Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 03-05-12, 12:21   #1
iustinn

Stage 1
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 12
Smile Ajutor alerge auto (multumesc anticipat!)

Salutare,
Am nevoie de sfatul si ajutorul vostru, al celor cu experienta mai multa in alegerea unui autoturism SH.
Vand o masina si vreau alta cu ce nu a avut a mea dar trebuie sa aleg un mixt intre dotari/CONSUM/performanta.

Mentionez ca merg mai mult in oras (ies de 8ori in afara/an), conduc sportiv (si nu ca sa ma intrec cu cineva la semafor ci pt. ca de obicei sunt in intarziere) si fac zilnic cca. 55km

Ma intereseaza in principal Leon, Fiat Bravo Sport, Golf si Honda Civic si este TOTAL exclus bmw/mercedes.



Pret: pana in 10500 EU (dar in banii astia trebuie sa fiu foarte convins sa zic asa
Consum oras: pana in 8.8l/100km
Minim 140 CP si un motor care se "tuneaza" bine.
(accept 140cp numai daca dotarile sunt super full, alfel fac un compromis pt. un motor mai "mare")
Pana in 100000 Km.
Inmatricula in RO
(fara masini plimbate germania-italia-bulgaria...)
Xenon,pilot automat, ESP,comenzi volan,aibag,mp3, geamuri/oglinzi full electric -avantaj trapa,parbriz incalzit,
carte service si orice chestii legate de racire get torpedo refrigerat,cotiera refrigerata (sufar rau cu caldura


Acum, un fiat bravo sport full (varianta 1.9 150CP disel) gasesc in jur de 8500 EU cu cca 70000km.
Un leon fr semi-full (varianta 2.0TDI 170CP) este in jur de 10000 EU cu cca 70000km.



La motoarele 2.0 170CP am inteles ca ar fi probleme cu unele injectoare? si cu faptul ca resoftarile sunt limitate din motive de fiabilitate (conform RBN tuning)
Pe de alta parte, motorul de pe Fiat Bravo este destul de laudat, in schimb nu stiu daca se fac resoftari peste tot ca in cazul grupului vag, nu stiu daca gasesc o interfata sa mai fac si eu o diagnoza din cand in cand cum am acum si nu prea imi surade nici faptul ca suspensia spate nu este independenta.



Deci, golf peste 140cp diesel nu am gasit nimic,leonul imi place cum se conduce si la exterior, fiatul imi place la interior.
Prefer diesel pt. ca desi merg 55 km pe zi,numai in oras, pun benzina de peste 700ron/luna

HELP!
Multumesc.
iustinn is offline   Reply With Quote
Old 03-05-12, 23:44   #2
iustinn

Stage 1
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 12
Default Re: Ajutor alerge auto (multumesc anticipat!)

Nimeni?
iustinn is offline   Reply With Quote
Old 05-05-12, 13:07   #3
iustinn

Stage 1
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 12
Default Re: Ajutor alerge auto (multumesc anticipat!)

up^ ?
iustinn is offline   Reply With Quote
Old 07-05-12, 08:08   #4
iustinn

Stage 1
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 12
Default Re: Ajutor alerge auto (multumesc anticipat!)

Thread closed!
(facut test-drive, ramane seat clar
iustinn is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -