Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 11-04-09, 11:38   #31
catalliin

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 180
Default Re: Masini Americane in Romania?

Totusi nu inteleg de ce spui ca sistemul administrativ din Ro cit si din UE ar trebuii sa interzica definitiv circulatia acelor masini vechi ,chiar crezi ca tot ce este nou poate fi si bun sau sigur iar ceea ce-i vechi este neaparat si prost?..si in mod sigur va fi dictatura asta cu restrictii si oprimari peste tot in UE ...nu crezi ca nu prea mai seamana a democratie , dreptate si libertate?...chiar crezi ca toti care au masini mai vechi nu-si cunosc capacitatile masinii lor cit si pe cele de sofat astfel ca alearga ca nebunii pe sosele sa provoace accidente ..crede-ma ca cea mai mare paguba care o poate face este ca acea masina sa se opreasca pe sosea si sa fie nevoit s-o impinga pe dreapta ...si eu am o vechitura de opel rekord din 80 si n-am provocat niciodata un accident cel mult la inceput imi mai murea motorul pt ca nu stiam sa-l reglez si trebuia s-o iau la impins ...dar vezit tu in UE cred ca nu va fi niciodata ca in SUA,Australia,NZ... unde si saracul are dreptul la viata nu doar bogatul...oricum crede-ma ca in RO sunt mult mai multe masini noi inscrise in circulatie care provoaca accidente decit cele vechi ,iar de dictatura care spuneai tu mai inainte sa sti ca chiar exista asa ceva, cel putin aici in RO unde īnsasi preimerul Romaniei a spus o data exact ceea ce ai spus si tu ca anume ar trebuii sa dispara definitiv masinile vechi de pe sosele ...dar asta doar pt a face vinzare marcii de masini la care este el actionar majoritar...ma intreb oare cind va declara in presa acel om politic si faptul ca va trebuii sa dispara prin exterminare si acea categorie de oameni mai saraci ...EXCLUSIVISMUL DISCRIMINATOR ESTE CEVA OMNIPREZENT IN ROMANIA

Last edited by catalliin; 11-04-09 at 12:33.
catalliin is offline   Reply With Quote
Old 11-04-09, 12:25   #32
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by catalliin View Post
Totusi nu inteleg de ce spui ca sistemul administrativ din Ro cit si din UE ar trebuii sa interzica definitiv circulatia acelor masini vechi ,chiar crezi ca tot ce este nou poate fi si bun sau sigur iar ceea ce-i vechi este neaparat si prost?
M-ai īnteles TOTAL GRESIT. N-am spus asta. Este Vorba de STAREA MASINILOR VECHI.

N-are nimeni nimic īmpotriva daca o masina vechie este TOP ĪNTRETINUTA si SIGURA dar este UN RAHAT daca curg tablele de pe ea, daca e putreda, plina de improvizatii cu alte cuvinte un RAT MOBIL IMPROVIZAT care are SCATE-BOARD'uri īn loc de eleroane, spoilere legate cu sīrma, jenti taiate pe strung īntoarse si resudate ne- echilibrate cum trebuie, improvizatii cu sīrma telefonica īn instalatia electrica si alte tīmpenii din astea.

Ca sa īntelegi mai exact la ce ma refer, uite ti-am īncarcat 10 poze.
Daca o MASINA VECHIE AMERICANA (ca de americane vorbim) arata CEL PUTIN 60% ca exemplele din poze (chiar si FARA ghidusii cromate), este mai mult decīt PERFECT.

Quote:
......de dictatura care spuneai tu mai inainte sa sti ca chiar exista asa ceva, cel putin aici in RO unde īsasi preimerul Romaniei a spus o data exact ceea ce ai spus si tu ca anume ar trebuii sa dispara definitiv masinile vechi de pe sosele ...dar asta doar pt a face vinzare marcii de masini la care este el actionar majoritar
Fi bun, nu-mi povesti de Dictatura ca am 46 de ani, am trait 28 de ani sub regimul ceausist, de revolutie īn 1989 mi-a fost īmpuscata nevasta inutil si fiu-meu a ramas fara mama asa ca...........scuteste-ma ca stiu ce īnseamna dictatura, poate mai bine ca tine.

Daca premierul romāniei a spus masini vechi, sīnt 100% sigur ca s-a referit la RAT-MOBIL'urile ce circula pe acolo, tunate īn maniera mioritica īn dosul blocului.

Last edited by CyberCSX; 19-04-09 at 19:55.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 13-04-09, 17:58   #33
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by Kruger. View Post
Deci daca vreau sa-mi aduc un Mustang din 67' nu am absolut nici o sansa la inmatriculare ?
ba da, ca masina de epoca. retromobil.ro, pt mai multe detalii.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 13:49   #34
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini Americane in Romania?

Care vreti un PONTIAC FIREBIRD TRANS AM cu motor V8 cu injectie TPI pe ALB, este unul excelent PE EBAY

Masina de vara folosita īn California, de un an īn Germania, numai 69.000 mile rulate, baterie noua, ulei si filtru de ulei nou, stergatoare noi, fara rugina, frīne pe fata + furtune noi, esapament si catalizator nou-noute, masina fabricata īn '89, prima īnmatriculare 01.07.1989, cauciucuri īn stare noua putin rulate.
Masina se afla īn loc. Kaisersesch īn DE.

Ca sa fiu sincer ma-s baga sa-l umflu ca-mi place enorm cum arata dar momentan am alte chieltuieli si asta īn 6 zile cīt mai are din licitatie mai urca cu siguranta deoarece astea cu v8 pe injectie TPI sīnt al naibi de rare si nu consuma mult comparativ cu cele pe carburator.

Last edited by CyberCSX; 19-04-09 at 19:55.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 13:49   #35
catalliin

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 180
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
ba da, ca masina de epoca. retromobil.ro, pt mai multe detalii.
...Dar un cadillac din 78 cu numere straine si niciodata inscris in romania ...se mai poate inscrie?..mai este vre-o sansa?...stie cineva?

Last edited by catalliin; 14-04-09 at 13:52.
catalliin is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 17:06   #36
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Eu stiam ca daca vrei sa o inmatriculezi ca masina de epoca,tre' sa fie mai veche de 30 de ani (parca). Deci,din cate stiu eu,se poate inmatricula.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 17:30   #37
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Eu stiam ca daca vrei sa o inmatriculezi ca masina de epoca,tre' sa fie mai veche de 30 de ani (parca). Deci,din cate stiu eu,se poate inmatricula.
Nu 20 de ani ?
La nivel de UE (si aici īn DE) este 20 de ani pt. Masina de epoca (Oldtimer).
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 17:37   #38
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Eu stiam ca 30 de ani. Pai daca e cu 20 de ani, inseamna ca putem sa inmatriculam si ursi ca masini de epoca...
Eu stiu ca 30 de ani,minim. 20 de ani e prea putin


LE : In sensul bla bla bla,introdus prin legea bla bla bla,vehiculele istorice sunt vehicule pentru care perioada trecuta de la incetarea fabricatiei tipurilor respective, care au utilizat acelasi tip de caroserie si acelasi tip de motor, este de cel putin 30 de ani, originale, restaurate, sau reconstruite, pentru care detinatorii au obtinut un atestat de vehicul istoric emis de organisme autorizate de autoritatea competenta.

Cu alte cuvinte... Deci 30 de ani

Last edited by eMH; 14-04-09 at 17:42.
eMH is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 18:03   #39
catalliin

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 180
Default Re: Masini Americane in Romania?

dar cred ca e o adevarata aventura sa incerci sa inscri in Romania o asemena masina vece de peste 30 de ani cum este si cazul Cadillac-ului de care spuneam! ...oare se trece prin aceleasi teste si verificari tehnologice drastice ca la cele din generatile noi?...daca mai pui ca nu are nici un fel de catalizator deci (non-euro) ,daca se mai aplica si aceleasi taxe de inmatriculare in functie de capacitatea ei si gradul de poluare sau vechime...atunci m-a ''rupt''...ca sa nu mai spun ca dupa aceea ma asteapta alte chinuri ..cu asigurarea si impozitul anual care dupa cite stiu eu se plateste cam cel putin 20 sau chiar 30 mil lei la motoarele de peste 3ooocm sincer este dezastru daca e sa calculam dupa capacitatea motorului ei de 7600 cm ......si mai ales la cite bete-n roate se pun unei masini vechi avind in vedere propaganda anti vechitura care se faca in Ro...cind trec zilnic pe langa masiana asta care este a unui prieten din cartier sincer mi se scurg ochii du pe ea ...(as fi cel mai fericit om daca s-ar infiinta o lege in RO care sa permita circulatia acestor masin chiar si pt 3 luni pe an si la niste viteze foarte reduse)... fara sa-ti impuna atitea conditii si reguli drastice mai ales cum sunt cele pentru noxe si poluare

Last edited by catalliin; 14-04-09 at 18:08.
catalliin is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 19:54   #40
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
LE : In sensul bla bla bla,introdus prin legea bla bla bla,vehiculele istorice sunt vehicule pentru care perioada trecuta de la incetarea fabricatiei tipurilor respective, care au utilizat acelasi tip de caroserie si acelasi tip de motor, este de cel putin 30 de ani, originale, restaurate, sau reconstruite, pentru care detinatorii au obtinut un atestat de vehicul istoric emis de organisme autorizate de autoritatea competenta.

Cu alte cuvinte... Deci 30 de ani
Īnca o lege PROST ĪNTELEASA si PROST APLICATA, daca e legea UE.

Legea UE (si legea germana) spune 20 de ani dela PRIMA ĪNMATRICULARE si nu de la īncetarea fabricatiei. Dupa legea asta, tot contingentul DACIA 1300 din Romānia poate ca numar de ani sa fie īnmatriculate cu "H" = OLDTIMER deoarece conteaza data primei īnmatriculari si bine īnteles (cum spune si legea romāneasca) sa fie 100% ORIGINALE asa cum au iesit din fabrica fara modificari.

Originalitatea se recunoaste automat la TÜV (īn RO = ITP/RAR) cīnd mergi sa-i faci verificarea si nu vreun club de oldtimere oarecare ca astea n-au putere legislativa. Daca tu ca posesor de oldie te afiliezi vreunui club asta e tereaba ta ca posesor.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 20:13   #41
Kruger.
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
Kruger.'s Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 929
Member of:
[4 Speed Squad]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Mbon, deci eu am masina originala (pana si casetofonul), si are prima inmatriculare in 1989. E oldtimer, sau nu ? Sau doar in DE, ca in RO nu se aplica legea ?
__________________
BMW e36 coupe 320i
Kruger. is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 20:16   #42
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Se aplica si in Romania,dar trebuie mai veche de 30 de ani,nu de 20,si noi suntem foarte off-topic...
eMH is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 20:21   #43
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by Kruger. View Post
Mbon, deci eu am masina originala (pana si casetofonul), si are prima inmatriculare in 1989. E oldtimer, sau nu ? Sau doar in DE, ca in RO nu se aplica legea ?
Da. īn DE, fiind īn acum īn 2009, pozi merge cu ea la ZULASSUNGSTELLE sa-i schimbi numerele sa-i pui cu "H" si sa-i faci schimbarea īn actele de īnmatriculare si platesti numai 50% din impozit si asigurare. acuma, OK, depinde de LUNA primei īnmatriculari. Daca a ta are prima īnmatriculare la data de 01.07.1989 trebuie sa mai astepti pīna la data de 01.07.2009 sa īmplineasca vīrsta.

Daca eu de ex. gasesc o dacie 1410 sport 100% originala si o aduc aici automat numai ca oldtimer o īnmatriculez. Asta nu pot face daca e tunata. E suficient daca-i pun jenti late de aluminiu ca s-a dus dreptul de oldtimer.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 20:28   #44
Kruger.
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
Kruger.'s Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 929
Member of:
[4 Speed Squad]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Imi cer scuze pentru off-topic. Presupunand ca ma duc cu ea la ZULASSUNGSTELLE, nu cred ca ma ajuta cu nimic in Romania, ca doar aici e inmatriculata, nu ?
Kruger. is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 20:41   #45
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by Kruger. View Post
Imi cer scuze pentru off-topic. Presupunand ca ma duc cu ea la ZULASSUNGSTELLE, nu cred ca ma ajuta cu nimic in Romania, ca doar aici e inmatriculata, nu ?
Zulassungstelle este organul german de īnmatriculari. Eu ti-am spus ce este de facut aici si nu īn RO. Procedura care trebuie facuta aici.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -