Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > FILME - MOVIES - MASINI - CURSE - DRIFTURI - BURNOUT - RECLAME - etc.

FILME - MOVIES - MASINI - CURSE - DRIFTURI - BURNOUT - RECLAME - etc. Colectia de filme

View Poll Results: Care este preferatul tău?
Bugatti Veyron 125 37.88%
McLaren F1 205 62.12%
Voters: 330. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 01-07-09, 09:57   #106
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Trecut vs. Prezent: Bugatti Veyron vs. McLaren F1

Dupa 11 pagini scrise hop ce acceleratie uimitoare ? Unde ?

0-300 in 30 secunde ti se pare uimitor ? Veyron are cam jumate. Vezi ca e film pus cu plecare la Veyron cu Launch Control sa vezi acolo acceleratie.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 14:00   #107
slayersland

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 399
Default Re: Trecut vs. Prezent: Bugatti Veyron vs. McLaren F1

Conteaza secundele pe circuit, si chiar este in spatele multor GT2 si altele de genu care costa 100k+ euro, deci nu e masina absoluta in niciun caz...Nu am ascultat sistemul audio, dar ii stiu caracteristicile si e praf. Si Zonda are piele de cea mai buna calitate, aluminiu, si culmea...imbinate tot perfect...e o opera de arta pe langa Veyron si pe drum virajat il spulbera. Noile Zonda F (de pe la jumatea seriei) sunt perfecte, nu tremura, nu rup rinichii sau mai stiu eu ce...mie Veyronu mi se parea ca huruie si tremura in clipu ala unde ii da peste 300 kmph.
slayersland is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 14:11   #108
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Trecut vs. Prezent: Bugatti Veyron vs. McLaren F1

Ha ha. Pai ia arata-ne cum o fura de la GT2. Singurul Track care are timp e ala de la Top Gear, si e peste F430, GT2, Murcielago si multe altele. In niciun caz nu sunt alea peste ea, iar pe drum virajat Zonda este ~ la fel. Insa in linie dreapta singurul care spulbera ceva este Veyron. O avea Zonda piele dar uita-te cum arata interioru ala fata de Veyron. Nu mai bate campii cu huruitu, uita-te la filmu cand ii da James May 407 si sa vezi ca si la 350 si la 400 treaba era smooth, se intelegea perfect, nu huruia nimic. Apoi uita-te la cum se aude o Zonda, sau un Enzo (e un film unde ii da unu talpa). Pe langa faptu ca dai numai informatii eronate mai si exagerezi. Pana una alta vino cu datele alea pe circuit. Plus ca circuit nu e numai ring, sunt multe altele. Tare as vrea sa vad ce se intampla pe Monza, sau Indianapolis la Veyron vs alte masini. Eventual importanta mare ar avea secundele pe circuit pentru o masina facuta pentru asta. Pentru a 5-a oara, inca nu te-ai prins ca Veyron nu e facut pentru asta? Daca nici acum nu iti intra intre urechi, data viitoare incerc cu un desen. Tie ti se par cam multe, si se par gresit. Nu iti place asta e da macar nu bate campii cu informatii total aiurea pe forum.

Avand in vedere ca nici macar sistemul audio standard de pe un A4 nu e praf, tare ma indoiesc ca ala de pe Veyron este.

PS: Si mai era ala pe ring care se pare ca era 7:40. Uita-te sa vezi cine este peste sau sub el, pentru o masina de 2TONE si performante/lux-ul din Veyron este respectabil, avand in vedere ca Scuderia care e chel scoate ~ atat si masina aia asta stie sa faca, track car si atat.

Last edited by _anaconda_; 01-07-09 at 14:17.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 14:32   #109
tigermotorsport
Cluj Street Racing Member

Stage 5
 
tigermotorsport's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 567
Member of:
[Opel]
[CSR]
Default Re: Trecut vs. Prezent: Bugatti Veyron vs. McLaren F1

@ anaconda: ce-ar fi sa iti aplici semnatura? Ai spus-o de o mie de ori cat de bun e veyronu. Avand in vedere cifrele seci da, e aun, dar e prea sofisticat ca sa ofere senzatiile oferite de McLaren. Deci, fiecare cu gusturile lui. Daca tu vrei sa mergi cu 400 in timp ce savurezi o cafea veyronu e masina ideala. Cei care vor sa aiba parte de senzatii tari si pure aleg McLaren-u.
__________________
I will rest when i am dead.
tigermotorsport is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 14:55   #110
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: Trecut vs. Prezent: Bugatti Veyron vs. McLaren F1

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
nu e vb de: cum si unde ii dai ! e vb ca prima oara voi ati zis: "aaaa e mai tare F1 la liniuta..ca uite ce prinde si ce tare e"..dar apoi zici: " da' dar la veyron n-ai unde sa ii dai". - pai hotarati-va !

DESI ! teoretic / din date tehnice: VEYRON ESTE CLAR MAI RAPID DECAT F1 PE LINIE DREAPTA , indiferent daca e 0-20 - 0-100 - 0-800 km/h
nici o masina super-sport nu va avea "spiritul" unui F1(asta pana in prezent)!a fost conceputa exclusiv pentru circuit si asta este!nu sunt masini cu motor aspirat sa tina pasul cu F1!"a real drivers car"!Pe cand Veyron e numai pentru (ma repet) :tigani,manelari,arabi !ATAT!sa se dea mari cu cifrele si ei habar nu au ce inseamna ala condus,sa nu mai spunem condus sportiv!
__________________
"On a given day, a given circumstance, you think you have a limit. And you then go for this limit and you touch this limit, and you think, 'Okay, this is the limit'. As soon you touch this limit, something happens and you suddenly can go a little bit further. With your mind power, your determination, your instinct, and the experience as well, you can fly very high." - Ayrton Senna "
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 16:05   #111
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Trecut vs. Prezent: Bugatti Veyron vs. McLaren F1

Quote:
Originally Posted by YGD-sef View Post
nici o masina super-sport nu va avea "spiritul" unui F1(asta pana in prezent)!a fost conceputa exclusiv pentru circuit si asta este!nu sunt masini cu motor aspirat sa tina pasul cu F1!"a real drivers car"!Pe cand Veyron e numai pentru (ma repet) :tigani,manelari,arabi !ATAT!sa se dea mari cu cifrele si ei habar nu au ce inseamna ala condus,sa nu mai spunem condus sportiv!
Tigani sunt doar la noi si momentan este doar 1 Veyron. Tind sa cred ca celelalte nu sunt pentru tigani. Ca sa nu mai spun ca la masini aspirate FXX este rege. Pe circuit nu are rival, 6 litri V12 860CP aspirat. Nu stiu de ce am impresia ca la senzatii ar baga in ceata un F1. Din pacate are mici inconveniente si nu este street legal dar cu mici modificari s-ar putea face. Daca tot veni vorba de drivers car, la orice ora as alege F40 in detrimentul F1. Bine ca stii tu ce e ala condus (sportiv) .
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 16:08   #112
slayersland

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 399
Default Re: Trecut vs. Prezent: Bugatti Veyron vs. McLaren F1

7:24.7 Pagani Zonda F Clubsport
7:28.71 Porsche Carrera GT
7:34 Porsche 911 GT2
7:32.02 2008 Porsche 911 GT2
7:33.6 Koenigsegg CCX
7:34 Porsche 911 GT2
7:38 Porsche 911 Turbo
7:39 F430 Scuderia
7:40 Bugatti Veyron 16.4

Hmmm...scuze daca am sarit multe masini care fac Veyronu din top, dar am ales cateva asa...

PS: Tigani sunt numai la noi?! traiesti pe o planeta cu extraterestri tu lol.

Last edited by slayersland; 01-07-09 at 16:10.
slayersland is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 16:16   #113
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Trecut vs. Prezent: Bugatti Veyron vs. McLaren F1

ce timpi sunt aia nurburgring? ... nu stiam ca acel circuit este ETALON ! Daca s-ar fi intamplat pe monza..altfel era clasamentul
dolb is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 16:31   #114
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Trecut vs. Prezent: Bugatti Veyron vs. McLaren F1

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Tigani sunt doar la noi si momentan este doar 1 Veyron. Tind sa cred ca celelalte nu sunt pentru tigani. Ca sa nu mai spun ca la masini aspirate FXX este rege. Pe circuit nu are rival, 6 litri V12 860CP aspirat. Nu stiu de ce am impresia ca la senzatii ar baga in ceata un F1. Din pacate are mici inconveniente si nu este street legal dar cu mici modificari s-ar putea face. Daca tot veni vorba de drivers car, la orice ora as alege F40 in detrimentul F1. Bine ca stii tu ce e ala condus (sportiv) .
ce sa zic de FXX nu sunt prea multe date despre ea doar singurul filmulet de la Top Gear..dar vezi ca asa si F1 mai are multe variante LM GTR
The LM machine has the following performance figures: peak torque of 705.0 nm (520.0 ft·lbf) at 4500 rpm and peak power of 680 PS (500 kW) at 7800 rpm, it has a redline at 8500 rpm. The total weight of 1,062 kg (2,341 lb) gives the car a 110.16 bhp (82 kW; 112 PS) per litre ratio.[33]

With a 0-60 mph (97 km/h) time of 2.9 seconds,[34] 0-100 mph (161 km/h) in 5.9 seconds[34] the LM is the fastest accelerating incarnation of the F1 car. It was once the holder of the 0-100-0 mph record which it completed in 11.5 seconds when driven by Andy Wallace at the disused airbase RAF Alconbury in Cambridgeshire
eu zic s-o lasam asa ca va certati degeaba Bugatti Veyron e cea mai rapida masina de serie iar cand vine vorba de vot acolo intervine subiectivismul si nostalgia..
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 16:32   #115
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: Trecut vs. Prezent: Bugatti Veyron vs. McLaren F1

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
ce timpi sunt aia nurburgring? ... nu stiam ca acel circuit este ETALON ! Daca s-ar fi intamplat pe monza..altfel era clasamentul
Cat va fi pamantul NURBURGRING va fi ETALON ,pentru ca nu vad in viitor ca se va mai construii unul asa de "maret"!
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 17:27   #116
slayersland

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 399
Default Re: Trecut vs. Prezent: Bugatti Veyron vs. McLaren F1

Posibil ca nu, la viteza mare masa are rol mai mic, rezistenta aerului avand un rol mult mai mare. La acceleratie insa s-ar vedea diferenta...plus de asta F1 nu sunt sigur ca prinde peste 370 kmph dupa parerea mea.

PS: Am vazut dupa ca are 900 cai, asa trece de 400 sigur.

Nuerburgring chiar este etalon de fapt...asa ca imi pare rau pentru Bugatti. Arata-mi timpii de pe alt circuit pe care s-a incumetat Bugatti si a invins alte masini, daca nu sunt alte date astea raman singurele...deci concluzia este ca e o masina LENTA, asa spun datele, iar daca e sa calculezi ca in linie dreapta recupereaza mult fata de celelalte...nici nu vreau sa ma gandesc cat pierde in curbe...cred ca opreste pe loc si intoarce ca tancurile lol.

Last edited by slayersland; 01-07-09 at 17:33.
slayersland is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 17:31   #117
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Trecut vs. Prezent: Bugatti Veyron vs. McLaren F1

F1 LM , nu cred ca prinde mai mult de 340, pt ca are acel eleron imens !
dolb is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 17:32   #118
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: Trecut vs. Prezent: Bugatti Veyron vs. McLaren F1

Quote:
Originally Posted by slayersland View Post
Posibil ca nu, la viteza mare masa are rol mai mic, rezistenta aerului avand un rol mult mai mare. La acceleratie insa s-ar vedea diferenta...plus de asta F1 nu sunt sigur ca prinde peste 370 kmph dupa parerea mea.

PS: Am vazut dupa ca are 900 cai, asa trece de 400 sigur.
https://video.google.com/videoplay?do...36495631376039 asta e F1 normal de "626" cai !
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 17:37   #119
slayersland

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 399
Default Re: Trecut vs. Prezent: Bugatti Veyron vs. McLaren F1

Eu vreau date ca Bugatti nu e o masina foarte lenta pe traseu virajat, atata tot, nu conteaza care si cat prinde...o masina de genul asta trebuie sa se comporte macar decent si in curbe...deci daca cu atata avantaj la acceleratie si pe linie dreapta iese tot in urma...care e concluzia? Nu e pentru circuit, nu e pentru drum virajat, e doar un exercitiu de megalomanie a celor de la VAG.
slayersland is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 17:39   #120
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: Trecut vs. Prezent: Bugatti Veyron vs. McLaren F1

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
F1 LM , nu cred ca prinde mai mult de 340, pt ca are acel eleron imens !
se numeste McLaren F1 GTR Long Tail si au fost facute doar 28 ! asta cantareste doar 915 kg cu 75 mai putin ca F1 LM si 220 cai in plus fata de F1 LM (900 cai )
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Reply


- Copyright 2024 4Tuning -