Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 25-10-08, 00:26   #61
Bobby boss
VW Driver

Stage 5
 
Bobby boss's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,254
Member of:
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Echipa de sprijin]
[VW]
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

tema de paintjob ar trebui sa fie una care sa reprezinta capul de tractoru ceva agresiv sau calm rosu cu verde si ceva modele
Bobby boss is offline  
Old 25-10-08, 00:31   #62
Bobby boss
VW Driver

Stage 5
 
Bobby boss's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,254
Member of:
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Echipa de sprijin]
[VW]
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

Un negru si alb ca sa reprezinte noaptea si ziua si as adauga si luna si soarele se stie ca ele merg noapte si zi facand mii de km deci asta ar fi ceva reprezentativ pentru un camion.
Bobby boss is offline  
Old 25-10-08, 01:58   #63
dog99

Stage 5
 
dog99's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 6,400
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Colectionar Machete]
[DACIA]
[VW]
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

negru mat cu 2 dungi albe mari.(stil viper)

arata criminal,pt ca e mare .
dog99 is offline  
Old 25-10-08, 02:41   #64
luvdog
Toyota Driver


Stage 5
 
luvdog's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 302
Member of:
[4Tuning International]
[Toyota]
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

poate ceva in gnul asta..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Ireland-04.jpg
Views:	182
Size:	164.5 KB
ID:	681287   Click image for larger version

Name:	Ireland-17.jpg
Views:	170
Size:	126.2 KB
ID:	681288  
luvdog is offline  
Old 25-10-08, 03:04   #65
georgeopel

Stage 5
 
georgeopel's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 392
Member of:
[Toyota]
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

daca ar fi un cap tractor model american,cred ca nu prea mi-as bate capul cu aerografe si ...etc!o culoare custom,stiu eu,poate un visiniu sau albastru vopsit peste piesele ce au fost in prealabil lustruite sau cromate,are un efect.......
iar ca cireasa de pe tort sa fie vizibila,i-as modifica,capota in asa fel incit sa se vada,,uzina" care-l propulseaza care la rindul lui,i se va da atentie cu mult crom!
de roti....hmmmm,poate niste roti mari dar cu gume cu talon mic!
__________________
georgeopel is offline  
Old 25-10-08, 11:14   #66
VENOX
CITROEN Driver

Stage 5
 
VENOX's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 1,903
Member of:
[Nissan]
[CITROEN]
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

Paintjob

Sigur ca depinde foarte mult de tipul camionului, daca e tir, daca e camion scurt, daca e carosat, daca e cu prelata etc etc.

Voi incerca sa ma limitez la 2 feluri de paintjob pentru un camion, cele pe care eu le consider cele mai potrivite:

I. O culoare de baza, ceva de genul candy green cu custom airbrush job care sa reprezinte niste indieni sau muzicieni (ai anilor 60) de jur imprejurul capului tractor, deasemenea folosind aceeasi culoare de baza sau un candy blue cu tema "aquaworld"...

Motivul acestor alegeri: Cabina unui camion precum si panourile laterale sunt niste bucati de tabla imensie pe care te poti desfasura si poti acorda o deosebita atentie detaliilor... tema "aquaworld" executata de calitate pe un camion cred ca poate fi de foarte mare efect. Deasemenea camionul "calatoreste" foarte mult, cu asemenea paintjob-uri ar lasa lumea gura-casca oriunde.

II. A doua alegere este ceva simplu pentru cei ce nu apreciaza desenele custom facute cu airbrush. Tema clasica a flacarilor dar executata din doua culori in mare contrast. Aici as alege culoare de baza un crem spre alb si flacari din fata in albastru inchis metalizat.

Motivul acestei alegeri: Culorile alese creaza un contrast perfect, nu sar in evidenta urat dar atrag atentia, confera in acelasi timp forta si eleganta. Pentru un camion ce necesita un paintjob deosebit dar simultan discret.

Cam astea sunt ideile si preferintele mele...
VENOX is offline  
Old 25-10-08, 12:28   #67
Tunelord

Stage 5
 
Tunelord's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 571
Member of:
[VW]
[2 Roti]
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

cum am mai spus... in loc de crom... as vrea culoarea cuprului... finisat.. caramiziul aceala(rosu)...(asta ar insemna tot ce tine de elemente cromate... bari jante..) si cabina..si restu sa fie o culoare mata... cum ar fi un negru mat...!
peste culoare... nishte fantome... cu un ghost town ca tema... ceva sinistru... ceva care te.ar speria... un airbrush asemanator cu culoarea cuprului... deci cat mai aproape de culoarea aceea un ghostTruck
__________________
If sparks don.t fly.. your rides too high


My stance'd scooter
Tunelord is offline  
Old 25-10-08, 14:27   #68
szilarddobre

Stage 3
 
szilarddobre's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 106
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

Un paint job?? Eu unul as croma toata caroseria. Imaginati-va cum ar arata.. Va pun atasat o poza sa va faceti o idee. Nu s-a m-ai facut asa ceva pe un camion (cred) si cromul cu camioanele se impaca foarte bine deci crom la maxim!!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	chrome5.jpg
Views:	134
Size:	284.7 KB
ID:	681516   Click image for larger version

Name:	x8.jpg
Views:	138
Size:	224.9 KB
ID:	681517  
__________________
BAFTA LA PESTE!!
szilarddobre is offline  
Old 25-10-08, 15:04   #69
vitezoman

Stage 4
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 172
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

pai cred ca daca spun ca aspune un paintjob cu fete ca asa sunt multe camioane din amecica ,dar nu pun cu fete si pun cu flacari verzi si albastre perlate
vitezoman is offline  
Old 25-10-08, 16:17   #70
26WRC

Stage 5
 
26WRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,159
Member of:
[Moderators]
[Opel]
[4Rally]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

ca paint job as zice un negru cu doua dungi rosii gen viper
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	3457584.jpg
Views:	103
Size:	35.1 KB
ID:	681674  
26WRC is offline  
Old 25-10-08, 17:33   #71
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

nu va inteleg...cum sa puneti flacari verzi,si alte alea ??
de ce nu sunteti realisti,daca puneti flacari,puneti ceva serios,rosu cu galben,cum e defapt focul...
dungi...dungile arata bine pe masini mici (adica nu camioane) si foarte sportive (Mustang,Viper...) => nu cred ca ar da bine pe un camion !
o alternativa de luat in seama ar fi asta cu caroserie cromata,pentru ca,cum a spus si szilarddobre camioanele se impaca bine cu cromul,dar nu cred ca ar arata bine chiar atat de mult crom,si ar mai fi problema ca daca capul tractor e cromat si remorca altfel nu se asorteaza.
Eu as pune ceva dungi,dar nu din alea sus,ci pe laterale.Ceva elegant...care sa simbolizeze eleganta si rapiditate. Nu gasesc nicio poza acum pe google,ca sa va arat...

2.Probabil ceva "jumate-jumate",care sa fie in tot cu remorca. L-as face jumatatea de jos albastra,cea de sus galbena,sau negru cu galben. Oricum,obligatoriu si remorca,nu doar capul tractor,pt ca se vede naspa !!
eMH is offline  
Old 25-10-08, 17:54   #72
alexcump

Stage 5
 
alexcump's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 605
Member of:
[Hyundai]
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

Paintjob.

Vorbim doar de cap tractor. As face un airbursh cu secvente din Razboiul stelelor niste scene din luptele dintre nave cu lasere cu imaginea galaxiei cu asteroizi in spatele acestor nave. Iar in spatele cabine as scrie '' star wars returns.....AGAIN!!!" In caz ca avem si vagon as pune acel text mare pe prelatele sau peretii laterali ai vagonului.


De ce?
Pentru a scoate in evidenta puterea si frumusetea acestui camion. Oricine il vede la diferite festivale sau chiar pe strada sa zica WoW.


Nu as alege crom deoarece nu ar avea nici un farmec. Doar unele piese cromate nu TOT crom. Un camion nu arata bine tot cromat si camionul nostru devine kitch
__________________


Te rog voteaza-ma aici in concursul Opel Adam.
Multumesc
E-mail: cumpanici.alexandru@yahoo.ro
alexcump is offline  
Old 25-10-08, 20:07   #73
HORIA_STI

Stage 3
 
HORIA_STI's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 98
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

parerea mea ca si sofer este ca tuningul trebuie sa inceapa din interior,pentru ca acolo stai tu ,nu conduci de pe proiectoare,for starters un dvd 22" max un amplificator de pana in 300V cu un subwoofer de dragul sunetului,un set de lumini ambientale,o tapiterie din velur sau de ce nu piele,un sistem de navigatie si o statie buna.
Afara eu unul inclin spre stilul american,evacuare dubla infundata trasa prin spatele cabinei(face ca toti draci mai ales la retarder),niste lumini de gabarit extra sa fie in total max 18,niste 6 proiectoare cu angel eyes un set de goarne pneumatice puse pe centru,si jante cromate.Daca nu e joasa din nastere se vede bine si un kit de tevi cromate in fata si pe lateralul tracorului.
parerea mea.Drmuri bune sa aveti colegii
era sa uit,vopseaua as alege-o un gri sobolan,merge cu inoxul
__________________
TRUCKER BY DAY,BIKER BY NIGHT
HORIA_STI is offline  
Old 25-10-08, 20:14   #74
HORIA_STI

Stage 3
 
HORIA_STI's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 98
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

cam asa ceva
scz ca am postat de 2 ori
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Foto_905442007114850.jpg
Views:	160
Size:	97.3 KB
ID:	682006  
HORIA_STI is offline  
Old 25-10-08, 20:32   #75
ZoliaT
Administrator

Stage 5
 
ZoliaT's Avatar
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 3,316
Member of:
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[Echipa de sprijin]
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

Intrebarea 3. 25.octombrie 2008
Ce jante ai pune camionului tau? Argumentati si exemplificati.
ZoliaT is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -