Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

View Poll Results: Esti de acord cu inmatricularea masinilor pe Bulgaria?
DA 631 78.39%
NU 174 21.61%
Voters: 805. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 09-02-11, 08:14   #211
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

As vrea sa stiu si eu 2 chestii:

1) La o masina inscrisa pe bulgaria, daca vreau sa o inscriu pe Romania, ce trebuie sa fac? Am nevoie de bulgarul pe care a fost inscrisa masina? Ca sa inscrii o masina in .ro ai nevoie de certificatul de radiere, deci trebuie radiata din Bulgaria, cum obtin acel certificat?

2) Daca vreau sa vand masina, cel care o cumpara de la mine trebuie sa mearga cu o procura la procura pe care o am eu de la bulgar? Sau cum? Si cat e de legal? Iarasi, daca acea persoana vrea sa o vanda, cum procedeaza?
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.

Last edited by a3ds; 09-02-11 at 08:19.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 09-02-11, 13:45   #212
cata_golf

Stage 5
 
cata_golf's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 963
Member of:
[VW]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by miga View Post
pt.cata-golf altul.........de ce e mai frate mai frumos sa ai masina pe romania k sa iti pui la nr: Dan,GEO,VAS,GHE........ETC,ETC pai gandeste-te k pt.3 litere platesti cateva mii de euro,vb de masinile mai vechii de 10 ani,cat de frumos ti se pare dupaia dupa ce ai inmatriculat-o si constati k taxa e aproape cat masina????ps:am avut si eu golf3 si rosu pe deasupra la fel k al tau din poza,al meu era gti ala full cu clima {in fine k dupaia zici k ma laud} si era inscris aici,si......ce am rezolvat,ce am castigat????iti zic eu radare peste radare trimise acasa {amenzi},impozite,taxe aiurea,am vandut-o ca am avut unele probleme cu ea cu 2000 de euro si m-am dus la vecini si mi-am luat un ford modeo din 1999,ghia {extra full},1,8 td,de rupe f.multe masini inmatriculate in romanica noastra draga.atata timp cat masinuta mea este in regula cu toate actele bulgaresti,ma doare fix in rozeta de ce numere are,si dupa ce ma plictisesc de ea o sa ma duc tot la ei sa mai pun ceva peste si iau alta mai buna.k asa a ramas vb.cu bulgarul. va pup pe toti!
ai dreptate in ceea ce ai zis si daca vrei sa sti am votatat ca sunt de acord cu taxa.Acuma mi se pare o problema care nu stiu sigur daca e adevaata de exemplu itp-ul la masina este valabil 2 ani iar pt cineva ca mine care locuieste la 1000 km de bulgaria ar fi cam nasol de mers odata la 2 ani pana in BG,acuma nu stiu daca se poate face si altfel.Masina din avatar este un golf 3 din 1993 1.9 diesel care a fost inmatriculata pe romania in iulie 2008 si s-a platit o taxa foarte mica adica 300 de euro acuma la aceeasi masina taxa e vreo 2500 de euro deci daca o imatriculezi pe romania trebuie sa fi cu capul....
__________________
Vw Golf mk2 1.6TD 70 CP 1991.
Vw Golf mk3 1.9D 64 CP 1993.
cata_golf is offline   Reply With Quote
Old 11-02-11, 02:05   #213
Termopan
Banned

Stage 1
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 12
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Sincer baieti ..akuma ca am citit 10 pagini de pro si contra ..cred ca ramane un singur lucru de facut ..sa-mi vand opel vectra-ul cu 2000 si ceva euro ..sa imi cumpar un bmw 525 sau seria 7 de prin 92-93 o bijuterie de masinutza pe motorina ..si sa ma duc sa o bag pe bulgaria ..cu motor 5000 cat are nu conteaza ..pt ca in halu asta nu se mai poate si vb unuia ..cand bmw faceau masini euro 2 si te urcai in ele si ziceai ca esti in avion la cate optiuni aveau si de asemenea ce putere dezvolta motoarele alea si ce stabile sunt pe sosea ..noi ne chinuiam sa scoatem dacia 1310 cu clante noi adik trageai de ele nu mai apasai pe buton si cu bord nou ..atata era singura diferenta ..ah da si cacaturile alea de faururi pe fata difera ..pana si akuma nu am reusit sa facem o masina cum trebuie ..loganu e un jaf ..noi facem logan si il dadeam la 15000 euro nou ..pai la bani aia iti iei audi / bmw / vw / pana si porche draq ! FUCK THE GOVERMENT >>BORN IN THE WRONG FUCKING COUNTRY
Termopan is offline   Reply With Quote
Old 11-02-11, 02:40   #214
miga

Stage 1
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 10
Talking Re: da pt: cata-golf

itp-ul la bulgari se face la un an,aici la bucuresti sunt baieti care se ocupa cu asa ceva,adik la dai banul si iti aduce itp-ul si cartea verde acasa,nu stiu daca si asigurarea?k nu am facut pana acum actele niciodata pt-ca nu am implinit anul cu ea.oricum iti zic frateste.e smecherie cu masinile inmatriculate {pe bune}pe bulgaria.te doare fix in banana de impozite si alte taxe hotesti si exagerate.spunea cineva inainte sa imi iau k "domne nu iti lua k o sa te opreasca intr-una polita"...prostii!!!bine acum daca umblii cu cazan daramat din 1900 toamna atins peste tot si murdar si eventual cu parbrizul fisurat si un bec ars.....logic nu?k te trage pe dreapta si te ia la verificat.dar cand masina mea {in cazul meu} arata ingrijita,vopseaua straluceste k noua pe ea,ce m.... lor sa-mai zica!cand ford facea mondeo2 in '99,cu piele,clima,scaune electrice,abs,srs,pilot automat,oglinzi el.incalzite,etc,etc,etc, romanii scoateau:dacia 1310 pe injectie {zambetul lui iliescu cum se spune in popor} a...da stai k aia pe injectie au scoso in 2000....he,he,he.pai cum as putea eu sa mai fiu patriot cand tara asta a fost mereu pe ultimile locuri in toate domeniile,mai putin in domeniul ecscrocheriei si hotiei la care am fost mereu pe primelel locuri,si muuuuuult timp de acum incolo lucrurile vor ramane la fel.va pup pe toti si haide-ti sa ii mai fentam si noi pe ei sa le aratam ca si noi putem face smecherii.nu numai ei.

Last edited by miga; 11-02-11 at 02:44.
miga is offline   Reply With Quote
Old 11-02-11, 02:57   #215
miga

Stage 1
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 10
Cool Re: pt a3ds

esti in romania....se rezolva si cu procura si cu toate actele,eu mi-am pierdut procura si intr-o sapt mi-a facut cineva alta.la fel probabil procedezi si in cazul in care o vinzi.iar in leg cu inmatriculatul pe romania nu stiu cum se procedeaza k nu m-a intresat k nu are nici un rost dupe parerea mea sa inscrii o masina pe romania de dragul de a scrie ''gogu'' in talon si a avea la numar b-nustiu cat-dan,geo,vas,etc etc.
miga is offline   Reply With Quote
Old 11-02-11, 19:31   #216
bobby9635
Opel Driver

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 59
Member of:
[Opel]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

http://www.libertatea.ro/stire/foto-...rn-322056.html --no comment
bobby9635 is offline   Reply With Quote
Old 11-02-11, 23:08   #217
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Romania este ultima tara condusa de ultimii oameni. Sunt multi oameni la tara, agricultori, care au Aro, in general motoare diesel de capacitate 3200cmc. Stiti cat este impozitul anual la un asemenea motor? Peste 1000 de euro. La o masina care valoreaza nici 500. Deh, luxul se plateste, nu? Fmm Basescu si Boc, reformatorii pizdii.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 31-03-11, 08:00   #218
hlaus

Stock
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 8
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

PRO - Bulgaria
in caz ca'ti avariezi grav automobilul si nu mai poate circula cum faci cu masina si in caz mai grav cu pagubele produse celorlalti? cat timp astepti sa'ti fie reparata si trebuie sa te duci in bulgaria la service ? cum functioneaza?
hlaus is offline   Reply With Quote
Old 31-03-11, 08:49   #219
ionutzmi

Stage 5
 
ionutzmi's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,847
Member of:
[Opel]
[SKODA]
[MERCEDES]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

pt daune va adresati pe vasile lascar la BAAR (biroul asigurarilor auto din romania) auto insdcrise BG au asigurare carte verde valabila in RO.
ionutzmi is offline   Reply With Quote
Old 31-03-11, 14:20   #220
Termopan
Banned

Stage 1
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 12
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

revin cu un post dupa 1 luna si ceva am reusit sa-mi schimb vectra b-ul de pe benzina pe motorina ..cu unu ce avea actele de franta ! am fost in dobrich pe rampa cu masina am inmatriculato si pot sa zic ca toate actele sunt in regula ..faci rovignieta si esti ok ! tin sa mentionez ca 450 euro o sa platiti doar la prima masina pt ca nu stiti cum sta treaba dar daca o vindeti dupa si luati alta neinmatriculata pur si simplu luati nr de telefon a persoanei care v-a inmatriculato data trecuta de obicei se face de cate 1 roman care are 5-6 prieteni bulgari ..el zice ce si cum bulgarii o inscriu mergi la notariat si s-a rezolvat cu acte / procura tot ! 450 = 100 euro rampa - 350 euro inmatricularea / itp / carte verde / asigurare /si "painea" celor ce ti-o fac" daca o duci tu singur si te mai cunosc si oamenii poate o scoti la 300-280 asa pana nu se scumpesc si la astia impozitele ;
Termopan is offline   Reply With Quote
Old 31-03-11, 14:45   #221
cipi_SKG

Stage 5
 
cipi_SKG's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 320
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by Termopan View Post
asa pana nu se scumpesc si la astia impozitele
nu cred ca se scumpesc impozitele la astia ..am auzit ca salariul de baza este undeva pe la 200 de euro ... ca la noi ? dar e mai greu la ei ca la noi..saracie mare si la ei ... :-j
cipi_SKG is offline   Reply With Quote
Old 01-04-11, 12:43   #222
yoi

Stage 2
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 33
Member of:
[PORSCHE]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

cazul meu... cumpar o masina din anii '80 pt ca sunt pasionat, ma puteti arata cu degetul - ma doare-n cei 9000 eur de T.P.I in tara - fireste ca nu o s-o gasesc in romania ca aici ploua cu "prostie" si o s-o aduc din vest, unde oamenii sunt in viata, nu doar "traiesc", in plus mi se pare normal ca o tara ca germania care a reinventat automobilul de 7 ori sa tina stafeta la capitolul vanzari sh. au muncit sa-si faca drumuri bune si fabrici pe masura, iar noi (romanii cei "puternici")... ii alungam ca n-avem nevoie de "rablele" lor.


visele se pot implini daca stii unde sa privesti, iar noi, majoritatea, stim ce sa facem fara sa fim condusi
yoi is offline   Reply With Quote
Old 02-04-11, 00:19   #223
pacaliciosu

Stage 2
 
Join Date: May 2010
Posts: 37
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Mai fratilor....de cand am inmatriculat-o pe bulgaria....parca consuma si mai putina motorina.....au bagat astia ceva in numere.....cu siguranta....
pacaliciosu is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 00:49   #224
negru_yo

Stage 2
 
negru_yo's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 28
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by diclatu View Post
Degeaba va bucurati ca aveti masina.....masina cu numere bulgaresti. Cocalarie pe fata. Demonstrati celorlalti ca nu aveti bani de masina si v-ati cumparat o ruina in care au transpirat altii ani sau zeci de ani , o coaja ajunsa la cimitirul de masini,un fier pe care-l cumperi la pret de telefon mobil. O panarama ce nu va trece NICIODATA inspectiile tehnice.
Ba,tu gandesti ca un copil de 12 ani...mi-e rusine cu "oameni" ca tine. Eu am masina pe bg...am locuit in Italia o vreme si am cumparat un e39 de la o matusa,l-am tinut 3 ani acolo iar cand am venit in tara am fost nevoit sa o inmatriculez...de ce sa le dau lor 3500 de euro? Ca sa scrie la numar CT 99 PLM? ma pis pe ele de numere de romania,sunt banii mei si sunt munciti de mine! si nu am degand sa-i arunc aiurea in stanga si in dreapta...
Aaa,sa-ti mai spun o chestie...masina merge la fel si cu numere bulgaresti ! Asa ca mai gaseste o scuza(gen alimentat sau spalat masina) ca sa-ti dea si tie tactu' masina,sa te alinti putin prin oras.
negru_yo is offline   Reply With Quote
Old 18-04-11, 01:18   #225
negru_yo

Stage 2
 
negru_yo's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 28
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

CONSIDER MASINILE CU NUMERE DE BG O FORMA DE PROTEST IMPOTRIVA TAXEI AUTO! daca as avea inca 10 masini de acum incolo,tot pe BG le-as inmatricula! E DREPT ca sunt multe rable inmatriculare pe BG,dar sa nu uitam ca sunt poate de 20 de ori mai multe pe Romania...Apropos de taxe...de cand s-a bagat rovinieta,a vazut cineva vreo schimbare privind starea drumurilor? nu cred...asa si cu taxa de poluare,se planteaza un pom si se defriseaza o padure. Sa nu uitam ca suntem prostiti si furati la maxim si n-o sa avem niciodata vreo sansa daca nu ne schimbam noi,tinerii! Dovada,platim rovinieta(taxa de drum) iar de fiecare data cand alimentam platim dinou aceeasi taxa "ascunsa" in pretul combustibililor. Daca eram pasionat de macadam,iubeam drumurile din Romania!
Romania are nevoie de tineri realisti,cu caracter,nu de omniprezentii "smecheri" fara o boaba in cap,cu gura mai mare decat "iubita" de pe centura.

Inmatriculati-va fratilor masinile pe ce tari vreti voi,bulgaria,ungaria,bosnia,china,india...numai sa nu va lasati furati de gunoaiele de oameni pe care ii votam! Gata,m-am descarcat..

Last edited by negru_yo; 18-04-11 at 01:21.
negru_yo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -