Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

View Poll Results: Esti de acord cu inmatricularea masinilor pe Bulgaria?
DA 631 78.39%
NU 174 21.61%
Voters: 805. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 18-04-11, 08:15   #226
bitch

Stage 3
 
bitch's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 93
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

De acord !
bitch is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 15:07   #227
andrey963

Stock
 
andrey963's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 2
Smile Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Salut baieti.Sunt nou pe forum.
andrey963 is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 16:44   #228
Ironbar

Stage 3
 
Ironbar's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 156
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by negru_yo View Post
Romania are nevoie de tineri realisti,cu caracter,nu de omniprezentii "smecheri" fara o boaba in cap,cu gura mai mare decat "iubita" de pe centura.

Inmatriculati-va fratilor masinile pe ce tari vreti voi,bulgaria,ungaria,bosnia,china,india...numai sa nu va lasati furati de gunoaiele de oameni pe care ii votam! Gata,m-am descarcat..

Zici foarte bine !

Desi nu am avut niciodata masina inmatriculata in BG, sunt total de acord cu acestea atunci cand vezi ca toti banii tai dati pe taxe, roviniete, accize, taxe in carburant, inmatriculari in loc sa se duca in crearea de spatii verzi, repararea drumurilor, dezvoltarea infrastructurii rutiere, acestia se duc in complet alte parti.



Offtopic: Si cand te gandesti ca unii au murit in razboaie pentru tara asta ..... pacat.

Last edited by Ironbar; 18-04-11 at 16:55.
Ironbar is offline   Reply With Quote
Old 19-04-11, 17:14   #229
ionutzmi

Stage 5
 
ionutzmi's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,847
Member of:
[Opel]
[SKODA]
[MERCEDES]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

subscriu spuselor lui negru_yo !
are perfecta dreptate
ionutzmi is offline   Reply With Quote
Old 20-04-11, 00:54   #230
miga

Stage 1
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 10
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

ai perfecta dreptate!!!!!!!!!!si eu sunt de acord perfect cu tine!!!!lasa prostii sa vb!!!!!
miga is offline   Reply With Quote
Old 20-04-11, 01:32   #231
negru_yo

Stage 2
 
negru_yo's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 28
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by CT-96-GML View Post
Te risti sa faci un ITP odata cu mine?,cat despre masini din tata in fiu,tu nici nu stii ce inseamna asta,si nu mai vorbi la general,ca toate "bulgaroaicele"au acte in regula,pentru ca daca erai atent la ce am scris mai sus,intelegeai ceva,iar cat despre 100 de cai.iti exemplific ceva,pana acum 3 ani am avut un gti,chiar de 110,acum am o kia de 97 de cai si Dacia de colectie,care nu e mostenita,este doar de mers la servici si acasa,iar tu ca sa interzici ceva,zic sa mai cresti,ca deabia ai votat de doua ori

Cel mai mult ma revolta,ca am Dacia pusa la punct,voi plati mereu "atentii"controalelor RAR,pentru noxe,(ca noxele la Dacii,n-au iesit nici cand erau noi ),iar unele inscrise in BG,au 10 m de fum dupa ele si......asta e,asta ma nemultumeste,nu ca ma depaseste un BMW,MECEDES,AUDI samd.
P.S. Las-o mai moale,ca daca te aprinzi asa de usor si la volan......nu se stie,indiferent cate airbag-uri are "bulgaroaica"ta.Iti doresc sa o stapanesti sanatos!si sa nu ai niciun eveniment neplacut
Am 23 de ani si observ ca uneori parca am "imbatranit inainte de timp"...Vad ca aveti 43 si ganditi ca un pusti invidios de 16... Nu pot sa-mi dau seama de ce lumea nu vede adevarata problema,ca nu masinile inmatriculate pe bg sunt problema...ele sunt doar o urmare a bataii de joc din Romania. E adevarat ca daca nu se punea taxa asta se umplea romania de masini vechi,dar asta este tara in care traim! Asta este situatia reala din tara noastra,nu ne permitem masini noi(si nu suntem singurii,credeti ca nemtii nu cumpara masini la mana a 2-a?). Guvernul Romaniei profita cat se poate de mult de PROSTIA noastra si ne fura pe fata. De ce sa impui unui cetatean sa plateasca o taxa care valoreaza dublu decat rabla lui(sa stiti ca unii fac rate ca sa cumpere greu etichetatele "rable" pe care dvs le criticati),cand poti sa il ajuti sa isi cumpere o masina noua...nu neaparat in mod direct. Noi nu avem locuri de munca si suntem o tara de someri si de saraci cu un salariu mediu de 150 euro si guvernantii nostrii au pretentia sa ne cumparam masini noi! SA STITI DOMNULE DE 43 de ani, ca nu toti romanii se gandesc ca masina lor polueaza,ei se gandesc cum sa faca o afacere cat mai buna si cum sa iasa cat mai ieftin ca sa aiba cum sa le cumpere si la copii cate o "acadea",daca intelegeti ce vreau sa zic...Cunosc oameni care fac 5000 de kilometrii intr-un an,folosesc masina doar cand pleaca la tara,sau de 1 mai la un gratar...DECI,acest gen de roman,nu are nevoie de un logan nou la 5000 de euro si din pacate sunt tot mai multi,astfel de oameni! IMI PARE RAU CA M-AM NASCUT IN ROMANIA,imi pare rau ca vad oameni la varste respectabile care habar nu au pe ce lume traiesc si nu vad realitatea din jurul lor,IMI PARE RAU SI MOR CAND MA GANDESC CA COPIII MEI O SA TRAIASCA TOT IN ACEEASI MIZERIE...RESPECT!

Last edited by negru_yo; 20-04-11 at 01:35.
negru_yo is offline   Reply With Quote
Old 26-04-11, 13:10   #232
nicholas

Stage 4
 
nicholas's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 291
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Nu trebuia sa fie pusa o taxa atat de mare chiar si pentru masinile euro 3 sau euro 4. Daca ai una non-euro atunci da, chiar trebuie sa platesti mult pentru ca panarama ta de masina polueaza enorm. Dar cum sa dai cateva mii de auro de exemplu pentru un Audi A4 2.0 TDI din 2005? Atunci chiar nu se merita. Sau pentru un Astra din 2003 tot cu motor de 2L. Aici chiar se exagereaza. In plus, ministrul mediului, bineinteles un ungur ("felicitari" lui Basescu pentru asta) a ramas la aceeasi expresie: Cine polueaza plateste!
nicholas is offline   Reply With Quote
Old 29-04-11, 05:50   #233
ionutzmi

Stage 5
 
ionutzmi's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,847
Member of:
[Opel]
[SKODA]
[MERCEDES]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Eu sint la a 7-a masina pe bulgaria ! La fiecare am avut procura cu toate drepturile asupra masinii: vanzare , demzmembrare , sa iau bani de la firma de asigurari, sa o conduc in orice tara , sa-i platesc taxele ,sa o radiez, sa o reinmatriculez in alta tara ...deci tot !
La nici una nu am avut probleme cu politia romaneasca .
ionutzmi is offline   Reply With Quote
Old 15-06-11, 10:49   #234
Alex.faith

Stock
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 2
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Eu unu nu sunt de acord cu inmatricularea e bulgaria. Sa va spun un caz real : un om a cumparat un audi q7 si l-a inscris pe bulgaria. Toate bune si frumoasa pana in ziua in care bulgarul a venit cu politia sa ii ridice masina. Bulgarul a declarat politistilor ca acesta ii era prieten de familie si i-a facut imputernicire pentru a circula cu masina.... Deci dupa parerea mea eu nu mi-as inscrie masina pe Bulgaria.
P.S. Am mai auzit ca iti poate pune masina gaj pe diverse imprumuturi bancare etc
Alex.faith is offline   Reply With Quote
Old 15-06-11, 12:04   #235
gambling_addicted

Stock
 
gambling_addicted's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 3
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Sunt firme specializate care cu asta se ocupa, cu inmatricularile, ei din asta castiga, si bani buni, deci nu au nevoie sa faca porcarii.

In al doilea rand un Q7 de exemplu nu se merita sa-l inmatriculezi pe Bulgaria, il iei din Germania si il tii cu numere de tzoll, te costa mult mai putin decat inmatricularea in Romania de exemplu.

Masini pana in 5000 de euro la care taxa se apropie de valoarea masinii se merita sa le inmatriculezi pe Bulgaria.

Si da sunt pro inmatriculari pe Bulgaria, daca statul roman e nesimtit si vrea sa ia si pielea de pe noi se alege cu praful de pe toba.
gambling_addicted is offline   Reply With Quote
Old 15-06-11, 12:12   #236
ionutzmi

Stage 5
 
ionutzmi's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,847
Member of:
[Opel]
[SKODA]
[MERCEDES]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Alex.faith vitezi dastea ca tine care si fac cont doar ca sa fie inpotriva cunosc destui ... ca nai tu incredere nu ti lua tu (pastreazati opiniile pt tine) nu mai veni cu povesti...
EU inscriu masini pe bulgaria de 2ani, imi fac veacu la poltia inmatriculari Ruse 3-4zile pe saptamana si nam auzit /vazut astel de cazuri !
ionutzmi is offline   Reply With Quote
Old 17-06-11, 15:08   #237
Alex.faith

Stock
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 2
Thumbs down Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

ionutz...de acord cu tine si cu restu de pe aici..nu sunt nici viteaz si nici impotriva cu voi eu am parerea mea si gata...mi-am spus punctul de vedere si cam atat. Stima lu Gambling ca omu stie sa vb si stie sa explice nu ca tine care tu insuti te dai viteaz si intelept..cu atat mai putin ma intereseaza de ce faci tu si de cate masini inscrii tu... Si eu sunt sofer si eu am massini si nu ma mai laud ca tine..cu toate ca este exagerata taxa pe care o percepe statul roman si "ne jupoaie pielea dupa noi" eu tot adeptul ca masina sa fie pe Romania sunt.. E strict parerea mea personala.. Si in incheiere nu sunt un fraerica geamantan care isi face cont pe nus ce x site doar de a se afirma si de a fi impotriva tuturor ci sunt acel baiat,om,tovaras,prieten caruia ii place sa discute liber si sa asculte parerile altora chiar daca sunt pro sau contra...Si da faza cu q i s-a intamplat unui tigan prost din vrancea

Last edited by Alex.faith; 17-06-11 at 15:11.
Alex.faith is offline   Reply With Quote
Old 26-06-11, 14:39   #238
CT30RbT

Stage 1
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 15
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

daca statu roman nu stie cum sa faca bani, sa faca bulgarii
CT30RbT is offline   Reply With Quote
Old 26-06-11, 16:09   #239
ionutzmi

Stage 5
 
ionutzmi's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,847
Member of:
[Opel]
[SKODA]
[MERCEDES]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

INMATRICULEZ Auto BG persoana fizica bulgara -450euro ,
INMARTICULEZ Auto BG pe FIRMA -500euro ,
INMARTICULEZ Auto BG pe Roman (rezidenta)-550Euro
REINNOIRE Asigurare,Carte Verde,ITP / 1An - 170-200euro ,
Telefon : 0763646797
ionutzmi is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 10:44   #240
denisVirusel

Stage 1
 
denisVirusel's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 22
Default Re: da pt: cata-golf

Quote:
Originally Posted by miga View Post
itp-ul la bulgari se face la un an,aici la bucuresti sunt baieti care se ocupa cu asa ceva,adik la dai banul si iti aduce itp-ul si cartea verde acasa,nu stiu daca si asigurarea?k nu am facut pana acum actele niciodata pt-ca nu am implinit anul cu ea.oricum iti zic frateste.e smecherie cu masinile inmatriculate {pe bune}pe bulgaria.te doare fix in banana de impozite si alte taxe hotesti si exagerate.spunea cineva inainte sa imi iau k "domne nu iti lua k o sa te opreasca intr-una polita"...prostii!!!bine acum daca umblii cu cazan daramat din 1900 toamna atins peste tot si murdar si eventual cu parbrizul fisurat si un bec ars.....logic nu?k te trage pe dreapta si te ia la verificat.dar cand masina mea {in cazul meu} arata ingrijita,vopseaua straluceste k noua pe ea,ce m.... lor sa-mai zica!cand ford facea mondeo2 in '99,cu piele,clima,scaune electrice,abs,srs,pilot automat,oglinzi el.incalzite,etc,etc,etc, romanii scoateau:dacia 1310 pe injectie {zambetul lui iliescu cum se spune in popor} a...da stai k aia pe injectie au scoso in 2000....he,he,he.pai cum as putea eu sa mai fiu patriot cand tara asta a fost mereu pe ultimile locuri in toate domeniile,mai putin in domeniul ecscrocheriei si hotiei la care am fost mereu pe primelel locuri,si muuuuuult timp de acum incolo lucrurile vor ramane la fel.va pup pe toti si haide-ti sa ii mai fentam si noi pe ei sa le aratam ca si noi putem face smecherii.nu numai ei.
Mare dreptate ai frate
denisVirusel is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -