Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 26-01-11, 10:40   #2446
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by catalin_toyo View Post
este adevarat ca PETROM a dat lege interioara sa se alimenteze la Pompe de minimum 10 lei ? altfel nu incaseaza pompa ?
E vorba de minim 2L ca altfel se decalibreaza pompele asa ne zicea o sefa de statie de la OMV
A patit-o cineva dupa ce s-a tot alimentat la pompe cu diverse cantitati de 0. litri a bagat de 20 de lei motorina fiind pe rosu si dupa 10 km ii s-a aprins iara becul..mai mult ca sigur s-a intamplat ceva la ciudat la pompa aia ..
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 11:19   #2447
babau88

Stage 5
 
babau88's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 559
Member of:
[MERCEDES]
[PORSCHE]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
E vorba de minim 2L ca altfel se decalibreaza pompele asa ne zicea o sefa de statie de la OMV
A patit-o cineva dupa ce s-a tot alimentat la pompe cu diverse cantitati de 0. litri a bagat de 20 de lei motorina fiind pe rosu si dupa 10 km ii s-a aprins iara becul..mai mult ca sigur s-a intamplat ceva la ciudat la pompa aia ..
nu cred ca ala era motivul pentru care s-a aprins becul... eu intotdeauna am avut o suspiciune ca nu ajunge in rezervor cat arata pe pompa... ca si la taximetristi... 1km are 700m )
__________________
Radare in Bucuresti si Ilfov
https://www.facebook.com/groups/radarebucuresti/
babau88 is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 13:21   #2448
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by babau88 View Post
nu cred ca ala era motivul pentru care s-a aprins becul... eu intotdeauna am avut o suspiciune ca nu ajunge in rezervor cat arata pe pompa... ca si la taximetristi... 1km are 700m )
EXACT!!!

Eu la Rompetrol am patit odata asa! Am bagat benzina de ~30 ron care s-a dus in ~10 km. Adevarul ca aia 10 KM i-am facut mai mult sidewayz, dar tot nu avea cum sa consume atat! Masina mea nu consuma 50% !
eMH is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 13:33   #2449
razvanell

Stage 5
 
razvanell's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,421
Member of:
[VW]
[DACIA]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

te fura pe fata astia....
nu stiu daca ati observat,dar la unele pompe mai intai incepe sa inregistreze si apoi vine si benzina dupa ce ti'a luat aproximativ 1 leu asa depinde ce pompa nimeresti)
mai bagasem intr'o zi vreo 6 litri si parca abia s'a miscat acu la benzina si dupa cativa km se aprinsese becu
razvanell is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 13:45   #2450
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Pretul carburantilor la pompa a fost majorat nejustificat pe parcursul anului 2010, fara a fi determinat de evolutia cotatiilor de bursa la titei, cursul valutar si taxele percepute de stat, iar aproape toate companiile au raportat pierderi semnificative, castigurile nefiind reflectate corespunzator.

Concluzia rezulta din raportul intocmit in cazul producatorilor si distribuitorilor de benzina si motorina, document aflat pe masa premierului si obtinut de Mediafax.

Principalele companii care distribuie carburanti in Romania sunt OMV Petrom, Rompetrol, Lukoil, MOL si OMV.


Mai multe, aici: http://www.hotnews.ro/stiri-esential...guvernului.htm

Şi pasajul cel mai curios din tot documentul:

"Conform datelor prezentate de companiile petroliere, a rezultat ca, in cursul anului 2010, ponderea taxelor in structura pretului la pompa a scazut de la 52,5% la inceputul anului la 49,8% la sfarsitul perioadei (inclusiv in contextul cresterii TVA la 24%), aspect de natura sa certifice faptul ca nivelul de crestere al preturilor la pompa nu poate fi justificat din punct de vedere al unei poveri fiscale", se mentioneaza in document.

Cine ne bătea la cap că Statul e de vină?..

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 13:57   #2451
SpargeMonopolul

Stage 1
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 12
Exclamation Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Boicotul soferilor contra benzinariilor OMV PETROM este in plina desfasurare!, de ce nu ai aflat inca de asta ? pentru ca presa nu prezinta decat aspectele "hilare" si-l arunca in derizoriu (de ce oare nu se publica decat actiunile cu monezi ?)

Adevarul este ca miza e mult mai mare, TOATE preturile depind de pretul la combustibil, daca boicotul asta este ratat, benzinarii vor trage tare sa reduca pierderile si vor scumpi accelerat, de aici totul se va scumpi accelerat, incepand chiar cu painea pe care o punem pe masa in fiecare zi!

Ignora asta, tradeaza pe cei care incearca sa faca ceva si vei arunca si tu o lopata de pamant peste cei ramasi aici sperand ca se mai poate face ceva.


Avem nevoie de ajutor, articole, popularizare, coautori blog etc.



http://spargemonopolul.wordpress.com/

PS: NAUTILUS (protestar) - am nevoie de un coautor pentru blogul de la adresa de mai sus, daca nu am facut confuzie cu acel Nautilus(protestatar) ale carui comentarii sunt pe tot internetul, astept raspunsul tau pe adresa spargemonopolul@yahoo.com
SpargeMonopolul is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 14:11   #2452
SpargeMonopolul

Stage 1
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 12
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
[i]Pretul carburantilor la pompa a fost majorat nejustificat pe parcursul anului 2010, fara a fi determinat de evolutia cotatiilor de bursa la titei, cursul valutar si taxele percepute de stat, iar aproape toate companiile au raportat pierderi
....Cine ne bătea la cap că Statul e de vină?..

~Nautilus
Comme on, este evident ca este o conspiratie mondiala a pretului benzinei, o conspiratie a statelor contra propiilor lor cetateni, cel putin in EUROPA.Daca te uiti pe adresa

http://ec.europa.eu/energy/observato...s_taxation.pdf

ai sa vezi ca avem printre cele mai mici taxe pe combustibil din EU , DAR ca peste tot in EU taxele sunt OBSCENE, ei bine in US guvernul are o alta abordare, combustibilul NU este supraxat pentru a sustine cresterea economica. Evident peste tot in EUROPA statele participa la jaful cetatenilor, ducem "economia" in spinare bagand benzina si fumand tigari accizate 80%, in realitate nu facem nici macar atat, ci ingrosam portofelul celor din guvern si parlament, si punem umarul la sustinerea unui sistem ineficient mamut de bugetari. Deci este statul de vina ? nu este pentru ca are taxe mai mici ca celelate state "europene"?

O singura abordare este corecta ...statul ne tine prizonieri si ne jefuieste cot la cot benzinarii, nu are nici unul dintre ei crcumstante atenuante.

Ce putem face ? BOICOT TOTAL, sigur in timp o sa ajuga la concluzia PETROM/OMV-ul ca decat pierderi constante este preferabil un profit mai mic.
SpargeMonopolul is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 14:34   #2453
criminales

Stage 5
 
criminales's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 739
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

timpde un an abuziv au mart benzinarii pretul benzinei
si acuma ...si-a dat si statul seama
criminales is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 14:59   #2454
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

a fost buna asta cu abia acum si-a dat statul seama
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 15:11   #2455
dany12epz

Stage 5
 
dany12epz's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 452
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Danutz Bratosin View Post
Nu vad sa scrie in textul dat de tine ca s-a ieftinit carburantu ca am iesit in strada...s-a ieftinit din cauza eliminarii taxei aceleia de 1 cent. nicidecum din cauza protestelor!!!
Daca nu se iesea in strada mai mergea taxa asta nestiuta pana acum inca 10 ani...nu maraim nu primim
Daca nu se ridica mingea la fileu si sa se dicute atat de acest subiect fiti fara griji ca si acum o plateati si voi si copii vostrii.
Bun sau rau guvernul asta ne arata ca,combustibili s-au scumpit nejustificat...adica pe romaneste isi bat joc de clientii care cumpara in continuare...statul a scos o taxa altceva nu poate face..acciza este minima tva-ul este fix...doar noi consumatorii avem puterea de a schimba ceva.
Atentie la media cum s-a vehiculat pe aici...a-ti vazut cum au luat apararea pensionarilor speciali...ca mamaia mea e nespeciala si are pensie de 600 ron si 200 de lei ajutor de urmas ca bunicu meu a fost fiu de chiabur si a facut armata la diribau...3 ani de zile cu munca silnica paziti de cei cu functii de caum in armata,injositi si batjocoriti de sergenti cu 2 clase...si acum se plang ca nu mai au 40 de milioane pensie desi au lucrat pana la 40 de ani....pai ba tata cati dintre noi castiga 15-20 de milioane lunar si scarbele alea de la M I care au fost anchetatori tortionari si care pe vremea impuscatului au chinuit lume multa prin arest vin acum cu moaca aia spasita de pesnionari model care au pierdut 20 de milioane la pensie...bau farate asta cred ca e singurul lucru bun facut de guvern si uita-te si tu cum au sarit toti sa le dea in cap..
dany12epz is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 15:36   #2456
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

mai sunt taxe de scos. de exemplu taxa de drum.sigur ca n-o sa se intample niciodata..
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 15:57   #2457
B.81.WGX
Dacia Driver

Stage 4
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 215
Member of:
[DACIA]
Exclamation Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

si noi de ce nu iesim cu mic , cu mare, la protest, ca suntem conducatori auto, si in mare parte din timp il petreceam la volan, date fiind imprejurarile ce apareau( ma refer ca unii mai aveau lucrari in particular, ori erau in concedii si chiar aveau nevoie de masina) ? Nu aveti curajul(noi, bucuresteni) sa iesim in numar cat mai mare, cu/fara masina in strada si sa blocam orashul. Nu va tine si nu aveti macar curajul sa ziceti :" ba, hai sa iesim sa blocam soselele". Astept acuma sa vad daca intr-adevar, transportatorii vor face cum au zis ceva vreme in urma. Daca NU, inseamna ca ne place sa traim cu sula'n coaste mereu,sa tacem si sa inghitim orice rahat de taxa pe care guvernarea si monopolistii ne-o impun.Si inca ceva: la iesire din Giurgiu, catre Slobozia( giurgiuvenii stiu despre ce zic) drumul zici ca e gaurit de meteoriti, si nu de multe ori era sa imi rup masina in doua acolo.

Last edited by B.81.WGX; 26-01-11 at 15:59.
B.81.WGX is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 16:13   #2458
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by SpargeMonopolul View Post
Comme on, este evident ca este o conspiratie mondiala a pretului benzinei, o conspiratie a statelor contra propiilor lor cetateni, cel putin in EUROPA.Daca te uiti pe adresa

http://ec.europa.eu/energy/observato...s_taxation.pdf

ai sa vezi ca avem printre cele mai mici taxe pe combustibil din EU , DAR ca peste tot in EU taxele sunt OBSCENE, ei bine in US guvernul are o alta abordare, combustibilul NU este supraxat pentru a sustine cresterea economica. Evident peste tot in EUROPA statele participa la jaful cetatenilor, ducem "economia" in spinare bagand benzina si fumand tigari accizate 80%, in realitate nu facem nici macar atat, ci ingrosam portofelul celor din guvern si parlament, si punem umarul la sustinerea unui sistem ineficient mamut de bugetari. Deci este statul de vina ? nu este pentru ca are taxe mai mici ca celelate state "europene"?

O singura abordare este corecta ...statul ne tine prizonieri si ne jefuieste cot la cot benzinarii, nu are nici unul dintre ei crcumstante atenuante.

Ce putem face ? BOICOT TOTAL, sigur in timp o sa ajuga la concluzia PETROM/OMV-ul ca decat pierderi constante este preferabil un profit mai mic.
Perfect.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 16:17   #2459
andreibadea
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
andreibadea's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,402
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Deci nu o sa protesteze nimeni...
andreibadea is offline   Reply With Quote
Old 26-01-11, 16:46   #2460
kristi_is

Stage 2
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 35
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

dany epz, lasand la o parte varsta la care au iesit la pensie si pensiile care le au...gandeste-te ca atunci cand s-au pensionat au mai primit si cateva sute de milioane 'sporuri' sau cum s-o chema. mai mare dragul sa fii ca ei...iesi la pensie la 40 ani, iei 500 milioane spor, mai iei si o pensie de 50 ron si te-ai scos... tara de ...
totusi macar ei pot fi uniti si sa iasa in strada...noi...
kristi_is is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -