe şoseauă plouată şi să se mai izbească în câţiva. Unii şoferi sunt atât de inconştienţi ori iresponsabili ori nesimţiţi (de obicei toate le găsiţi într-un singur pachet) încât nu ar avea dreptul nici măcar ca pietoni să nu meargă neînsoţiţi.
__________________
pagina FB
Aut ars, aut nihil. --- aerograf
nr. 150 is offline   Reply With Quote
Old 09-10-08, 13:10   #725
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default

Asta e chiar nesimtire curata, dar in Bucuresti deja cand ploua, stiu sa nu stau aproape de bordura cand e balta langa, pentru ca din 20 de masini 5-6 tot or sa ma faca fleasca.

Draga soferita, daca vrei de pe banda 3 sa ajungi pe banda 1 uite-te draq in oglinzi, si mai ales mergi usor daca nu ai vizibilitate, pentru ca data viitoare, s-ar putea sa nu te vad si sa te rastorn.
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.

Last edited by aleks; 13-10-08 at 12:01.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 12-10-08, 20:01   #726
nr. 150

Stage 3
 
nr. 150's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 110
Member of:
[AirBrush]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by Sindrom View Post
Draga soferita, daca vrei de pe banda 3 sa ajungi pe banda 1 uite-te draq in oglinzi, si mai ales mergi usor daca nu ai vizibilitate, pentru ca data viitoare, s-ar putea sa nu te vad si sa te rastorn.
Bag de seamă că ai vise frumoase. Şi eu mai am ceva gânduri din astea când traversează vreouna agale de parcă maşina ar **** nu ar călca.
Ş'apoi ca să ne întoarcem la otopic, dacă ar merge mai uşor după cum zici, ar blitzui-o şi claxona-o ăia din spate pt că... merge încet. (asta apropos de discuţia cea lungă de mai 'nainte)
nr. 150 is offline   Reply With Quote
Old 13-10-08, 08:32   #727
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Ce nu ai inteles?? E o strada, are 3 benzi, banda 1 e libera pentru cei care fac dreapta, toata lumea de pe banda 2 si 3 stau la semafor, ea din coloana iese brusc cu matizache al ei(d'asta am zis sa mearga usor) de pe banda 3 pe banda 1 ca sa faca la dreapta. Eu avand banda libera, ajunsesem pe la 50km/h si acceleram, asta pana s-o vad. Acum ai inteles.
Apropo de ce ai zis tu, daca merge pe banda a-2-a cred si eu ca o claxoneaza.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 13-10-08, 09:54   #728
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Draga soferule de Rover 75, daca vezi ca incetinesc fiindca autobuzul din fata mea opreste in statie, ocoleste-ne pe banda din mijloc, nu incepe sa injuri ca un cocalar cu pretentii de gentleman britanic. Data trecuta doar te-am avertizat, cand te voi intalni in viitorul apropiat ma voi gandi ca am Casco si nu mai ezit

E valabil si pentru tine, prietene cu Ford Focus - daca plec de la semafor pe banda mea, in ritmul traficului, n-am nici un motiv sa-mi risc masina numai fiindca ma ameninti ca intri in usa mea din spate. Si insultele tale nu ma conving de contrariu

Amandoi stiti, dupa semnatura, ce masina am si deci unde ne-am intalnit, daca ati citit mesajul.

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 13-10-08, 13:01   #729
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
chestia asta tine mai mult de bun simt, decat de rugulile de circulatie! sa-mi expun si eu parerea: daca merg pe banda 2 cu o viteza, sa zicem , de 50-60 km/h, iar in spatele meu apare unu care intr-adevar se grabeste mult mai mult ca mine, iar in acest timp imi mai da si un flash, ma dau frumos la o parte pe banda 1, ii fac loc, fara sa ma intereseze pe mine viteza cu care merge el, daca e legala sau nu, pt ca nu lucrez pe post de radar sau mai ales pe post de gabor si, in niciun caz nu ma intereseaza pe mine despre viata, masina sau permisul lui! e treaba lui, se grabeste, cu totii ne grabim in anumite momente si trebuie sa invatzam sa ne punem si noi in locul altuia in anumite ipostaze! prin faptul ca tu nu vrei sa te dai la o parte de pe acea banda doar pt ca te crezi un "smeker de cartier", sau ca nu vrei sa-ti rupi cazanul in doua prin gropile de pe banda nr.1 nu dai dovada decat de o proasta crestere si lipsa celor 7 ani de acasa, cand ai fost invatzat sa respecti si la randul tau vei fi respectat!

Prietene , nu sunt smeker de cartier si n-am nici 'cazan' sa-l rup prin gropi. Vad ca realitatea ta e un pic cam distorsionata , cel care merge legal e smeker iar cei care merg ca schumacher baieti buni. In orice caz nu intru in polemici,ti s-a demonstrat in posturile anterioare ca nu e asa cum crezi tu. Insa te-as ruga sa vorbesti mai frumos,mai ales ca nu ma cunosti ,nu m-ai intalnit niciodata in trafic si nici ******
===============
si nici nu ne jignim inutil, ca nu castiga nimeni nimic de aici-aleks
__________________
Drifting with the wind..

Last edited by aleks; 13-10-08 at 17:49.
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 13-10-08, 22:07   #730
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

multumesc aleks ca l-ai cenzurat pe cetateanul de mai sus care se crede "prietenul" meu si are impresia ca am terminat liceul impreuna!mi se pare mie ca pot sa ma exprim cum vreau , in limita bunului simt, atata timp cat post-ul acela al meu nu-ti continea numele! incearca sa nu te mai ataci si ai sa vezi ca putem trai in armonie
on-topic: draga sofer care circuli noaptea pe un drum cu maxima vizibilitate, cu proiectoarele de ceatza aprinse: data viitoare cand o sa mai primesti o faza lunga si doua Hella in bot sa nu te miri de ce! proiectoarele se folosesc pe timp de ceatza, pe timp de ploaie sau pe alte conditii nefavorabile!

Last edited by fasso; 13-10-08 at 22:10.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 14-10-08, 01:02   #731
crs_TDI

Stage 4
 
crs_TDI's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 207
Member of:
[SKODA]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
on-topic: draga sofer care circuli noaptea pe un drum cu maxima vizibilitate, cu proiectoarele de ceatza aprinse: data viitoare cand o sa mai primesti o faza lunga si doua Hella in bot sa nu te miri de ce! proiectoarele se folosesc pe timp de ceatza, pe timp de ploaie sau pe alte conditii nefavorabile!
SUBSCRIU! Urasc oamenii astia, in principal Loganisti.
Si... in caz ca nu era de ajuns mai aprind si stopul de ceata!!!
crs_TDI is offline   Reply With Quote
Old 14-10-08, 09:02   #732
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Eu nu inteleg de unde pana unde s-a ajuns sa se circule non-stop cu proiectoarele de ceata aprinse. Cine e cretinul care a lansat moda? De altfel, un proiector reglat prost (sau bara lovita) poate orbi la fel ca faza lunga!
Pai daca va dau flashuri, inseamna ca orbiti pe cineva.

Si alta chestie: MATIZ are alte faruri, din constructie par setate pe faza lunga. Daca imi dai flash sa sting faza lunga (cica), iar eu iti dau flashuri sa iti demonstrez ca sunt pe faza scurta, de ce esti cocalar prost si imi lasi faza lunga in ochi pana treci de mine?
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 14-10-08, 09:19   #733
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by crs_TDI View Post
SUBSCRIU! Urasc oamenii astia, in principal Loganisti.
Si... in caz ca nu era de ajuns mai aprind si stopul de ceata!!!
L-am intrebat pe unu de ce tine proiectoarele aprinse la Logan. Daca ghiceste cineva ii dau o damigeana de vin, dar nu cred ca o sa ghiciti.
Auziti cica ii incalzeste oglinzile, daca merge cu proiectoarele aprinse.
Eu nici nu stiu daca la 308 merg proiectoarele, ca le-am aprins decat odata cand a dat o ploaie de numai vedeam nici la 1 m.


Mustang, matizu este mai inaltuta, le pui sa bata sa vezi si tu ceva, o sa ii vina omului in ochi. Dar oare ce sa mai zicem de suv-urile, care dupa ce sa sunt inalte, bat direct in oglinda retrovizoare, mai aprind si proiectoarele.
Draga soferule cu xenon in proiectoare, stim ca vrei sa te lauzi, poti doar sa scrii un banner pe masina, nu trebuie sa le si aprinzi, oricum esti cel mai tare.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 14-10-08, 09:30   #734
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Eu totusi, imi setez farurile sa bata relativ mai jos. Stii cum e cu ajustarea farurilor, stau mereu pe 2 (0-2).
Cand sunt pe 2 nu se vaita lumea. Cand le pun pe 0, numai poze mi se fac.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 14-10-08, 09:32   #735
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Da da cu 2 mergi in oras, eu afara nu vad nimic, merg ca chioru daca nu le ridic.
Sindrom is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -