Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Discutii generale masini (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini.html)
-   -   Masini Americane - discutii,sfaturi,pareri (https://forum.4tuning.ro/27-discutii-generale-masini/119182-masini-americane-discutii-sfaturi-pareri.html)

cosminelus 25-03-09 21:14

Masini Americane - discutii,sfaturi,pareri
 
Ce ziceti de acest Lincoln din 1975 , Chestia este ca momentan este in Anglia dar o sa fie adusa in tara.

Tefrus 25-03-09 22:49

Re: Masini Americane in Romania?
 
E buna masina... sa-i iei motorul...

CyberCSX 25-03-09 23:03

Re: Masini Americane in Romania?
 
E prea scumpa pt. 7000 EURO.
Mai mult de 3500 nu face īn starea īn care este. ;)

Tefrus 26-03-09 07:15

Re: Masini Americane in Romania?
 
Din ce stiu astea au 460...
429 si 460 au acelasi bloc
Sunt multi in state care iau bloc de 460 si fac 429... Un 429 reconditionat costa mult...
Vedeti aici intr-un mail primit de la cineva din state care reconditioneaza motoare

NOS HP-429 "R" component Nascar engine, complete! 1969 date codes.
The best H/M parts available in 1969! None finer!
All NOS Ford & Holman-Moody engine components!...$49K.

9HM-301 1969 Boss 429 H/M Nascar engine.
Special Ford XE racing prototype, rare!
Fresh rebuild, no time run out.
Trick 1969 H/M Nascar components & parts...
E-mail us for further details...$32K

cosminelus 26-03-09 11:03

Re: Masini Americane in Romania?
 
Da e cam scumpa si eu ma gandeam ca nu merita 7000 de euro doar de dragul sa ai un lincoln. Pe langa pret mai este si inmatricularea in romania.

Tefrus 26-03-09 11:15

Re: Masini Americane in Romania?
 
Masina e odioasa... motorul e crima...

cosminelus 27-03-09 17:37

Re: Masini Americane in Romania?
 
Quote:

Originally Posted by Tefrus (Post 2184825)
Masina e odioasa... motorul e crima...

Da are un motor puternic, merita luat si pus pe alta masina, asa cum spuneai ma sus.

L3g1onaruL 02-04-09 12:32

Re: Masini Americane in Romania?
 
Quote:

Originally Posted by ovidiu_popa (Post 429231)
stiu crisler camioneta tunat (motorul) special ptr daytona masina este 2005 are motor de 7000 cm3 si dezvolta 850 Hp are un compresor ptr turbo de 4 bar este dotata cu Nos doar ca,cutia de viteze a avut de suferit fiind reparata la mine la service si modificata care modificarile au mai costat vreo 7000$ .... cine este un impatimit o sa revin si cu niste poze si poate si un scurt filmulet credetima ca nu va puteti imagina cumeste sa simtiti acesti cai in piciorul vostru si ce senzati aii...motorul a costat 35000$....

stii cumva de cine este fabricat motorul si de unde este cumparatt? astept un raspuns...merci

catalliin 07-04-09 13:59

Re: Masini Americane in Romania?
 
mai curios as fi sa stiu daca mai exista si impatimiti ai masinilor americane din anii 70-80..adevarate 'besti' care purtau cu adevarat amprenta americana ,pt ca dupa 90 incoace au cam inceput sa arate ca mai toate automobilele din UE Asia ....e.t.c ;mici ,gheboase ,bombate ,borcanate (aerodinamice)...adevarate ţucaluri sau olite motorizate facute din plastic ,fibra de sticla si tabla de conserve care arata aproape la fel toate...Apropo si de legislatia asta europeana nasoala rau de tot iclusiv cea din Romania care nu mai permite inscrierea nici unei masini ''vechi'' pe motiv de poluare offf...pacat!...tocmai gasisem si eu o ''bestie'' de Cadillac din 78 hidramat ,cu servofrina si servodirectie geamuri electrice motor 7600 cm cubi amortizoare pe gaz si lung de 7 metri (o frumusete de bestie) de consum nu va mai spun ca sigur o sa vi se faca rau !....dar baba trebuie sa mai si sufere la frumusete nu??

Kruger. 09-04-09 21:51

Re: Masini Americane in Romania?
 
Deci daca vreau sa-mi aduc un Mustang din 67' nu am absolut nici o sansa la inmatriculare ?

CyberCSX 09-04-09 21:57

Re: Masini Americane in Romania?
 
Quote:

Originally Posted by cosminelus (Post 2184792)
Da e cam scumpa si eu ma gandeam ca nu merita 7000 de euro doar de dragul sa ai un lincoln. Pe langa pret mai este si inmatricularea in romania.

Pe linga astea doua, tine cont ca mai trebuie s-o si īntreti si sa-ti asiguri piese de schimb pt. ea si tare asi vrea sa vad daca te tine buzunarul si chiar daca te tine sa vedem de unde iei piese.

Nu mai vorbesc ca consuma cīt o fadroma. Are rezervor de aprox 120 de litri daca nu mai mult si suge 23 litri / 100 km sa te vad. Īti permiti?

Daca te duci cu asta de la ..........Resita la Bucuresti si retur ai consumat benzina cīt un Logan īn 6 luni :D :D :D :D :D :D

Tefrus 09-04-09 22:10

Re: Masini Americane in Romania?
 
Quote:

Originally Posted by Kruger. (Post 2225904)
Deci daca vreau sa-mi aduc un Mustang din 67' nu am absolut nici o sansa la inmatriculare ?

Poti...

catalliin 10-04-09 13:06

Re: Masini Americane in Romania?
 
Quote:

Originally Posted by CyberCSX (Post 2225918)
Pe linga astea doua, tine cont ca mai trebuie s-o si īntreti si sa-ti asiguri piese de schimb pt. ea si tare asi vrea sa vad daca te tine buzunarul si chiar daca te tine sa vedem de unde iei piese.

Nu mai vorbesc ca consuma cīt o fadroma. Are rezervor de aprox 120 de litri daca nu mai mult si suge 23 litri / 100 km sa te vad. Īti permiti?

Daca te duci cu asta de la ..........Resita la Bucuresti si retur ai consumat benzina cīt un Logan īn 6 luni :D :D :D :D :D :D

....spuneai ceva de 23 litri la suta de km?...dar de 30 la suta ce zici?cazul cadillac-ului meu de 7600 cm cubi din78 cit despre piese de schimb ..hai sa fim seriosi!.. o masina americana din anii 60 pina in 90 ingroapa 1000 de europene ...sa fim noi sanatosi cit ţin piesele la o astfel de masina ,am avut ocazia sa vad in ce stare se prezinta astfel de masini sunt adevarate ''tancuri''...cit despre inscrierea in circulatie unor masini ca acestea eu zic ca mai trebuie sa avem ceva rabdare pina o disparea tot sistemul asta de rahat european care nu permite asa ceva,pina atunci sa ai un garaj bun in care s-o pastrezi si pasiune multa faţa de asemena masini americane

Kruger. 10-04-09 13:23

Re: Masini Americane in Romania?
 
Daca o cumpar pe numele verisoarei mele din State, o pot tine inmatriculata acolo si sa circul aici cu ea ? Care sunt procedurile si inconvenientele ? Asigurare, itp, etc.

eMH 10-04-09 14:15

Re: Masini Americane in Romania?
 
Da,poti sa faci asa,dar beleaua e ca o data la doi ani (cred) trebuie sa ajungi cu masina in state la revizie,si e cam incomod sa dai ~10.000 o data la 2 ani...
Sper ca nu am gresit cu nimic,dar eu asa stiam.


All times are GMT +2. The time now is 23:11.

- Copyright 2024 4Tuning