Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > FILME - MOVIES - MASINI - CURSE - DRIFTURI - BURNOUT - RECLAME - etc.

FILME - MOVIES - MASINI - CURSE - DRIFTURI - BURNOUT - RECLAME - etc. Colectia de filme

View Poll Results: Care este preferatul tău?
Bugatti Veyron 125 37.88%
McLaren F1 205 62.12%
Voters: 330. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 30-06-09, 11:23   #76
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Trecut vs. Prezent: Bugatti Veyron vs. McLaren F1

Quote:
Originally Posted by slayersland View Post
S-a dat cineva jos din F1 cu dureri? Nu am auzit pana acuma sa zica asta cineva, poate ai incercat tu, dar nu cred. Si exista date conform carora Veyron e cea mai slaba dintre masinile supersport de top pe traseu virajat, daca nu existau date nu isi dadea nimeni cu parerea.

Oricum, votul isi zice cuvantul, daca oamenii prefera o masina cu 15 ani mai veche in locul unui Veyron e clar ce "masina visurilor" este.
pai da dracu , ca daca s-ar compara bmw seria 1 cu veyron tot seria 1 ar castiga prin vot ! ia sa nu fi fost ceva legat de bmw in toata povestea asta? altfel ar fi stat treaba !
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 11:28   #77
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Trecut vs. Prezent: Bugatti Veyron vs. McLaren F1

Constat ca e inutil sa incerci sa explici ceva (chiar daca e evident) morilor de vant. Lasa-i in durerea lor acolo, oricum realitatea nu e influentata de aberatiile care se gasesc pe topic-ul asta.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 11:50   #78
bogg

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 576
Default Re: Trecut vs. Prezent: Bugatti Veyron vs. McLaren F1

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
F1 e cu 11 ani mai veche nu cu 15. A aparut in 1994 si Veyron in 2005. Grea si matematica asta din clasele 1-4.
1992.
bogg is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 12:08   #79
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Trecut vs. Prezent: Bugatti Veyron vs. McLaren F1

http://www.thesupercars.org/mclaren/mclaren-f1/

Quote:
McLaren F1 is the most powerful supercar produced by McLaren between the years 1994-1998, from the 100 cars: 65 are street versions, 5 are LMs (which was build to honor victory at Le Mans in 1995) and 3 are Gts (the road versions of the 1997 F1 GTR racing car) and 28 F1 GTR made for the roads.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 12:39   #80
laur_nsl

Stage 4
 
laur_nsl's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 275
Default Re: Trecut vs. Prezent: Bugatti Veyron vs. McLaren F1

Quote:
Originally Posted by slayersland View Post
S-a dat cineva jos din F1 cu dureri? Nu am auzit pana acuma sa zica asta cineva, poate ai incercat tu, dar nu cred. Si exista date conform carora Veyron e cea mai slaba dintre masinile supersport de top pe traseu virajat, daca nu existau date nu isi dadea nimeni cu parerea.

Oricum, votul isi zice cuvantul, daca oamenii prefera o masina cu 15 ani mai veche in locul unui Veyron e clar ce "masina visurilor" este.
in primul rand veyron nu a fost facuta pentru circuit. daca vroiau sa o faca pentru circuit scoateau aerul conditionat pielea si toate jucariile de prin ea. si in plus veyron nu e supersport, intra la "hypercars". supersport e gallardo, f430, etc.
laur_nsl is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 12:46   #81
bogg

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 576
Default Re: Trecut vs. Prezent: Bugatti Veyron vs. McLaren F1

@anaconda

http://www.supercars.net/cars/1177.html

,,production years 1992 - 1998"
,,released at 1992 Monaco F1"


http://automobile.automotive.com/900...-f1/index.html
,,The McLaren F1 debuted in 1992.... "

http://www.globalcar.com/datasheet/McLaren.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/McLaren_F1

Lectura placuta.
bogg is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 12:54   #82
YGD-sef

Stage 5
 
YGD-sef's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,260
Default Re: Trecut vs. Prezent: Bugatti Veyron vs. McLaren F1

Quote:
Originally Posted by Capone_street View Post
sigur te-ai uitat bine la video ?bugati era in fata la F1 deci tot nul face F1ul pe bugatti
au trecut bine de 400 de metrii cand F1 era inca in fata Veyron!
YGD-sef is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 12:55   #83
slayersland

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 399
Default Re: Trecut vs. Prezent: Bugatti Veyron vs. McLaren F1

Ma oamenilor, multe masini care bat Veyron pe circuit au si casetofon, au si dvd player, SACS player, unitate multimedia, sisteme audio de tot felul (pe Veyron e vai mama lui, si aici stiu ce zic exact) interior customizabil la comanda la fiecare detaliu, garda la sol si suspensie reglabila, si alte chestii care tin de confort si accesorii pe care Veyron NU LE ARE! Deci de unde si pana unde sunt masinile care "fac" Veyronu pe circuit chele de accesorii, inconfortabile, ne-dotate...plus ca in F1 incape un om cu 1,95 m inaltime, in Veyron la 1.92 dai cu capu de acoperis! Sunt masini care intrec Veyronu pe circuit care au si portbagaj de capacitate dubla, sau tripla...Eu zic sa nu confundati luxul magalomanist si sclipiciu cu dotarile si confortul...sunt chestii diferite.

PS: Am vrut sa zic veche de 15 ani, nu cu 15 ani mai veche...oricum nu conteaza...e mult mai veche...asta e adevarul...atunci masinile de genul nu aveau dotari multimedia de obicei...acum sunt multe care intrec Veyronu la dotari fara probleme...si moara pot sa te consider si eu pe tine...te simti ca detii adevarul absolut? Daca ceilalti isi sustin o parere diferita de a ta sunt ca morile inseamna?

Last edited by slayersland; 30-06-09 at 13:02.
slayersland is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 14:10   #84
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Trecut vs. Prezent: Bugatti Veyron vs. McLaren F1

2 supercaruri din 2 generatii diferite doua vitrine tehnologice care nu prea au grad de comparatie : turbo vs aspirat ,4wd vs rwd ,lux vs dotarea spartana ..din punctul meu de vedere raman doua supercaruri supreme Bugatti cea mai rapida masina iar McLaren F1 ramane cea mai rapida masina cu motor aspirat..pentru mine Veyron nu are grad de comparatie cu nici o masina de serie e prea extrema incepand de la putere cauciucuri ,discuri de frana ,radiatoare de racire si ost creata sa fie cea mai rapida si doar atat .jumate de vot merge la McLaren F1 cealalta la Veyron
__________________

Last edited by adrian78bmw; 30-06-09 at 17:06.
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 14:28   #85
slayersland

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 399
Default Re: Trecut vs. Prezent: Bugatti Veyron vs. McLaren F1

Nu e vorba de circuit, e vorba de traseu virajat, care e in "real world" din abundenta. Sa luam de exemplu un GT2. Zi-mi ce dotari are Veyron la confort sau multimedia in plus? Sau un Gemballa de "pocnitoare de 3 litri" la 800 de cai care sunt frecate de ani buni pe circuite si strada si nu fac "poc" dupa cum crezi tu...si au dotari despre care tu habar nu ai, pentru ca nu stii la ce folosesc macar...Sunt Gemballa de 800 cai folosite zilnic si in weekend pe circuit, complet ajustabile, cu tot confortul, nu se termina rezervoru ca prin magie, incap bagaje mai multe decat in 2 Veyron-uri la un loc (nu stiu daca ai vazut portbagaj de Veyron deschis sa vezi ca abia bagi un rucsac iar in GT2 bagi 2 rucsacuri in fata si 2 pe locurile din spate. Sistem audio de 100 de ori mai bun, poti opta pentru omnipolare de la 2000 Hz si auzi si sub 60 Hz (in Veyron nu ai cum din cauza amplasarii), au display-uri de tot felul, unitati care ruleaza orice format si au stocare SSD. Poti opta pentru ce timp de piele vrei. Garda se modifica...zi si mie, ce face Veyron la o bordura? Suspensia se modifica in fct. de stilul de condus iar in service nu am auzit sa stea toata ziua, ci pe strada...la fel cum Veyronurile stau prin garaje sau meeting-uri de oameni in varsta plictisiti de viata.
slayersland is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 17:25   #86
alpina

Stage 3
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 112
Default Re: Trecut vs. Prezent: Bugatti Veyron vs. McLaren F1

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Motoare turbo fac aia care ii duce capu, aia ciobani se chinuie cu aspiratele si le omoara la 10000 RPM pentru 100 CP / litru . Plus ca una e sa scoti 125 cp / litru din un motor de 2 litri alta e din altul de 8 litri.
Tu chiar crezi ce "zici"? ..... oricum,epica filmarea,nu conteaza cine castiga,is masini de conceptii total diferite,fiecare e speciala in felu ei
alpina is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 17:33   #87
Bemereu

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 72
Default Re: Trecut vs. Prezent: Bugatti Veyron vs. McLaren F1

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
Pai nici macar asta nu e o scuza pentru ei ca si pe iutub vezi ce poate cu adevarat Veyron

https://www.youtube.com/watch?v=ADY2Ka_0f3o

Uitati-va cam cum ar trebui sa plece un Veyron. Comparati cu plecarea din film sa vedeti diferenta...

Alte filme cu acceleratia fulminanta

https://www.youtube.com/watch?v=p7d8JaN35CY

https://www.youtube.com/watch?v=hIdgh...eature=related

120-280 in 6 secunde.
nu tin partea nimanui dar daca stai bine sa te gandesti echivalentul lui F1 in zilele noastre ar fi SLR-u, care din imaginile de mai jos nu prea are sansa la felia de tort :

https://www.youtube.com/watch?v=unRvo...eature=related
Bemereu is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 18:02   #88
mad_aurel

Stage 5
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 373
Default Re: Trecut vs. Prezent: Bugatti Veyron vs. McLaren F1

Quote:
Originally Posted by Capone_street View Post
sigur te-ai uitat bine la video ?bugati era in fata la F1 deci tot nul face F1ul pe bugatti
1/4mile=400 metri, unde F1 inca era la conducere.....
mad_aurel is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 18:15   #89
mad_aurel

Stage 5
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 373
Default Re: Trecut vs. Prezent: Bugatti Veyron vs. McLaren F1

apropo, mai oameni buni, fani ai Veyronului, am vz foarte multe posturi in care se compara INTERIORUL celor 2 masini, "Veyronul are si interior calumea....etc" , voi ati innebunit, in primul rand la masinile de categoria aceasta ce ma intereseaza la interior este sa ma tina strans in scaun si sa imi ofere siguranta ca mai prind si ziua de maine, nu imi pasa deloc daca are piele, CD-player si alte prostii deastea, la un supercar/hipercar, se apreciaza pozitia de condus, sunetul motorului, siguranta. Plus ca F1 are 15 ani, cum poti compara un interior de acum, cu unul de 15 ani........ mai si ganditi inainte sa spuneti aberatii......
mad_aurel is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 18:20   #90
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Trecut vs. Prezent: Bugatti Veyron vs. McLaren F1

Deci trebuie sa neglijezi locul unde stai 100% din timpul petrecut cu masina nu ? Si sa stai in fiare, la fiecare groapa sa iti sara pietrele de la rinichi si tot tacamul ? Ca tot ziceai de aberatii
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Reply


- Copyright 2024 4Tuning -