Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 24-10-08, 19:05   #46
CIPRIxyz

Stage 1
 
CIPRIxyz's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 11
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

daca ar fi sa-mi tunez un camion....as alege o vopsea aramie metalizata...cam cum e masina mea acum ...as croma carcasele oglinzilor,grila radiatorului manerele usilor...si cam tot ce inseamna accesoriu pe capul tractor,as pune niste jante aurii,capacele specifice jantelor de camion sa fie cromate iar piulitele rotilor sa fie negre mat deasupra cabinei 4 trompete mari cromate care sa se aseze pe un deflector de aer negru mat

cred ca asta iar sta bine unui camion.....cat despre tuningul la camioane....mmmmm.... cam toate sunt personalizate in felul lor...mai ales la interior..cel putin asa sunt mai toate care vin la mine la munca
iar la nivel de motorizare...eu zic ca 400-550 Cp la un cuplu de 300-500 N*m cred ca e destul....dak limitarea de viteza ar fi scoasa...ar fi indeajuns
CIPRIxyz is offline  
Old 24-10-08, 19:19   #47
lancia hf

Stage 2
 
lancia hf's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 32
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

salutare, ce ziceti de varianta asta modificam noi camionul:P
Ceva de genul

lancia hf is offline  
Old 24-10-08, 19:22   #48
mareo

Stage 5
 
mareo's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 2,507
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

In primul rand trebuie sa gandim practic, as incepe cu un set de proiectoare , lumini agabaritice pe laterale si poate un sistem xenon pentru o mai buna vizibilitate... Acesta cred eu ca ar fi cel mai important lucru pentru un camion daca el functioneaza corect din punct de vedere tehnic...( ca , doar nu toti transportatorii au vehicule noi, mai sunt unii care au modele mai vechi cu un rulaj mai mare dar impecabile din punct de vedere tehnic si optic ). Acesta este parerea mea...si nu trebuie sa exageram cu modificariile , cu un camion se lucreaza , se castiga bani , nu stiu cat de practic ar fi ca ,pe geamuriile laterale sa aiba folie fumurie sau cauciucuri cu talon mic , ( in general cauciucurile camionelor sunt testate pentru o cat mai buna utilizare atat goale cat si cu incarcatura) sau suspensii cat mai joase, pernele de aer sunt utilizate deja de contructorii de camione pentru o cat mai buna si usoara utilizare de catre sofer in diferite situatii.........
__________________

I may be slower,but cooler and lower..
MK - Mario Kareta Photography
mareo is offline  
Old 24-10-08, 19:41   #49
mnc.risty
Freehand Design Team Member

Stage 5
 
mnc.risty's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,258
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

cum zice si mareo....trebuie ceva practic....lumini pt vizibilitate mai buna etc. eventual pentru o estetica mai buna...un spoiler un parasolar niste jnate cromate o vopsea mai atragatoare si proiectoare....eu zic ca e suficient pt un camion care este folosit pentr ceea ce e facut...
mnc.risty is offline  
Old 24-10-08, 20:13   #50
Gratzian
Administrator

Stage 5
 
Gratzian's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 4,465
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

Gata cu prima intrebare.

Toti cei care au raspuns la prima intrebare, pot raspunde si la urmatoarele.
In fiecare zi la ora 20.00 se va face update la concurs. O intrebare noua, alti doi castigatori pentru ziua anterioara.
Incercati sa va structurati raspunsurile ca sa fie mai usor de citit, nu doar un paragraf cu idei insiruite. De asemenea, fiti atenti si la intrebare.
Prima intrebare a fost "cu ce ai incepe... si de ce". Nu am primit multe raspunsuri la obiect.

NU mai raspundeti la prima intrebare.

La intrebarea numarul 2, deoarece paintjobul a fost preferat de multi dintre cei care au raspuns, avem urmatoarea provocare:
Gratzian is offline  
Old 24-10-08, 20:18   #51
Gratzian
Administrator

Stage 5
 
Gratzian's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 4,465
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

Intrebarea 2. 24.octombrie 2008
Ce tema de paintjob ati prefera pe un camion? Argumentati.
Gratzian is offline  
Old 24-10-08, 20:21   #52
mareo

Stage 5
 
mareo's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 2,507
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

Ce tema de paintjob ati prefera pe un camion?

As prefera un paintjob mai simplu,2 culori,sa aiba un contrast..mov - galben , portocaliu - albastru, verde - galben poate chiar si alb - negru...

Argumentati.

Dupa mine arata foarte bine , nu iese tare in evidenta ca si o lucrare cu aerograful, in concluzie asta este ideea mea...
3 fotografii ca exemplu!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	35.jpg
Views:	99
Size:	109.0 KB
ID:	680849   Click image for larger version

Name:	36.jpg
Views:	89
Size:	127.8 KB
ID:	680850   Click image for larger version

Name:	8.jpg
Views:	119
Size:	57.8 KB
ID:	680851  

mareo is offline  
Old 24-10-08, 20:23   #53
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

Quote:
Originally Posted by Gratzian View Post
Intrebarea 2. 24.octombrie 2008
Ce tema de paintjob ati prefera pe un camion? Argumentati.
Ceva macabru, sa-ti fie frica cand vezi un camion de genul in spatele tau
xxdadixx is offline  
Old 24-10-08, 20:31   #54
mnc.risty
Freehand Design Team Member

Stage 5
 
mnc.risty's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,258
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

pai eu as alege cv desul de simplu 2-3 culori....de exemplu nergu alb si albastru...cu cv linii simple care sa urmeze linia caroseriei...

argument : parerea mea ca un vehicul arata mult mai bn cu un paint job simplu si de bun gust...decat cv incarcat care iti ia ochii....
mnc.risty is offline  
Old 24-10-08, 20:50   #55
D0ryN

Stage 5
 
D0ryN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,679
Member of:
[VW]
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

eu as alege ceva in 2 culori care sa contrasteze bine...
culori impunatoare...negru cu alb...cu gaben...care sa ataga atentia si nu fie prea extravagant...
D0ryN is offline  
Old 24-10-08, 20:54   #56
lancia hf

Stage 2
 
lancia hf's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 32
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

eu as alege un negru mant,sa dea impresia ca domina(mananca) tot ce ii iese in cale.
lancia hf is offline  
Old 24-10-08, 20:57   #57
internet

Stock
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 9
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

1 raspuns la prima intrebare:
-paintjobul,pentru ca este cel mai usor sa iesi in evidenta si arata super mai ales la un camion unde suprafata de lucru este mare.
2 raspuns la a doua intrebare:
-grafuri inspirate din natura,gen animale munti fulgere etc.pentru ca arata forta,maretia unui camion si frumusetea deasemenea,se remarca rapid in trafic,in parcare oriunde
internet is offline  
Old 24-10-08, 21:15   #58
Darius DMS

Stage 5
 
Darius DMS's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 3,249
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

pentru paint-job,as alege urmatoarea:niste rosii flacari facute cu airbrush ul....sa fie cat mai reale,adica,cand spun reale ma refer sa semene cu niste flacari adevarate si o culoare neagra candy.....am ales acest paint job ca acest camion sa para ca merge cu viteza si ca domina soselele....cam asta ar fi raspunsul meu
Darius DMS is offline  
Old 24-10-08, 21:26   #59
Renzor

Stage 4
 
Renzor's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 186
Default Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

Culoare:negru mat
De ce:Pentru ca un camion nu trebuie sa fie sclipitor,trebuie sa fie "bad boy-ul" autovehiculelor,cand te uiti in oglinda sa cam tremuri la volan .
__________________
33 tks
Renzor is offline  
Old 24-10-08, 22:21   #60
alex.p7m

Stage 5
 
alex.p7m's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,699
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
[Opel]
Talking Re: CONCURS: Tuneaza-mi camionul - premii zilnice

Ce tema de paintjob ati prefera pe un camion?
As merge pe un alb cameleon cu usoare tente de culoare albastru si verde :X niste jenti negre :X , iar ca vinyl ar merge desenat ceva ce il reprezinta pe camionagiu parerea mea


Argumentati.

ADOR albul cameleon :X:X:X:X::XX si da foarte foarte bine pe un camion my ales cu niste jenti negre :X
In + cn nu vrea sa vada un camion cameleon
__________________
YM alex_p7m sau TEL 0764.944.033
alex.p7m is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -