Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 14-04-09, 20:45   #46
Kruger.
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
Kruger.'s Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 929
Member of:
[4 Speed Squad]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Am inteles, multumesc.
Kruger. is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 20:46   #47
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Oldtimer in Ro, presupune un model de automobil, scos din productie de minim 30 ani, stare originala, vorbesc in cunostinta de cauza, sunt primul proprietar de vehicul istoric ATESTAT din judetul Timis(Opel Kapitan 1962 6IL).
Deci modelul respectiv, trebuie sa nu se mai fi fabricat de cel putin 30 ani, MODELUL, nu masina daca are minim 30 ani e Oldtimer
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 21:16   #48
Kruger.
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
Kruger.'s Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 929
Member of:
[4 Speed Squad]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Deci la noi au ei grija sa nu fie ))). Mi-e greata ))))
Kruger. is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 21:19   #49
catalliin

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 180
Default Re: Masini Americane in Romania?

spune-mi si mie Florine cum platesti taxele ,asigurarile...e.t.c la opelul tau?..la fel ca la celelalte masini noi...sau mai redus ..cu I.T.P-ul cum faci tot asa ca cele noi ?...cum te descurci?...spune si tu cite ceva de masina ta ...ma intereseaza si pe mine daca pot sa inscriu si sa detin o asemenea masina vechiuta cam ca a ta
catalliin is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 22:44   #50
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by Kruger. View Post
Deci daca vreau sa-mi aduc un Mustang din 67' nu am absolut nici o sansa la inmatriculare ?
daca masina este in starea ei originala si stare tehnica buna o poti inmatricula fara probleme , adica nu se plateste taxa de poluare
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 15-04-09, 18:13   #51
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Masini Americane in Romania?

daca mai primesti si certificatul de vehicul istoric

catalin, vorbim pe Pm/mail/mess(acelasi id), eu tot de la servici intru si n-am timp mult
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 22-05-09, 15:35   #52
KSTM

Stage 3
 
KSTM's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 113
Member of:
[VW]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by catalliin View Post
aceste masini fabricate UE generati noi nu mai au elemente de rezistenta ,sunt din tabla ambutisata ,aripi si spoilere din plastic si tablita de conserva astfel ca daca ai ghinionul sa ai vrun accident minor cu tot cu airbagu-rile din dotare ajungi sa fi facut terci ,deci nici pic de siguarnta ,tot ce incearca ei sa ne spuna este ca au consum mic si ca sunt ecologice (catalizatoare) dar decit sa plec cu sicriul la drum din generatia noua mai bine merg cu tancul din generatia veche care este mult mai sigur si stiu ca ajung teafar la destinatie,
subscriu, eu am 4 accidente la activ cu lebaronul (nici unul din vina mea), si nu am decat cateva zgarieturi pe bumpere )
cel mai rau s-a facut un bmw z4 care a incalecat pe carligul meu de tractare si si-a distrus toata fata.
__________________
no replacement for cubic displacement.
my yank tank: '88 Black Chrysler GTS, 2.5 L4 TBI, all-electric
sau

KSTM is offline   Reply With Quote
Old 23-05-09, 06:08   #53
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Masini Americane - discutii,sfaturi,pareri

la accidente serioase, din pacate pt pasiunea noastra(americanele), acestea din urma nu rezista mai deloc, tandari se fac, se contorsioneaza, se deschid usile uneori la cel mai mic impact intr-un punct cheie, ma refer aici la masinile pre '60, pe cand cele moderne daca nu stiti, au puncte deformabile, special concepute din diverse aliaje, cu zone de deformare treptata, astfel incat masina sa preia cat mai mare parte din energia impactului, aceasta disipandu-se in zonele recent amintite ale caroseriei, singura parte solida cu adevarat e zona ocupantilor, cusca, in care astfel persoanele supravietuiesc cu mult mai multe sanse decat in masinile de generatii vechi. Siii, nu marimea conteaza chiar asa mult in aceste situatii, uitati-va pe "iutube" si vedeti diverse crash-uri cu masini noi/vechi, si o sa va convingeti singuri.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 23-05-09, 08:58   #54
KSTM

Stage 3
 
KSTM's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 113
Member of:
[VW]
Default Re: Masini Americane - discutii,sfaturi,pareri

acum depinde ce intelegi prin accidente serioase, adica intre americane si mai ce? ca nu poti sa compari tabla cu materiale compozite
s-au facut si la ei studii cu privire la siguranta circulatiei, sunt sigur de asta, insa gandeste-te si la drumurile lor (stare, dar mai ales gabarit), si la modul in care se respecta legea acolo si ai sa vezi ca o investitie din partea constructorului in ceea ce priveste sisteme sofisticate de siguranta nu se justifica aproape deloc.
KSTM is offline   Reply With Quote
Old 23-05-09, 21:02   #55
Teeb.4speed

Stage 2
 
Teeb.4speed's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 22
Default Re: Masini Americane - discutii,sfaturi,pareri

In legatura cu masinile americane , mai ales muscle cars , as vrea sa'mi dati un sfat daca e bine sa'mi cumpar unul la mana a doua ... ?
Teeb.4speed is offline   Reply With Quote
Old 25-05-09, 01:22   #56
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Masini Americane - discutii,sfaturi,pareri

cel mai sigur va fi la a x-a mana, oricum, merita, e "boala curata" sa detii asa ceva, deci MERITA !!
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 25-05-09, 09:39   #57
KSTM

Stage 3
 
KSTM's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 113
Member of:
[VW]
Default Re: Masini Americane - discutii,sfaturi,pareri

Quote:
Originally Posted by Teeb.4speed View Post
In legatura cu masinile americane , mai ales muscle cars , as vrea sa'mi dati un sfat daca e bine sa'mi cumpar unul la mana a doua ... ?
pai muscle cars adevarate sunt alea fabricate pana in criza petrolului de la americani (1973). deci noi nu gasesti
acum depinde la ce te referi cand zici muscle car. te-ai iinspirat din chevelle-ul SS a lu' vin diesel?
si acum sfatul, ca sa raman on-topic: e una sa-ti permiti sa-ti iei un muscle car si alta sa-ti permiti sa o intretii. gasesti project-cars, pe care sa le transformi tu in muscle car sau whateva'. Alea restaurate ca lumea sar de 50-60K coco, uneori si de 100k, in functie de model, de cat de rar este, de modificarile aduse, in timp ce un superbee sau barracuda sau un GTO gasesti prin unele garaje/junkyards si pe la 500 coco. mai pune la asta transportul (in jur de 1500-2000 in functie de cat de departe se afla masina fata de port) si iesi bine. dupa care totul trebuie sa fie custom made, pentru ca nu se gasesc piese originale. ti-o spun din experienta. si mai e motorul (un big-block V8 de 427 ci (aprox. 7 litri) si 700-800 de cai, carburatie, supercharged te duce la vreo 11.000-12.000 usd nou, dar fabricat de la 0 de cine stie ce firma care face motoare de dragster sau pentru nascar). dupa care te gandesti la omologare/inmatriculare... etc
succes!
KSTM is offline   Reply With Quote
Old 25-05-09, 20:10   #58
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Masini Americane - discutii,sfaturi,pareri

Cred ca totusi ai gandit un pic prea departe... Omul nu o prezinta la SEMA...
eMH is offline   Reply With Quote
Old 25-05-09, 20:16   #59
Teeb.4speed

Stage 2
 
Teeb.4speed's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 22
Default Re: Masini Americane - discutii,sfaturi,pareri

Oricum ... inteleg ca nu e chiar scumpa la cumparare , dar lafel de bine inteleg ca e greu de intretinut ...
m'am gandit la un muscle car , gen Chev.C. SS , pentru ca cunosc un mecanic , care s'a mai ocupat cu multe masini de'astea (acu' o face doar pt. prieteni , fiind mai in varsta) ...
Niste sugestii pentru niste Muscle-Cars de care imi pot cumpara ?? (mc)
Teeb.4speed is offline   Reply With Quote
Old 25-05-09, 22:02   #60
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Masini Americane - discutii,sfaturi,pareri

Mie de exemplu imi place asta. Nu e el impecabil,dar nu a spus nimeni ca restaurarea unei masini e usoara. Si totusi,arata bine,la un pret destul de bun,zic eu.


http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/sh...n&pageNumber=1
eMH is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -